TUINBOUWKLANKEN Onkruid- en ziekte bestrijding in koolgewassen Het loopt nog niet vanzelf Een pluim op de ZLM hoed! BEREGENING Concurrentievervalsing nu ook een acuut gevaar voor bloemkwekerijprodukten 6 Na het uitermate late en natte voorjaar, hebben boer en vollegrondstuinder op THOLEN nu weer te kampen met 'n ekstreem hardnekkige droge pe riode. De meeste moeilijkheden hiervan worden wel ondervonden door degenen die verschillende kool soorten en knolselderij moesten poten. Velen heb ben dit werk uitgevoerd in de 'hoop dat er spoedig regen op 't geplante materiaal zou vallen. Die hoop is echter tot op heden, nu wij dit schrijven, niet uit gekomen zodat ook, wanneer de planten in leven blijven, er tóch 'n slechte start overblijft. Enkelen hebben 't planten nog steeds uitgesteld, wachtend op regen die in ons cüstrikt nog steeds niet komen wil. Tevens wéét men óók dat, als men knolselderij na half juni plant, men zeker rekening houden moet met opbrengstverlies. Deze teelt moet 't meestal hebben van 'n lange ongestoorde groeiperiode en dan moet 't vanaf heden in alles meelopen. Onder tussen hebben de telers van zomerbloemkool en aardbeien die wel water beschikbaar hebben, han den vol werk om deze gewassen van voldoende vocht te voorzien. Naast de prijs van het water, zit ten hier ook hopeloos veel werkuren in. Maar ja, men doet al wat, om een gewas tot een goede oogst te brengen. Juist de laatste kilogrammen zyn het loon van de teler, want de eerste zijn altijd nodig voor de verwerving van de teelt. Voor vele andere laatgezaaide teelten is deze vroege zomer zonder regen funest want zij hebben nog geen voldoende beworteling om het nodige vocht voor de groei naar boven te halen. De teelten gaan dan dikwijls te vroeg over tot vruchtvorming, wat nóóit geen maksimale opbrengst geeft. Vroeger sprak men; dit of dat „bloeit van armoe", en hier zit nog steeds veel waars in. Men hoeft echter nog niet direkt te zeggen dat 1970 géén goed telersjaar zal zijn, want wat zullen de prijzen doen met een matig beschot? Eén dings is wel zeker, en dat is dat de onder nemers in ons vak het maar niet vanzelf toegewor pen krijgen. Het zou ook zó kunnen zijn, dat dik wijls de beste telers voortgekomen zijn, die een tijd hebben meegemaakt waarin het „niet vanzelf ging". Maar al te dikwijls ziet men dat wanneer men tè gemakkelijk op het paard is geholpen, er soms veelal óók weer vlug aftuimelt. Altijd blijft het nodig dat, wanneer het een tijdlang niet vanzelf gaat, men naar middelen en wegen gaat zoeken, die toch uiteindelijk zullen leiden tot het gestelde doel! Daar uw briefschrijver uit WALCHEREN nogal eens een kritisch geluid laat horen, is het ons een genoegen nu eens een zéér positieve bijdrage te leveren. We hebben de exploitatierekening van onze ZLM eens rustig bestudeerd. Een voorbeeld hoe het wel kan en ook moet. We kunnen natuurlijk niet deze gehele rekening overnemen maar reeds het feit dat er een redelijk batig saldo is van 39 mille van de integreerde maatschappijen samen vinden we verkwikkend. We zijn lid van diverse verenigingen op regionaal en gemeentelijk niveau werkend en altijd is er een tekort. De V.V.V. een tekort, 't Groene Kruis idem. Ook de charitatieve verplichtingen, die we overi gens gaarne nakomen, worden steeds hoger, poli tieke verenigingen kreunen om geld! En vul zelf maar verder in! Degenen die enig idee hebben wat er alzo door onze Maatschappij zowel in Goes als in Zevenbergen gepresteerd wordt en die van het werk van de vele Commissies Werkgevers, Tuinbouw, Huishoud- onderwijs, Landbouwonderwijs, Veehouderij, Re creatie Mansholt, en Integratie kennis nemen zullen moeten toegeven dat de kosten daarvan naar verhouding niet hoog zijn. Ook de exploitatiekosten van de ZLM landbouwhuizen in Goes en Zeven bergen zijn laag. Eén van de grootste posten op de exploitatierekening is ons ZLM-Land- en