De landelijke demonstratie bietendunnen in Zeeuwsch-Vlaanderen 9 'Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij - Goes A. REMIJN Houdt bij de teelt van uw bieten de produktiekosten laag, Uw rendement wordt dan hoger, hoe het lukt is een vraag, Als u alles in acht neemt, moet het zeer zeker kunnen, Door al uw gezaaide bieten machinaal te doen dunnen. Deze demonstratie zal doen blijken hoe we werken in het verschiet, De produktie is dan verzekerd van de suiker en de biet. Bovenstaande punten vormen de slotwoorden van de heer J. P. de Regt, voorzitter van de regelingscommissie bij de opening van de bietendundemon- stratie die op 2 juni j.l. werd gehouden op het demonstratiebedrijf „Zeeuwsch- Vlaanderen" in de Braakmanpolder te Biervliet. Gezien het zeer groot aantal bezoekers op deze demonstratie mag wel ge concludeerd worden dat het machinaal bietendunnen weer volop in de be langstelling staat. De eerste bietendundemonstratie in Nederland is 14 jaar geleden ook georganiseerd in Zeeuwsch-Vlaanderen en vereerd met een groot aantal bezoekers. Enige opgang van betekenis heeft de dunmachine in de tussenliggende periode vrijwel niet gehad. De praktijk zag het machinaal bietendunnen veelal als een noodmaatregel ingeval er in de toekomst geen handwerk meer beschikbaar zou zijn. De hernieuwde belangstellingdie er momenteel in de praktijk te constateren valt is vooral te wijten aan het feit dat deze situatie zich thans begint voor te doen op vrij veel bedrijven. De chemische bestrijding van onkruid heeft in de 'bieten als in de andere ge wassen veel handwerk overbodig gemaakt. Toch is hei meestal toch gewenst dat alle gewassen een keer worden nagezien. Er blijft dan echter niet ge noeg tijd over voor het op één zetten van <ie bieten in handwerk. Thans vraagt menige bietenteler zich af welke handwerkloze teeltwijze voor hem het meest aantrekkelijk is, voor wat betreft kosten en zekerheid. Voor „eindafstand zaai" is de belangstelling in','de laatste tijd iets afgenomen. De grote risico's die hieraan verbonden zijn,'door een te onregelmatige en dunne of te dikke stand heeft velen weer doeri terugkeren naar een minder risico dragende teeltwijze. Alleen voor grondéhl.die onder vrijwel alle omstandig heden steeds een goede opkomst geven, is zaaien op eindafstand te prefe reren boven machinaal dunnen. De monomat-S-tastdunner in volle aktie. MACHINAAL DUNNEN Bij het machinaal dunnen wordt veelal- uitgegaan van een bietengewas wat gezaaid is op 6 a 7 cm zaai-afstand in de rij. Het overtollige aantal planten wordt na berekening op mechanische wijze uit de rij verwijderd. Het machinaal dunnen wordt momenteel in Nederland met twee typen machines uitgevoerd, n.l. de blinde dunner waarbij een mes op een vaste afstand regelmatig door de rij gaat en daardoor een. zeker percentage bieten weg slaat, en de de tastdunner waarbij eerst gebast wordt of er een bietenplantje staat waarna een hak vóór de getaste biet een gedeelte van de rij weghakt. Dit proces herhaalt zich op het moment dat de eerstvolgende biet wordt ge tast. DE DEMONSTRATIE Om de verschillende teeltwijzen van suikerbieten zoveel mogelijk te demonstreren waren op het demonstratieperceel verschillende objecten aan gelegd, n.l. de helft van het perceel met bewerkt precisiezaad (KW Polybeta) en de helft met genetisch eenkiemig zaad (Monohil). In beide rassen werd met een viertal dunmachines gewerkt terwijl ter vergelijking in beide ras sen eindafstandzaai was aangelegd. De bieten zijn gezaaid op 18 april j.l. onder gunstige omstandigheden. De opkomst was van beide rassen bijzonder goed, n.l. 56 opkomst voor de KW Polybeta en 66 voor de Monohil. Het percentage dubbelen was zoals mocht worden verwacht erg verschillend n.l. 27 voor de KW Polybeta en 3,2 voor de Monohil. Enkele dagen voorafgaande aan de demonstratie heeft iedere machine een veldje gedund om op de demonstratiedag zelf het iendresultaat beter te kun- De Vicon blinde dunner aan het werk. Het resultaat moet U pas na enkele dagen beoordelen. nen beoordelen. Dit heeft voor de vele bezoekers zeker een duidelijker beeld gegeven van de eindresultaten per machine, omdat