„UIT DE GOEIE OUWE TIJD"? - 50 jaar op de Nassau-hoeve - veel ten goedeveranderd Normen verrekenen werkzaamheden op Land- en Tuinbouwbedrijven 1970 9 iiALVERWEGE Zevenbergen en Moerdijk ligt n de Nassau-hoeve. Onder aan de Koekoekse- dijk liggen de gebouwen lommerrijk in het land schap. De Nassaupolder ligt onder een wijde lucht, die na een donker voorjaar de zon vrije doorgang heeft verleend. Zo zal de polder eeuwen hebben gelegen. Goede en slechte jaren brengend voor degenen, die er hun boterham hebben verdiend. In wezen is er door de jaren heen weinig veran derd. De Nassau-hoeve is er nog steeds. Maar zal dat nog lang duren? inmiddels flankeert rijksweg 17 sinds een aantal jaren het bedrijf en is de agra rische toekomst aan de andere kant van de weg al zeer kort geworden. De 2000 ha industrieterrein onder Moerdijk moeten hier worden gerealiseerd en binnen een aantal jaren zal de Nassau-hoeve onder de rook van de nieuwe industrie liggen. Op de huidige grens van heden en verleden lijkt de toekomst een industrieel perspectief te hebben waar de landbouw een bijkomende rol zal gaan spelen. Maar wie weet voor hoelang de Nassau de lijn vanuit het verleden nog kan doortrekken naar een voorspoedige toekomst. 50 EN 44 JAAR LANG AP de Nassau viel begin mei een bijzondere ge- v beurtenis te herdenken. De heer S. Vermeulen herdacht toen het feit, dat hij 50 jaar onafgebroken vanaf zijn 12e jaar op dit bedrijf werkzaam is ge weest. De andere werknemer, de heer Ripmeester, was 44 jaar in dienst. Maar dat kwam wat minder uit de verf: het aantal jaren was minder afgerond! We hebben van hen een aantal herinneringen ge noteerd. Het bedrijf was oorspronkelijk 50 ha. Rijks weg 17 nam 5 ha zodat dit Domein-bedrijf nu nog 45 ha groot is. Sinds 1953 is het bij de huidige pach ter P. Groenewege in gebruik. Daarvoor zwaaide de fam. Nelemans er de scepter. De totale oppervlakte is thans als bouwland in gebruik, maar in het ver leden was er toch ook nogal wat grasland. In de twintiger jaren werd er nog gemolken en later was het de vetweiderij. Een groot deel van het grasland werd t.b.v. de koolzaadteelt in de oorlog gescheurd en het laatste grasland ging in 1959 ondersteboven. De paardenfokkerij was op de Nassauhoeve een bedrijfstak, die speciale belangstelling genoot. Maar ook de periode van de paarden is achter de rug. In de schuur staan andere p.k.'s die de mogelijkheid hebben geboden om met een minimum aan arbeid een maximum prestatie te leveren. In de laatste 50 jaar heeft de landbouw nogal wat variaties getoond. DE TWINTIGER JAREN E familie Vermeulen heeft generaties gediend op de Nassau-hoeve. De jubilaris zelf heeft er 50 jaar op zitten en zijn vader werkte er 40 jaar. En zij waren niet de enigen. Als 12-jarige begon Seger Vermeulen op dit bedrijf toen er nog 12 andere vaste personeelsleden waren. Vader en zoon werk ten dus op dit bedrijf. Dat was niet ongebruikelijk, want het ging de boer niet alleen om één werk nemer; het gezin in zijn geheel was interessant. Dat gezin deed n.l. veel aangenomen werk in de bieten- verpleging en in de oogst werkzaamheden van ver schillende gewassen. Daarnaast stonden de vrou welijke gezinsleden de boerin vaak bij in de huis houding. Zo waren in de graanoogst 4 krooien aan het werk en een krooi werd gevormd door een ge zin. Het vrouwenwerk bestond uit binden van de schoven en het maaien van een pad met de sikkel tussen de stukken graan die door elke krooi moest worden geoogst. De mannen stonden 4 a 5 weken aan de zicht. De bieten verpleging was ook aange nomen werk en er moest heel wat gebeuren: 2 x schrepelen, hakken, wieden op de bos dunnen en 2 keer wieden. Deze vorm van werkgelegenheid was voor de betreffende gezinnen bijzonder belangrijk, want alternatieve mogelijkheden om wat te verdie nen waren er niet veel. Toen de mechanisatie dan toch de eerste schreden ging zetten in de graanoogst werd de vooruitgang wel eens gesaboteerd door ijzeren pinnen in de grond te steken, waarop de graanmaaier dan kapot liep. Hier en daar bood een opkomende industrie kansen om buiten de landbouw de boterham te verdienen. De „Kunstzij" in Breda bood gezinnen met minstens drie dochters, die in de fabriek wil den gaan werken, ook werk aan voor de vader. Voor velen was dit kennelijk aantrekkelijk genoeg om er gebruik van te maken. Hoewel het een tijd was van grote onzekerheid, was er ook de prettige keerzijde van veel leven en bedrijvigheid. DE DERTIGER JAREN Zowel voor de boer als voor zijn medewerkers waren dit slechte jaren. Slechte productenprijzen maakten loonsverlagingen noodzakelijk. Het was duidelijk dat een en ander wel met spanningen ge paard ging. De arbeiders wisten onderling precies wat ze verdienden en over de gang van zaken werd veel gepraat. Een loonsverlaging had veel gerede