Plant winterprei op tijd! DINGEN VAN DE WEEK Om- prei te telen van goede kwaliteit en een hoge kilogramopbrengst-zijn twee dingen van belang n.l. een grond die goedi in het stalmest zit, en een hoge pH. Kcl. van 66*4 heeft. Zware kleigrond komt i.v.m. de oogstwerkzaamheden niet in aanmerking. Om een goede werking van de chemische onkruid- bestrijding te waarborgen is het gewenst na het planten eenmaal te schoffelen, zodat de grond goed gelijk en gesloten ligt. 7 WAN twee voor Zeeland belangrijke veilings- v verenigingen verscheen vorige week het jaarverslag over het boekjaar 19691970, dat bij beide veilingen loopt van 1 april tot 31 maart, n.l. de veilingsverenigingen „Zuid Beveland" te Goes en „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle. Niet tegenstaande de grote reeksen cijfers die er in ge geven worden, is het lezen daarvan toch interes sant. In beide jaarverslagen wordt melding gemaakt van het onrecht dat de fruitteelt wordt aangedaan door de E.E.G. In het begin van beide verslagen komen hierover een aantal opmerkingen voor, die bewijzen dat het een zaak is die de veilingbesturen hoog zit. In het jaarverslag van de veiling te Goes wordt gezegd dat de 25e herdenking van de bevrijding van onderdrukking en onrecht werd gevierd, maar voor het veilingbedrijf is het door de bezetter ver oorzaakt onrecht vervangen door onrecht van de E.E.G. Met bitterheid wordt vastgesteld dat de Ne derlandse overheid, die mede tot taak heeft om de hoedster te zijn van het recht, tegen beter weten in dit onrecht handhaaft. In het verslag van de veiling te Kapelle lezen we dat de fruittelers van zelfstandige ondernemers, mensen zijn geworden die via demonstraties moe ten trachten op een onsympathieke en tegen hun aard indruisende wijze een klein deel te verkrijgen van de welvaart. Verder lezen we in dit verslag dat de E.E.G. voor de telers niet heeft gebracht wat werd voorspeld. Een van de conclusies van het Ka- pelse verslag is, dat we op politiek terrein in Ne derland ten opzichte van andere E.E.G.-partners voor de fruitteelt de eerste strijd verloren! In het verslag van de veiling te Goes staat ver verder dat bij herhaling door diverse instanties is Prei telen is niet zo'n ingewik kelde zaak. Wil men er echter iets goeds van maken, dan zal men onderstaande wenken nauwkeurig moeten nakomen. Doet u dat, dan is de teelt van winterprei, tijdens de winter maanden een goede bron van inkomsten, en onrendabele uren kunnen meer rendabel worden gemaakt. Consulentschap Tuinbouw 's-Hertogenbosch, A. VAN GASTEL. QE laatste jaren komt de teelt van winterprei steeds meer in de belangstelling. Vooral op het grotere extensieve vollegrondsgroenteteeltbedrijf vindt deze teelt als hoofdteelt zonder voorteelt, naast sprui ten of witlof steeds meer ingang. Ook op bedrijven met glas kan een flinke winterprei in de winter een goede bron van inkomsten zijn. De oogst is in te passen in de overige werkzaamheden, zodat onrendabele uren in de winter meer rendabel gemaakt kunnen worden. Door de chemische onkruid- bestrijding en het mechanisch planten en oogsten is het aantal arbeidsuren van deze teelt aanmerkelijk gedaald. Winterprei kan gekoeld worden. Hierdoor kan men profiteren van de oplopende prijzen tijdens vorstpe riodes. Uitgaande van een kilogramopbrengst van 30.000 kg per ha 0,30 per kg is de bruto-opbrengst 9000. De totale toegerekende kosten, zoals mate rialen, loonwerk, afzetkosten e.d. bedragen 2150 zodat er een saldo ontstaat van 6850. Het aantal arbeidsuren bedraagt circa 900 uur per ha. gewezen op de vervalsing van de concurrentie, ook waar het betreft de valorisatie van fruit. Het valt eenvoudig niet te ontkennen dat afzetorganisaties in het buitenland op diverse onderdelen worden gesteund door zowel de nationale als regionale en plaatselijke overheden. Niet slechts in Frankrijk, maar ook in Italië, doch evenzeer in België en Duitsland worden afzetorganisaties financieel ge steund. Daarom staat in het Goesse verslag: „Het boekjaar 