BRABANTS OVERZICHT MEI 1970 Stand landbouwgewassen op 15 mei 1970 Brabant is de afgelopen maand goed bezocht door het bestuur van de ZLiM. Begin mei vergaderde het Dagelijks Bestuur in de praktijkschool te Horst en 25 mei kwam het Hoofdbestuur bijeen in Giessen. Dit bracht met zich mee dat de Zeeuwse bestuursleden nader kennis konden maken met het gebied van de Kring Oost- en Midden Brabant en het gebied van de kring Altena/Biesbosch. Beide keren werd er na de vergadering nog een rondrit door het gebied gemaakt waarbij het weer steeds meewerkte om het fraaie en specifieke land schap in deze gebieden goed te belichten. De kringbestuursleden van de betreffende kringen waren bij het middag programma aanwezig zodat ook omgekeerd de Kringbestuursleden nog weer eens kennis konden maken met de nieuwe organisatie waar ze deel van zijn gaan uitmaken. Het bezoek aan de praktijkschool voor pluimvee- en varkenshouderij sloot enerzijds goed bij de specifieke ontwikkeling van de landbouw in de kring Oost- en Midden-Brabant aan, anderzijds was het belangwekkend om in deze tijd, waarin het landbouwonderwijs sterk aan het veranderen is, met deze methode van scholing en bijscholing kennis te maken. Het feit dat deze praktijkschool momenteel alweer te klein is om de belang stellenden op te nemen laat zien dat aan deze vorm van onderwijs nog behoefte is. In de kring Altena-Biesbosch stond het middagprogramma hoofdzakelijk in het kader van de in uitvoering zijnde ruilverkavelingen en watervr ij making van het gebied. Ook hier kon men eeri indruk krijgen van landbouwkundigè, ontwikkelingen en nieuwe kansen die er in dit gebied gekomen zijn waarbij overigens ook andere factoren zoals de recreatie en de ligging nabij 's werelds grootste haven meespelen. OVERLEG LANDBOUWSCHAP MET REGERING HOGE PRIORITEIT VOOR HERSTRUCTURERING LANDBOUW GEVRAAGD |_|ET Landbouwschap heeft tijdens de bespre king met de minister-president en de minis ters Lardinois, Nelissen, Roolvink en Witteveen op 1 juni een krachtig pleidooi gehouden voor een doeltreffender aanpak van de landbouwpolitiek. Bij monde van voorzitter Knottnerus vroeg het Land bouwschap hoge prioriteit in het totale regerings beleid voor de herstructurering van de landbouw. Het Landbouwschap stelde deze vraag tegen de achtergrond van de toenemende moeilijkheden van met name de grondgebonden landbouwbedrijven. Deze mogelijkheden worden geaccentueerd door het gebrek aan alternatieven voor degenen die de landbouw zouden willen verlaten en doen zich in enkele gebieden van het land in versterkte mate voor. Er is bij de boeren een gevoel van achter stelling ten opzichte van andere bevolkingsgroe pen ontstaan, wat zich uit in toenemende onrust op het platteland. Mede door de gang van zaken in de E.E.G. voorziet men ook in de toekomst gro tere moeilijkheden. (_|ET Landbouwschap bepleitte in concreto: rui mere middelen voor versnelling van de af vloeiing, fiscale maatregelen ten gunste van de blij vende bedrijven onder andere het instellen van een belastingvrije pensioenreserve en het moge lijk maken van investeringsaftrek en/of vervroegde afschrijving speciaal voor kleine zelfstandige onder nemers het oprichten van een grondbank, gelijk trekking van de concurrentiepositie van de Neder landse land- en tuinbouw met die van de E.E.G.- partners, en een prijsbeleid dat rekening houdt met de kostenontwikkeling. Voor de consumptiemelk werd gevraagd de richtprijs als basis te hanteren. Van de kant van de regering werd instemming getoond met de uitgangspunten van het Landbouw schap. De visie van het Landbouwschap op de toe komst van de landbouw ondervond veel waardering bij de regering. De wensen van het Landbouwschap zullen onderwerp van bespreking in het Kabinet uitmaken. Het Landbouwschap verwacht dat het ge sprek in de komende begrotingen zijn weerslag zal vinden. Minister Witteveen zegde toe dat hij na verschij ning van het rapport van de commissie Fiskale Po sitie Zelfstandigen (Commissie Van Soest) met het Landbouwschap het overleg over de fiscale proble men van de boeren en tuinders zal voortzetten. Hij zal bij de commissie op spoed aandringen en ver wacht het rapport in september. /V/IINISTER Lardinois deelde het Landbouwschap mede, dat in het E.E.G.