uwcentrum apelle 11 ziet hij daar evenwel kansen, mede omdat hij het productievermogen van de grond in het gepro jecteerde complex gunstig beoordeelt. Wel vragen de investeringen - zeer veel geld en dat kan een rem zijn; welke mogelijkheden zullen er zijn voor een gunstige voorfinanciering MODERN KOMKOMMERBEDRIJF De heer J. C. Dekker aan de Wendelnesseweg, lid van het hoofdbestuur van de ZLM, heeft een modern kassencomplex dat bijna 8000 m2 beslaat en geheel zwaar wordt verwarmd. Op een klein gedeelte na (300 m2) dat met druiven wordt be- teeld, wordt alles benut voor de teelt van kom kommers. Het is. een uitstekend verzorgd flore rend bedrijf met als arbeidsbezetting: vader, zoon (22 jaar) en een vaste medewerker. Het oudste gedeelte van de kas is deze winter De chrysanteitótekken worden van de moederplanten genomen. 40 cm verhoogd en van een nieuw aluminiumdek voorzien. Tevens werd overgegaan op automatisch luchten en beregenen. Het verhogen van de kas en het nieuwe dek resulteren in minder warmte verlies en betere belichting. En dat theeft weer belangrijk hogere opbrengsten tot gevolg. Half mei had men al ongeveer 40.000 komkommers meer geoogst dan vorig jaar om dezelfde tijd. De hoge investeringskosten leveren dan ook een goed rendement op. De opbrengsten kunnen ook door andere om standigheden variëren. Men kan zich dus afvra gen of het meerdere wel komt door het nieuwe dek. Een gedeelte is echter niet vervangen en daar zijn de opbrengsten lager, hoogstens gelijk aan vorig jaar. DE AFZET Tot voor kort werd met de hand gesorteerd. Nu is er een sorteermachine, waarmee iets vlugger en ook wat secuurder kan worden gewerkt dan bij handsorteren. Met de normale bezetting van 3 man (1 opleggen, 2 inpakken) kah men circa 3000 komkommers per uur verwerken, tegenover met de hand 2000 a 2500. Op topdagen oogst men 9000 stuks, wat dus 3 uur sorteren betekent. Voor 't eerst wordt dit jaar geteeld op stroba len; dit bevalt goed. Zo mogelijk wordt het gewas tot het late najaar gehandhaafd, dus niet vervan gen in de loop van de zomer. Vorig jaar is dat ook gelukt, toen hield het gewas zich goed. De spint wordt bestreden door om de 2 weken met Omite te spuiten. Men is nog niet overgegaan op bestrij ding met de roofmijt, doch volgt de ontwikkeling wel nauwlettend. Ook de heren Dekker staan positief tegenover de ruilverkaveling. Het bedrijf moet kunnen groei en en daarvoor is ruimte nodig Die ruimte be hoeft naar hun mening niet beslist in een nieuw centrum gevonden te worden. Een perceel dicht in de buurt zou ook nuttig kunnen wezen. Opgemerkt kan nog worden dat geveild wordt te Drunen, waar de komkommers misschien niet altijd de allerhoogste prijs opbrengen, maar waar het landelijk gemiddelde goed wordt gehaald, zo dat er reden is tot tevredenheid over de afzet. NON-STOP CHRYSANTENSTEKKEN De heer P. L. van Loon, 7000 m2 zwaar ver warmd glas, heeft een zeer interessant, arbeids intensief bedrijf. Vorig jaar was hij nog gespe cialiseerd in de teelt van chrysanten, het jaar rond. Nu is omgeschakeld naar uitsluitend ver meerdering van chrysantenstek. De stek wordt gekweekt op tabletten, in een speciaal grondmengsel van scherp zand, Finse en Duitse turf, kalk en perlite, een bijprodukt van de micafabrikage dat er bij wordt gevoegd om de grond luchtig te houden. Een deel van de kas sen wordt benut voor moederplanten, die door lopend worden getopt voor het verkrijgen van stekken. Het is een non-stop bedrijf dat vóór alles vak manschap en een perfecte organisatie vraagt. De omzet is niet gering, er worden enorme aantallen gewortelde stekken verhandeld. Op één tablet van Wi m breed gaan er 30.000, die na ongeveer 12 dagen reeds voldoende ontwikkeld zijn om afge leverd te worden. Er is geen vaste arbeidsbezet ting; een deel van het werk gebeurt door meisjes in part-time. Omgerekend naar volle arbeidsda gen kan men echter rekenen op 10 man personeel. De variatie in soorten verhoogt het ingewikkel de karakter^ van het bedrijf. En wat vooral niet De heer Elsman gebruikt voor zijn perkplanten ook nog platglas. onderschat moet worden is de omvangrijke admi nistratie. De stekken gaan naar een groot aantal adressen in binnen- en buitenland en de romp slomp die dit meebrengt is onvoorstelbaar. Het bezoek was te kort om meer dan een vluch tige indruk te krijgen, maar Jang genoeg om diep respect te krijgen voor hetgeen hier wordt ge presteerd. VAN TOMATEN NAAR PERKPLANTEN De heer C. Elsman, lid van de commissie bloe menteelt van het K.N.L.C. als ZLM-vertegenwoor- diger, is een buurman van de 'heer Van Loon. Het bedrijf van de heer Elsman omvat 3700 m2 staand glas. Tot voor een paar jaar waren sla en toma ten de hoofdbronnen van bestaan. Vorig seizoen werden op beperkte schaal daarnaast perkplanten gekweekt en dit jaar nemen de perkplanten zelfs Twee jaar geleden heeft de heer Gee- nen zijn kas verhoogd. De foto laat zien hoe dat gebeurd is. ruim de helft van het glasoppervlak voor hun re kening. Het sortiment is zeer ruim. Afrikaantjes zijn in de meerderheid, doch ook salvia's, lobelia's, agaratum en petunia's zijn flink vertegenwoor digd. Verder potchrysanten, muurbloemen, impa- tiëns, vergeet-mij-nietjes, zilverblad, violen, knol begonia's, enz. Daarnaast vroegen de laatste weken irissen veel werk; deze werden in een deel van de kas geteeld voor de bloemen en het oogsten en afleveren is vrij arbeidsintensief. Tenslotte dan verder nog de tomaten, waarvan de onderste tros juist gezet was en voor het dieven en aanbinden ook de nodige aandacht vragen. De afzet van de perkplanten verliep tot nu toe vrij vlot. Over de financiële resultaten is de heer Elsman goed te spreken. Het voornaamste pro bleem is de enorme 'hoeveelheid werk tijdig te verzetten. In een paar maanden tijd moeten en kele honderdduizenden planten afgeleverd wor den en elke plant vraagt zijn werk. In april-mei is het bijna niet bij te sloffen, het is dag en nacht Er gaan 30.000 stekken op één tablet. werken. De heer Elsman heeft daarbij de steun van één vaste kracht. Zijn vrouw helpt veel mee en verder is er losse hulp, o.a. van enkele meisjes die één of twee dagen per week bijspringen en enkele jongens die 's avonds helpen. De omschakeling vraagt een aanpassingsperiode om tot optimale resultaten te komen, zowel bij' de teelt als bij de afzet. Maar gezien de voorlopige uitkomsten heeft de heer Elsman er geen spijt van dat -hij de stap heeft gedaan. NIET UITPUTTEND BEHANDELD De beschrijving van de bedrijven is niet geheel volledig. De lezer kan echter er uit afleiden dat de boeiende variatie van Sprang-Capelle ook in het tuinbouwgebied waar te nemen is. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 11