BOUW DINGEN VAN DE WEEK Fruitteelt in nood Rond de Schelde 9 X Het is bar koud op net moment dat we dit over zicht schrijven. Van het fraaie weer en de zomerse temperaturen van begin mei is niets meer te be speuren. De appelbloei verliep door het koude weer trager dan de bloei van de peren. Vorige week werd de hoofdbloei van de appels bereikt. Nu maar afwachten wat de vruchtzetting zal doen. Bij de peren kunnen we ai zien dat er veel gezette vruchtjes zijn. Wat de rui zal doen weten we in de komende weken. De aardbeien in de vollegrond staan in volle bloei. Opmerkelijk is de teruggang van het areaal van dit produkt in onze provincie. Zelfs in de gebie den waar men vanouds aardbeien heeft geteeld vindt men nu nog maar sporadisch een oppervlakte van betekenis. De afname van bet areaal is geen zaak die nieuw is. Ze is al enkele jaren aan de gang. De aanvoercijfers van de veilingen spreken wat dat betreft een duidelijke taal. De veiling in Kapelle- Biezelinge heeft altijd het grootste aanbod van aardbeien gehad in Zeeland en bij deze veiling be droeg de aanvoer in 1962 nog 854 ton. In 1965 was het nog 500 ton maar het vorig seizoen was de aan voer bij deze veiling teruggelopen tot 213 ton. Landelijk is de situatie niet zo ongunstig want er zijn nieuwe teeltgebieden opgekomen en met name in Limburg en Brabant worden veel aardbeien ge teeld. De laatste jaren is men daar op grote schaal overgestapt op de teelt van de Red Gauntlet en nu In nog sterkere mate op Gorella, twee rassen met een grote produktie die voor de industrie hun be zwaren hebben. De Zuid Hollandse eilanden en West Noord-Brabant waren ook altijd belangrijke teeltgebieden van aardbeien maar ook hier loopt de teelt terug. Dat komt in de eerste plaats door de prijzen die vele jaren achtereen te laag waren, zeker wanneer men moet plukken met dure arbeids krachten die men als het ware moest kopen. Juist dat gebrek aan plukkrachten wordt gezien als de voornaamste reden van het teruglopen van het areaal. Toch blijven we het bijzonder jammer vin den dat de aardbeienteelt zo sterk is teruggelopen, want het is een mooie teelt en een gezonde basis voor het kleinfruitbedrijf, terwijl er ook aanwijzingen zijn dat de vraag naar aardbeien van de vollegrond groter gaat worden en er hierdoor mogelijk hogere prijzen dan de laatste jaren betaald zullen worden. Dat laatste is natuurlijk wel nodig om de teelt weer perspectief te geven. We hebben de laatste jaren veel concurrentie on dervonden van industrie-aardbeien uit Polen, maar volgens de berichten uit dit land, loopt de teelt daar terug. Het vorig jaar was er sprake van een misoogst in Polen en dat had stevige prijzen voor het Nederlandse produkt tot gevolg, maar ook nu schijnt het niet al te best gesteld te zijn met de aardbeienteelt in Polen. Er zijn dus redenen om zich niet zonder meer van de aarbeienteelt af te wenden. De stand van de natuuraardbeien in onze omge ving is goed. Ze zijn in de eerste helft van mei ge weldig opgeknapt, iets wat trouwens geldt voor vele gewassen. Het is nu dringend nodig om alle mogelijke zorg te besteden aan de ziektebestrijding van het gewas. De bestrijding tegen het vruchtrot dient reeds enige tijd aan de gang te zijn maar ook meeldauwbestrijding kan noodzakelijk zijn evenals een voortdurende controle op de aanwezigheid van luizen. Verstandig is het om stro tussen de paden aan te brengen om straks schone vruchten te kun nen oogsten maar dat mag niet te vroeg gebeuren, want dan remt men de oogsttijd af en vindt verlating plaats. We mogen aannemen dat de telers van kruisbes sen in ons gebied deze week reeds hebben geke ken naar de grootte van de yruchten om met de oogst te beginnen. Meestal begint de pluk eind mei begin juni. Dit jaar zijn de bessen laat, maar het zal nu toch niet lang meer duren of de