P.J. Zuid - Geluid Van het Hoofdbestuur Lentevestival Kruiningen Jongerenactiviteiten TONEELCURSUS: Vanuit diverse afdelingen kwam de wens naar voren tot de opzet van een toneelweekend/avon den. Veel toneelspelers ervaren dat hun spel nog tekort schiet v.w.b. beweging, spraaktechniek, enz. Het hoofdbestuur heeft in overleg met het Zeeuwse Centrum voor Amateurtoneel besloten tot de opzet van een tweetal aktiviteiten n.l. een aantal cursusavonden voor spelers in Zeeuws- Vlaanderen en een regiecursus op Zuid-Beveland. Oe bovengenoemde cursussen zullen eind septem ber 1970 van start gaan. De resultaten van deze cursussen zullen onge twijfeld een gunstige invloed hebben op het spel peil van onze toneelspelende afdelingen. Definitieve gegevens over de beide cursussen worden tezijnertijd in deze jongerenrubriek gepu bliceerd JONGERENKRANT: Enkele meisjesleden van de afdeling Goes trach ten de opzet van een jongerenkrant naast de jongerenrubriek „Plattelands Jongeren Zuid-Ge luid'' te realiseren. De bedoeling is, te komen tot eén eenvoudig gestencild krantje, dat indien financieel haalbaar rechtstreeks aan de leden wordt toegezonden. De inhoud van het krantje zal niet zozeer gericht zijn op het verstrekken van informatie, maar vooral inhaken op aktuele onder werpen en problemen in onze huidige samenleving. Meningsvorming en meningsuiting vormen de basis van dit blad. Elk lid/niet-lid kan/mag/„moet" zijn of haar kri tiek. zienswijze via dit blad kenbaar maken. De voorbereidingen voor de opzet van een der gelijk blad beginnen half au-gustus. Mocht u reeds stof voor discussie hebben dan graag toezending ervan aan het provinciaal sekretariaat. De wat meer gereserveerden kunnen gerust de eerste uitgave of de tweede afwachten (of gebruik maken van P. J. Zuid-Geluid!). SPORTDAG: De zaak zit momenteel rond. Het wachten is al leen nog op goed weer en goede en sportieve pres taties van de zijde der leden. Voor de goede gang van zaken nog enkele mede delingen: U dient zelf te zorgen voor een lunchpakketje. Etenswaren uitgezonderd chips, koeken enz. zijn op het terrein niet verkrijgbaar. Deelname aan de sportdag is voor risico van de atleet/atlete. Wees tijdig aanwezig. De programma's zijn vroegtijdig verzonden, dus U kent 't tijdschema. We houden ons aan de vastgestelde wedstrijd tijden. elk afdelingssekretariaat heeft de reglementen, behorende bij de diverse wedstrijdonderdelen, in haar bezit. Informeer ernaar bij je secretariaat. Ons Sportbal vindt plaats in hotel „Vroon", Kaai- straat 12 te Steenbergen. Entree ƒ1,voor leden (mits vertoon van uw lidmaatschapskaart)2, voor niet-leden. RUILVERKAVELING „ZAK-BENEDEN-DONGE" De afdeling Sprang-Capelle gaat in samen werking met de andere plattelandsjongerenorgani saties uit die streek een werkgroep samenstellen, die zich zal gaan verdiepen in de problematiek van de desbetreffende ruilverkaveling. De eerste stap op deze weg is het beleggen van éen aantal infor matieve avonden, waarop die kennis verkregen wordt, welke nodig is voor een dieper gaande be studering van het onderwerp. De resultaten, van deze sludie verricht door de werkgroep zullen op regelmatige tijden terug gespeeld worden naar de afdeling, zodat ook de minder geïnteresseerden/betrokkenen zo volledig mogelijk op de hoogte- blijven van de plannen en ontwikkelingen in hun streek. UITWISSELING De afdeling Delden van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel wil graag een weekend uitwisseling met een P.J.Z.