1970 is daarom voor de veiling nog niet afgesloten. De veiling c.q. haar leden verwachten alsnog over dit jaar in het bezit te worden gesteld van een bijdrage voor afzet-, sorteer-, fust- en koel- kosten. De grootte van deze bijdrage zou gesteld moeten worden op tenminste ƒ0,10 per kg." fAE noodzook van een samenwerking tussen de veilingen in Zeeland komt in beide ver slagen duidelijk naar voren. In het verslag van Ka pelle staat: Het verminderen van de ondernemin gen zal in ons gebied een sterkere vorm van samen werking tussen de veilingen noodzakelijk maken. In het Goesse verslag: „Het is goed om in dit verslag vast te leggen dat de leden van onze ver eniging zich unaniem hebben uitgesproken vóór een fusie van de beide nabuurveilingen, echter zon der voorwaarden vooraf. Tijdens het gehele ver slagjaar heeft het bestuur dan ook een beleid ge voerd ten aanzien van de nabuurveilingen op basis van de wetenschap, dat de leden van de vereni ging een fusie en wel een fusie zonder enige beperking wensten. De ongerustheid, uitgespro ken door de Centrale Landbouworganisaties in Zeeland, over het onafhankelijk van elkaar blijven optreden van de Zeeuwse veilingen, werd gedeeld door het bestuur. Zij was dan ook gaarne bereid om het initiatief van de 3 C.L.O.'s tot het heropenen van het gesprek over veilingssamenwerking te onder steunen/' Het bestuur van Goes zegt zich bewust te zijn dat de tijd dringt. OQk in het Kapelse verslag wordt RASSENKEUZE |NDIEN men planten moet kopen of bijkopen zou het nog mogelijk zijn om de voorkeur te geven aan een bepaald ras. Op de proeftuin Breda heeft 2 jaar achtereen een rassenproef met winterprei-rassen gestaan als onderdeel van een landelijke proef waarbij 16 selecties werden beproefd en waarvan 7 selecties zijn goedgekeurd. De goedgekeurde selecties zijn opgenomen in ras- senlijsten voor Groente 1970. Ook het proefverslag van de proeftuin Breda betreffende de „Rassenonder- zoek in Winterprei" geeft hierover een duidelijk in zicht. Een belangrijk gegeven is natuurlijk de winter hardheid. PLANTTIJD ^E planttijd loopt uiteen van 15 juni tot 15 juli. Denkt men in jan.-febr. te oogsten dan zal voor een goede kilogramopbrengst de planttijd rond 15 juni tot 1 juli moeten zijn. Oogst men b.v. maart- april of later dan kan later geplant worden. Niet alleen de plantdatum is van belang, maar van eveneens groot belang is de ouderdom van de planten. Een preiplant moet niet ouder zijn dan 12 weken. Op de proeftuin Breda is geconstateerd dat planten van 11 weken oud 25 pet meer opbrengst gaven dan planten van 15 weken oud bij eenzelfde plant- en oogstdatum. Bovendien is geconstateerd dat oudere planten vorst-gevoeliger waren en meer aangetast waren door Alternaria porri (purpervlekkenziekte). Jonge planten hebben een veel snellere start dan oude planten. HET PLANTEN pREI leent zich zeer goed voor machinaal planten. Bij het oprooien der planten is het gewenst dat er een goede selectie plaats heeft op grootte en ge zondheid. De rijeri-afstand wordt aangepast aan de spoorbreedte van de trekker. Men plant 4 rijen tussen de wielen bi} een spoorbreedte van ca. 160 cm. Op de rij plant men op een afstand van 12 cm. Een goed streefgetal is 200.000 planten per ha. Omwille van gemakkelijk planten wordt soms blad en wortel van de plant ingekort. Dit gaat ten koste van de kilo gram-opbrengst. WANNEER CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING? melding gemaakt van het overleg op initiatief van de 3 C.L.O.'s. N beide verslagen lezen we ook over de ini- tiatieven om nieuwe wegen in te slaan bij de afzet van fruit via de N.V. Centraal Bureau II. In Goes werd 1300 ton fruit voor deze gezamenlijke afzet beschikbaar gesteld en in Kapelle 514 ton. In beide verslagen lezen we dat het dringend noodza kelijk is dat de telers hun medewerking verlenen aan deze vorm van afzet. Reeds gedurende het eer ste jaar van haar bestaan heeft de N.V. Centraal Bureau II: zich waar weten te maken en haar be staansrecht is ten