DINGEN VAN DE WEEK 10 AFSCHEID VAN P. J. J. DEKKER, ere-lid - IR. D. VAN DER ZAKEN - MR. E. WAGE (Vervolg van pag. 9) TOESPRAAK G S.-LID A. J. KALAND GEDEPUTEERDE de heer A. J. Kaland, spre- kend namens het Zeeuws Provinciaal Bestuur, daar de Commissaris der Koningin wegens andere bezigheden verhinderd is op deze vergadering aan wezig te zijn, zegt tot de heer P. J. J. Dekker: U bent een figuur van formaat, die boven ons Zeeu wen uitsteekt. Dat de Zeeuwse samenleving het ook zo ziet is bewezen te Wemeldinge bij de viering van uw 70e verjaardag. Een bijzonder gebeuren dat een grote indruk heeft gemaakt. Namens het provinciaal bestuur wil ik u hartelijk dank zeggen voor het vele werk op prettige en deskundige wijze in het belang van de Zeeuwse land. en tuinbouw verricht. Tot de heer Van der Zaken zegt de heer Kaland dat deze als H.I.D. van de Cultuurtechnische Dienst Zeeland een groot aantal belangen heeft behar tigd waarbij de land- en tuinbouw ten nauwste be trokken zijn. U heeft altijd getracht een ieder aan zijn trekken te laten komen. Onze waardering voor al uw aktiviteiten en burgerschapszin! Zich richtend tot de heer Wage, zegt de heer Kaland dat deze in een betrekkelijk korte periode kans heeft gezien een eigen inbreng in de ZLM tot stand te brengen. Een bijzonder woord van waardering daarvoor en tevens voor hetgeen u op het terrein van de provinciale V.V.V. heeft verricht. Wij vinden het jammer dat u Zeeland gaat ver laten, echter gelukgewenst met uw nieuwe funk- tie die perspectieven biedt. Namens G.S. de beste wensen in uw nieuwe werk- en woongemeente. Tot slot zegt de heer Kaland om tijdswille niet in te willen gaan op de rede van de voorzitter, waar mede hij zich in algemene zin kan verenigen. AFSCHEIDSWOORDEN P. J. J. DEKKER ALVORENS ik het wederwoord naar aanlei- ding van de toespraak van onze voorzitter bij mijn afscheid van de ZLM uitspreek, meen ik als vice-voorzitter van de maatschappij eerst nog een plicht te moeten vervullen, aldus de heer P. J. J. Dekker. Het is n.l. dezer dagen 10 jaar ge leden dat de voorzitter eerst als algemeen secreta ris en later als voorzitter aan onze maatschappij is verbonden. De heer Dekker wijst er op dat hij bij het afscheid van de heer Geuze heeft gezegd dat hij een groot vertrouwen had in zijn opvolger. Ik ben ervan overtuigd dat U, geachte vergadering, het met mij eens zal zijn dat dit vertrouwen niet beschaamd is geworden. U, heer Prins, bent erin geslaagd het bewijs te leveren dat U niet alleen leiding kan geven aan onze maatschappij, maar dat U ook een zeer goed bestuurder is. Dit integen- spraak tot de veel gehoorde mening dat „Bestuur ders worden geboren en ambtenaren worden ge maakt" Ik zeg U hartelijk dank voor het feit dat U erin geslaagd bent op de juiste wijze leiding te geven aan onze maatschappij. Ik wil U danken, en ik ben ervan overuigd namens allen te spreken dat wij er onder Uw leiding in samenwerking met de heer Wage en de heer Korteweg, erin geslaagd zijn om de integratie van de Noord-Brabantse maatschappij en de Zeeuwse maatschappij te doen slagen. De heer Dekker betrekt ook mevrouw Prins in zijn dank voor de steun die deze haar man heeft verleend, hetgeen een steun voor onze maatschappij betekende. Dames en heren, u zult begrijpen, dat het mij niet makkelijk valt om een wederwoord vandaag te spreken. Ik wil beginnen met vast te stellen, en de heer Prins heeft daaraan herinnerd, alsmede de heer Kaland