eerst bij intoneren... s nn JU vraagt documentatie mij per omgaande foldermateriaal H. J. Hoegen Dijkhof Hand.mij N.V. I I I „LET OP DE KLEINTJES L-3L-J ra \n UDp INFORMATIEBON 14 GEZONDHEIDSDIENST voor dieren in Noord- BRABANT, BOXTEL Ook op een varkensfokbedrijf gaat dit gezegde zeker op. Iedere big, die levend en met een nor maal geboortegewicht ter wereld komt, kan ertoe bijdragen het inkomen te verhogen, mits deze big in leven blijft. Juist in de eerste dagen na de ge boorte treedt de meeste uitval op en dit is dus een zeer belangrijke periode, waarin de aandacht van de varkensfokker dringend vereist is. On danks de genomen maatregelen vóór en tijdens de geboorte, kunnen de volgendie moeilijkheden optreden: HET DOODLIGGEN. HIT ontstaat door een ongeschikt kraamhok, te lage staltemperatuur, zieke en zwakke biggen, te lang stro, zieke en gebrekkige zeu gen. Dit kan men trachten te voorkomen door de volgende maatregelen: zorgen voor een goede kraamstal, waarin de biggen voldoende beschermd zijn; niet te lang stro gebruiken. de staltemperatuur konstant op 20° C. houden. zorgen voor een part nest voor de biggen (tem peratuur 30° C.); belangrijk is een klein licht punt, zodat de biggen de eerste dagen leren dit nest op te zoeken. oude en zwakke zeugen tijdig uitselekteren. goed kontroleren of de zeug voldoende zog heeft. DIARRHEE. geboorte-diarrhee komt voor vanaf de êeboor- te tot 1 week. verschijnselen: Biggen gaan niet meer bij de 20 JUNI A.S. DE EERSTE ZEEUWSE „DAG VAN HET PAARD" HE Zeeuwse afdelingen van de paarden- en ponystamboeken, evenals de Gewestelijke Bond van Landelijke Rij verenigingen in Zeeland, hebben de handen ineengeslagen en zijn in onder linge samenwerking gekomen tot het besluit een dag van het paard voor deze provincie te organi seren. Op 20 juni a.s. wordt op de Ruiterplaat bij Kamperland deze eerste Zeeuwse Dag van het Paard gehouden. De voormiddag wordt besteed aan keuringen van de verschillende stamboeken. Dit resulteert in een Rassenshow waarop van alle in Zeeland aanwezige rassen de beste vertegenwoordigers worden getoond: één hengst en drie merriën per ras, een keur dus van 40 uitgelezen stamboekdie- ren. Dat zijn dan achtereenvolgens: Shetland-, Dartmoor-, Welsh-, New Forest-, Connamara-, IJs landse ponies en Fjorden-, Haflinger-, Arabische, Warmbloed- en Trekpaarden. Daarna wordt gedemonstreerd wat men zoal met paard en pony kan doen: dressuurrijden indi vidueel zowel als groepsgewijs, springen, carous- selfiguren rijden op muziek wat zowel door ponies als paarden wordt vertoond en voorts aangespan nen nummers voor het dagelijkse werk en het luxe rijtuig. Achtereenvolgens komen onderstaande demon straties aan de beurt: Shetlanders, met voetballen, zaklopen en jacht- rit door P.C. de Kleppertjes te Axel en De Ha ringruitertjes te Biervliet. Dartmoors, caroussel door P.C. Hulst. IJslanders, gangen door Ir. A. Bruining te Goes. Connamara, springen door F. de Smeth te Oostburg. Welsh, viertal door P.C. Oran- jeruitertjes te Fijnaart. Fjorden, aangespannen en onder zadel door D. J. Dees te 's-Gravenpolder. New Foresters, springen door PC. de Kleppertjes te Axel. Haflingers, guirlande door P.C. Hulst. Warmbloed, door de vijf bestgaande rijpaarden die 's ochtends via een voorselectie zijn aange wezen. Défilé van de paarden en ponies die bij de keu ringen een la premie verworven hebben. Warmbloed, barrièrespringen le gedeelte door L.R. Oranjezon te Oostkapelle. Warmbloed,, dres suur door mevr. Bom-v.d. Hill. Warmbloed, aan gespannen door H. Ardon te Kloetinge en W. J. Vos te