UIT DE PRAKTIJK Ziektebestrijding vraagt weer aandacht De regen kwam net op tijd! Graszaaddorsen is precisiewerk Achterstand in de onkruidbestrijding Minder duist in wilde haver waargenomen! Op het moment dat we dit schrijven hebben we de „THOOLSE DAGEN" weer al een week achter de rug. In een onderling sportieve strijd om de le plaat sen werd het beste van onze fokprodukten getoond en we mogen concluderen dat we landelijk gezien zeker goed mee kunnen. De 2e dag stond in het teken van de sport en de bezoekers hebben dan ook van het gebrachte genoten. Zijn vorige „Thoolse Dagen" dikwijls letterlijk in 't water gevallen, nu zal menigeen gehoopt heb ben dat het maar eens flink door ging regenen toen zaterdags de eerste regen viel. Gelukkig is de afgelopen week de zo hard nodige regen gevallen, zonder dat dit gepaard ging met plensbuien zodat onze gewassen er optimaal van hebben kunnen profiteren. Voor vele percelen erwten en vlas (hoewel dit laatste in onze streek sporadisch meer verbouwd wordt) kwam de regen dan ook te laat. Ze zullen dan waarschijnlijk ook maar een matige opbrengst geven. Voor de meeste andere gewassen kwam de regen nog wel net op tijd. De gewassen hebben zich flink ontwikkeld de laatste week en 3 juli is dan ook de eerste aard- veiling gehouden. Uiteraard was er weinig aanvoer, maar bij prij zen van rond de 65 cent hoeft de kg opbrengst ook niet zo groot te zijn. Hopenlijk blijven de prijzen het gehele seizoen op één gunstig niveau liggen, zodat de strop van de 1 op 4 regeling vooral voor de kleinere be drijven wat gecompenseerd wordt. Zagen we vroeger in een droog voorjaar de on kruidbestrijding vlot verlopen, tegenwoordig is het eigenlijk net andersom. Wanneer we de laatste weken onze streek zo eens bekeken dan kunnen we toch wel stellen dat ieder een de handen vol had aan het onkruid. Bijna alle bodemherbiciden hebben onvoldoende gewerkt door de droogte, terwijl het onkruid nog juist wel ontkiemde. Een taak voor de chemici om middelen te vinden die ook onder drogere omstandigheden nog goed werken. Tot slot nog een opmerking: Laten we hopen dat de aan de gang zijnde con ferentie in Luxemburg even weldadig is voor de E.E.G. als de regen is geweest voor onze gewassen. Vorige maal geschreven over de langdurige droogte, nu hebben we 14 dagen gehad met zo'n kleine 50 mm neerslag op ZUID-BEVELAND. Voor vele gewassen zeer welkom en voldoende, voor andere gewassen was het echter reeds te laat. Aard appels, bieten, uien en knolselderij hebben er het meeste van geprofiteerd. Enkele percelen graszaad, zomertarwe en zomergerst zijn er nog te zwaar door geworden, zodat ze nu nog wat gelegerd zijn. Voor vele percelen erwten was het te laat en er zijn nu al enkele percelen, die hard beginnen te verkleuren. Voor de regen hadden de aardappelen nog maar weinig loof ontwikkeld. De noodzaak om tegen Phytophthora te spuiten was toen nog niet zo groot! Nu blijkt toch duidelijk dat we met 14 dagen regen wel eens te laat zouden kunnen zijn. Naast de luis- bestrijding die gericht is tegen de „rollende blade ren'', was op zeer vele percelen ook nog een be strijding tegen de larven van de coloradokever noodzakelijk, 't Is lang geleden dat ze in zo grote getale voorkwamen. De stand van de wintertarwe loopt van perceel tot perceel zeer sterk uiteen. Naast zeer goede per celen zijn er ook percelen waarin naast meeldauw, ook nogal wat bruine roest voorkomt. Het schade beeld wordt hier en daar nog verergerd door de aanwezigheid van bladluizen in de aren. Van die percelen waar dit alles nu samen speelt, met nu reeds zeer weinig gezond blad dat aan het assimi latieproces kan deelnemen zullen we geen hoge opbrengsten kunnen verwachten. In de suikerbieten, waar de bladmassa snel is toegenomen, komen perceelsgewijze toch nog al wat luizen voor. Men vindt zowel de zwarte bonenluis als de overbrenger van de vergelingsziekte n.l. de perzikbladluis. Hier en daar zal nog wel voor de tweede maal moeten worden gespoten. Het binnenhalen van het weidehooi is dit jaar wel zeer vlot gegaan. De