op 14 mei toen ik het voorrecht had mijn 70ste geboortedag te vieren dat dit een grote huldiging geworden is. Een huldiging om nooit te vergeten. Het zal 12 augustus 51 jaar ge leden zijn dat ik als jonge man, voordat ik naar de Landbouwschool in Groningen ging, toetrad tot de ZLM. Ik moet u zeggen, dat éen van de redenen daartoe is geweest, de grote landbouwtentoonstel ling na de le wereldoorlog die in Goes gehouden werd. Die tentoonstelling heeft op mij een zeer grote indruk gemaakt. Van huis uit had ik geleerd dat een organisatie voor onze land- en tuinbouw onmisbaar is om de land- en tuinbouwbelangen maar ook de verzelfstandiging van de boerenstand te bevorderen. Daarom heb ik gemeend lid te wor den van onze ZLM waarbij ik het voorrecht ge noot het landbouwblad elke week te kunnen ont vangen. Om op de hoogte te kunnen blijven van hetgeen hier in onze landbouw in ons gewest plaats vond. Ik heb op 14 mei reeds heel wat persoonlijke herinneringen opgehaald, en ik dacht dat het niet nodig zou zijn om in herhaling te vallen. Ik wil wel zegen dat de ZLM voor mij de grote voe dingsbodem is geweest voor mijn persoonlijke ont plooiing. De heer Akker wijst er op dat hij al spoedig bij het ZLM-werk betrokken werd en memoreert een aantal colleges waarin hij namens de ZLM zitting had. Een voorrecht om daartoe uitverkoren te wor den! aldus de heer Dekker. Het is jammer dat ik vandaag afscheid moet nemen in een periode dat bij verschillende secto ren van onze land. en tuinbouw weer over diepte punten moet worden gesproken. Wat dat betreft zou ik wensen nog 30 jaar jonger te zijn om mijn krachten opnieuw te kunnen geven in het belang van de land- en tuinbouw. Ik ben echter overtuigd dat in de besturen der 2LM en in de kringen tal van jongere krachten aanwezig zijn die het werk van de ouderen kunnen overnemen en voor hun taak berekend zijn. Dit onder leiding van onze algemeen-voorzitter, daarbij gesteund door een staf van medewerkers. De heer Dekker zegt hierna het hoofdbestuur zeer erkentelijk te zijn voor de benoeming tot ere lid der ZLM. De band met de ZLM blijft daardoor bestaan en ik ben hierover zeer verheugd. Dat ik steeds zoveel waardering heb mogen ondervinden bij mijn werkzaamheden heeft mij ook de stimu lansen gegeven dit werk zoveel jaren te kunnen doen. De heer Dekker herdenkt in dit verband al degenen met wie hij zoveel jaren heeft kunnen samenwerken, daarbij ook degenen die reeds zijn heengegaan. Dank brengt spreker aan de voorzit ters en secretarissen der ZLM onder wie hij heeft mogen werken en voorts spreekt hij zijn erkente lijkheid uit voor de steun die hij heeft mogen ont vangen van de staf van de ZLM. De heer Dekker eindigt zijn toespraak met de wens uit te spreken dat de ZLM in de komende 50 jaar dezelfde belangrijke rol zal mogen vervul len in het belang van onze Zeeuws-Brabantse boe renstand (Applaus). De voorzitter dankt de heer Dekker. Weest u ervan overtuigd dat wij het bijzonder op prijs stel len dat u uw benoeming tot erelid aanvaarden wil en op deze wijze de naam Dekker aan de ZLM ver bonden blijft. Wij zijn er trots op dat wij met een man van deze kwaliteiten vele jaren in onze kring hebben mogen samenwerken. Wij zullen trachten de fakkel die door u is overgedragen in uw geest verder te dragen! Tevens dankt de voorzitter mede namens zijn vrouw voor de persoonlijk tot hen gerichte woor den. AFSCHEIDSWOORDEN MR. E. WAGE DE heer Wage richt zich in zijn