UIT DE PRAKTIJK Regenbuitje zou zeer welkom zijn! Waarom blijven we boer Weinig groei in de bieten Na snelle groei, achterstand niet ingehaald ANDANKS een snelle opkomst van de gewas- sen zijn er op WALCHEREN nogal wat per celen waar de stand wat dun en onregelmatig is. De hoeveelheid neerslag is tot op heden in mei bijzónder laag, 7 mm. Vooral op plekken met een minder goede struktuur ligt nogal wat zaad droog. Een lekkere regenbui is dan ook zeer ge wenst. Door de aanhoudende droogte en de lagere temperatuur is de groei wat gestagneerd de laat ste week. Op vele bedrijven is men bezig met het opéén- zetten van de bieten. Op enkele bedrijven waar zeer vroeg gezaaid is, is men klaar gekomen met het opéénzetten. In de laat gezaaide zal nogal wat tweewas Voorkomen daar er altijd nog wat zaad heeft drooggelegen. Op de zwaardere grond waar wat vroeger is gezaaid komt het voor dat de plantjes tegen een korst aanzitten. Al met al kun nen we wel zeggen dat dit voorjaar vele proble men geeft. Eerst by de inzaai en nu ook bij de opkomst en de verzorging. Door de geringe neer slag is de werking van de bodemherbiciden niet zoals te wensen is. Op de zware grond komt nogal wat witte krodde en zwaluwtong voor in de uien. Het is bekend dat Ramrod niet veel aan deze on kruiden doet en dat blijkt ook nu weer in de praktijk. Wanneer ook niet met chloor I.P.C. kan worden gespoten, wordt het met de chemische bestrijding wel moeilijk. In de bieten is er al vrij veel na opkomst ga spoten met Betonal. Dit voorjaar is het ook weer enkele malen voor gekomen dat de loonspuiter op een verkeerd per ceel een bespuiting uitvoerde, bijv. met pyramin op uien inplaats van op de er naast liggende bie>* ten. De opdrachten zijn nogal eens wat onduide lijk. Voor de opdrachtgever dikwijls zeer simpel, voor de loonspuiter soms moeilijk uit te vinden. In dergelijke gevallen is het wenselijk dat een naambordje bij de dam op het perceel wordt ge plaatst met de naam van het gewas. Hetzelfde als bij de suikerbieten bestemd voor de ophaaldienst. Voor dit jaar zal het niet meer nodig zijn maar wel een puntje om in de gaten te houden voor volgende jaren. De oogst van de winterbloemkool is ook weer vrijwel klaargekomen. De kwaliteit was maar ma tig. De prijs wisselvallig. Het financieel resultaat zal vermoedelijk niet geweldig zijn. Vele telers hebben daarvoor ook op de 2e Pinksterdag moe ten werken. Waarmee we niet willen zeggen dat deze teelt niet zou passen op een groot aantal bedrijven. Om te komen tot een goede opbouw van de rug gen voor de aardappelteelt moet in vele gevallen de rijenfrees er aan te pas komen. Gewaakt dient te worden tegen een late bewerking met de rijen frees. Het wortelstelsel kan dan ernstig bescha digd worden wat groeiremming tot gevolg heeft. HAT de klimatologische omstandigheden in ons land zo wisselend zijn, hebben we ook in de week van 17 tot 22 mei op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND typerend kunnen merken. Nadat de natuur ons een periode van mooi en stralend zo merweer had gebracht, waarbij het een genoegen was de veldwerkzaamheden op onze akkers te verrichten, zijn we vorige week overspoelt door koude en onstabiele lucht, met middagtemperatu- ren van rond de 11 C. Daarbij gaf de krachtige en stormachtige wind het weer een onaangenaam karakter, zodat we onze verwarmde huiskamers dan ook nog graag opzochten! Nu we deze bijdra ge op 25 mei schrijven is door een snelle weers- verbetering de temperatuur flink gestegen. Na een snelle opkomst van onze gewassen, waar bij de bieten zelfs binnen een week uit de grond kwamen, leek het er op of we de achterstand door de late zaai vlug zouden inhalen. Door de lagere temperaturen van vorige week lijkt echter de groei minder snel door te zetten. Voornamelijk de kleine bietenplantjes lijken wel stil te staan! In onze streek is dan ook de algemene klacht dat de bieten niet willen groeien. We zagen vorige week nogal collega's die kruipend en lopend dagelijks hun bietenperceel liepen te bekijken, om tot de conclusie te komen dat ze nog niets gegroeid wa ren sinds de vorige dag. Uw rubriekschrijver is de mening toegedaan dat de sukkelperiode (2—4 bladstadium) van de jonge bietenplantjes, de laatste jaren toeneemt. We vragen ons af welke oorzaken hieraan ten grondslag kunnen liggen? Is er