oogst gaat be ginnen. Ze zal niet veel drukte met zich meebren gen, want in de eerste plaats zijn er weinig kruis bessen meer te vinden en verder lijkt het er op dat de oogst klein zal worden want er hangen weinig vruchten aan de struiken. Ze hebben zwaar geruid in de afgelopen weken. De zware rui was er overi gens niet alleen bij de kruisbessen. Ook de rode bessen hebben daar in ernstige mate van te lijden gehad. Wat precies de oorzaak is valt moeilijk aan te geven, maar de felle zon en hoge temperaturen worden gezien als een mogelijke reden dat er thans op veel bedrijven sprake is van een zeer slechte stand van het gewas rode bessen. De struiken zijn gemiddeld wat beter dan de draadaanplant en bij de draadaanplant zijn de percelen die erg dicht zijn weer wat beter dan de meer open percelen maar gemiddeld zal het overal tegenvallen. De stand van de frambozen is redelijk tot matig. Er zijn percelen waar het gewas veel heeft geleden van de over vloed van water in dit koude voorjaar. Dat frambo zen daar niet tegen kunnen was al lang bekend en daarom komt dat verschijnsel niet onverwacht. De bramen staan er over het algemeen goed voor. Bij dit produkt is het noodzakelijk te spuiten tegen de rode vruchtziekte. Dat moet gebeuren wanneer de stengels ongeveer 10 cm hoog zijn. Tegen stengel- ziekten bij bramen moeten vier bespuitingen met tussenpoen van 14 dagen worden uitgevoerd. pREMIER De Jong heeft begrip voor buitenpar- lementaire acties, bekende hij onlangs in de loop van een interview voor de televisie. Hij preci seerde dit door op te merken dat het nu eenmaal beter werkt als iets hard tegen een regering wordt gezegd dan wanneer dat zachtjes gebeurt. Hij acht te dit nu eenmaal een feit al zou het misschien an ders moeten wezen! Ervan uitgaande dat op be hoorlijke wijze demonstreren ook een manier kan zijn om iets „hard'' te zeggen» zou de aktie van de werkgroep „Fruitteelt in Nood", die tijdens een demonstratie woensdag een petitie aan de Minister van Landbouw en de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal aanbood voor onze fruittelers de gewenste resultaten moeten hebben! Daadwerkelijke hulp voor onze fruitteelt! In de petitie wordt in het kort op de bijzonder slechte financiële resultaten van de fruitteeltbedrijven in de laatste jaren ingegaan, met jaarlijkse tekorten liggend tussen de 1000 en 4000 per ha! Tevens wordt gewezen op het door deze gang van zaken verloren gaan van enorme investeringsbedragen in aanplant enz. OM aan deze noodsituatie enigszins tegemoet te komen worden onder meer de volgende maat regelen gevraagd: if een vergoeding voor kosten van levensonder houd over '69/'70 in het kader van de Bijstands wet aan iedere fruitteler die geen of onvoldoen de arbeidsinkomen heeft. if verbetering van de bedrijfsbeëindigingsregeling, zodat een fruitteler, die zijn bedrijf wenst te be ëindigen niet met de schulden blijft zitten! if overbruggingscredieten voor de perspectiefbie- dende bedrijven zolang de noodtoestand in de fruitteelt voortduurt. if Ter tegemoetkoming in de geleden schade een bijdrage van f 2500,per ha voor na 5 mei '45 ingeplante appel- en pere-boomgaarden. if een bijdrage in de koel- en afzetkosten ter af vlakking van de in andere E.E.G.