De chemische koeiestaart WÊ m m WÊ WÊ m m Mafu-strip van Bayer. BRABANTS OVERZICHT JUNI 1970 Rond de Schelde i Hl m In dit overzicht willen we een algemeen pro bleem aan de orde stellen dat de gemoederen op vele Brabantse bedrijven al lang bzig houdt maar dat de afgelopen maand bij velen weer sterk naar voren is gekomen. Naast de droogte en nu weer de overvloedige regen zijn er andere problemen die boer en tuinder sterk raken en die in de maand van examens, diplomering en overgang weer levensgroot naar voren komen. Wat is de toekomst van degenen die een op leiding in de landbouw volgen of afgerond hebben. Voor degenen die thuis op het bedrijf gaan werken is de vraag of er plaats is op het bedrijf, of er vol doende winstmogelijkheden zijn voor investeringen en reserveringen. Uit recent onderzoek van het L.E.I. naar de financiële positie van de landbouw bedrijven op de Brabantse zandgronden bleek de eigen vermogenspositie niet ongunstig te zijn (82 van de totale bezittingen op eigendomsbedrijven was door eigen vermogen gefinancierd). De in komensvorming boekjaar 1967/'68, althans de in komensvorming uit arbeid van de ondernemer bleek veel minder gunstig 11.900,op de eigen domsbedrijven). Dus nog geen C.A.O. loon na af trek van verzekeringen en belastingen. Hierbij moet dan nog aangetekend worden, dat de bereke ning volgens de bedrijfseconomische opzet van het L.E.I. dus op pachtbasis, is gedaan. Besparingen op de bedrijven waren eigenlijk slechts mogelijk door overige bedrijfsinkomsten o.a. niet uitbetaald loon aan kinderen. Door ander onderzoek in Brabant gedaan door de standsorganisaties, speciaal op be drijven met meewerkende kinderen, blijken de cijfers nog ongunstiger. Ook op de kleibedrijven in West-Brabant, hoewel in verhouding wat gunstiger, is de situatie over het algemeen niet rooskleurig. De voorlopige indruk is dat ook hier op de bedrij ven met meewerkende kinderen de investeringen gemiddeld op een te laag niveau liggen terwijl er ook onvoldoende middelen uit het bedrijf komen voor een redelijke loonuitbetaling. Bedrijfsover name later is dan ook een moeilijke zaak, een pro bleem dat velen ook inzien maar waar de oplossing niet zo makkelijk te geven is. Een rol speelt hierbij dus dat men te laat inziet dat er eigenlijk geen toe komst in het bedrijf meer zit waarbij men dan te maken krijgt met het probleem dat de gevolgde opleiding maar weinig andere mogelijkheden heeft te bieden. Welke mogelijkheden zijn er indien men met een opleiding in de landbouw om moet zwaaien? Voor degenen die net hun lagere of middelbare beroepsopleiding L.L.S. of M.L.S. beëindigd hebben zal vaak het advies moeten luiden „doorstuderen". Momenteel gaat men dan vaak door in de rich ting van de landbouw b.v. van een eindklas M.L.S. (19 leerlingen) in Dordrecht gaan er 9 naar het ouderlijk bedrijf, 1 heeft gezegd te willen emigre ren, 3 hebben of zoeken een betrekking, 6 willen verder studeren, waarvan 4 hiervoor naar de scha kelklas van de H. L. S. willen, een naar de cul tuurtechnische school in Arnhem en een naar het H.A.V.O.-onderwijs. Het is begrijpelijk dat degenen die met hun M.L.S. diploma nog te weinig moge lijkheden zien of althans hun perspectieven nog willen vergroten het in de richting van de H.L.S. zoeken aangezien dat aansluit bij de vooropleiding. Maar ook blijkt dat hun keuze beperkt is. Een meer algemene vooropleiding zou de keuzemogelijkheid in elk geval hebben vergroot. Wil men nu niet in de landbouw door gaan dan moet men via H.A.V.O. of V.W.O. eventueel met studie in de avonduren, de basisopleiding verbreden. Degenen die van de lagere landbouwschool af komen en met dezelfde problemen zitten zijn aan gewezen op het M.A.V.O.