[fiscus bedelstafi Protestmars van vijfduizend fruittelers TUINBOUWKLANKEN DINGEN VAN DE WEEK 6 WIJFDUIZEND fruittelers trokken met spandoe- v ken op 27 mei j.l. in een twee kilometer lange stoet door Den Haag. De bedoeling was om kracht bij te zetten aan de wensen die er leven ten aanzien van een doeltreffende steunverlening. De protestmars was perfect georganiseerd en verliep ordelijk. De begeleidende politie te paard was er van onder de indruk, zowel wat betreft het aantal (,,zo'n kleine bedrijfstak en dan zoveel men sen"), als de discipline („jullie mogen terugkomen, want zo rustig hebben we 't nog nooit gehad"). Toch waren de deelnemers ontevreden en ge laden. Maar een fruitteler is van nature geen op roerkraaier of herrieschopper en men voelde zich duidelijk onwennig. Zeeland voerde de stoet aan, vertegenwoordigd door meer dan 800 man. We mogen eigenlijk niet zonder meer spreken van „man", want ettelijke honderden vrouwen vergezelden hun echtgenoten. Vertrokken werd van het Malieveld, vanwaar men met een omweg naar het Binnenhof werd geloodst. Aanvankelijk werd er alleen onderling gepraat en gemopperd, o.a. over de „zuidvruchten" (vijgen) die de politiepaarden kwistig over de weg strooiden Den Haag bleef er onberoerd onder, de belang stelling bleef in hoofdzaak beperkt tot het kijken door ramen. Een schilder, die aan de straat op een ladder aan het werk was, uitte plagend kritiek op het verfwerk op de spandoeken. Na enige tijd hoorde men aan de kop van het peloton door Zeeuws-Vlaanderen de strijdkreet aan heffen, die verder op de tocht de tophit bleef: Lar- di-nwa - ha - ha - hal I Aanvankelijk klonk het nog wat schuchter en moest het vooral van de jonge ren komen, maar naarmate men dichter bij het Bin nenhof kwam deed ieder op volle kracht mee. Een enkeling probeerde het met „E.E.G. op de plee", een paar anderen verkondigden „Lardinois moet zakkies plakken", maar het ha-ha-ha bleef sterk domineren. Op het Binnenhof stonden enkele politici uit de Tweede Kamer te kijken naar het voorbijtrekken van de optocht, wat ruim een half uur duurde. De stoet trok non-stop door van het Binnenhof naar het Ministerie van Landbouw, waar de hoofdper soon aanwezig was en een deputatie onder leiding van de heer Stoutjesdijk te woord stond. Bij dit gebouw werd het een tijdlang spannend. Volgens het opgestelde plan moest men alleen voorbijtrek ken en na een blok te hebben omgelopen weer teruggaan naar het Malieveld. Maar de stoet bleef staan, luidkeels de bekende strijdkreet aanheffend. Men wou minister Lardinois himself zien, maar die bleef binnen. Het verkeer dreigde vast te lopen, de agenten werden onrustig, de organisatoren ner veus. De heer Stoutjesdijk, terugkomend van het onderhoud met de minister, wist de stoet echter weer op gang te krijgen, met de toezegging dat hij op het Malieveld verslag zou uitbrengen. Vermoeid werd tenslotte de terugreis aanvaard, - - om thuis te kunnen zien hoeveel aandacht er door de televisie aan het gebeuren werd geschonken. Wat het journaal betreft viel dat tegen. (Zie verder pag. 7.) WORDT HET WATER VOOR TUINDERS ONBETAALBAAR Voor de vollegrondsteelten in WALCHEREN wordt het een moeilijke kwestie. We hebben tot nu toe schraal en droog weert 1 juni. Allerwegen wordt er dan ook veel gesproeid. Hoe onontbeerlijk ook en ook hoe nuttig het is, 't blijft toch een lapmiddel en duur. Eén der slachtoffers van het schrale weer is wel de Brocoliteelt. De flauw beginnende prijs liep vlug op tot dure prijzen voor de goed kwaliteit. Maar ziet, deze was er dit seizoen veel te weinig. We zijn enkele malen op de brocoliveilingen geweest en waren verbaasd over de