9Czlm Tuinbouw Cie. vergaderde DINGEN VAN DE WEEK J—J OPELIJK zullen de exportcijfers van appelen in de komende weken nog wat groter wor den want er moet nog veel gebeuren alvorens de grote oogst van het vorig jaar helemaal geruimd is. (~)P de groenteveilingen in ons gebied begin- nen de aanvoeren nu behoorlijk toe te ne men. Er komen steeds meer komkommers, de aan voeren van tomaten zijn groot, sla is er nog volop en ook andere kasprodukten als bonen, peen en an dijvie komen er in toenemende hoeveelheden. Voor wat Zeeland betreft spelen deze produkten slechts een ondergeschikte rol en de aanvoeren die de veilingen gezamenlijk hebben zijn nog niet in staat in de plaatselijke behoefte te voorzien. In Brabant is in enkele centra de aanvoer van meer betekenis. Door het warme en zonnige weer namen vorige week vooral de aanvoeren van tomaten en kom kommers snel toe. De vraag naar tomaten ver toonde ook een behoorlijke stijging en hierdoor kon bij toenemend aanbod de prijs wat hoger wor den, iets wat we niet zo dikwijls zien. Eind vorige week deden de goede kwaliteiten exporttomaten rond ƒ1,50 per kg. Minder goed zat het met de afzet van komkom mers waarvan de prijs voor de mindere kwaliteiten en kleine maten daalde tot de ophoudprijs van 19 cent per stuk en zelfs vond er reeds doordraai plaats. De meest aangevoerde middelmaat kwam niet verder dan rond 25 cent. Er is vooral in West- Duitsland een toenemende concurrentie van kom kommers Uit Oost-Europa. Ook hieruit wordt een goed kasprodukt geleverd. De Nederlandse kas- senbouwers zijn de laatste jaren bijzonder aktief geweest in de landen achter het ijzeren gordijn en met name in Roemenië. De gevolgen hiervan gaan we ook voor onze glasprodukten steeds meer ondervinden. 70LANG we nog niet te maken krijgen met dumpmethoden hoeven we ten aanzien van onze concurrentie-positie niet zo ongerust te zijn. Maar het is zeker niet denkbeeldig dat er wel concurrentievervalsende maatregelen in deze lan den worden getroffen en dan kan ook onze glas tuinbouw het kind van de rekening worden. Onze fruittelers weten hiervan mee te praten! Overigens blijft onze komkommerexport van zeer grote betekenis. Volgens de cijfers van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten werden er in de laatste weken van mei niet minder dan 7620 ton Nederlandse komkommers naar het bui tenland verladen. Daarvan was West-Duitsland met 6558 ton veruit de grootste afnemer. Engeland tel de met 515 ton ook mee evenals Zweden met 161 ton en Oostenrijk met 155 ton. Zwitserland nam in die week 103 ton Nederlandse komkommers af en kleinere zendingen gingen er naar België en Luxemburg, Frankrijk en Denemarken. QE tomatenexport is op het ogenblik naar hoe veelheid en uiteraard ook naar prijs van nog grotere betekenis want van dit produkt werd er in de laatste week van mei ruim 13 miljoen kg ge ëxporteerd. West-Duitsland nam daarvan 8577 ton af en Engeland 2858 ton. Zweden was met 743 ton, ook een afnemer van betekenis. De totale groentenexport bedroeg in de laatste week van mei ruim 25 miljoen kg dus hieruit blijkt duidelijk van welk een grote betekenis deze is. Wat dat betreft steekt de fruitexport daar erg tegen af. Ze bedroeg in de laatste week van mei 857 ton- Daarbij waren 205 ton kasaardbeien waarvan 91 ton naar West-Duitsland en 114 ton naar België en Luxemburg. Hieruit blijkt hoezeer België van betekenis is voor dè afzet van onze kasaardbeien. In Zeeland wisten we dat overigens reeds geruime tijd want in Kapelle komen dagelijks de Belgen uit de kuststreek om aardbeien te kopen. Ze kun nen dan vroeg aan de markt zijn en dat is hun winst. Ook in Brabant zijn de Belgen belangrijke afnemers van kasaardbeien. De appelexport bedroeg in de laatste week van mei 617 ton. Daarvan ging 412 ton naar West- Duitsland, 103 ton naar België en Luxemburg en 102 ton naar Frankrijk. Meloenen werden er 33 ton uitgevoerd en peren 2 ton. Het staat vast dat er nog Golden Delicious van de oude oogst zullen zijn wanneer Stark Earliest en Yellow Transparant van de nieuwe oogst aan de veilingen komen. Hopelijk zal het produkt van de oude oogst dan geen al te groot marktbederf