-onderwijs of kunnen mis schien via 'n speciale bedrijfsopleiding of de lagere technische school hun mogelijkheden vergroten. Voor degenen die al een aantal jaren op het bedrijf thuis of elders meegewerkt hebben is de beroeps overgang nog moeilijker, indien men tenminste denkt aan beroepen waar een vooropleiding ge vraagd wordt die overeenkomt met een diploma L.L.S. of M.L.S. Het is echter in elk geval mogelijk om een advies te vragen, dit kan b.v. gebeuren bij de gewestelijke arbeidsbureaus die een beroeps keuze-onderzoek kunnen instellen en waar men ook een medisch onderzoek kan ondergaan. Óm- scholingsmogelijkheden zijn er a. via de centra voor vakopleiding b. scholing via bedrijven, waarbij het bedrijf een z.g. trainingstoeslag krijgt c. via een studiekostenregeling. Indien met geplaatst kan worden op een van de centra voor vakopleiding dan ontvangt men een loondervingsvergoeding. Bij de scholing via bedrij ven zal het geldende loon voor inkomsten zorgen. De studiekostenregeling voorziet niet in een loon derving, wel kan ten laste van het rijk komen: lesgeld, leermiddelen, examengeld, reiskosten e.d. Voor degenen die reeds zelfstandig zijn in de land- of tuinbouw en toch denken aan beroeps overgang zijn er naast de reeds genoemde moge lijkheden van omscholing extra tegemoetkomingen van het ministerie van landbouw. De loondervingsvergoeding die bij omscholing bij de centra voor vakopleiding geldt wordt opge trokken tot het brutoweekloon van een industrie arbeider. Wel zal men dan het bedrijf binnen een termijn van 2 jaar moeten beëindigen. Ook indien men als zelfstandige zou kiezen voor de studiekostenrege ling is een loondervingsvergoeding mogelijk tijdens de opleidingsperiode ook weer met een maximum van het brutoweekloon van een industriearbeider indien men volledig onderwijs volgt, anders krijgt men een aanvulling. Dat de genoemde mogelijkheden niet voor ieder een een oplossing betekent is duidelijk, vooral voor de oudere bedrijfshoofden is omscholing vaak niet aantrekkelijk meer. Tevens kan het punt van de bedrijfsbeëindiging, ook al is dit niet gebonden aan de inlevering van de grond aan S.B.L., de getroffen regelingen ongeschikt doen zijn voor de persoon in kwestie. Duidelijk is echter ook de afgelopen maand weer geworden dat men zoekende is naar wegen om de knelpuiten zoveel mogelijk op te vangen. Maar achteraf werken is en blijft moeilijk. De noodzakelijke vermindering van het aantal wer kers in land- en tuinbouw verloopt het beste door een natuurlijke afvloeiing doordat men zich in de land- en tuinbouw diepgaand op deze problemen bezint. A. DIPLOMERING H.L.S.-ERS TE DORDRECHT Op velerlei gebied heeft het deze lente scheef ge zeten met de natuur. Na de wel zeer late en te late inzaai der gewassen had een snelle groei nog heel wat goed kunnen, maken, maar door de langdurige droogte en zelfs hitte is danig de rem op de groei gezet. De kalender is echter door gegaan en de ge wassen zoals conservenerwten, graszaad, koolzaad en karwij zijn al weer gemaaid en over enkele we ken staat de grote oogst weer voor de deur. Wanneer straks de rooidatum van ons pootgoed weer aange broken is hoe zal dan de sortering zijn en zal er weer „glas" zijn in de consumptie-aardappelen? Het zijn nu nog vragen, maar we kennen deze laatstgenoemde kwaal nog van de oogst 1957. Typisch was toen, dat bij herfstaflevering alle partijen met „glas" er in door een waterbad met een bepaalde zouttoeving moesten om de goede van de slechte knollen te scheiden en terwijl er bij voorjaarsaflevering niet meer over „glas" gesproken werd. Dan vraag je je af wat er na 1 januari gebeurd is. De toestand op de aardappel- markt zal hierin ook wel mee gespeeld hebben, want bij iets meer vraag worden de aan het produkt gestel de eisen meestal milder. Ieder jaar is in de land bouw anders en wie weet wat het van de herfst zal zijn. Schommelingen en wisselingen zijn des boers zijn deel en die gerusten landman uit het verleden bestaat al lang niet