KNOLSELDERIJ IN DE VOLLE GROND Lage prijzen voor laatste appelen Consulentschap voor de Tuinbouw C. J. v. d. VEN, Barendrecht. Bedrij fsvoorlichting Zuid-Holland Na het planten van de knolselderij gaat de 'ver zorging van de teelt de aandacht vragen. De on- kruidbestrijding en een tijdig uitgevoerde bestrij ding van een aantal ziekten en plagen zijn maat regelen die de kg-opbrengst en.de kwaliteit van het gewas ten goede komen en daardoor uiteindelijk kostenbesparend werken. DE ONKRUIDBESTRIJDING Chemische onkruidbestrijding in knolselderij kan na het uitplanten worden uitgevoerd: ■a. met propazin 50 Propazin moet worden ver spoten op' onkruidvrije 'grond. Dé dosering, is 1 a 1 kg per ha; b. met linuron 50 c/o. Linuron kan nóg met succes worden toegepast wanneer zeer jongonkruid aanwezig is. Van linuron is de dosering even eens 1 a IV2 kg per ha. Na het uitvoeren van een chemische onkruid bestrijding laat men de grond gesloten liggen. Door het los maken van.de grond kan een belangrijk deel van het effect van een chemische onkruidbestrij ding verloren gaan. Toch kan 'het op sle'mpgevoelige gronden gewenst zijn na veel regende grond opper vlakkig los te maken om 'een ernstige aaintasting door schurft op.de knollen te voorkomen. DE BESTRIJDING VAN ZIEKTEN EN PLAGEN De belangrijkste ziekten in knolsélderij zijn be schadigingen door de made van de wortelvlieg, door luizen en wantsen, de bladvlekkenziekte, schurft en een verschijnsel dat bekend is als. het „inwen dig bruin" ^an de knol. DE WORTEL VLIEG De wortelvlieg legt haar eieren in de grond bij de wortels van de planten. Uit de eieren komen ma den, die oppervlakkig gangen vreten, in de wortels en in de huid van de knollen. Deze gangen worden roest-bruin van kleur. Van de wortelvlieg ver schijnen meerdere generaties per jaar. Vooral de schade veroorzaakt door de eerste generatie (eind mei tot eind juni) kan aanzienlijk zijn. Over de bestrijding van de made van de wortelvlieg werd in het vorige nummer van dit blad reeds geschre ven. Heeft men verzuimd een grondbehandeling uit te voeren dan kan men trachten de made van de wortelvlieg te bestrijden met de zogenaamde gietmethode. Met chloorfenvinfos-spuitpoeder of met diazinon worden soms gunstige resultaten be reikt. De grond bij de plant wordt dan begoten met 'n oplossing die per 100 liter water 400 gram chloor fenvinfos-spuitpoeder of 750 gram diazinon bevat. Met één liter van deze oplossing worden 10 planten begoten. Of een volveldsbehandeling ook na het uitplanten van het gewas nog mogelijk is is niet bekend. De mate waarin het gewas de grond reeds heeft bedekt zal hierop wel van invloed zijn. Voorts is met name van chloorfenvinfos onvoldoende bekend of dit mid del door een bespuiting het gewas kan beschadigen. DE LUIS Vooral in het begin van de groeiperiode kan luis de groei van de planten ernstig verstoren. De luizen zijn niet gemakkelijk te vinden. Ze zitten verscho len tussen de nog samengevouwen blaadjes in het hart van de plant. Een regelmatige controle van het gewas op de aanwezigheid van luizen is dus vooral in de maanden juni, juli en augustus noodzakelijk. Een tijdige bestrijding is van groot belang. Luis in knolselderij kan worden bestreden met de bekende luisbestrij dingsmiddelen. DE WANTSEN Verschillende soorten wantsen kunnen schade aanrichten. Ze steken in het hart van de planten. De hart blaadjes groeien niet meer uit en worden zwart. Bij vochtig weer kan dit aanleiding geven tot rotting. De bestrijding kan worden uitgevoerd met luisbestrij dingsmiddelen. DE BLADVLEKKENZIEKTE Door de bladvlekkenziekte wordt het blad be- schadigd. Op