Tuin bouwblad. Maar dat is dan ook uiteindelijk de grootste direkte band tusen het bestuur en de leden! Als men er nu rekening mee houdt dat de oplaag omstreeks de 15000 zal bedragen, leert een klein sommetje dat onze leden het blad wekelijks voor ca. 10,50 per jaar thuis krijgen. Vergelijk dit be drag eens met abonnementsprijzen van andere bla den! We weten uit ervaring dat ons blad intens en veel gelezen wordt. Gezien deze grote belangstelling die er voor ons blad bestaat is dit wel een koopje zoals men zelfs op een markt niet vinden kan! Letterlijk elke week staat er voor een ieder iets interessants in. Voor ons natuurlijk de tuinbouw afdeling, maar de algemene beschouwingen, de financiële bijdragen enz. versmaden we niet. En zo vindt iedere agrariër wat, en soms veel, van zijn gading. En niet alleen agrariërs lezen ons blad want soms vinden we in wachtkamers waar men aller minst ons blad verwacht. Als men nu nog rekent dat op regeringsniveau alleen de georganiseerde land- en tuinbouw meetelt, dan kan men wel stel len dat onze contributies goed besteed worden. Over het vele werk van onze boekhoudbureau's, ver zekeringen, pachtzaken, bemoeienissen op onder wijsgebied, veehouderij, recreatie enz. gaan we nu maar stilzwijgend voorbij. Resumerend willen we nogmaals stellen dat ons financieel verslag bij ons een zeer goede indruk ge maakt heeft en dat we van onze vele contributies de ZLM-contributie de meest vruchtbare willen noemen. De droge mei- en junimaand noodzaakte veel tuinders om hun gewassen te gaan he regenen. In veel gevallen blijkt echter dat het water niet of minder geschikt is. De toe nemende verontreiniging van het slootwater is een probleem. Ook nu weer hoorden we van schade aan gewassen door verontreini ging van het slootwater met chemische on kruidbestrijdingsmiddelen. Op andere plaat sen lozen de gemeentelijke rioleringen hun afvalwater in de poldersloten waardoor het water minder geschikt kan worden voor be regening. Tenslotte kan een te hoog chloor- gehalte in het water een belemmering zijn voor een goede groei. Gelukkig kan dit ge makkelijk onderzocht worden en dat is dan ook in veel gevallen aan te raden alvorens met beregenen te beginnen. Hironder volgt een overzicht van het ma ximaal toelaatbaar chloorgehalte bij berege nen op onze diverse tuinbouwgawassen. In het algemeen geldt dat hoe hoger het chloorgehalte, des te langer men de berege ning uitstelt. Wie eenmaal met zout water be gint te beregenen moet daarmee doorgaan tot de natuurlijke regenval dat van ons over neemt. Indien de uitslag van het wateronder- zoek u aan het twijfelen brengt, overleg dan met de bedrijfsvoorlichter in uw gebied, al dus de mededelingen van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Hoorn, die de volgende cijfers geeft: Groenteteelt in volle grond •f aardappelen op klei en zavelgronden Bloembollen op zavel en klei gronden (meer dan 15% afslibbaar) Bloembollen op zeer lichte zavel- en slibhoudende zandgronden Bloembollen op zandgronden Aardbeien onder glas Groenteteelt onder glas Bloementeelt onder glas 1000 mgr./liter 1500 mgr./liter 1000 mgr./liter 450 mgr./liter 200 mgr./liter 200 mgr./liter 200 mgrjliter Wanneer we deze bijdrage voor tuinbouwklan- ken samenstellen hebben we op SCHOUWEN EN DUIVELAND sinds weken geen neerslag gehad. De droogteperiode, gepaard met veel zonnig en warm weer tekent zich dan ook duidelijk af op de gewassen. Uiteraard zijn de ligging van de grond en structuur wel bepalend voor de stand op heden. Over 'het algemeen is er nu al sprake van droogteschade, terwijl de weersverwachting voor de komende dagen een bestendiging van het huidige weertype inhoudt. Voor de kontrakterwten ziet het er al heel po ver uit. De prijs staat vast en de opbrengst zal niet meevallen. De stand van de plantuien loopt uiteen van goed tot zeer slecht. Voor sommige percelen