kavel met de boer tot gevolg. Veel werd er ook ge knibbeld op lonen en betaling van producten in natura. Een en ander kwam de verstandhouding tussen werkgever en werknemers niet ten goede. De werknemer voelde zich in zijn positie bijzonder kwetsbaar; hij was blij dat hij werk had en bracht weinig in tegen voor hem minder gunstige voor waarden. Hij maakte lange werktijden. De rijknecht begon 's morgens om 4 uur om de paarden te ver zorgen en klaver te maaien. Om 6 uur 's avonds was zijn dagtaak ten einde. De gewone knechts be gonnen 's morgens een uur later. Per dag werd 2 uur schaft gehouden. Op zaterdag werd er tot 5 uur in de middag gewerkt. De verdiensten van een rij knecht waren 12,per week in de winter en 14 per week in de zomer, 's Avonds werd er van de rijknecht verwacht, dat hij de paarden nog ging voeren en ging kijken of alles goed was in de stal. Was alles goed dan moest hij op het raam van de woonkamer kloppen en melden „alles is goed in de stal". Men was het er roerend over eens, dat er veel armoede is geleden in de dertiger jaren. DE OORLOG EN DE WATERSNOOD Deze zijn niet ongemerkt aan de Nassauhoeve en zijn mensen voorbijgegaan. Weliswaar is Zevenber gen deels verwoest, maar de Nassauhoeve.had wei nig schade. Bij de heef Vermeulen thuis was de schade wel weer aanzienlijk. Toch gaf de oorlog zijn eigen specifieke herinneringen. Bij de familiebezoe- Uit de tijd van de vetweiderij soneelsleden is teruggelopen tot de heren Vermeu len en Ripmeester. De mechanisatie heeft tot gevolg gehad, dat er weinig lichamelijke arbeid meer be hoeft te worden verzet. Als het werk weer op de oude manier zou moeten gebeuren, zou het niet klaar komen. De jeugd van nu zou de prestaties niet meer op kunnen brengen: '1100 a 1200 zakken graan op de wagen dragen! Daarbij was de vader van de jonge arbeider erger dan een baas. De arbeidsprestatie moest verhoogd worden. Lange dagen waren er toen, maar als de lichten De 50 jaar zijn vol! 1.: de heer Groenewege r.: de heer Vermeulen ken was het station Lage Zwaluwe begin- en eind punt. Daar moesten de families worden gehaald en gebracht in het rijtuig. De geallieerde vliegtuigen beschoten het station regelmatig en spannende mo menten waren het gevolg. Ook moest de familie 's zondags naar de kerk worden gereden. De Duit sers hebben onder de paardenstapel danig huis ge houden. De tuigen en alles wat er bij hoorde werd geroofd. Verder waren er uiteraard ervaringen met brutale Duitsers, onderduikers en Ortskommandan- ten. De watersnood bracht meer materiële schade en de heer Vermeulen is maanden ziek geweest van de pogingen om vee bij buren te redden. Veel kon in veiligheid worden gebracht, maar veel dankbaar heid kon niet worden geoogst. Bovendien leverde de weken evacuatie nog een loonsverlaging op. EN NU Gelukkig zijn de sociale verhoudingen door de jaren heen aanmerkelijk verbeterd. Het aantal per van „de coöperatief" aangingen was het einde van de werkdag in zicht. Ook de verschillen in werk zaamheden zijn opvallend. De vorm van de kunst mest (super, kalizout) scheelt nogal wat van de moderne mengmest. Strooien met de hand, de wa gen op de dam en de zakken van 100 kg moesten over het land worden gedragen. Er is veel ten goede veranderd. In een avondje praten is het prettig^om eens terug te blikken in het verleden maar de huidige werkelijkheid is ondanks alles aantrekkelijker. De tijd zal leren wat de toe komst voor ons in petto heeft. In één generatie, ook al is dat een lange, is er veel veranderd en de ver anderingen volgen elkaar in een steeds sneller tempo op. In dit avondje praten hebben we ongeveer 50 jaren terug kunnen blikken. Misschien zijn de ko mende 10 jaren van wezenlijker invloed dan de afgelopen 50 jaren. Maar op de Nassauhoeve liggen ze daar nog niet van wakker. R. H. In vervolg op de resp. in 1966 en 1968 verschenen le en 2e druk heeft de Aid. Onderzoekcentrum Raad voor Bedrijfsontw. in de Landbouw in de IJsselmeerpolders voor 1970 de 3e druk laten ver schijnen van de „Normen voor het verrekenen van werkzaamheden op de land- en tuinbouwbedrij ven". Daar in toenemende mate uitwisseling van machines tussen bedrijven plaatsvindt en zich sinds 19)38 verschillende prijs- en kostenveranderingen hebben voorgedaan is het nuttig dat de tarieven, die in rekening kunnen worden gebracht, daaraan zijn aangepast. Alhoewel deze tarieven niet meer maar ook niet minder zijn dan richtlijnen geven ze een goede richtlijn, door een ieder naar eigen inzicht toe te passen. In deze 3e druk zijn ook de tarieven bij uit wisseling van machines op de bollen- en fruitteelt- bedrijven opgenomen. Door belangstellenden aan te vragen bij de Aid. Onderzoekcentrum van de Raad Bedrijfsontwikkeling IJsselmeerpolders te Emmeloord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9