Openingsrede r VRIJDAG 26 JUNI 1970 58e Jaargang No. 3037 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm land en tuinbouwblad In dit nummer o.m.: Het volledige verslag van de Algmene Vergade ring Pag. 1 t/m 10 Uit de praktijk pag. 11 Onderzoek kens slachtkui- pag. 14 Het storten van bieten langs de wegen pag. 15 C.A.O land- en tuin bouw Zeeland 19701971 pag. 1& Verwerking en gebruik krppemest pag. 18 V.__ van de heer Ir. J. Prins, voorzitter der Z.L.M., uitgesproken op de Algemene Vergadering der Z.L.M. op vrijdag 19 juni 1970 te Roosendaal. CEN wijsgeer heeft eens een onderscheid gemaakt tussen beslissingen die voort vloeien uit logisch denken en die voortkomen uit menselijk denken. Hij lichtte dit toe aan de hand van een kleine gebeurtenis, waarin een dochter haar vader had gevraagd om te mogen studeren. Deze vader zond haar een brief, waarin hij haar ten eerste, ten tweede en ten derde meedeelde haar dit niet te kunnen toestaan. Redenen die berustten op gezonde konsekwente logica, die niet te weerleg gen was. Hij kon het financieel niet goed rond krij gen, daar moeder ziek was, enz. Na de brief ondertekend te hebben schreef hij er een regeltje onder: „vooruit dan maar, reken er maar op dat je in de herfst kunt gaan studeren; ik zal wel zien er een mouw aan te passen." ET verhaaltje is ongetwijfeld wat eenvoudig voor deze gecompliceerde wereld. Ook de tendens dat het logische en het menselijke moeilijk te verbinden grootheden zouden zijn, zullen we maar zo niet willen onderschrijven. Maar het menselijke spreekt ons aan en het is voor velen vaak moeilijk dit te ontdekken in alle regelingen en besluiten, mede door een soms ver stikkende uitvoering. Bovendien niet alleen de men selijke beweegredenen maar ook de logische argu menten schijnen vaak af te glijden, zowel bij de ene als bij de andere partij. En beslissingen laten maar al te vaak op zich wachten of blijven geheel uit. Ligt hier ook niet een kern van onbehagen dat zich ook in onze kring manifesteert? Een onbehagen dat zich versterkt als er abnormale risico's op de men sen afkomen, zoals in de fruitteelt en ook wanneer de meer natuurlijke risico's van land- en tuinbouw toeslaan. Soms is dat structuurbederf, dan weer een ziekte, vaak is het te overvloedige regen en nu is het de langdurige droogteperiode. Voor bepaalde delen van Groningen schijnt de toestand catastrofaal te zijn. In ons gebied zouden we de situatie een en ander afhankelijk van gewas, grondslag en stuctuur als moeilijk tot precair kunnen schetsen. Hier door zouden er een toenemend aantal bedrijven in ons werkgebied zijn die in grote moeilijkheden ko men. Er worden nu reeds opbrengsten geraamd van 1/2 tot 1/3 van en normale oogst. Veehouders moe ten reeds bijvoeren en de kleinfruittelers ondervin den een ernstige terugslag. En ook in de bollencul- tuur in ons gebied schijnt de toestand precair tot catastrofaal te zijn! Zelfs de bedrijven die er tot nu toe redelijk zijn doorgekomen moeten er mee rekening houden, mede door het late zaaiseizoen, dat goede oogsten ook daar niet meer mogelijk zijn. Als de regen nog lang uitblijft zullen wij ook voor diverse bedrijven van een catastrofale situatie moeten gaan spreken. En dit alles dan vergadering, terwijl de marge zodanig is dat eigenlijk steeds op zeer hoog niveau moet worden geproduceerd! ONVERANTWOORDE POLITIEK /WIET betrekking tot de „normale" economische gang van de landbouwbedrijven zijn het de niet af te wentelen gevolgen van de inflatie, die de moeilijkheden aanbrengen. De kostenstijgingen, die hiervan het gevolg zijn, worden al jarenlang op geen enkele wijze verdisconteerd in het prijsbeleid wat gevoerd wordt. Vorige week werd bekend dat het huidige beleid weer voor een jaar is verlengd. Afgezien van een zacht gezegd wat late mededeling zo ver in het seizoen, zijn het ook anderszins met recht gemeng de gevoelens die ons bezighouden over dit besluit. Sommigen zullen, gezien de voorstellen met prijs verlaging die ter tafel lagen en de reactie van een enkele Minister de Nederlandse voorop ver licht ademhalen. Anderen reageren hun opluchting in blijvende verontwaardiging af door de vraag te blijven stellen hoe men een bevolkingsgroep een inkomensverlaging voor durft te leggen, terwijl die groep door de aard van zijn bedrijvigheid met de regelmaat van de klok toch al dieptepunten op moet vangen. Weer anderen blijven teleurgesteld en tot deze groep rekenen we onszelf doordat men in de E.E.G. nog steeds geen serieuze basis wil leg gen ten aanzien van het prijsbeleid. Indien men 'im mers het prijsbeleid ten aanzien van de enkele ba sisproducten die hieronder vallen een functie wil geven in het streven naar een redelijk inkomen voor verantwoorde bedrijven, kan de nu gevolgde procedure een naam die de gevolgde handel wijze eigenlijk niet verdient onmogelijk worden voortgezet. In een beginfase moet men om tot een bepaalde samenwerking te komen wel eens slikken en accep teren dat besluiten meer met het timmermansoog worden bepaald dan zakelijk verantwoord worden vastgesteld. Het politieke water in de wijn van het inkomen blijven doen, de politieke overwegingen als een waan van iedere dag stellen boven de zakelijke on dergrond, ten aanzien van dit stuk van het E.E.G.-be leid is niet meer verantwoord en niet nodig. Bovendien de wijn is na moeizaam beraad inmid dels ook gereglementeerd in de E.E.G. en de onder handelingen met Engeland en een aantal Scandina vische landen staan voor de deur. Is dit nu niet het moment zo vragen wij ons af om dit stuk land bouwbeleid te onderstoelen met gegevens van rentabiliteit en kostenontwikkeling. Wij menen dat zowel onze oude kostprijsberekening van goedge- leide sociaal-economische verantwoorde bedrijven als het jaarlijks rapport, dat in Engeland als basis dient om de toeslagen vast te stellen voor die pro- dukten die tegen wereldmarktprijzen binnenkomen, een goed aanknopingspunt zouden geven voor een open en eerlijk systeem. Wij hopen dat de georganiseerde landbouw in Europa, zoals dat in het Copa verenigd is, samen met met name de Engelsen duidelijk hun visie hier over formuleren, zodat een vergrote E.E.G. ook voor de boer behalve met een afzetperspectief ook met een beleidsperspectief kan starten De afgelopen periode heeft duidelijk laten zien dat de handelwijze tot nu toe grote onzekerheden geeft. Een louter po litiek uitzicht op dit stuk van zaken is gebleken een slecht uitzicht te zijn. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1