De chemische koeiestaart Maf u -strip van Bayer. De onderwijs mogelijkheden na het basisonderw[js VI j. c. SNEEP (docent V.W.O./H.A.V.O.) IN ons vorige artikel hebben wij gezien dat het atheneum, evenals de oude H.B.S., twee rich tingen kent, n.l. een economisch-maatschappelijke en de wiskundig-natuurwetenschappelijke, resp. de A- en B-richting. De oude H.B.S. was overwegend vijf jaar, al waren er ook wel met een cursusduur van zes jaar. Het atheneum nu is zes jaar even als het gymnasium. In de vijfde en zesde klas van het atheneum kan de leerling zich op een beperkt aantal vakken con centreren. Dit is nieuw vergeleken bij de oude H. B.S. Vóór de vijfde klas bereikt is hebben de leer lingen dezelfde vakken, daarna niet meer. De leer ling van de A-richting kan bijv. een stukje van de B-richting meenemen, m.a.w. de twee richtingen kunnen elkaar overlappen. Ook dat is verschillend vergeleken met de H.B.S. KEUZEMOGELIJKHEDEN ALLE atheneum-eindexamenkandidaten moeten examen doen in zeven vakken. Van deze zeven vakken zyn er vijf verplicht, maar binnen deze groep van vijf zijn er keuzemogelijkheden. Het beeld ziet er als volgt uit: Alle kandidaten voor het eindexamen atheneum- A moeten examen doen in de volgende vakken: Nederlands, twee moderne talen, aardrijkskunde of geschiedenis en economische wetenschappen I (algemene economische theorie en statistiek). Nu kunnen deze A-mensen nog twee vakken kie zen uit: een moderne taal, economische weten schappen II (bedrijfseconomie en bedrijfsadmini stratie), wiskunde I (algebra, goniometrie, diffe rentiaal- en integraalrekenen) en geschiedenis of aardrijkskunde. De eindexaminandi atheneum-B moeten examen doen in Nederland, één moderne taal, wiskunde I en twee vakken uit de natuurwetenschappen. Daar naast moeten zij twee eindexamenvakken kiezen uit: een van de natuurwetenschappen, wiskunde II (stereometrie en analytische meetkunde), ge schiedenis of aardrijkskunde, economische weten schappen I en een of twee van de moderne talen. De examens worden afgenomen aan de scholen en het schriftelijk gedeelte is over het gehele land gelijk. Als de kandidaat geslaagd is ontvangt deze het diploma atheneum A of B. Op de cijferlijst die bij het diploma gevoegd is wordt vermeld in welke vakken examen is gedaan. HET ATHENEUM-DIPLOMA AANGEZIEN de vakken waarin eindexamen wordt afgenomen gelijk zijn bij het atheneum en gymnasium, geven deze diploma's in beginsel dezelfde studierechten. Aan welke faculteit men gaat studeren hangt alleen af of men de A- of B- richting heeft gekozen van het atheneum of gym nasium. In tegenstelling met de oude H.B.S. staat dus het atheneum wat betreft studiemogelijkheden volkomen gelijk met het gymnasium. Wel moet soms een student een voortentamen afleggen voor dat hij verder mag. Voorbeeld: (wij spreken nu uit eigen ervaring) een bezitter van het diploma athe neum (of H.B.S.) moet een tentamen Latijn en Oude geschiedenis afleggen als hij rechten wil gaan studeren. Op het atheneum kan de leerling daar al rekening mee houden door Latijn en Oude Geschie denis als keuzevak te nemen. Slaagt de leerling, dan behoeft de leerling geen tentamen meer af te leggen. VELE MOGELIJKHEDEN IUIJ zullen niet verder in gaan op de mogelijk- heden die men heeft met 't diploma atheneum. In 't kort kunnen wij zeggen dat het diploma zéér veel mogelijkheden biedt om verder te studeren en een zeer goede vooropleiding vormt voor andere opleidingen. Eigenlijk is het jammer als iemand met een atheneumdiploma niet verder studeert op een Hogeschool of Universiteit, want daar is dit schooltype helemaal op gericht. Onder verantwoordelijkheid van de Landelijke Commissie voor de Academische Studievoorlichting verschijnt negen keer per jaar een voorlichtings blad, getiteld, „Straks studeren?", waarin iedere keer één of meerdere studierichtingen worden be sproken. Tevens geeft deze uitgave voorlichting over militaire dienst, studietoelagen, studentenle ven, etc. U kunt een jaarabonnement van 8,50 aan vragen bij de Staatsuitgeverij te Den Haag en zo de benodigde gegevens voor U zelf nagaan. Voor hen die belangstelling hebben voor niet-universi- tair onderwijs is de brochure „Hoger beroepsonder wijs" bij de staatsuitgeverij te bestellen. Dit laat ste geldt vooral voor de H.A.V.O.-eindexamenkan- didaten. De volgende keer gaan wij het gymnasium met U doornemen. Huilend jaagt de wind over de eindeloze Oost- afrikaanse steppe, dag in dag uit, van 's-morgens een uur of acht tot 's avonds een uur of tien. Stof wordt in wolken opgejaagd. De bomen voor mijn huis kreunen buigend. De golfplaten op het dak rammelen. Eerst begroet je de wind als een zegen. Want dan heb je bijna vier maanden achter de rug van windstil weer waarbij het dag in dag uit gloei end heet is, soms tot drie en veertig graden in de schaduw. Dan na de eerste regenbuien, is ineens de wind er. De eerste dagen nog wat schuchter, maar allengs brutaler, tot zij het gehele weerbeeld be heerst, en bezit neemt van de dagen. Tot het tegen half augustus komt, waarna ze geleidelijk afneemt, en waarbij de hitte weer