hoeveelheid die nog in het weiland lag, was van geen betekenis meer. Is dit jaar allemaal wel zeer goed gewonnen. Voor de hergroei van het gras was de regen zeer wel kom. Maar ook voor de reeds afgegraasde percelen was ze welkom, daar anders de grasvoorraad wel zeer klein geworden was. Voor de regen was al een enkel perceel graszaad gedorsen. Nu met de regen zit de oogst hiervan wel een beetje tegen. Verschillende percelen heb ben maar een korte bloeiperiode gehad, afgewacht moet worden, hoe de opbrengst van zulke percelen zal zijn. In de wintertarwe worden pleksgewijze, hoofd zakelijk langs de kanten tussen bladschede en stengel al wat maden van de tarwestengelgalmug gevonden. Het is wel gewenst op het voorkomen hiervan te letten om volgend jaar er rekening mee te houden. 't Is nog wel vroeg, maar toch worden er hier en daar al enkele wilde haverplanten gevonden. Ruim ze op en wel radikaal, laat ze niet op de sloot kant ligen, want daar vindt men volgend jaar de planten weer terug. De regen waarnaar de landbouw zo vurig heeft verlangd is nu toch gekomen. Voor de vele recrean ten was het wel sneu dat de weersomslag net sa menviel met het begin van de grote vakanties. De agrariërs hebben het ongemak van het natte weer graag genomen. Op NOORD-BEVELAND viel de neerslag niet in te grote hoeveelheden n.l., met plaatselijke verschillen, in totaal nu ongeveer 40 mm. Vo^r bepaalde gewassen zoals b.v. aardappe len en voor de lichte gronden had het nog wel wat meer mogen doen, maar een teveel is ook schade lijk, dus maar niet te vlug mopperen. De gewassen zijn door deze douche duidelijk op geknapt maar om alle schadelijke gevolgen van de droogte weg te nemen is de regen toch te laat ge komen. Wij noteerden in de maanden mei en juni in totaal 41 mm. Vooral het vroege begin van de droogteperiode in combinatie met het late voor jaar heeft toch teveel kostbare voorjaarsgroei op geëist om nog een topoogst te geven. Met name voor erwten en graszaad zijn onze opbrengstverwachtin gen maar matig gestemd. Bij het graszaad heeft oo khet warme weer in de eerste helft van juni nog een rol gespeeld. Hierdoor is de afrijping ver sneld en dit kost meestal opbrengst. Voor de ge wassen met een langere groeiperiode zoals aard appelen en bieten kunnen de komende maanden nog veel doen maar wij verwachten toch niet dat we de gemiddelde kg-opbrengsten van de laatste jaren nog volledig zullen halen. De eerste oogst werkzaamheden zijn inmiddels begonnen. Net voor de regen was er al veel gras zaad gemaaid en ook het vlasplukken zal niet lang meer op zich laten wachten. I.v.m. de regen moet het dorsen van graszaad nog beginnen. Hopelijk laat men zich door deze stagnatie niet verleiden tot haastwerk. Graszaaddorsen is precisiewerk dat enig geduld vraagt. Enkele uren meer aan het dor sen besteed worden door geringere zaadverliezen meestal ruimschoots betaald. Bovendien is geble ken dat het gewas in het zwad nogal wat kan heb ben voor de kwaliteit terugloopt. Extra aandacht moeten we met dit vochtige weer en nieuwe bladvorming besteden aan de bestrij ding van schimmelziekten als phytphthora in aard appelen en meeldauw in uien. Regelmatig spuiten is vereist. In de aardappelen is de chemische on- kruidbestrijding dit jaar geen onverdeeld succes geweet. Door het droge weer was de werking van de bodemherbiciden onvoldoende. Voorzover mo gelijk heeft men dit de laatste weken middels schof felmessen, aanaarders en in handwerk nog gecor rigeerd. Voor het bijmengen van MCPA tegen de wortelonkruiden is het nu nog wat vroeg. Beter- is het hiermee te wachten tot de totale loofhoeveelheid is gevormd en het gewas is uitge bloeid. Dan is met b.v. een halve dosering MCPA nog een redelijke onderdrukking van distels e.d. mogelijk. De lang verwachte regen is ook op WALCHE REN eindelijk gekomen. Op de meeste plaatsen is er nu voldoende neerslag gevallen, hoewel het in het noordelijk gedeelte van ons gebied nog maar mondjesmaat is. De gewassen zijn er flink van op geknapt, maar de achterstand in ontwikkeling en de te dunne stand