meer. Buurman is van de week op reis geweest met een bus naar Schiphol. De reis was georganiseerd door de vereniging de „Weegbrug" en vanwege opheffing dezer was de reis als een soort potvertering bedoeld, zodat een ieder gratis naar hartelust kon doen, eten en drinken wat hij of zij wilde, vandaar ook dat buurmans vrouw de lucht was ingegaan. Tijdens de rondvlucht boven de hoofdstad was ze niet direkt luchtziek geweest, maar wel vreselijk bang. Buurman was van gedachten, dat haar geweten wat begon te spreken, want thuis heeft ze meestal het grootste woord. Met de opheffing van de vereniging de „Weegbrug" gaat wel een stukje plattelandscultuur verloren. Feestelijk waren haar jaarvergaderingen en jarenlang was zij de schakel tussen de handel en de boer. Alles verandert, zo ook de landbouwvoorlich ting. Op hun uitnodiging hebben we de nieuwe Er zit schot in de onderwijsvernieuwing, consta teerde de heer ir C. S. Knottnerus, voorzitter van het schoolbestuur van de Hogere Landbouwschool van het K.N.L.C. te Dordrecht, tijdens de uitreiking van de diploma's op 26 juni j.l. Daarmee duidde hij onder meer op het rapport dat het Landbouwschap heeft uitgebracht over het lager agrarisch onderwijs en de discussienota, eveneens van het Landbouwschap over het middelbaar agra risch onderwijs, die de gedachtenvorming over het agrarisch onderwijs verder moeten stimuleren. Hij kon de dr ir D. S. Huizinga-medaille voor de beste met lof geslaagde leerling uitreiken aan de heer C. van Achterberg te Waarder, verder werden de gediplomeerden toegesproken door de heer mr J. P. A. van der Hoeven, secretaris van de Gemeente Dordrecht, door de heer Van der Slik namens de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen „Perse- fone". Uit de lijst van geslaagden nemen we de volgende namen over:. C. H. J. Akkermans, Zevenbergsche Hoek; A. P. v. d. Berge, Zonnemaire; A. P. R. de Buck, Kortgene; A. M. van Dijke, St. Philipsland; R. H. Geuze, Poortvliet; A. M. Gijzel, Biezelinge; M. L. Gijzel, Biezelinge; L. J. de Jager, Lewedorp; A. C. M. Loos, Kruisland; J. C. M. Luykx, Etten Leur; L. de Oude, St. Philipsland; A. J. A. A. Rombouts, Ooster hout; Tj. S. B. v. d. Spelt, Steenbergen; P. D. Stuur man, Den Bosch. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. M. A. M. Brooymans, Nieuw Vossemeer; W. W. Hengeveld, Breda; W. J. B. C. Lauwerijssen, Hoeven; R. D. Mack intosh, Vlissingen; A. G. M. de Mul, Oostburg; A. H. C. M. v. d. Wiel, Klundert; A. C. J. de Wilde, St. An- naland. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: H. L. Aer- noudts, Langeweg; M. A. Sleeuwijk, J. M. Braat, Rucphen; J. F. W. A. Hoffman, Roosendaal. proefboerderij de „Rusthoeve" bezocht. Prachtig en groots van opzet is hier alles. De wetenschap en de praktijk zijn hier samen verenigd en de pluim van de maand gaat in deze dan ook terecht uit naar allen, die op deze nieuwe proefboerderij, niet „gerust", maar gewerkt hebben. Veel is hier in het eerste half jaar van haar bestaan gepresteerd. Wanneer je ach ter op de kavels met proeven loopt, dan ben je vlak bij de geweldige verkeerstroom van de Ooster-Schel- debrug en lijkt het wel of iedereen met vakantie is, maar hierin bleek ik me lelijk vergist te hebben, want dieze week kreeg ik nog een blauwe enveloppe, dus was deze afzender nog thuis! De chemische koeiestaart zwiept niet en zwaait niet. De chemische koeiestaart doet be wegingloos zijn werk. Vliegen doden! Genadeloos. De chemische koeiestaart voor kamer en keuken heet Mafu-strip. Van Bayer. Een groene strip in een plastic houder. U kimt hem ergens neerzetten op z'n solide voetje. Of ophangen aan een koordje. Tot ongerief van vliegen, muggen, motten, wespen. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Een moordstrip. MAFU STRIP40 De beste tip 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 10