dii ^kt achter de machine beoordeling alleen mogelijk is door tellingen. De bieten waren op de demonstratiedag reeds aan de grote kant n.l. in het 8 tot 10 bladstadium, hetgeen voor alle machines aan de grote kant bleek te zijn. De bieten op de voorgedunde perceeltjes waren op het moment van dunnen van juiste grootte. DE MACHINES Vicon slingerdunner. Bij deze machine heeft de aandrijving plaats met be hulp van landwielen. Hierdoor blijft de slaglengte ongeacht de rijsnelheid steeds hetzelfde, hetgeen voor de bepaling van de mesgróotte erg gemakke lijk is. Ondanks de zeer grote bieten leverde deze machine zeer goed werk. Het resultaat direkt achter de machine is op het zicht wat rommelig omdat de bieten over de gehele oppervlakte verspreid liggen. De capaciteit is door een flinke rijsnelheid hoog. De machine is zeer eenvoudig van uitvoering. De bediening vindt plaats door één persoon. Prijs 6-rijige uitvoering com pleet 2075,— excl. B.T.W. Hassia. Hierbij vindt de aandrijving plaats met behulp van de aftakas. De elementen bestaan uit geschulpte schijven, waarvan de openingen groter of kleiner gemaakt kunnen worden. Hiermede wordt ;de intensiteit, van het uit dunnen grotendeels bepaald. De bietenplanten worden niet' afgesneden maar door de bladen min of meer uit de rij geschraapt. Hierdoor ontstaat er vrij- veel grondverzet uit de rij. Een variator is Op dè machine 'aanwezig om de juiste verhouding rijsnelheid-omtreksnelheid van de dunschijv'en te verkrij gen. Het uitdunpereentage ligt bij deze machine, tussen de 39..ën 73 waar door in een gewas waar minder dan 39 vap de 'planten weg moeten niet gewerkt kan worden, Het resultaat is direkt ach'tér de' machine wat gemak kelijker te beoordelen dan bij de voorgaande omdat de losse bieten uit de rij worden gëhaald. De machine is erg gevoelig vóór het 'niet' piidden boven de rij lopen. Als de. dunschijvën naast de rij gaan is onregelmatig dunwerk het gevolg. Een bijbestüringsset voor een tweede persoon -is' leverbaar. De .prijs van de ÖT^ijige uitvoering compleet is 4900 excl. B.T:W. Cramer. Bij deze machine vindt de aandrijving' piagts' door de grond. Ieder elemént gaat door de weerstand op de grond ronddraaien waardoor de voor af ingestelde hakbréedte aan de Omtrek van 'hét sterwiel op regelmatige plaatsen bieten uit de, rij hakt.'De bieten waren voor deze machine beslist té groot waardoor er nog al wat bladbeschadigi'ng optrad'. Het 4 bladstadium lijkt voor deze machine het meest'ideaal. Het minimum uitdunpercentage bij deze machine is 50 waardoor men er rekening mee moet houden dat men steeds een gewas heeft.waar minstens, de helft van de planten verwijderd mogen worden. De bediening, vindt plaats door twee personen om de elementen precies midden boven de rij te krijgen. De rij snelheid is hoog, waardoor een hoge capaciteit behaald 'kan worden. Prijs 6-rijige uitvoering compleet 2937,excl. B.T.W. Zie verder pag 11) OPZET DEMONSTRATIE EN RESULTATEN VOORAF GEDUNDE PERCELEN Ras Veldje Object Zaai- Opkomst* Hak of Eindafst* afstand in pl.pl. mesbr. in pl.pl. (cm) ■per 10 m (cm) per ha 12 Cramer 6,1 108 8 84000 11 Hassia 6,1 108 12 80000 10 Vicon 6,1 108 10 86000 Monohil 9 Monomat 7,1 90 14 80000 8 Monomat 9,6 68 12 74000 7 Eindafst. 14,2 45 89000 6 Eindafst. 14,2 40 81000 5 Monomat 9,6 60 12 68000 K.W. 4 Monomat 7,1 81 14 74000 Polybeta 3 Cramer 6,1 93 7 82000 2 Hassia 6,1 93 12 82000 1 Vicon 6,1 93 9 78000 Twee bietenplantjes, die op minder dan 2,5 cm van elkaar stonden, zijn geteld als één plantplaats. De gestelde eis: Laat een gewas achter mét ongeveer 80.000 plan plaatsen per ha is door de verschillende machines vrij aardig bena derd. Alleen de Monomat S had door een goede messenkeuze op de veldjes: 4, 5. en'8 een beter resultaat kunnen behalen; op die veldjes heeft het te grote mes te heel bieten weggeslagen. De opkomst van het gewas ging gepaard met 'een grote regelmaat in de verdeling. Omtrent de verdeling na het dunnen zijn geen waar nemingen gedaan. Met het blote oog was echter duidelijk waarneembaar,, dat er een regelmatig gewas was overgebleven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9