teweegbrengen maar gerust, zijn we daar niet op. Er zijn altijd mensen die zich laten leiden door de prijs bij hun aankopen. Bij appelen die zo lang in het koelhuis hebben gestaan kan het wel eens een teleurstelling worden wanneer men ze in juli of augustus nog op moet eten. Er zijn wel telers die er van uitgaan dat ze hun appelen bewaren voor de handel maar uiteindelijk zullen ze toch een keer hun eindbestemming moe ten vinden en dat is bij de consument. Deze mag dan niet in zijn aankoop teleurgesteld worden. He laas is dat nog dikwijls een vrome wens. AFSCHEID P. J. J. DEKKER Op maandag 8 juni j.l. kwam de Tuinbouwcom- missie der ZLM, onder leiding van de heer P. J. J. Dekker, in vergadering bijeen. Uiteraard werd voor- ai de noodsituatie in de fruitteelt uitvoerig bespro ken, Betreffende de afzet van de tuinbouwprodukten deelde de heer Dekker mede dat er een grote aan voer is van tomaten, die tegen redelijke prijzen worden verkocht, namelijk rond 7,per bakje van 6 kg. Op de Westduitse markt wordt vrij veel concurrentie ondervonden van tomaten uit de oost- blokstaten. De afzet van komkommers verloopt moeizaam en de prijzen zijn laag. Dit is een gevolg van zware concurrentie van Roemenië, Bulgarije, enz. Men verwacht dat het aanbod uit deze landen straks zal afnemen, wat een prijsherstel tot gevolg kan hebben. De aanvoer van andere groentesoorten is niet groot. De prijzen van bloemkool en andijvie zijn bevredigend. De kassla-periode is beëindigd zodat thans alleen natuursla wordt aangevoerd. Het prijs peil is gunstig. De kwaliteit loopt sterk uiteen. De afzet van asperges loopt goed: er is veel aanvoer, maar tevens een goede vraag. De aanvoer van glasaardbeien loopt snel terug. In 't algemeen is de teelt van dit produkt lonend geweest, ondanks grotere aanvoeren dan vorig jaar. Op de Westduitse markt werd nog concurrentie ondervonden van onder plastic geteelde aardbeien uit Italië. De aanvoer van natuuraardbeien is begon nen. De stand is goed, doch de droogte kan veel nadeel veroorzaken. Er wordt van dit produkt een sterke vraag verwacht, met zeer bevredigende prij zen. Wat het harde fruit betreft, merkte de heer Dekker op, dat de vraag naar Golden Delicious zwak is met lage prijzen. De vraag naar Goudrei- nette en Winston is beter doch gezien de tijd van het jaar zijn de prijzen toch ook matig. Er wordt een grote pereoogst verwacht, niet al leen in ons land, doch ook in de andere Westeuro- pese centra. Appels zullen geen topopbrengst geven, doch wel een vrij goede oogst. De vruchtzetting van de Goudreinette is tegengevallen, de Cox d'Orange is onregelmatig. Een goed overzicht kan echter nog' niet worden gegeven, o.a. omdat droogte en rui de vooruitzichten nog sterk kunnen wijzigen. OVERZICHT STAND VAN ZAKEN Op verzoek van de voorzitter gaf de heer J. H. Stoutjesdijk een ovérzicht van de ontwikkelingen in de fruitteelt. De toestand wordt snel slechter. Het koelhuisfruit moest met grote verliezen worden verkocht. Als het zo doorgaat, zal er over enkele jaren geen fruitteelt van betekenis meer zijn in ons land. De steunmaatregelen zijn beslist zeer onvol doende. Onder die omstandigheden is het begrijpelijk dat er zo'n enorm aantal deelnemers was voor de pro testmars in Den Haag op 27 mei j.l. De telers voelen zich door de overheid in de steek gelaten en hebben uiting gegeven van hun ongenoegen. Het is gelukt om alles ordelijk te houden. De in druk was echter dat er weinig nodig was geweest om de vonk in het kruit te doen slaan, want bij velen was de stemming geladen, vooral bij het Ministerie van Landbouw. In de vakbladen is veel aandacht besteed aan het gebeuren, en de commen taren en reakties waren alle positiefVrijwel ieder een is er van overtuigd dat het zeer slecht gaat in de fruitteelt en dat verdergaande maatregelen nodig zijn, om de telers door de crisis heen te hel pen. Des te teleurstellender was het dan ook dat Minister Lardinois zo bijzonder weinig begrip toon de tijdens het onderhoud dat hij als voorzitter van de werkgroep met hem had. Het gesprek verliep daardoor zeer onbevredigend. FRUITAKTIE SUCCES /""•UNSTIGER verliep de „fruitaktie", waarbij aan