De chemische koeiestnart m m m. m m m m m Mafu-strip von Bayer. De beginperiode bij teelt late koude tomaten HU L. N. A. M. SMITS Consulentschap tuinbouw 's-Hertogenbosch Omdat vooral in Noord-Brabant de teelt van aardbeien en 2 keer sla is toegenomen is ook de teelt van late tomaten sterk uitgebreid. De rentabi liteit van deze teelt is zeker niet minder dan die van de vroege koude teelt. Bij de latere teelt wor den de meeste tomaten geoogst na half augustus en de middenprijs ligt dan ook meestal beduidend hoger dan die van de vröeger geplante. De kg-op- brengst hoeft ook zeker niet minder te zijn dan van de vroeg geplante tomaten mits de plantdatum maar ligt voor 10 juni. Alleen zal er bij een derge lijke plantdatum in het najaar wel meer met CO2- kacbels moeten worden bijgestookt om de vruchten voldoende rijp te krijgen. Teelttechnisch is deze teelt niet altijd even een voudig omdat de temperatuur en luchtvochtigheid niet te regelen zijn zoals.bij buisverwarming. PLANTMATERIAAL UET meeste plantmaferiaal wordt tegenwoor- dig gekocht bij een plantenkweker. Het komt nog te vaak voor dat deze planten voor een kou de kas te jong en onvoldoende afgehard worden afgeleverd. Het liefst zien we voor een koude kas nog een plant van minimaal 8 weken. Ik neem aan dat u ook deze plant wel bij een plantenkwe ker kunt krijgen maar dan zal de prijs per plant ongetwijfeld omhoog gaan. Voor deze prijsverho ging schrikken helaas te veel tuinders dan weer terug. De koude tomatenteelt is "alleen nog ren dabel te maken door minimaal 10 kg per m2 te oogsten van een goede kwaliteit. Wanneer er ge start wordt met plantmateriaal van mindere kwa liteit is dit onmogelijk. Bij een oudere en goed afgeharde plant is de groei beter te beheersen en zo'n gewas is vroeg in produktie omdat de plant meestal bijna in bloei staat op het moment van uitplanten. Op verschillende bedrijven waar men de tomaten teelt als nateelt van aardbeien, heeft men reeds enkele jaren met succes de planten opgekweekt onder plat glas. Bij mooi zonnig weer betsaat de mogelijkheid om de ramen vrij hoog op lucht te zetten of de ramen, er zelfs helemaal af te halen. Hierdoor krijgen we een goede afge harde plant die tegen een stootje kan. Afgehard betekent echter niet dat de grondpotten steen hard kunnen worden door ze te laten uitdrogen op een te kleine ruimte. Het afsterven van wortel- punten en het hol trekken van het onderste sten geldeel door een te sterke verdamping en te ge ringe aanvoer van vocht uit de pot zijn kwalen die hiervan het gevolg kunnen zijn. HET TELEN VAN EEN HARD GEWAS ALS de teelt begint moet ons voor ogen staan dat alleen een hard en stevig gewas het in een koude teelt lang uithoudt. Alvorens te plan ten moeten we aandacht besteden aan de voe dingstoestand. .Niet alleen kali maar ook stikstof kan een stevig gewas maken. Nog veel leeft de gedachte dat stikstof alleen maar een te zware groei kan geven. Toch wordt er in de praktijk steeds meer naar hogere stik stofgiften gegaan omdat een hoog stikstofgehalte in de grond een mooie donkere kleur aan de plant geeft. Ook al zou de plant door een hogere bodem concentratie wat worden geremd dan komt dit toch de stevigheid ten goede. Naast kali, stikstof en fosfor denken we ook aan magnesium ter versteviging van het blad. Ook dienen we er rekening mee te houden dat de pH op peil blijft. Naast een voorraadbemesting van magnesium in de vorm van kiezeriet kan men tijdens de teelt spuiten met 1lVz kg magnesium- sulfaat (bitterzout). Op 100 1. water. Om echter een juiste bemesting vooraf te kun nen geven is het gewenst om eerst een grond monster te laten nemen. Wat betreft de organische bemesting geven we nog altijd de voorkeur aan oude rotte stalmest. Alleen op zeer oude tuinen die reeds lang zeer zwaar zijn bemest met stalmest en daardoor slem- pi g zijn geworden is het beter om eens inplaats van stalmest 12 m3 tuinturf per are aan te wen den. Bedenkingen zijn er ontstaan bij het gebruik van kippenmest, omdat er op een aantal bedrij ven moeilijkheden zijn gerezen bij het gebruik van deze mest. De symptomen doen denken aan een soort groei- stofschade die ik nog nooit eerder ben tegenge komen op bedrijven waar geen kippenmest was bemest. Dat de oorzaak van deze schade bij deze mest gezocht moet worden is nog niet met zeker heid vast te stellen. Zolang we nog onvoldoende geïnformeerd zijn over deze materie, welke nog steeds in onder zoek is, is het toch raadzamer om gewone stal mest of eventueel champignonmest toe te dienen. WATER GEVEN HIT is en blijft op veel bedrijven nog een twist- punt. Ook nu in de vroege stookteelt is ge bleken dat er op veel bedrijven te weinig water is gegeven. Een plant in volle produktie heeft veel vocht nodig. Is de watervoorziening onvoldoende dan treedt gemakkelijk virus op, verloopt de zet ting moeilijk en blijven de vruchten te klein. Bo vendien nemen ook de steektrossen toe wanneer de vochtopname stagneert. Er wordt