zal zelfs regen op korte termijn weinig soulaas meer bie den, daar de kleur weg is en de hals slap. De kilo prijs voor levering op verschillende data in juli is goed te noemen. Bij aanhoudende droogte mo gelijk nog te laag om een goed rendement te ha len. Voor de percelen die een goede stand ver tonen en in opdrachtige grond zijn geplant, wor den goede ha-prijzen besteed. Van de goede per celen plantuien zijn zodoende reeds vele in kopers handen. De tulpen en irissen hebben zwaar te lijden vanwege de langdurige droogte en zijn snel ach teruitgegaan bij de hoge temperaturen. De kop maat zal over het algemeen gauw geteld zijn De prijzen kunnen hier echter nog wel wat goed ma ken, mits niet tegen te lage prijzen voorverkocht. In ieder geval zal vanwege de droogte en de warmte onze beduchtheid voor overschotten wel wat afzwakken. We moeten echter rekening hou den met het feit dat onze collega's in de IJssel- meerpolders droogteschade in veel gevallen weten op te vangen door beregening, dank zij de aan wezigheid van voldoende en goed water. We vernamen uit een rede, die Dr. Verhage als voorzitter van de Nederlandse Bloemisterij uit sprak, dat hij ernstig verontrust was over het sub sidiebeleid in de E.E.G.-lidstaten, met name in Italië. Wanneer daar de produktie sterk wordt aangemoedigd en zwaar wordt gesubsidieerd, dan betekent dat een acuut gevaar voor de Neder landse bloemisterij. Het ware te wensen dat onze Minister van Landbouw duidelijk stelling neemt tegen deze gang van zaken. Wanneer dat niet ge beurt of geen succes oplevert bij onze E.E.G.- partners dan is het gevaar niet denkbeeldig dat deze agrarische bedrijfstak ook daardoor in moei lijkheden komt. De huidige situatie in de fruit teelt zij ons tot voorbeeld. Op dit moment is voor ons als telers de totaal uitgeplante oppervlakte gladiolen nog niet be kend. Een uitbreiding wordt gevreesd. We zullen als ondernemers, die zo sterk afhan kelijk zijn van de natuur, trachten in vertrouwen onze taak te verrichten en een stille 'hoop koeste ren dat het onderste regeltje voor oogst 1970 nog mee mag vallen VOLLEGRONDS GROENTETEELT Consulentschap voor de Tuinbouw Hoorn ONKRUmBESTRIJDING Alhoewel chemische onkruid bestrijding in kool nog niet op grote schaal plaatsvindt, is het toch goed om te weten welke middelen hiervoor in de handel zijn. Ramrod. Dit middel kan gespoten worden op alle koolsoorten. Het nadeel van Ramrod is, dat het geen contactwerking heeft. Het moet dan ook gespoten worden vrij kort na het uitplanten op nog onkruid vrij land. De beste werking verkrijgt men als de grond vochtig is of wanneer het kort na het spuiten regent. Grassen en kruiskruid wor den door Ramrod goed opgeruimd. De dosering van Ramrod is 70 gram per are (7 kg per (ha). Ramrod is nogal duur voor gewassen als sluitkool, spruitkool en boerenkool. Vandaar dat in deze gewassen met een ander middel ge spoten kan worden, namelijk: Semeron. Dit middel is goedkoper dan Ramrod. Het kan echter niet in bloemkool gebruikt wor den. Het grote voordeel van dit middel is, dat het wel contactwerking heeft. Na het planten kan men rustig wachten tot de onkruiden hoven komen. Ook kan men spuiten op droge grond, want de werking blijft goed. Alleen tegen grassen is de werking slecht. Semeron spit men in hoeveelhe den van 10 a 15 gram per are (1 a 1% kg per ha). Het kan het beste toegepast worden bij een hoge luchtvochtigheid. Spuit dus met een bedekte lucht of tegen de avond. Butisan. Bij bloemkool kan men dit jaar voor het eerst gebruik maken van het middel Butisan. Het middel mag alleen worden toegepast in bloem kool dus niet in andere koolsoorten. Butisan heeft evensds Ramrod geen contactwerking. Het moet gespoten worden op vochtige on kruid vrije grond. Benodigde hoeveelheden zijn 65 ml per are (6,5 1. per ha). (Zie verder pag. 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6