Het weiden van jongvee in de zomer De stand van het in West-Europa 8 GEZONDE KALVEREN, VIA EEN GEZONDE WEIDE Consulentschap Rundveehouderij en Akkerbouw Eindhoven H. v. LIER In de praktijk komen veel teleurstellingen voor bij de opfok van jongvee. De oorzaak is vaak een te geringe aandacht voor het jongvee en soms on wetendheid omtrent de te nemen voorzorgsmaat regelen, waardoor b.v. maagdarmwormen hun kans krijgen. Een goedkope wijze van opfok is die volgens eenmelkarme methode waarbij 200250 I kunst melk wordt verstrekt. Dit bevordert een snelle op name van krachtvoer en hooi en daardoor een goede pensontwikkeling. Een goede ruwvoeropname is nodig om de kal veren zo vroeg mogelijk in de weide te kunnen laten. Als vuistregel kan men stellen dat de kal veren naar buiten kunnen op een leeftijd van 3 maanden. Dan zijn ze gewend aan het ruwvoer en kan met een minimum aan krachtvoer worden vol staan. VASTE KAL VERWEID E KAN GROOT GEVAAR INHOUDEN IIIET is om allerlei redenen aantrekkelijk om de kalveren kort bij huis te weiden. Denk maar aan de dagelijkse bijvoeding van krachtvoer en de drinkwatervoorziening. Vandaar dat op de meeste bedrijven een speciale kalverweide voorkomt. Hierin schuilt echter een groot gevaar. Het komt op vele melkveebedrijven voor dat men de met zorg en succes opgefokte kalveren in de beste con ditie in de weide brengt en ze er enkele maanden Traditiegetrouw zijn wij de laatste dagen van juni poolshoogte gaan nemen van de stand van het vlasgewas. Op 29 juni 's morgens vroeg vertrokken we via Gent, Deinze, Thielt, Rousselaere en Ypen, zodat we een indruk kregen van de stand van het gewas in West-Vlaanderen. Wat wij te zien kregen was een kort onregelmatig gewas met een lage opbrengst aan stro en lint. De op tijd gezaaide per celen waren volgroeid, in de jonge percelen, eind april begin mei gezaaid zit nog groei. Zij kunnen nog profiteren van de nu gevallen regen, maar veel moet men er niet van verwachten. Bij normale groei verwacht men van het te laat gezaaide vlas niet meer dan een matig gewas, dus dan weet u het wel. later weer mager en ziek uithaalt. De voornaamste oorzaak hiervan is de aanwezigheid van maag darmwormen. Deze komen op praktisch alle bedrij ven voor. Dat niet overal schade wordt ondervon den komt doordat nog veel tot zeer veel wordt bij- gevoederd in de weide, waardoor de grasopname minder is en het ziektebeeld wordt gecamoufleerd. Op deze wijze is echter geen sprake van goedkope opfok. DE BESMETTING |IET meeste oudere rundvee is besmet met maagdarm wormen. Ze lijden er weinig van maar veroorzaken wel een voortdurende besmet ting van het grasland. De volwassen wormen die voorkomen in maag en darmen leggen eieren die met mest op het grasland terecht komen. Uit dai» eieren komen larven die zich aan het gras hechten. Door de dieren worden met het gras ook de larven opgenomen. Hieruit ontstaan weer wor men. Deze tasten de maag- en darmwanden aan, waardoor de groei terugloopt terwijl vele kalveren ernstig ziek worden en soms sterven. De oudere dieren, die al een seizoen in de weide geweest zijn hebben hiertegen een weerstand op gebouwd. Maar de jonge kalveren die voor het eerst in de weide komen kunnen niet tegen een zware besmetting. De besmetting van het grasland wordt met de toenemende veebezetting steeds gro ter. Vooral de kalverweide aan huis is een bron van ellende. Hier wordt praktisch nooit gemaaid. Met het maaien van het gras wordt het grootste gedeelte van de larven afgevoerd. Een restbesmet- ting is geen bezwaar; daarmee worden de dieren natuurlijk geënt, hetgeen noodzakelijk is voor het opbouwen van de immuniteit. Een kunstmatige enting tegen deze kwaal is helaas nog niet moge lijk. DE BESMETTING VOORKOMEN HET gaat