op vele percelen van een aantal gewassen zal toch wel gevolgen hebben wat de kg-opbrengst betreft. De schaderekening van de achter ons liggende langdurige droogteperiode zal in de loop van het jaar wel gepresenteerd worden. Voor zover het in ons vermogen ligt zullen we moe ten trachten er nog van te maken, wat er van te maken valt. In verschillende gewassen zal de ziek tebestrijding nog de nodige aandacht vragen. Men is in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN mo menteel druk bezig met de oogst van plantuien. Op verschillende bedrijven wordt dit gewas ge teeld; zij in meestal slechts kleine oppervlakten. Degenen die vooraf niet hadden gecontrakteerd zitten goed, omdat prijzen worden geboden van 7000,per ha en meer. De oogst is nogal arbeids intensief. Alhoewel het eind juni is gaan regenen is deze regen voor sommige gewassen toch wel te laat gekomen. Voor het eerst werden er enkele perceel tjes knolselderij uitgeplant. De aanslag van de uit- geplante plantjes verliep zeer moeilijk, zodat de stand niet best is. Ook enige percelen stamslabonen gaven door de droogte een te lage opkomst te zien, zodat veelal de stand te dun en onregelmatig is. Het vlas is eveneens voor velen een tegenvaller. Voor vlas met een goede lengte worden goede prij zen geboden. Het meeste vlas is echter (veel) te kort gebleven, waardoor het in dergelijke gevallen met 1300,per ha meestal wel betaald is. Ook voor de meeste uienpercelen kwam de regen te laat. In aardappelen is momenteel soms doorwas waar te nemen! Het valt op dat er in ons gewest dit jaar duide lijk minder wilde haver en duist boven de gewas sen üitsteekt alhoewel er dit voorjaar zeker niet meer dan anders tegen werd gespoten. Wellicht is de kieming door de langdurige koude in het afgelopen voorjaar minder geweest, en is er door de veelal late zaai van de gewassen reeds wat meer van deze onkruiden mechanisch bestreden. Kweek en klein hoefblad is er echter volop te zien, zodat straks in de stoppel velen de nodige maat regelen zullen moeten nemen. Aangezien er meest al van een mechanische bestrijding niet veel te recht komt, kan men daarom beter gebruik maken van de chemische mogelijkheden die er bestaan. Verschillende hollegas hebben nog te kampen met een achterstand in de onkruidbestrijding. Dit als gevolg van onvoldoende effekt van de chemi sche onkruidbestrijding. Vooral in aardappelen was het moeilijk het wortelonkruid mechanisch te be strijden tijdens de droogteperiode. Er zal nu nog wel wat in handwerk moeten gebeuren. We zullen moeten afwachten hoeveel zaadon kruid er na de regen nog tot ontwikkeling komt Vooral in te dun staande gewassen kan dit nog van betekenis zijn. De erwten zijn dit jaar kort gegroeid zodat het moeilijk zal zijn om ze met do maaibalk te oogsten. Noodgedwongen zal dit dan met de schoffel moeten gebeuren. Sommige telers overwegen de aanschaf van schoffelapparatuur op de trekker. In de afgelopen periode heeft een aantal holle- gas een driedaagse excursie naar Frankrijk ge maakt. Er zijn daar een aantal landbouwbedrijven van Nederlandse boeren bezocht. De deelnemers aan deze excursie hebben een globaal beeld gekre gen van de landbouw in één van de belangrijkste E.E.G.-landen. We zijn van mening dat het van bijzonder groot belang is dat we ons ter plaatse er van op de hoogte stellen hoe de landbouw daar bedreven wordt. Men is wel tot de konklusie ge komen dat er op de aanzienlijk grotere akkerbouw bedrijven in het noordelijk deel van Frankrijk tegen lagere kostprijs geproduceerd kan worden dan in onze streken. Op de extensievere graanbedrijven vindt men 1 arbeidskracht per 100 ha normaal. Men is er zich wel van bewust geworden van welke bescheiden betekenis onze Nederlandse landbouw is in het ka der van de E.E.G., alleen al wanneer men een driedaagse excursie maakt door nog geen 5 van de totale oppervlakte van dit grote land. Ook voor de bepaling van de toekomst van het eigen bedrijf kan deze kennisname van betekenis zijn. (Zie verder pag. 13)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5