volle bewezen. In het verslag van Goes staat dat voor een goede commereialisatie van het fruit een orgaan nodig is dat verder reikt dan het huidige C. B. lil. Dit bete kent niet dat een andere organisatie zou moeten worden opgericht; zolang er kans is dat de noodza kelijke ontwikkeling kan plaats vinden binnen deze N.V. Het betekent volgens het bestuur van de veiling „Zuid-Beveland" zeker niet dat een aparte Zeeuwse verkooporganisatie meer zou kunnen be tekenen dan deze landelijke N.V. Toch is het be stuur van de veiling „Zuid Beveland" zich er in dit verslagjaar zeker van bewust geweest dat een ge zamenlijke verkooppolitiek voor het gehele Zeeuw se fruit, ook binnen het kader van deze landelijke N.V. voor Zeeland van belang was geweest en in vervolg hierop komen dan de opmerkingen over samenwerking die we hiervoor reeds weergaven. De jaarcijfers van beide veilingen laten duidelijk zien dat de invloed van de stijgende kosten groot is. Beide rekeningen sluiten met een nadelig resul taat. De exploitatie van de sorteer- en pakstation gaf zowel in Goes als Kapelle flinke verliezen. De koelhuis-explotatie gaf in Kapelle verlies, maar in Goes een redelijke winst. De omzet van de veiling Goes lag ten opzichte van het voorgaande jaar ruim ƒ100.000,lager en bedroeg in 1969'70 ƒ8.756.000,In Kapelle liep de omzet met ruim 300.000,— terug tot 9.557.642,87. ZIEKTEBESTRIJDING yOORHEEN bestond de ziektebestrijding in prei alleen maar uit de bestrijding van de preivlieg. Momenteel is een goede preiteelt zonder een uitge breide ziektebestrijding niet meer mogelijk. Dat geldt vooral voor die gebieden waar meerdere jaren achter een veel prei wordt geteeld. Papiervlekkenziekte. Op de bladeren komen grote witte verdroogde vlekken voor. Op deze plekken knikken de bladeren om. Aan de randen van de vlek ken vaak een donkergroene waterige zone. Bestrijding: zodra de eerste verschijnselen optreden spuiten met 400 gram zineb of 300 gram Captan per 100 liter water per are. Bespuiting om ca. 1014 dagen herhalen. Purpervlekkenziekte. Langwerpige in de nerfrich ting liggende witgrijze vlekken. Deze worden spoedig paarsrood. Aangetast blad wordt geel of bruin en verrot daarna. Komt meestal pleksgewijs in het per ceel voor. Bestrijding: een effectieve bestrijding voor deze ziekte is niet bekend. Er zijn aanwijzingen dat een bespuiting 350 gram Maneb per are wat tegen deze ziekte doet. Preivlieg of uievlieg. De maden van deze vlieg vre ten in en aan de voet van de plant. Wanneer het plan tenbed behandeld is met bijvoorbeeld aldrin, hepta- chloor of chloorvinfos (Birlane) of een zaadbehande ling heeft plaats gehad met trichloronaad, kon de bestrijding van de preivlieg gelijktijdig en met het zelfde middel plaats hebben als bij de bestrijding van de preimot. Preimot. Rupsen vreten gangen in de bladeren naar het hart van de plant. Daarna treedt rotting op. Bestrijding: Reeds bij een geringe waarneming spui ten met 150 ml parathion 25 pet of 200 gram diazin 20 pet per 100 liter water. Bestrijding telkens na tien dagen herhalen tot eind september. Doordat deze rupsen in het hart van de plant opereren is de bestrij ding moeilijker, naarmate de rupsen zich dieper in het hart van de plant hebben gevreten. Men moet kort na het planten reeds beginnen met de bestrijding. GROND EN BEMESTING Lage natte grond is eveneens ongeschikt. Een goe de bemesting is 6075 ton stalmest en 1000 kg pa tentkali, ca. 600 kg superfosfaat en ca. 800 kg kalkam- monsalpeter. Afhankelijk van de stand en groeiom- standigheden kan men in september nog een overbe mesting met stikstof geven. Verder moet met nadruk worden gezegd dat de grond vochtig moet zijn. Op onkruidvrije grond kan kort na planten reeds gebruik gemaakt worden van simazin, 1015 gram per are opgelost in 8 h 10 liter water. Bij aanwezigheid van klein onkruid kon nog gespo ten worden met 15 gram Camparol per are of met 15 20 gram monolinuron per are. Weeg en meet secuur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7