MECHANISATIENIEUWS 25 jaar Hoegen Dijkhof nrv. Nieuwe Lely zaaifrees Varuva - Vakbeurs voor de varkenshouderij Nieuwe Lely kunstmeststrooiers Hoegen Dijkhof Handel Maatschappij N.V. te Doetinchem viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Op 5 juni a.s. zal de direkteur van de Rijksdienst IJsselmeerpolders Dr. ir. W. M. Otto de officiële opening verrichten van de nieuwste uitbreiding van de vestiging van Hoegen Dijkhof te Dronten. Wat na de oorlog in het jaar 1945 als 1-manszaak te Doetinchem werd begonnen door de huidige direk teur de heer Hoegen Dijkhof is in de afgelopen 25 jaar uitgegroeid tot een modern en dynamisch bedrijf met een breed leveringsprogramma van zowel trekkers en werktuigen voor landbou.w en industrie als auto's met garageservice- en vestigin- gén in 's-Heer Arendskerke, Middenmeer, Emmel- oord en Finsterwolde en in Duitsland te Emmerich. In Emmeloord is o.m. ook de H.D. machinefabriek gevestigd waar één van de belangrijkste produk- ten, de H.D. veldspuiten, worden vervaardigd. Ove rigens heeft elke vestiging zijn eigen service-rayon met als terugvalmogelijkheid het centrale onder delen-magazijn te Doetinchem waar zo'n 20.000 onderdelen liggen opgeslagen. Teneinde het de klant gemakkelijk te maken heeft Hoegen Dijkhof een service-abonnement in gevoerd. Dit service-abonnement houdt in dat de service-inspecteur 1 of 2 maal per jaar de machine komt inspecteren aan de hand van een inspectie rapport. De machine wordt geheel nagezien, en aan De H. D. veldspuit in produktie te Emmeloord. de hand van een inspectierapport krijgt de klant een overzicht in wat voor staat zijn machine ver keert. H.D. stelt dat de H.D.-garage te Doetinchem de goedkoopste garage in Nederland is en zegt hier over: De gemiddelde uurprijs voor een monteur in Nederland is 12,Bij ons is deze 9,De gemiddelde prestatie van de monteur in de door snee Nederlandse garage is 45 (volgens de sta tistieken). Die prestatie is bij ons 75 Dat is be langrijk, want het betekent voordeel. De doorsnee garage levert voor 12,een prestatie van 5,40. De HD-garage voor 12,een prestatie van 9, Is het gemiddelde uurloon van de ander f 10,en de prestatie 45 uitgaande van de ideale groep a 9,dan levert de doorsnee garage U voor 10, een prestatie van 4,05. De HD-garage levert daar entegen voor 10,een prestatie van 8,30. Dit resultaat kan worden bereikt door een goede arbeids- en onderdelenorganisatie waardoor minder geloop en gezoek! Van het H.D. landbouwwerktuigen leverings programma vermelden wij (zonder volledig te kun nen zijn): de Accord plant en pootmachines, snel koppelingen, kunstmeststrooiers zaaimachines en grondbewerkingswerktuigen; de Becker precisie- zaaimachines en grondbewerkingswerktuigen; de Diadem groenvoerladers, kunstmeststrooiers trans- portbakken/achterladers. de Allis Chalmers hoge- drukpersen, de HD veldspuiten voor Unimog en trekkers, de Stoll bietenrooiers, de aardappelpoot- machines, de Carraro trekkers van 2762 pk en de Unimog trekkers van 3490 pk. C. van der Lely n.v. te Maasland meldt ons dat. gezien de toenemende belangstelling voor grasland verbetering, er nu ook een Lely-zaaïfrees wordt ge bracht. De opzet van frezen en zaaien in één werk- gang werd verwezenlijkt door aan de bekende Lely- frees een kunstmeststrooier en een zaaiinrichting toe te voegen. Twee drukrollen completeren het geheel. Evenals de Lely-grondfrees is dus ook de zaaifrees uitgevoerd met de overtop draaiende rotor en de schermconstructie, waardoor de grovere gronddelen onder in de bouwvoor komen, terwijl de bovenlaag uit fijnere grond wordt gevormd. De aandrijving van de zaaimachine en de kunst meststrooier geschiedt door de eerste drukrol. Door deze eerste drukrol wordt thans ook de tweede