-landen ver strekte subsidies in investeringskosten en rente bij het stichten van pakstations, koelhuizen en opzet afzetorganisaties. Ook in ons land dienen dergelijke faciliteiten te worden gegeven. if een E.E.G. rooipremie van tenminste 3000, p/ha. De Nederlandse fruittelers vragen u op deze wijze waar te maken de door Uwe Excellentie in Bilt- hoven gedane toezegging dat er in onze Neder landse samenleving ook plaats is voor fruitteelt. Daadwerkelijke hulp op korte termijn en aanvaard bare maatregelen op wat langere termijn dienen op deze belofte te volgen! Aldus in het kort de, belangrijkste punten uit de door de voorzitter Werkgroep „Fruitteelt in Nood", J. H. Stoutjesdijk ondertekende petitie. BI. De tijd dringt in dit late voorjaar, reden waar om we alle aardappels na het aanaarden tegen het onkruid hebben gespoten. We willen echt niet meer werk hebben dan dringend nodig is. Op het zandblokje zijn de aardappelruggen prachtig, maar op de zware grond zijn ze nog verre van kluitloos. De frees heeft hiér nog wel wat verbetering ge bracht, maar deze kon de kluiten^ in ,de rug ook niet meer te pakken krijgen. In de bieten gaat het naar wens. De eerstge- zaaide bieten staan wat onregelmatig, maar er staan planten genoeg en de Iaat gezaaide staan er keurig op en hebben een zaaibed van goede struc tuur. pit laatste is echt een ideale toestand om eens ernstig aan het gebruik van een dunmachine te gaan denken. Wanneer we terugdunnen tot ruim 80.000 plantplaatsen per ha en we lopen later met de kapper het gewas nog na op de dub bele, dan komen we met ons werk niet klem te zitten en krijgen we steeds meer ervaring in de moderne bietenteelt, want om alles met de kap per door te slaan zal voor velen toch steeds zwaar der gaan wegen. Ook voor de andere gewassen dienen we tijd vrij te maken en dat kan alleen als de bieten niet alle tijd opeisen. Verder is een gunstig leefklimaat voor ons zelf toch ook geen overbodige luxe. Buurman is weg van zijn voor gekiemde aard appels. Hij is nogal radicaal en wil niet meer an ders poten en beweert dat je met voorkiemers langer kan wachten tot de grond helemaal goed droog is. Tevens heb je dan geen kluitproblemen meer, maar wel een zeer geschikte toestand voor de bodemherbiciden en van een vlugge en goede opkomst ben je verzekerd. Ieder voorjaar is echter niet gelijk en zo ook buurman's reacties niet. We hebben samen een sproeimachine gekocht en nu lijdt hij aan een zekere spuitkoorts en zou alles spuiten wat hij ziet. Geregeld zit hij op zijn knieën op het land, echter niet 'als teken van een zekere waardigheid, maar louter om met de loupe de grond en de planten af te tasten op ziekten en insecten. Voor de CCC-bespuiting heeft hij zo zijn eigen advies opgesteld; namelijk 2 liter in het vroege stadium en als het nodig blijkt in het latere stadium nog één liter. Dus een zekere vorm van bezuiniging op de spuitkosten en de tijd zal het leren of het geen verkeerde zuinigheid geweest is. Nog steeds is ook in de moderne landbouw het oude spreek woord van kracht, n.l. dat „Ervaring de beste leermeester is". RAIFFEISENBANK VÓÓR BINDEND VESTIGINGSBELEID Met slechts één van de 499 stemmen van plaatselijke banken tegen, heeft de algemene vergadering van dé Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank zich uitgespro ken voor een bindend vestigingsbeleid, uit te voeren samen met de Coöperatieve Centrale Boerenleenban ken te Eindhoven. De meerderheid van 75 procent, die de beide hoofdbesturen noodzakelijk achtten bij dit besluit, was hiermee wat de Raiffeisenbank betreft, ruimschoots gehaald. Over enkele dagen neemt de algemene vergadering van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbanken haar beslissing. Gaat ook deze akkoord, dan betekent dit, dat de bij de twee centrale banken aangesloten lokale banken in plaatsen met minder dan dertigduizend inwoners niet meer zelf standig zullen kunnen opereren op het gebied van de vestiging. De hoofdbesturen van de beide centrale banken menen, dat een goed geregeld vestigingsbeleid ge schillen zal voorkomen. Die geschillen ziet men vooral in kleine en wat kleinere plaatsen en daarom wordt er in het besluit gesproken van plaatsen, niet van werkgebieden of gemeenten. In veel gevallen zal een plaats, als bedoeld in deze regeling, een onder deel van een gemeente zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9