Het Tuinbouw te Sprang-Cap 10 De percelen zijn vaak zeer smal, zodat ruilverkave ling veel nut kan hebben. Ten noorden van Sprang-Capelle is de verkaveling beter. De kring Langstraat van de ZLM heeft de ge meente Sprang-Capelle als kern; daar wonen de meeste leden. Het is een zeer langgerekt „dubbel- dorp" met veel interessante en vooral ook verras sende aspecten. De tegenstellingen die men er aan treft zijn vaak opmerkelijk. Men vindt in de be bouwde kom schilderachtige hoekjes waar de tijd ogenschijnlijk heeft stilgestaan, maar ook een hy permodern gebouwencomplex als „Zidewinde", het culturele centrum waar menige grote stad jaloers op kan zijn. De verkaveling laat ten dele zeer veel te wensen over, maar een deel van de beschikbare grond ligt in flinke, vlot bewerkbare percelen. Soort- gelijke verschillen zijn er ook in andere opzichten; de variatie per bedrijf is b.v. ook aanzienlijk. Sprang-Capelle ligt in een streek waar de ruil verkaveling in voorbereiding is, het 9400 ha om vattende gebied Zuiderafwateringskanaal (Z.ATÊ.) en Beneden Donge. De voorbereiding heeft door omstandigheden zo eindeloos lang geduurd, dat aanvankelijke plannen en voornemens vaak weer gewijzigd moesten worden en de betrokken boe ren en tuinders het ten laatste niet meer zagen gebeuren. Nu zal echter deze winter de stemming gehouden worden, dus er komt eindelijk schot in de zaak. Voorzover beoordeeld kan worden, zal de streek ten zeerste gebaat zijn bij een .beter verkaveling, ontwatering en ontsluiting. In het verkavelingsplan is ook plaats ingeruimd voor een nieuw tuinbouwcentrum voor Sprang-Capelle en de aangrenzende dorpen, o.a. Waspik en 's-Gravenmoer. Hiervoor is reeds grond beschik baar. Er wordt gedacht aan bedrijven die aanvan.- kelijk 2 ha groot zijn met b.v. 5000 m'2 onver warmd glas, met mogelijkheden met verdubbeling van de beschikbare grond van 2 ha tot 4 ha. verband hiermee zeer intensief gedraineerd, na melijk op 3 meter. Niettemin is de grond nog aan de natte kant. De grond is dan ook niet optimaal voor glastuinbouw. Topopbrengsten kunnen in 't algemeen niet gehaald worden, wat tot op zekere hoogte een handicap betekent. VOORSTANDER RUILVERKAVELING Als voorteelt had de heer Geenen (evenals vo rige jaren) sla. Dit seizoen waren de geldelijke uitkomsten hiervan teleurstellend. De hoofdteelt is komkommer; het begin van de oogst kan in de tweede helft van juni vallen. Om 's winters ook inkomen en voldoende werk te hebben zullen aanstaand najaar 15 ton witlof wortels opgezet worden voor verwarmde trek. Verder kon van de gemeente 1 ha grond gehuurd worden, die bestemd is voor het nieuwe tuinbouw- Kijkje in de komkommer kas van de heer Dekker. BEZOEK AAN TUINBOUWBEDRIJF KELE tuinbouwbedrijven werden door ons bezocht. In de eerste plaats dat van de heer C. Geenen, voorzitter van de plaatselijke tuin- bouwvereniging. De heer Geenen is in 1949 als zelfstandig tuinder begonnen op het perceel in de „Dullaert" dat nog steeds door hem wordt ge ëxploiteerd. Zijn eerste aanzet als glastuinder had betrekking op 300 ramen plat glas. In 1955 werd een kas gebouwd van 750 m2, in 1958 werd de oppervlakte staand glas verdubbeld en in 1964 kwam er nog eens 2000 m2 bij, zodat hij thans 3500 m2 heeft, onverwarmd. De bovengrond bestaat uit zand; in de onder grond zitten de restanten van een vegetatie die vroeger bovenop groeide, doch bij de ontginning naar diepere lagen werd gewerkt. Het bedrijf ligt in een laag gedeelte van het ge bied, waar de grondwaterstand hoog is. Er is in 40 voc luc! en ver bel me: me hoi ren I sta ge r del ziji voi DE Ook de ZLM vergadert vaak in het fraaie culturele centrum „Zidewinde". TUINBOUWCENTRUM I\E veeteelt vormt de hoofdbron van bestaan. Verreweg het grootste deel van de grond wordt benut als weiland. Daarnaast is er een vrij belangrijk tuinbouwcentrum, met ongeveer 30 glasbedrijven. De omvang bedraagt veelal 2000 a 3000 m2 staand glas, doch een aantal bedrijven is aanzienlijk groter. Enkelen komen tot 6000—8000 m2 zwaar verwarmd. De tuinbouwbedrijven liggen in en bij het dorp, in het slechtst verkavelde gedeelte. De percelen zijn hier vrijwel alle lang en zeer smal en van elkaar gescheiden door sloten. Doordat de kavels zo smal zijn, hebben de kassen dikwijls een breed te van slechts 20 meter. Op de groentebedrijven, die in aantal domineren, zijn komkommers en sla dikwijls de hoofdteelten. Verscheidene telers heb ben zich gespecialiseerd op de bloemisterij en dan ook weer opmerkelijk geschakeerd. De heren Dekker Sr. en Jr. zijn tevreden. centrum. In samenwerking met enkele kollega's en in overleg met de tuinbouwvoorlichtingsdienst is een plan ontworpen voor benutting van deze grond met vollegrondstuinbouwgewassen als knol selderij, spruiten, e.d. Met de 1 ha „thuis", waar op de kas staat, is dan 2 ha in exploitatie door de heer Geenen. Hij doet het werk in hoofdzaak al leen, er is geen vaste kracht voor hulp bij het werk. De vrouw helpt vooral 's zomers vaak mee en vrij regelmatig wordt er in drukke perioden bijgesprongen door tijdelijke arbeidskrachten. Wat de bij gehuurde grond in „de polder" betreft speelt de loonwerker een belangrijke rol. De heer Geenen is een groot voorstander van ruilverkaveling. Hij ziet er grote voordelen in, vooral ook voor de ontwikkeling en welvaart van de streek in het algemeen. Hij hoopt ook dat het nieuwe tuinbouwcentrum er zal komen. Zelf zal hij er echter niet naar toe gaan, omdat hij al niet meer zo jong is en geen opvolger heeft. Voor jongere, energieke tuinders

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 10