de bladeren vindt men talrijke kleine, lichtbruine vlekjes waarin zich zwarte puntjes be vinden. De bladvlekkenziekte kan zich vooral bij 1 broeierig, vochtig weer snel uitbreiden. De knollen worden niet beschadigd. Ze blijven echter klein •van stuk doordat het blad slechts ten dele kan func tioneren. De kilogram-opbrengst kan hierdoor sterk worden verlaagd. Vooral een zwaar gewas kan van deze ziekte ernstig te lijden hebben. Ook in verband 'hiermede is het raadzaam niet te veel stikstof in één gift tegelijk te strooien. Alleen een tijdig begonnen en regelmatig voort gezette bestrijding geeft een goed resultaat. De bladvlekkenziekte kan worden bestreden door te spuiten met een oplossing die per 100 liter water 300 gram maneb/fentin of 500 gram koperoxychlo- ride bevat. DE SCHURFT Deze beschadiging wordt veroorzaakt door een schimmel. Schurft in. knolselder ij komt vooral voor op slecht ontwaterde percelen met een minder goede structuur van de grond. Bij een ernstige aan tasting worden de buitenste bladeren geel. De knol len vertonen grijsbruine plekken die soms verkur- ken en daarna barsten gaan vertonen. Soms gaat de gehele knol tot rotting over. Tegen schurft in knolselderij is geen directe bestrijding bekend. Maatregelen ter voorkoming zijn: zaadontsmetting, zorgen voor een goede ontwatering en geen knol selderij telen op slempgevoelige percelen. DE INWENDIGE BRUINVERKLEURING Bij aangetaste planten is aan het uiterlijk geen afwijking te zien. De bladkleur en de bladontwik keling zijn normaal. Ook aan het uitwendige van de knollen en wortels valt niets bijzonders te be speuren. Bij het doorsnijden echter vertonen de aangetaste knollen een pleksgewijs voorkomende bruinverkleuring, welke meestal ongeveer twee centimeter onder de schil begint. Vaak vormen de bruine vlekjes min of meer een ring. Het centrum van de knol heeft dan de normale blanke kleur. Niet alle rassen zijn even gevoelig voor inwendig bruin. Er bestaan selecties waarbij dit verschijnsel nooit werd waargenomen. Overigens hebben deze selecties weer andere eigenschappen die 't gebruik ervan onaantrekkelijk maken. De oorzaak van het inwendig bruin is niet bekend. BROCHURE OVER KNOLSELDERIJ TEELT r\OOR het Consulentschap voor de L* Groenteteelt in de Vollegrond te Alk maar is een hoekje uitgegeven „De teelt van knolselderij". Het omvat 40 bladzijden en geeft een volledig overzicht van de betekenis en de teelt van het gewas: grondbemesting, zaaien en planten, chemische onkruidbestrij ding, ziekten, rassen, verzorging, oogst, be waren, afleveren, arbeidsbehoefte, opbreng sten, kosten en saldo, enz. In het algemene gedeelte wordt vermeld dat de teelt van knolselderij voor Zeeland en Noord-Brabant naar verhouding van veel be tekenis is. In de overige provincies van ons land is de teelt van knolselderij veel minder belangrijk. In alle gebieden samen slechts 93 ha, waarvan 15 ha op kontrakt. In totaal was er vorig jaar in ons land 707 ha knolselderij. Voorgaande jaren was dat minder: 527 ha in 1966, 636 ha in 1967 en 608 ha in 1968. De belangrijkste produktiegebieden zijn na melijk (gegevens 1969): Zuid-Holland. Zeeland Noord-Brabant Totaal 252 ha 195 ha 167 ha Waarvan kontraktteelt 72 ha 157 ha 68 ha In Zeeland overheerst de kontraktteelt sterk. In andere centra wordt overwegend via regelmatige aanvoer op de veiling ver kocht. Op enkele veilingen (Grubbenvorst, ZHE Rotterdam, Barendrecht en Middelburg) is een aanzienlijke aanvoer van knollen met blad. Overigens is het verbruik van verse knolselderij in de meeste jaren beperkt. Ruim de helft van de handelsproduktie wordt geëxporteerd, met