dankwoord in de eerste plaats tot de heer A. J. Kaland en dankt het Provinciaal Bestuur voor de ondervonden me dewerking zowel in zijn funktie als Alg. Secretaris der ZLM als op andere terreinen. Vervolgens dankt de heer Wage de voorzitter voor de tot hem en zijn vrouw gesproken afscheidswoorden en het afscheidscadeau. De heer Wage zegt o.m. dat, al hoewel hij slechts ruim vier jaar bij de ZLM werkzaam is geweest, deze jaren voor hem bijzon der leerzaam zijn geweest. Ik ben zeer erkentelijk voor de hulp die mij in deze jaren van vele zijden, door U, uw bestuur, het secretariaat en anderen, geboden is. De zelfwerkzaamheid, de vrijheid van handelen en verantwoordelijkheid die mij gegeven werd, is door mij bijzonder gewaardeerd. Tot de voorzitter zegt de heer Wage dat het doorzettings vermogen, de vasthoudendheid, kritische benade ring van de problemen en de gave om in beleidsza ken de juiste positie te kiezen, is mij ten voorbeeld geweest. Ik ben U daar zeer erkentelijk voor! In het begin heb ik mij als jurist in een boeren- organisatie wel eens wat onwennig gevoeld. Nu, na deze jaren, ben ik een beetje boer mee geworden. Vroeger keek ik naar de groene velden; nu ook naar de stand van de gewassen. Door deze Zeeuwse tijd ben ik gaan begrijpen waarom ook in deze moeilijke tijd boer en tuinder dit willen blijven en niet rechtstreeks naar de fabriek willen gaan. Dit inzicht draag ik met mij nu ik de ZLM ga ver laten. De heer Wage besluit met het citeren van het eerste couplet van een gedicht van Van Oosterzee uit de Zeeuwse Almanak van 1843: „Dat Holland met zijn loeiden prijk' „En op zijn handel roeme „Het gunne dat zich Zeeland rijk „Door nijifren landbouw noemel en voegt er de wens aan toe dat het de ZLM ge geven zal zijn om in deze moeilijke tijden Zeeland en Brabant zich terecht rijk mogen noemen door de landbouw! (applaus) De Voorzitter zegt de heer Wage dank voor de goede wensen aan de ZLM, de land- en tuinbouw en zijn persoonlijke woorden. Tevens deelt hij mede dat in de foyer nog gelegenheid zal zijn persoonlijk van de heren Dekker, Van der Zaken en de heer en mevrouw Wage afscheid te nemen. Vervolgens sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen voor de ge toonde belangstelling. De aanhoudende droogte en de warmte was in de afgelopen periode weer dikwijls onderwerp van ge sprek in onze kringen. De gevolgen van een en ander blijven niet uit. De aardbeientelers hebben als eersten het gelag moeten betalen want de teelt van vroege Regina is dikwijls een teleurstelling geworden. Er kwamen te weinig kilo's en de prijs was wel goed maar de geldelijke opbrengst viel voor de meesten tegen. Zoals altijd zijn er uitzonde ringen. De late aardbeien lijken dezelfde kant op te gaan. Ook hiervoor is dringend regen nodig en die regen wil maar niet komen. De frambozen liepen op sommige gronden vori ge week met de dag achteruit. Er zijn goede per celen, maar ze zijn in de minderheid. Wanneer het weer niet gauw verandert zal ook de frambozen- produktie zwaar gaan tegenvallen. Dat er weinig rode bessen zullen komen was al langer bekend. Ze hebben enorm gebloeid onder, naar wat men dacht, ideale weersomstandigheden, maar de rui was zeldzaam groot. Een ander produkt dat ernstig te lijden heeft van de droogte is de knolselderij. Een zeer groot areaal is hiervan uitgeplant in Zeeland. Er zijn percelen die goed staan, maar er zijn meer percelen met een slechte stand, waarop de