soms werkelijk slonzige en slordige manier van uitsnijden en verpakken. Ook verwonderden we ons over het grote aantal af wijkende kwaliteiten. Al met al geloven we niet dat de cijfers van deze teelt erg meevallend zullen zijn. Hoe aantrekkelijk ook 't is en blijft een specu latieve teelt waar men ons inziens over het alge meen met het eruit halen van de kostprijs al te vreden mag zijn. De vroege aardappelen zullen wel vlug moeten groeien willen ze nog „vroeg" zijn! Voor onze grote glasbedrijven hangt als een zwaard van Damocles een nieuwe berekening voor hun watertarieven in de lucht. Wordt hier geen compromis gevonden met de waterleveranciers dan zien we niet in hoe deze zware belasting opgevan gen moet worden. De m3 prijs kan door dit nieuwe tarief 400, vastrecht per m3/uur/doorlaat per aansluiting 40 ct. per m3 water) in bepaalde gevallen 3 a 4 maal zo hoog worden. Per bedrijf kan dit 'n extra belas ting van duizenden guldens worden. Een geluk is nog dat in verband met de van overheidswege opge legde prijsbeheersing, de verhognig slechts 20 per jaar mag bedragen. Er is dus enige tijd voor overleg. Ook de zware stookolie is sinds vorig jaar veel in prijs verhoogd. De prijzen der komkommers en tomaten zijn on beschermd en momenteel eerder lager dan hoger dan in '69. Hoe deze groep ondernemers, die toch wel erg veel kennis, werk en investeringen opbrengen deze tegenslagen op moeten vangen is ons vooralsnog een raadsel! De produktie nog hoger opvoeren is praktisch niet mogelijk daar deze meestal reeds optimaal is. Nog langer werken is onmenselijk en LICHAME LIJK ONVERANTWOORD. We weten dat er druk geconfereerd wordt voor een compromis, maar bloeden wordt het! De recreatie- en vakantiezoekenden beginnen het eiland alweer meer en meer te bevolken. In hotels, campings en huisjes wordt al menig logé geher bergd. Nu moet men echter niet persé denken dat dit mensen zijn die alléén luieren en genieten van ons mooie eiland met zijn liefelijke dorpen. Velen van de tijdelijke huisjesbewoners zijn ook hardwerken de mensen die er echt wel eens uit mogen, maar meestal wel voor hebben op velen onzer dat ze een vast inkomen en geregelde werktijden hebben. En dat is een onbetwistbaar winstpunt boven het vrije beroep. Maar ook het vrije beroep heeft zo zijn gunstige kanten! Een mens kan nu eenmaal niet alles hebben! |DR gaat bijna geen dag voorbij of de krant brengt berichten over fusies en concentra ties binnen het Nederlandse bedrijfsleven. Over name en samengaan zijn aan de orde van de dag. Duidelijk blijkt dat de leiders van de Nederlandse industrieën steeds meer tot de conclusie komen dat ze in de toekomst alleen recht van bestaan hebben wanneer ze bedrijven hebben van voldoen de omvang. Dat er daarnaast ook plaats zal zijn en blijven voor kleine gespecialiseerde onderne mingen is een andere zaak waar we het nu niet over willen hebben. Het bericht van het fusiefront van de afgelopen periode was de overname van het Billiton-concern door de Koninklijke Shell-groep. Toen we lazen wat zich hier rond afspeelde hebben we weer op nieuw de betrekkelijkheid van vele dingen gezien. De naam Billiton kenden we al lang. Op school leerden we reeds over de eilanden Banka en Billi ton in wat toen nog Nederlands Indië was en ons werd ook verteld van de tinwinning die daar plaats vond. De Nederlandse Billiton maatschappij deelde daar de lakens uit. Later zijn we de naam Billi ton nog wel eens tegen gekomen. Ook in de Zeeuw se pers toen er samen met een Amerikaanse maat schappij door Billiton een chemisch bedrijf in het Sloe werd gevestigd. In 1969 heeft Billiton zich overigens uit deze Zeeuwse