geleidelijk toeneemt. Overigens, nog een paar jaar hier en we leven gelijk de nomadenstam de Orma's. Dan is iedere dag er een van hetzelfde patroon. Opstaan, wer ken, eten, slapen, enz, enz. Corry is niet thuis, die kon het niet meer houden van de kiespijn, en moest dringend naar de tand arts. Maar die is alleen in Nairobi te vinden. Nu moest ze wachten om terug te kunnen komen op een vliegtuig dat woensdag naar Galole vliegt. Dat bespaart kosten weet u. Anders kost zo'n uitstapje heen en terug negenhonderd gulden. Daarom wacht je als het enigszins kan op een combinatie van rei zen. En zo zit ik dan alleen met mijn jongens, als enige blanke in een straal van tweehonderd en vijftig kilometer .Gewoonlijk ga ik 's zaterdags- avands naar de club. Toen ik de jongens welterus ten had gekust, besloot ik om een paar pilsjes te gaan vatten. De meid zou op het huis passen Doch toen ik het smalle weggetje naar de rivier afreed en nieuwsgierig probeerde te ontdekken of er veel clubleden waren, zag ik totaal niets. In de club was het aardedonker. Tegen beter weten in reed ik door tot vlak voor het gammele gebouw. De barkeeper kwam uit zijn hut tevoorschijn. Hakuna pombe leo, bwana zei hij grijnzend. Alles was opgedronken! Nu, zaterdagavond, lag de club zo droog als een via een kleine omweg terug naar huis. Nieuwsgierig was ik nog even voorbij de gevangeniskroeg gere den, maar daar zaten niets anders dan wat bewa kers. In de Social Hall, er bijna tegenover, zaten wat lieden buiten, flauw beschenen door de petro leumlampen. Maar daar kun je nu eenmaal moei lijk bij gaan zitten. Daar komt niks goeds uit voort. Indruisend tegen uw gevoel dat klassestrijd en ver schil geslecht zijn, kan ik u vertellen dat dit hier niet het geval is. En het zou tegen de code zijn om dan daar te gaan zitten. Naar huis terug. 'tWas nog maar negen uur, de avond lag als een eindeloze oceaan van'tijd voor me. Zaterdag, dat betekent tot één uur elektrisch licht. Ik liet de meid een pot koffie zetten, 's Mid dags had ik uit pure verveling gevulde soezen ge maakt. Acht had ik er, keurig volgens het recept. Vier heb ik er naar binnen gewerkt, bij iedere kop koffie één. Intussen had ik de bandrekorder aange zet en luisterde met een half oor naar een serie Weense walsen. Tien uur. 't was tijd voor een bor rel. In mijn dooie eentj, maar de jongens lagen zo vredig als engelen te slapen onder hun muskie tennet. Ik had geen enkele zin om naar bed te gaan voordat ik door het licht gedwongen werd. Ik zocht een boekje dat ik misschien nog niet gelezen had. Ik von er geen, maar er was toch wel iets by dat ik nagenoeg geheel vergeten was. Toen de machi nist van de „elektriciteits centrale" om kwart voor één zijn eerste teken gaf dat hij er mee ging stop pen, had ik vier whisky's achter mijn kiezen, 12 sigaretten gerookt. Ik telde met ergenis de peukies. Pas geleden gelezen dat er in Nederland iedere dag zeven en dertig mensen door roken het tijdelijke met het eeuwige verwisselen. Nijdig maakte ik de dertiende uit, ofschoon hij nog maar half op was. Ik kreeg niet direkt de slaap te pakken, luisterde nog wat naar de stilte die volkomen was. Galole een klein rottig eilandje in zee van pure wildernis. Bij na drie jaar hebben we er ons zweet nu al gegeven voor een goede zaak hopen we! Om half zeven stond Jacky al aan mijn pyama te trekken, te vertellen dat hij honger had, en of ik er nu maar uit wilde komen. Na het ontbijt heb ik me een uurtje of wat met de kinderen bezig gehouden. Daarna gingen de jongens spelen bij de buren. De meid was naar de kerk en mijn tuinjongen was met de jongens meegegaan om een oogje in het zeil te houden. Om tien uur stemde ik de radio af op de Afrikaanse uitzending van Zuid-Afrika. Bloedver bonden volk, alleen we begrijpen elkaar niet zo best als het op zwartwit aankomt. Met belang stelling hebben we de preek van dominee Verker ken uit Stellenbosch aangehoord. Toen het gieren van de wind me op de zenuwen begon te werken, zag ik dat het tijd was voor het zondagochtend ko- jakje. Ik had nog 4 dikke Schimmelpenning-siga ren. Ik heb er mezelf een gegund. Om één uur kwa men de jongens thuis om te eten. Ondertussen had ik nog een baal houtskool gekocht, nodig om het strijkijzer mee op te vullen. Een vent kwam er mee langs de deur. 's Middags heb ik een poosje gesla pen. Daarna voor warm eten gezorgd. IJverig de en een vanille-vla toe. Genoeg spagetti overge houden voor morgen. Een makkie morgen! SCHRIJFKOUTER. De chemische koeiestaart zwiept niet en zwaait niet. De chemische koeiestaart doet be wegingloos zijn werk. Vliegen doden! Genadeloos. De chemische koeiestaart voor kamer en keuken heet Mafu-strip. Van Bayer. Een groene strip in een plastic houder. U kunt hem ergens neerzetten op z'n solide voetje. Of ophangen aan een koordje. Tot ongerief van vliegen, muggen, motten, wespen. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Een moordstrip. De beste tip turf. Mismoedig stratte ik de Landrover en keerde pollepel gehanteerd Resultaat: kippesoep, spagetti

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 19