alle leden van het kabinet en van de eerste en tweede kamer der Staten Generaal een doos fruit thuis werd overhandigd en vaak goede ge sprekken konden worden gevoerd. Er werden veel telefonische en vooral ook schriftelijke reakties door hem ontvangen van ministers en kamerleden en zelfs van minister-president De Jong, waarbij velen de toezegging deden dat ze aandacht aan de fruitteelt zouden schenken. Aanvankelijk was er sprake van dat de fruit teeltproblemen tijdens het onderhoud van enkele ministers met het Landbouwschap op 1 juni ter sprake zouden komen. De minister-president wees hier ook op in zijn brief. Naderhand werd besloten de fruitteelt op 10 juni te 'behandelen, bij de maan delijkse bespreking van Minister Lardinois met het Landbouwschap. Het wachten is nu op de resul taten van dit gesprek. De heer Stoutjesdijk benadrukte dat hij in prin cipe de voorkeur geeft aan het normale georgani seerde overleg, doch met de demonstratie werden eerder ingediende wensen en verlangens van het bedrijfsleven benadrukt. HOE VERDER? MAD AT de voorzitter de heer Stoutjesdijk dank I' bracht voor zijn helder betoog en voor het geen hij de laatste tijd voor de Nederlandse fruit teelt had gedaan, werd uitvoerig van gedachte ge wisseld over de verdere gedragslijn. Velen wilden een duidelijker standpunt met verdergaande eisen, vooral vanwege de commissie fruitteelt van het Landbouwschap. Er moet snel geld op tafel komen en dat kan het beste door een toeslag per ha voor elk perspectief biedend bedrijf. Deze toeslag kan men zien als een kleine compensatie voor de vele subsidies die o.a. de Franse fruittelers reeds vele jaren lang hebben ontvangen. Bittere woorden werden geuit naar aanleiding van de uitdaging van minister Lardinois om met bewijzen te komen betreffende de Franse subsidies. Er is reeds meermalen een lange lijst met subsidies gepubliceerd, maar de minister wil niet praten over de nawerking van de omvangrijke subsidies die tot voor kort werden gegeven en rekent de zeer hoge toeslagen die met toestemming van de EEG werden gegeven ook niet tot de subsidies. De ongeoor loofde subsidies (o.a. 12 ct p/kg bewaarpremie in .het zuiden van Frankrijk) die uitgelekt zijn, werden na protest van de EEG ingetrokken. De ongeoor loofde subsidies die niet voldoende uitgelekt zijn, kunnen moeilijk bewezen worden. Zo zit de zaak voor de minister rond, hoewel hij zelf natuurlijk ook beter weet. Besloten werd zich niet hierbij neer te legen en in overleg met de „topfiguren" van de organisaties aan te blijven dringen op een recht vaardige en m^jselijke behandeling. De ambtelijke benadering van de minister wekt wrevel. TARIEVEN WATERLEIDING De tarieven van de waterleiding gaan voor „grootverbruikers" zeer drastisch omhoog. Voor sommige glastuinders kan dat ernstige gevolgen hebben. Getracht zal worden door overleg, tot een aanvaardbare oplossing te komen. AFSCHEID P. J. J. DEKKER Aan het slot van de bijeenkomst werd afscheid genomen van de heer P. J. J. Dekker als voorzitter van de Tuinbouwcommissie. De heer J. A. Vogelaar bracht hem namens de commissieleden dank voor het vele werk dat de heer Dekker in deze funktie had gedaan, voor de prettige, opbouwende wijze waarop onder zijn leiding kon worden gediscus sieerd en voor de voortreffelijke manier waarop hij de belangrijkste punten doorgaf en „hogerop" ver dedigde. Als blijk van waardering bood hij een boekwerk aan. De heer Dekker gewaagde in zijn antwoord van de vriendschappelijke sfeer die de vergaderingen steeds kenmerkte. Soms was men het oneens en werd er fel gedebatteerd, maar dat maakte de bij eenkomsten juist waardevol. Er was daarnaast res pect voor eikaars standpunt en men kwam uitein delijk steeds tot overeenstemming. Het is vaak moeilijk iets concreets te bewerkstelligen dat is ook in deze vergadering weer gebleken. Toch moet men doorgaan om voor goede doelstellingen op de bres te staan! De heer Dekker dankte voor de vele blijken van waardering die hij de laatste tijd ontvangen had en wenste de commissie veel succes bij de verdere werkzaamheden. Hierna sloot hij de vergadering. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7