een verzwakking van het jonge bietenplantje ontstaan door de ver edeling van de laatste jaren? We krijgen bijna de indruk van wel. Hoewel de zoutconcentratie door de hoge kunstmestgiften en de pyramin ook wel eens de oorzaak van groeiremmende factoren kunnen zijn, zien we ook op die percelen, waar bij bovengenoemde factoren geen invloed kunnen hebben, dezelfde vertragende groei verschijnselen. Ook de veldopkomst van de bieten laat hier en daar nogal te wénsen over. Enkele percelen zijn reeds overgezaaid, en naar we hoorden, hebben enkele collega's de beslissing voor het overzaaien van hun te dun perceel, gezien de tijd van 't jaar nog maar uitgesteld. ALS één der gasten op een ver jaarsfeestje in de stad uit OOST-MIDDENBRABANT in de gaten krijgt met een boer te doen te hebben, wordt ons de vraag gesteld: Zijn de problemen in de landbouw werkelijk van dien aard, zoals over radio en televisie dikwijls worden afgeschilderd Wij vertellen hem dan, over de hoge investerin gen die een aan de eisen aangepast bedrrf vra gen, die kunnen oplopen van honderdduizend gul den tot een half miljoen! Wij vertellen dat op een landbouwbedrijf, werkend met levende have een arbeidsweek van 7 dagen per week vereist. We rekenen voor wat dit allemaal kost aan rente, zo dat vele bedrijven zelfs niet toekomen, aan rente over het geïnvesteerde kapitaal een normaal inkomen van de werkende boer. Wij rekenen hem ook nog voor dat velen van ons wanneer zij hun bedrijf zouden beëindigen en het geïnvesteerde kapitaal zouden beleggen en er een weekgeld bij zouden verdienen, zij in totaal aan een groter in komen zouden komen als thans. En dit in 5 dagen per week Maar waarom zijn jullie dan zo stom om er niet mee op te houden? Zo is de vraag dan. En dan schiet als in een flits door onze gedach ten dat wij vandaag 21 mei terug zien op een laat maar prachtig voorjaar. De koeien lopen in de wei met goede grasgróei. Zij geven thans volop melk en hebben een glanzende vacht. Het voor- jaarsgraan is gezaaid en staat er mooi op. De aardappels zijn gezet en velen zijn al in de bieten aan het wieden. Het land, de bomen, alles in fris groen. Appel- en perenbomen stonden tegelijk in bloei. Allerlei soorten vogels, brengen ons dage lijks een concert vanuit de bomen. De-reuk van wilde seringen die aan alle kanten in bloei staan waait ons buiten tegemoet. Zwaluwen vliegen af en aan. Eenden met jongen zitten in de sloot. Regelmatig hoort men de koekkoek. De zon heeft onze koppen bruingebrand.' Hier op het land merken wij (nog) niets van luchtvervuiling. Wij voelen ons één met de na tuur, die wij in stand helpen houden. God schiep de dieren, de planten, de bloemen, de vogels, maar wij houden ze in stand Wij hebben vele van de vogels, die ons thans een serenade brengen de winter doorgeholpen. Wij bepalen bij het vee. wel ke zich mogen voortplanten en welke niet. Wij bepalen de aard van de gewassen, de zaaitijd, de bemesting enz. Wij voelen ons nog steeds heer en meester op ons bedrijf. Schipper naast God. Zou den wij in enig ander beroep een dergelijke ge lijkwaardige positie kunnen bereiken? Zouden velen van ons bevrediging vinden in een ander beroep, zij het dan met een vijfdaagse werkweek en misschien een groter inkomen en betere so ciale voorzieningen? Zijn de waarden van het leven altijd uit te drukken in het financieel eind- reslutaat? Misschien is het voorgaande het ant woord op de vraag: Maar waarom ben je dan zo stom om er niet mee op te houden De ruggenopbouw bij het gewas aardappelen heeft op verschillende bedrijven wat moeilijkhe den gegeven, voornamelijk daar waar de aardap pelen gepoot zijn, toen de grond nog niet erg droog was. "De rijenfrees is dit jaar in onze streek een veel gebruikt werktuig om een goede rug hoogte te krijgen en ook het sproeien tegen on kruid in toenemende mate op de aardappelruggen toegepast. We hebben op Tholen weer al enkele mooie perceeltjes vroege aardappelen zien staan. De kleinere bedrijven die zich toeleggen om mooi voorgekiemd pootgoed aan de grond toe te ver trouwen, hebben toch nogal een voorsprong op de grotere bedrijven waar de aardappel uit de zak gepoot en volautomatisch geplant wordt. De aardappels van de oogst 1969 zijn bijna ge ruimd. We vernamen dat op dit moment in onze streek nog 500 ton in telershanden is. DE laatste weken zijn