-overleg in juni geen prijsverlagingen of invoering van quota-regelingen verwacht behoeven te worden. Hij zei het op prijs te stellen dat het Landbouwschap zich vooral heeft geconcentreerd op de basis van de moeilijkheden. Ten aanzien van het structuurbeleid zegde hij toe de besluiten van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds over de stimulering van omscholing en de afvloeiing van oudere landarbeiders te zullen goed keuren en daarvoor de benodigde middelen ter be schikking te zullen stellen. De voorzitter van het Landbouwschap vestigde er de aandacht op, dat het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen van we zenlijk belang is voor het versnellen van het> af vloeiingsproces. Minister Nelissen zei onverdroten te zullen voortgaan met de stimulering van de in dustrialisatie in het noorden des lands. Over de fruitteeltproblemen werd afgesproken het overleg hierover voort te zetten tijdens de eerst volgende bespreking tussen de minister van land bouw en het Landbouwschap. /VAINISTER Nelissen zei over de consumptie melkprijs dat de kostenstructuur in het wes ten van het land aanzienlijk verschilt van overig Nederland. Hij kondigde aan over de prijsstelling binnen twee weken een beslissing te zullen nemen en een onderzoek te zullen instellen naar moge lijkheden om de bezwaren van het huidige systeem te ondervangen. Minister Witteveen merkte op dat de prioriteit voor het structuurbeleid binnen de landbouwbe groting moet worden gevonden. Hierop reageerde de voorzitter van het Landbouwschap met de stel ling dat het juist gaat om hoge prioriteit voor de herstructurering ten opzichte van andere urgente problemen. Hij wees de regering er op, dat het op korte termijn beschikbaar stellen van ruimere mid delen voor de landbouw grote moeilijkheden én grotere uitgaven in de toekomst zal voorkomen. |N het eerste landbouwoogstbericht van de Direc tie Bedrijfsontwikkeling van het Ministerie van Landbouw en Visserij zijn alleen standcijfers op genomen met betrekking tot de wintergewassen. Het koude en natte voorjaar heeft de ontwikkeling van de wintertarwe belangrijk doen vertragen. Hoewel de stand goed genoemd kan worden heeft dit gewas in de provincie Groningen nogal geleden van die bespui ting tegen „duist". De rogge vertoont een goede stand; uitgezonderd in de provincie Noord-Brabant op de lage natte percelen o.m. in de Meijerij. De winter- gerst is wel in ontwikkeling achtergebleven verge leken met voorgaande jaren, maar de stand kan rede lijk wordien genoemd. Het koolzaad vertoont landelijk eveneens een redelijke stand. Er is evenwel een groot verschil tussen de twee belangrijkste gebieden voor dit gewas n.l. in Groningen 55 en in de IJsselmeer- polders 70. Het consulentschap voor de akkerbouw te Groningen vermeldt dat er vele percelen koolzaad zijn ondergeploegd. Het karwijzaad heeft zich matig tot goed ontwikkeld). De stand van het graszaad kan redelijk goed genoemd worden. In Zeeland vertoont dit gewas een goede kleur. De stand van de luzerne en rode en witte klaver kan betrekkelijk goed ge noemd worden. In Zeeland) zijn vele percelen onder een graangewas met luzerne ingezaaid. Door het on gunstige voorjaar is de groei van het gras sterk ver traagd, zodat veelal het melkvee niet eerder dan in de eerste week van mei de weide is ingegaan. Door het betrekkelijk warme weer in de eerste decade van mei verloopt die groei van het gras thans gunstig. Ver schillende gedeelten van nieuw ingezaaide kunstwei den zijn in de herfst van 1969 verdroogd, zodat in het voorjaar opnieuw moest worden ingezaaid. RADIO Dinsdag 9 juni a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Indrukken van de Varuva-vakbeurs voor de varkens houderij" in de Jaarbeurs. „Milieuhygiëne en milieu- beheer-III", m.m.v. de directie landbouwkundig onder zoek van het ministerie van landbouw en visserij. Vrijdag 12 juni a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „De betekenis van het Tweede Wereldvoedselcon- gres", m.m.v. ir. F. Deeleman, directeur agrarische hulp aan de ontwikkelingslanden. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4