planten niet willen groeien. Soms zijn de planten zelfs voor een groot deel dood gegaan. Aan inboeten valt niet te denken omdat het te droog is. Er zijn zelfs telers die hele maal niet hebben kunnen planten omdat het te droog was. Daarvoor wordt ht nu te laat. Het is bij zonder jammer dat het zo loopt met een teelt die voor velen belangrijk is. Met de vroege aardappelen wil het ook al niet. Nog altijd is de aanvoer van geen betekenis. De prijzen blijven hoog, maar dan moet men kunnen leveren. Op Walcheren zijn er verschillende telers die dat kunnen. Zij zitten goed. De meeste telers hebben nog geen knollen aan de planten. De aan voeren van tomaten gaan toenemen. Door het war me weer is er overal een grote vraag naar dit Ne derlandse kasprodukt en kan de prijs zich vrij goed handhaven. Hoe belangrijk de tomatenteelt op het ogenblik is blijkt b.v. uit het feit dat er in de week van 813 juni volgens het Uitvoer Controle Bu reau voor Tuinbouwprodukten 17,2 miljoen kg Ne derlandse tomaten werden geëxporteerd. Hiervan ging ruim 10 miljoen kg naar West-Duitsland, ruim 4 miljoen kg naar Engeland en 1,5 miljoen kg naar Frankrijk. Door de grote exportvraag kon de prijs zich goed handhaven. Dat was weer een voordeel van de warmte. Ook de komkommerprijzen konden aantrekken en de sla was goed te plaatsen tegen hoge prijzen. Voor de fruittelers staat er weer tegen over, dat er een zware strijd gevoerd moet worden tegen in secten en zwammen. Vooral de luizen zijn bijzonder aktief. Ook de rui is thans in volle gang en bij de pe ren is deze zeer hevig. Er zijri bedrijven waar bij sommige rassen te weinig vruchten overblijven. Vooral geldt dat voor Conference en in mindere mate voor Beurre Lebrun. Ook de meeste andere rassen vertonen een grote rui. Op het ogenblik is het algemene beeld nog niet verontrustend en zit het er nog steeds in dat er een goede perenoogst komt. Maar het is voor vele pererassen toch te hopen dat de rui spoedig over gaat. Bij de appels is er nog niet zozeer sprake van vruchtrui maar het is wel duidelijk dat er geen grote appelproduktie komt in ons gebied. Zoals altijd zijn er van bedrijf tot bedrijf en van streek tot streek grote verschillen. Algemeen mogen we stellen dat de vroege appels redelijk tot goed zijn, hoewel we ons toch wel met enige zorg afvragen hoe sterk dé rui van James Grieve zal worden in dit droge jaar. De stand van de Cox's Orange Pippin is erg wisselvallig. Er zijn bedrijven waar een goede oogst Cox's aan de bomen hangt. Overwegend echter valt dit ras tegen en zal de produktie belangrijk lager zijn dan nor maal. Voor Goudreinette geldt dat de situatie nog aanzienlijk ongunstiger is dan bij de Cox's. Op sommige bedrijven is dit ras uitgesproken slecht. Er komt dan ook zeker geen grote Goudreinette- oogst dit jaar in Zeiand en naar de berichten luiden niet in heel Nederland. Golden Delicious is redelijk tot goed maar de algemene indruk is tocs dat er minder kilo's zullen komen dan het vorig jaar. Winston is overwegend goed. De weersomstandigheden in de bloeitijd van ap pels en peren leken gunstig maar ook dat blijkt nog lang niet altijd een goede vruchtzetting tot gevolg te hebben. Bij de pruimen zien we hetzelfde beeld. Er zijn goede percelen maar gemiddeld zal de pruimenoogst niet meevallen en hetzelfde zien we bij de Zure Morellen, ook een belangrijke teelt in enkele delen van ons gebied.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 10