er dus om dat men een ernstige be smetting moet voorkomen. Dat kan door steeds het perceel waarop de kalveren geweid wor den vooral te maaien. Hierdoor kan een grote her besmetting worden tegengegaan. Een beweidings plan is dus wel nodig. De oude kalverweide kan hierbij ook ingeschakeld worden met een goede onderverdeling en percelen van 2 a 3 aren per kalf. Het omweiden moet om de twee weken plaats vinden. De dieren krijgen dan steeds lekker gras waardoor de krachtvoergift beperkt kan worden. Bij voorkeur maakt men gebruik van nieuw in gezaaide percelen. Ook kunnen de kalveren met het ander vee rouleren over het hele bedrijf, als maar vooraf gemaaid wordt. Zijn deze mogelijk heden niet of moeilijk uitvoerbaar dan kan men de kalveren ook binnen houden en vers gras voeren of slechts enkele weken weiden op een besmet perceel. Dit kost echter meer werk en meer kracht voer. RESULTATEN Het omweidingssysteem op gemaaide percelen wordt in toenemende mate toegepast op de be drijven en met een bijzonder gunstig resultaat. Het resultaat is het beste te meten aan de gezondheid en de groei van de dieren. In 1969 werden op een 4-tal bedrijven in ons gebied die het systeem con sequent de groeiresultaten vastgelegd. WISSELEND BEELD IN FRANKRIJK Aan de Franse grens tankten we benzine en gingen een kopje koffie drinken. Op onze vraag hoe de stand van het vlas in Frankrijk was, ant woordde men ons: „Meneer, 't is nie veel met 't vlas van t' jaere, ze zeggen dat het minivlas is". Ik vond dit echt Vlaams uitgedrukt. In de Nord aan gekomen moesten wij ervaren dat dit zo was, de stand van het gewas was er zoals in West-Vlaan deren. In de Seine Maritime, de streek tussen Dieppe en Le Havre, was het vlas iets beter, maar ook daar veel onregelmatige gewassen. Wij troffen er ook een perceel aan, dat plat tegen de grond geslagen lag. Ze hadden daar die nacht een zware bui gehad met veel wind. Dit was het enige zware aant. aant. weide- groei groei in bedrijf kalveren dagen in kg gr./dag a 7 129 96 745 b 25 128 102 797 c 8 129 99 767 d 10 129 97 752 - ,De weideperiode was begin juni tot 10 oktober. De bijvoeding 1IY2 kg krachtvoer per dag. Op alle bedrijven is men zeer tevreden over de bereikte resultaten en de goedkope oplossing om de schade van maagdarmwormen te beperken bij de kalveren. Van vele narigheden en hoge kosten met nog een slecht resultaat in het verleden, is men ge komen tot een goede en goedkope opfok van de kalveren, wat de basis is voor een goede melkvee houderij in de toekomst. Het extra werk t.o.v. het gebruik van de kalver weide is zeer hoog beloond. ENKELE WENKEN 0 Wees zuinig op de kalveren het in komen van de toekomst 0 Kalveren niet in de weide voor de 3 maan den 0 Zorg steeds voor een gemaaid perceel 0 De krachtvoer-aanvulling 1IV2 kg kan in één keer per dag worden gegeven. 0 Zorg voor voldoende voerbaklengte 10 Goed en voldoende drinkwater is nodig 0 Omweiden om de 2 a 3 weken 0 Geef in een natte periode wat hooi bij 0 Stal de dieren tijdig altijd voor half oktober. gewas dat ik daar gezien heb. In departement Calvados waar we de volgende dag vertoefden, heb ik heel wat meer betere vlas sen gezien met een goede opbrengst. Met de laatste regens waren er heel wat tegen de grond geslagen, maar als het weer zich herstelt, zal dat weinig of geen schade berokkenen. Hetzelfde was het geval met het vlas in het de partement Eure. In de departementen beneden de Seine heeft men een tiental dagen eerder regen gehad en dat is het vlas zeer ten goede gekomen. Wanneer het weer niet al te slecht blijft, krijgt men daar een vrij goed vlasgewas, maar wat het kwaliteitsvlas betreft, zijn dit niet de beste streken van Frankrijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8