de gewassen in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN snel gegroeid en heeft de polder een geheel ander aanzien gekre gen. Ondanks het warmere weer is de achterstand in de ontwikkeling van de gewassen niet inge haald. Of dit uiteindelijk nadelig is zal naderhand blijken. Velen zijn nog volop bezig met het op éénzetten van de bieten. De plantenverdeling is op de meeste percelen goed. Enkele percelen ver tonen een te dunne stand. Er is dit voorjaar een grote aktiviteit van springstaarten en bieten kevertjes. Degenen die geen zaadontsmetting heb ben toegepast, hebben daarvoor hun tol moeten betalen. Ieder jaar weer blijken er nog zulke telers te zijn. Waarom, we begrijpen het niet. Ook het pillenzaad heeft problemen gegeven, dit kan immers niet onsmet worden. Een grondbehande- ling wordt in vele gevallen achterwege gelaten, hoewel dit bij pillenzaad vereist is. Dit maakt het nog weer duurder en zo heeft dit zaadtype voor de boer weinig aantrekkelijkheden meer. Er is hier een toenemende belangstelling voor machi naal dunnen, zowel blinddunnen als tastdunnen, bij die telers die over te weinig mankracht be schikken. In dit verband is 't nuttig te wijzen op de bietendundemonstratie in de Braakmanpolder op 2 juni a.s. waar we de blinde dunners en de tastdunners naast elkaar kunnen zien werken en waar we dit dus zelf eens kunnen beoordelen. Er is momenteel een sterke ei-afzetting op de bieten van de bietenvlieg. Hier is dus schade van te verwachten en gezien de ontwikkeling van de planten, lijkt bestrijden noodzakelijk. De aardappelen zijn rond de opkomst, ook hier een achterstand in vergelijking met andere jaren. Maar aardappelen hebben een sterk compensatie vermogen en kunnen in korte tijd zeer veel groei en. Gezien de ervaringen van vorig jaar hebben velen een chemische onkruidbestrijding toegepast en dit zeker terecht. Voor een goede werking is echter regen gewenst. De stambonen vertonen een goede opkomst, ook mede dank zij het gebruik van de precisiezaai- machines die dit jaar weer in toenemende mate is gebruikt. Het zaaien ging zonder problemen, ook met enkele nieuwe machines. De grootte van het zaad is van grote invloed op het resultaat, wat de moeilijkheden van vorig jaar ten dele verklaart. De zaaiuien zullen nu groot genoeg 5 cm) zijn voor een bespuiting met Chloor-I.P.C. Deze bespuiting is meestal noodzakelijk voor de later komende onkruiden, daar Ramrod nu grotendeels is uitgewerkt. INGEZONDEN REKENLES Een fabrikant prijst z'n waar aan en re kent de kosten door plus een aardig winstje! Wanneer wé lezen dat bij Verkade-fabriek in 's Hertogenbosch een man 200.000,per jaar verduistert en dit in 10 jaar oploopt tot 2 miljoen eer men merkt dat er iets niet goed zit, omdat F.I.O.D. de aangegeven winst wel wat laag vindt. Dan is het verschil toch wel groot in verdiensten of iemand voor nood zakelijk voedsel zorgt of voor genotmidde len! Als men hier op de dorpen in een levens- middelenbedrijf komt, wat een uitstalling is er te zien van snoeperijende winkels puilen er van uit! 25 jaar geleden toen we totaal berooid uit de oorlog kwamen moesten we, voor een spoedige opbouw van ons land, veel indus triële producten exporteren. Daarvoor moes ten de prijzen van noodzakelijke levensbe hoeften laag blijven. Vreemd dat dit alleen voedsel gold en geldt. Schoeisel en kleding bijvoorbeeld vielen hier niet onder. Maar nu na 25 jaar geldt dit nog steeds. De volgende regering neemt dit van zijn voorganger over en het blijft! We moeten het zelf beredderen. We besef fen toch allemaal, dat wanneer de prijs voor de melk 40 cent per liter wordt, we allen meer gaan produceren. Het meest economisch zou zijn; dit meerdere produkt~direct te ver nietigen en niet eerst nog een massa geld er voor uit te geven voor vervoer en verwer kingskosten en dan een product overhouden dat niet te plaatsen is. Voor het aantal lege beursen zie ik meer toekomst. Het inzenden hiervan is een direkt profijt voor de lederwarenfabrikanten. Voor we nu gaan bekijken hoe we de boter berg opruimen, zonder dat het ons geld kost, wil ik in overweging geven: Mediteer ern stig om alle gevolgen te ovexzien. Wanneer er eens geen kalf- of melkkoeien meer te koop waren. Verder: Weg! met de koeien die van de baas leven!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7