nog te veel gedacht dat veel water geven een slechte kwali teit tot gevolg heeft, maar wanneer de voedings toestand voldoende is hoeft de kwaliteit zeker niet minder te worden. In de beginperiode is het beter om wat minder te regenen. Bij opdrachtige gron den is het meestal voldoende om de plantgaten met de slang aan te gieten. De beste controle op de vochttoestand is nog steeds met een grondboor of een schop de onder grond bekijken. Wanneer de grond kneedbaar is zonder dat het water er uit sijpelt is de vochttoe stand goed. Er mögen zeker geen droge lagen voorkomen in de ondergrond want dit stagneert de capilaire opstijging. ZIEKTEBESTRIJDING Phytophthora Nicotianae. (Voetrot). Deze kwaal komt de laatste jaren steeds meer voor. Een van de oorzaken is het uitplanten van een te jonge slecht afgeharde plant dio te weinig weerstand heeft. De schimmel dringt van uit de grond de hoofd wortel binnen. Op scheiding van grond en lucht wordt de stengel hol bruin en verschrom pelt. De planten gaan dan slap hangen. De aan tasting treedt op vanaf enkele dagen tot zes weken na het planten. Bestrijding. Wanneer er in een voorafgaande tomatenteelt deze kwaal is opgetreden en er is niet ontsmet of gestoomd is het raadzaam voor het planten een plantgatbehandeling toe te pas sen met maneb spuitpoeder op basis van 100 gram ,op 100 liter water. Met een liter kan rien dan 4 5 plantgaten behandelen. 23 dagen na het plan ten is het dan nog raadzaam te spuiten met 200 gram maneb spuitpoeder op 100 liter water over het gehele grondoppervlak. Kanker. Deze kwaal komt minder voor. Planten vertonen aan de voet een bruine plek met daarin veel zwarte sporenhoopjes. Bestrijding. Deze ligt gelijk aan die van Phy tophthora Nicotianae. Botrytis. Op de stengel vlak boven de grond, meestal op de plaats waar de zaadlobben hebben gezeten, treedt rotting op. De stengel is ter plaat se lichtbruin gekleurd en op de rotte plek zien we dan meestal een blauwgrijs sehimmelpluis. Bestrijding. Niet te diep planten; kaslucht droog houden; een goed afgeharde plant planten en wanneer de aantasting werkelijk aanwezig is de stengelvoet insmeren met een papje van Thiram spuitpoeder. Rhizoctonia. De stengel is hier ter hoogte van het grondoppervlak droog bruin en ingezonken. Het merg blijft aanvankelijk gezond. Planten blij ven achter in groei en kunnen afsterven. Bestrijding. Grondoppervlak rond de stengel droog houden. Vervolgens tegen de stengelvoet gieten 100 ml of cc van een oplossing van 100 gram quintozeen-spuitpoeder op 100 1. water. BLADVLEKKENZIEKTE MOMENTEEL zijn er geen uitgesproken resis- tente rassen meer zodat het noodzakelijk is geworden om gedurende de hele teelt een bestrij ding uit te voeren. Na het uitplanten dient men wekelijks te stuiven 12 gram zineb of maneb stuif per m2. Indien de eerste aantasting wordt waargenomen spuiten met 500 gram trichloor- trinitrobenzeen of 200 gram zineb spuit of 150 gram maneb spuit per 100 I. water. Deze bespui ting 3 keer in 10 dagen herhalen. PHYTOPHTHORA INFESTANS IYEZE kwaal treedt de laatste jaren weer meer op. Een van de redenen is het minder be strijden van de bladvlekkenziekte omdat de mees te rassen resistent waren tegen de oude fisio's. Nu echter blijkt dat de huidige tomatenrassen niet resistent zijn tegen de nieuwste fisio's wordt er weer een chemische bestrijding toegepast. Deze bestrijding loopt ongeveer gelijk aan die van bladvlekkenziekte zodat u 2 ziekten met dezelfde middelen kunt bestrijden. Voert u de bladvlekkenziektebestrijding goed uit dan zal het aardappelkwaad geen schade aan richten. Wordt de bestrijding verwaarloosd dan kan in enkele dagen een goed tomatengewas waardeloos worden. Naast de chemische bestrijding is er klimato logisch ook het een en ander te bereiken. Ter voorkoming van bladvlekenziekte en aardappel kwaad is het raadzaam om de regenleiding tijdig te laten zakken. Tijdens de regenbuien altrd de ramen 10 cm open laten en op tijd blad plukken zodat er luchtcirculatie in het gewas blijft. BLADLUIS, MINEERVLIEG EN WITTE VLIEG Wanneer direkt na het planten wekelijks wordt gestoven of gespoten met parafchion, malathion, diazinon, mevinfos, of dichloorfos kunt u veel narigheid voorkomen. In de beginperiode kan er uiteraard gespoten of gestoven worden met de langwerkendé middelen, maar wanneer de oogst nadert moet uiteraard overgegaan worden op middelen met een korte veiilgheidstermijn. De chemische koeiestaart zwiept niet en zwaait niet. De chemische koeiestaart doet be wegingloos zijn werk. Vliegen doden! Genadeloos. De chemische koeiestaart voor kamer en keuken heet Mafu-strip. Van Bayer. Ben groene strip in een plastic houder. U kunt hem ergens neerzetten op z'n solide voetje. Of ophangen aan een koordje. Tot ongerief van vliegen, muggen, motten, wespen. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Een moordstrip. 1 1 I I I MAFU STB IP 40 \V J De beste tip 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8