West-Duitsland als voornaamste afnemer. Ongeveer 40 wordt afgenomen door de conservenindustrie in Ne derland. Een toeneming van de uitvoer wordt verwacht. Vooral als een verdere mechanise ring een lagere kontraktprijs mogelijk maakt, is een toename van de verwerking te ver wachten. iN het boekje wordt ingegaan op het me- chanisch rooien: op een goed zeefbare grond en bij toepassing van ruggenteelt zijn zowel de één als de tweerijige aardappel rooiers BAV en Amac, uitgerust met dwars- afvoerband, uitstekend geschikt. De aardap pelrooier met draaiende afvoertrommel (Grimme) bleek minder geschikt. De grote knollen liepen klem tussen opvoertrommel en schudzeef. Bij het rooien op natte kleverige grond waren de zeef radrooiers (suikerbieten- rooiers Kleine en Stoll) duidelijk in het voor deel vanwege hun betere zeefwerking. De normale teelt van knolselderij vraagt in handwerk uitgevoerd bijna 600 arbeids uren per ha; daarvan meer dan 400 voor oogst en aflevering. Dit zijn enkele statistische en bedrijfsecono mische gegevens die we aan het boekje ont lenen. U kunt het zeer duidelijk en praktisch geschreven boekje bestellen door overmaken van f2,op postrekening 619524 van het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar, met vermelding dat dit bedrag wordt gestort ter verkrijging van „De teelt van knolselderij". Op de fruitveilingen in ons gebied waren er de vorige week soms nog behoorlijk grote aanvoeren van appelen. Vooral was dat 't geval in Terneuzen en Fijnaart. Met de prijsontwikkeling was het niet best gesteld. Een enkel bijzonder goede partij kwam in Fijnaart voor wat de'grote maten be treft nog boven 50 ceut per kg maar het grootste deel van de klasse I kwaliteit noteerde in de gro te maten slechts rond 40 cent per kg. De maat 65 70 mm werd verkocht rond 30 cent voor de klasse I en voor 2330 cent voor de klasse II kwaliteit. De maat 6065 mm draaide meestal door en dat was ook het geval met de klasse III kwaliteit. De lang-bewaarders hebben dit jaar het geluk niet aan hun kant gevonden. In Goes werd deze week donderdag de laatste fruitveiling van dit seizoen gehouden. In Kapelle- Biezelinge is men ook vrijwel door de voorraad heen. In Terneuzen is de voorraad nog groot. Winston in Fijnaart van zeer goede kwaliteit Werd nog duur betaald namelijk voor de grote maten voor 7287 cent per kg en voor de middel maat werd 47 cent per kg betaald en voor de kleinste maat 35 cent. Overigens deed de gemid delde Zeeuwse Winston voor de grote maat vorige week nog slechts 5560 cent per kg. In Kapelle-Biezelinge waren elke dag grote aanvoeren van kasaardbeien. Op verschillende bedrijven liep eind vorige week de oogst van dit produkt af. De prijs kon zich redelijk handhaven op 5570 cent per doosje van 200 gram voor de klasse I kwaliteit en 4060 cent voor de klasse II kwaliteit. In Kapelle-Biezelinge waren dagaan- voeren van 40.000 doosjes vorige week normaal. Een zelfde hoeveelheid had Bergen op Zoom elke dag te koop, in Breda waren er meestal meer dan 100.000 doosjes aardbeien en veiling Zaltbommel waren dagaanvoeren van 250.000—300.000 doosjes niets bijzonders. De aanvoer van natuuraardbeien zal in de ko mende week op gang komen in ons gebied. In Zeeland heeft dit produkt veel te lijden van de droogte. In Brabant viel eind vorige week op de meeste plaatsen een verkwikkende regenbui. Toch zou ook daar een mals buitje de aardbeientelers welkom zijn. Deze week werd een begin gemaakt met het veilen van groene kruisbessen. Aange nomen mag worden dat het aanbod nog niet groot geweest zal zijn. A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6