Gapinge. Warmbloed, caroussel door L.R. Oranjeruiters te Willemstad. Warmbloed, dres suur door C. Steendijk en W. Reinierse. Trek paard, vierspan. Tot besluit een slotparade voor alle deelnemers. Het zal een snel wisselende aaneenschakeling worden, waaruit de veelzijdigheid van paard en pony in het gebruik door volwassenen en kinde ren aan het publiek zullen worden getoond. De africhting, gehoorzaamheid, de eenheid in de combinatie cuiter-paard worden hier een stuk levende schoonheid en opent geheel nieuwe per spectieven voor wie daarvan nog geen kennis draagt. Daarom willen de Zeeuwse fokkers en ruiters in georganiseerd verband hun provinciegenoten en de toeristische bezoekers de deur openen naar de schone wereld van pony en paard. zeug drinken. Zij drogen snel uit, worden ma ger en gaan dood. maatregelen: De hele toom zo snel mogelijk laten behandelen door uw dierenarts. Zorgen voor voldoende drinkwater. voorkómen: Hygiëne in acht nemen, zeug op de juiste wijze voeren en biggen zo snel moge lijk biest laten drinken. rode diarnhee komt steeds vaker voor; meestal bij pasgeboren biggen. verschijnselen: Meestal bloederige diarrhee, soms met gasbelletjes, vaak al zeer snel na de geboorte, bijvoorbeeld 12 uren. Binnen enkele uren kunnen aangetaste biggen doodgaan. Meestal wordt praktisch de hele toom aange tast. maatregelen: Deze komen bij zieke biggen vaak te laat. voorkómen: Is men er zeker van dat men te maken heeft met een clostridiuminfektie, dan is het gevaar groot, dat ook volgende tomen aangetast worden. Het is dus zaak deze direkt na de geboorte voorbehoedend te behandelen in overleg met uw dierenarts. virusdiarrhee verschijnselen: Biggen beneden een week krij gen waterdunne diarrhee en sterven binnen enkele dagen. Oudere biggen en zeugen bra ken soms en krijgen ook diarrhee, maar her stellen na enkele dagen weer. De besmetting grijpt zeer snel om zich heen. maatregelen: De diarrhee is door medicijnen niet te beïnvloeden. Drie weken na de infektie hebben de zeugen voldoende anti-stoffen om de biggen te beschermen. Zorg er dus voor dat alle zeugen de ziekte zo snel mogelijk door maken, door ze kunstmatig te besmetten. De biggen voldoende vers drinkwater geven, voorkómen: Het bedrijf zoveel mogelijk geslo ten houden. Kontroleer regelmatig uw biggen op het optre den van gewrichtsontstekingen. Een tijdige be thandeling kan herstel geven. Erfelijke afwijkingen dienen zo snel mogelijk opgemerkt te worden. Leg dit meteen vast in uw zeugenboekhouding. Zorg vanaf de eerste dag voor voldoende vers drinkwater en na vier dagen voor korrels. Door een goede verzorging en een regelmatige kontrole zult u zeker de uitval gedurende de eerste week beperken Ja... dat is verstandig en het kan U later veel narigheid besparen, want HOEGEN DlJKHOF staat voor 100% achter elke machine... en niet alleen bij de aankoop, maar ook de jaren erna. ET3 BIETENROOIERS machines die door 15 jarige praktijkervaring verschoond blijven van kinderziektes. m AARDAPPELROOIERS hebben in het seizoen 1969 bewezen van een aparte klasse te zijn. Grote capaciteit en schone aardappelen. HOGEDRUK PERSEN grote capaciteit, perfekte gegroefde balen, Jiandige machine en storingvrij. VELDSPUITEN voor. driepunts-ophanging en voor opbouw op trekkers en Unimog, met werkbreedtes van 12-25 m. Naam T.a.v. Adres Plaats: Telefoon: Industrieterrein - 's-HEER ARENDSKERKE - tel. 01106-1592 In gesloten envelop zonder postzegel ver zenden aan: H. J. Hoegen Dijkhof Han- delmij N.V.. Antwoordnr. 95. Doetichem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 14