drukrol aangedreven waardoor slippen uitgesloten is en tevens het vollopen van de drukrollen wordt voorkomen. Ook is de diameter van de nieuwe drukrollen groter geworden, waardoor de grond beter aange drukt wordt, hetgeen een nog betere aanslag van het graszaad tot gevolg heeft. Graslandverbetering in één werkgang, waarbij het weerrisico tot 'n mini mum beperkt wordt,, is kosten en tijdsparend. De VARUVA, vakbeurs voor de varkenshouderij, wordt de komende week gehouden van donderdag 4 tot en met zaterdag 6 juni 1970 in de Irenehal van het Jaarbeurscomplex aan de Croeselaan te Utrecht. De vakbeurs zal dagelijks geopend zijn "van 9.30 tot 17.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 3, per persoon. Niet minder dan 10 instituten en con sulentschappen zullen gecoördineerd door 't Rijks- veeteeltconsulentschap voor de varkensfokkerij daar hun krachten bundelen. In een informatie centrum zal de geïnteresseerde varkenshouder zich kunnen oriënteren omtrent nagenoeg elk bedrijfs- aspect, zoals stal- en hokkenbouw, techniek ratio nalisatie, arbeidsvraagstukken, voeding, verzorging, gezondheidszorg en opleidingsmogelijkheden. De volgende instanties verlenen hun medewerking: De Rijksveeteeltconsulentschappen Varkensfok kerij Veevoeding en Kunstmatige Inseminatie, de Rijkslandbouwconsulentschappen Boerderijbouw en Arbeidsvraagstukken, de Instituten voor Land- bouwbedrijfsgebouwen, Landbouwtechniek en -Ra tionalisatie, Veeteeltkundig Onderzoek en Veevoe dingsonderzoek. Het opleidingsaspect wordt ver- ^nr,r rie Varkenspraktijkschool ut Barneveld. Aan het informatiecentrum zullen tevens bijdragen worüen gelevérd door de Gezondheidscommissie voor dieren en door het Voedselvoorzieningsin- en verkoopbureau. Op deze vakbeurs presenteren de coöperaties gezamenlijk het gehele pakket van diensten dat zij de varkenshouder kunnen bieden. Onder de leus „Ons pakket uw beste zet" vestigen zij de aandacht op de vele mogelijkheden, die zij in het vlak van de varkenshouderij voor de boer heb ben geschapen. De grote standruimte met een totaal oppervlak van 274 m2 wordt ingenomen door de Afdelingen MERVO mengvoeders Landbouwbedrijfsuitrusting en Aardolienrodukten (OK) van CEBECO, tezamen mt COVECO, en met een tweetal voedercoöneraties uit het centrum van het land, n.l. de S.O.L. uit Utrecht en ,,De Vallei" uit Barneveld/Wouden berg. De coöperatieve presentatie wordt gecompleteerd door de veevoederfabriek „Sloten" te Sloten. A. Boudewiin Zonen N.V. te Geldermalsên, de Turf- strooiselfabriek Trio N.V te Vroomshoop en ten slotte door Cofok te Oosterhout. De vraag naar grotere kunstmeststrooiers met het doel een grotere capaciteit te halen en de arbeidsuren te beperken blijft doorzetten. Een gro tere strooibreedte tot 15 meter geeft reeds een besparing van 50 in tijd vergeleken met machi nes, die een werkbreedte hebben van ca. 6 meter! In de lijn van deze ontwikkeling is het daarom logisch dat de Lely-kunstmeststrooier type L2000-H wordt uitgebracht. Speciaal ontworpen voor loonbedrijven, grote landbouwbedrijven en be drijven, waar men beschikt over lange percelen, werd een voorraadbak geconstrueerd, die 1170 kg korrelkunstmest kan bevatten. Vanzelfsprekend is ook deze 3-punts hefmachine voorzien van het Lely- strooimechanisme. Naast de L2000-H wordt binnenkort de L 5000 kunstmeststrooier geïntroduceerd. Deze machine in getrokken uitvoering heeft een bakir^houd van 2,5 ton en is daardoor bijzonder geschikt voor grotere bedrijven. Ook kan deze nieuwe L 5000 eventueel ingezet worden voor het transport in bulk van graan, kunstmest, etc. In plaats van de werpschijf wordt en voor deze gevallen een uitloop gemon teerd. De spoorbreedte van deze machine is in 5 standen te verstellen tussen 1,64 