vestiging teruggetrok ken. Daarna kregen we nog al eens iets over Billi ton te horen in verband met de ontwikkeling van Suriname en de gedachten die verschillende groe peringen daarover hebben. Vorige week kwam Billi ton in het nieuws toen bekend werd dat de Konink lijke Shell-groep de aktiviteiten van Billiton tot de hare wilde maken. Het Billiton concern behaalde het vorig jaar met plm. 6600 mensen een omzet van 1,25 miljard gulden. Dat is iets meer dan de omzet van alle Nederlandse groenten- en fruitveilingen bij elkaar. De Koninklijke Shell-groep besloot dit bedrijf te kopen voor de lieve som van 422 mil joen gulden. Het duizelt je wanneer je deze getal len leest en zeker wanneer er dan nog bij wordt verteld dat het geen knop van de Shell-rok is om 422 miljoen gulden in contanten uit te betalen want hiermede is slechts 10% van de liquide middelen van deze maatschappij gemoeid! Als tuinder kun je dat alles maar moeilijk bevatten. \A/AAROM we er dan toch melding van maken in deze rubriek? Omdat dergelijke dingen ons wel tot nadenken mogen stemmen. We verwachten niet van de een of andere kant een bod op onze bedrijven in de geest van het Shell-bod op Billiton. We verwachten wel een nuch tere houding van degenen die leiding moeten geven aan onze organisaties en vooral ook van elke onder nemer in onze sektor. We leven in een wereld waarin veel in beweging is. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat ook wij ons zullen moeten aanpassen aan gewijzigde omstan digheden om in de toekomst mee te kunnen doen. Minister Lardinois heeft volgens de persberichten vorige week tegen de heer Stoutjesdijk c.s. ge zegd dat er over vijf jaar nog wel fruitteelt in Ne derland zal zijn. We mogen aannemen dat ook de vollegronds- en kastuinbouw zal blijven bestaan. We zullen echter bij de afzet terdege in de gaten moeten houden dat dit anders geregeld zal dienen te worden dan we altijd hebben gekend en ons lief en dierbaar is. Over deze zaak hebben we in deze rubriek al dikwijls geschreven. We zijn er van overtuigd dat daar nog meerdere keren op teruggekomen zal moe ten worden. Gezamenlijk staan we echter als tuin ders voor de opdracht om ons afzetsysteem een nieuwe inhoud te geven. Er zijn gebieden in ons land waar men in deze richting reeds ver gevor derd is. We gaan deze week niet uiteenzetten hoe het zou moeten. We hopen enkel dat iedere ver antwoordelijke persoon in onze sektor zich daar ook mee bezig zal houden. Het gaat om de toe komst en niet om wat een of meerdere personen lief is, of om het eigen standje. Het Billiton con cern leek zelfstandig een grote toekomst tegemoet te kunnen gaan. Toch zei de direktie dat voor de noodzakelijke groei men behoefte had aan steun van een grote onderneming. Is het een wonder dat bij het lezen van de verhalen van een dergelijke ont wikkeling de gedachten uitgaan naar de eigen be drijfstak en naar wat daarin zou dienen te gebeu ren? We spreken in deze tijd bijna niemand meer die er nog van overtuigd is dat er plaats is voor vier veilingen in Midden-Zeeland. Toch zijn ze er en lukte het vorig jaar niet dat te veranderen. We dachten dat het dringend nodig is te komen tot een gedragsbepaling voor de afzet van onze tuin- bouwprodukten in de toekomst. Wanneer we wil len blijven bestaan en onze afzet willen blijven regelen in samenwerking met bedrijfsgenoten zul len we maatregelen moeten nemen om dat moge lijk te doen zijn. Het is een gevaarlijke zaak wanneer tuinders die er van overtuigd zijn dat ze er binnen enkele jaren mee stoppen, de noodzakelijke ontwikkeling voor de blijvers tegenhouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6