en 1,88 m. De ban denmaat 1015 is gekozen om zo weinig mogelijk wielsporen te krijgen. Teneinde de machine aan elke gewenste trekker te koppelen heeft de trek haak een verstelmogelijkheid in 6 standen. Een noviteit van „Sloten" G.A. is de speciaal voor batterij biggen gefabriceerde Big-O-Spray melkkorrel, een produkt, dat zijn kwaliteit in de praktijk reeds heeft bewezen. Een belangrijk produkt van de Turfstrooisel- fabriek „Trio" N.V. te Vroomshoop is het voeder preparaat Trio-bebi, dat aan biggen verstrekt een uitstekende voorbehoedende werking tegen bloed armoede heeft. Cofok N.V., het coöperatieve varkensfokbedrijf te Oosterhout, dat bezig is zich voor te breiden op de levering van goede gebruikskruisingen, presenteert zich in Utrecht ook. Het zal echter, naar ons werd medegedeeld, nog wel enige tijd duren voor de Cofok-kruisingen voor de praktijk beschikbaar ko men. A, Boudewijn Zn. N.V. te Geldermalsen, in welke vennootschap door CEBECO wordt deelge nomen, toont op de VARUVA haar nieuwste hoge- drukreinigings- en ontsmettingsapparatuur. De Afdeling Landbouwbedrijfsuitrusting van CEBECO Deventer exposeert haar complete pro gramma op 't gebied van de bouw en inrichting van fok- en mestvarkensstallen. Er zal een deel (6 m lengte) van een 9.20 m brede fokvarkensstal te zien zijn ingericht met door CEBECO Steenwijk vervaardigde kraamopfokhok- ken (voor aangebonden en niet-aangebonden zeu gen) en voederligboxen. In een ander deel van de bedrijfsuitrustingsstand zullen een droogvoerhok, en mesthokken met het IBO-mechanische voeder systeem te zien zijn. CEBECO exposeert ook de ISALA voedersilo, EMI-ventilatoren en zal voor OK de aandacht ves tigen op haar propaangas, gasverwarmingsappara- tuur, etc. Een noviteit in de Afdeling Bedrijfsuitrusting zijn door CEBECO Steenwijk geconstrueerde, centraal bediende voederbunkertjes. Deze worden toegepast bij de CEBECO-kraamopfokhokken ligboxen en voederboxen en vormen een eerste stap naar me chanische voedering. Nieuw is ook de Landwerk- biggenbatterij. Tenslotte mogen in het te Utrecht gepresenteerde coöperatieve pakket de financie ringsmogelijkheden en het voorlichtingsapparaat niet ongenoemd blijven. Ook ten aanzien van deze U.T.D. VOORLICHTING DE mengvoederindustrie speelt bij de ontwikke ling van de varkens- en pluimveehouderij een belangrijke rol. Er wordt van de mengvoederindus trie behalve het leveren van mengvoeders ook mo derne service verwacht. Zo adviseert deze bij de bouw en inrichting van stallen en verleent bemid deling bij het tot stand komen van afzetcontracten. Deze taak van de mengvoederindustrie wint aan belangrijkheid gezien het groeiend aantal dat op die basis met de mengvoederindustrie samenwerkt. Dat is ook de reden waarom onder meer N.V. Meng voeder U.T.-DELFIA op de VARUVA met een stand aanwezig is met een Multistal, ingericht voor fok- en mestvarkens en voorzien van een 8-tons voedersilo. De stal is echter opzettelijk zoveel mo gelijk open gehouden dus niet afgebouwd. Bezoe kers kunnen van alle kanten binnen komen en bovendien alle onderdelen van deze montagestal goed bekijken. Tevens wordt voorlichting gegeven over de bedrijfseconomische, financiële en techni sche kanten van de varkenshouderij in het groot. Ongetwijfeld verdient het initiatief tot het orga niseren van de Vakbeurs voor de varkenshouderij, de VARUVA, alle hulde. De varkenshouderij ont- wikkelt zich in hoog tempo. Er komen steeds meer grote moderne varkerisfok- en mestbedrijven, ter wijl het aantal gesloten fok- en mestbedrijven toe neemt. Welnu, op de VARUVA kan de varkens houder zich snel en volledig oriënteren, hetgeen vereist wordt in een tijd die om snelle beslissingen vraagt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6