-afdeling. De plaats Del den ligt tussen de steden Hengelo en Almelo. Een prachtige Streek, vooral bekend om zijn coulissen- landschap en mooie landgoederen, zoals o.a. het landgoed „Twickel". Belangstellenden kunnen zich wenden tot: Mej. R. Pelle, Twickelerlaan 10, Del den (054072101). Gaat de uitwisseling door, dan graag ook even een seintje naar het P.J.Z.-sekreta riaat. 25 AMERIKAANSE JONGEREN OP BEZOEK De afdeling Axel/Zaamslag krijgt in de periode 29 juli tot en met 3 augustus a.s. een 25-tal Ame rikaanse jongens en meisjes op bezoek. De onder brenging van deze jonge Amerikanen bij gastgezin nen is reeds voor een groot gedeelte gerealiseerd. Gezinnen die bereid zijn tot opname van een Ame rikaanse jongere in hun gezin, kunnen dit kenbaar maken aan de heer J. Murre, Zaaidijk 4, Axel (01155—1808). GASTGEZINNEN GEZOCHT De komende zomerperiode komen weer een groot aantal 4H-jonger en uit de Amerikaanse staat Okla homa naar Nederland. Voor deze groep jongeren zoeken we nog gastgezinnen. Van de gastgezinnen wordt verwacht dat ze de jongen of meisje als zoon of dochter in het gezin opnemen. Behalve het ver vullen van een kleine taak in het gezin en op het bedrijf moet tevens de gelegenheid geboden wor den, kennis te maken met land, volk, het agrarisch bedrijf, industrie en andere bezienswaardigheden. De deelnemers aan dit 4H programma moeten na melijk uitvoerig-rapport uitbrengen lezingen hou den enz,, zodat tijd voor het bijwerken van een dagboek, het schrijven van artikelen voor Ameri kaanse kranten, gereserveerd moet blijven. De jongeren komen op 17 juli a.s. en vertrekken weer op 7 augustus a.s. Wilt u ons helpen bij de plaatsing van een 4H-tje, dan graag kontakt opnemen met het P.J.Z.-sekreta- riaat, Grote Markt 28 te Goes (011005010). Na ontvangst van uw bericht, zorgen wij voor volledige informatie. AFD.THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Uitwisseling Van 18 t/m 20 augustus zal een groep Fransen, waaraan onze afdeling vorig jaar een bezoek heeft gebracht, ons een tegenbezoek brengen. Het is onze bedoeling onze gasten de eerste dag enkele verschillende soorten bedrijven te laten zien, o.a.: een landbouwbedrijf en een glascultuurbedrijf. Daarbij wilden we ook een bezoek brengen aan de Cavetho en de Veiling. De eerste dag wilden we besluiten met een eten tje op de Buitengaats en onze Franse gasten wat van de omgeving laten zien. De tweede dag zullen zij worden ondergebracht op onze bedrijven, zodat zij de hele dag het leven op een Hollands bedrijf van nabij kunnen meemaken, 's Avonds zal er dan een discussie aan vast geknoopt worden. 20 augustus zullen onze gasten een rit door het Delta-gebied en de Randstad maken, waarna zij de volgende dag weer naar Frankrijk terugkeren. Onze afdeling gaat dit jaar een groep in Nanz- dietschweiler (nabij Kaiserslautern in Z.W.-Duits- land) bezoeken. Vermoedelijk valt dit rond 1 augus tus. Deze groep, die twee jaar geleden een afdeling uit Doesburg heeft ontvangen en daar dit jaar een tegenbezoek gaat brengen, zal dan meteen onze afdeling bezoeken. Dit zal zijn omstreeks 17 juli. Zij blijven dan ook enkele dagen en we hebben voor hen een zelfde soort programma samengesteld als voor onze Franse gasten. De oudste groep uit Nanzdietschweiier, die van 1319 juli a.s. op bezoek komt bij de afdeling Tholen/ St. Philipsland. We hopen dat onze uitwisseling ook dit jaar weer een succes zal worden! VOOR DE VROUW Het was een drukte van belang op het „Lente- festival" van de Huishoudschool „Prinseè Bea trix" te Kruiningen. Na 's middags hoofdzakelijk de moeders van de leerlingen ontvangen te hebben, was 's avonds iedereen welkom. Vooral de jeugdige fans van de leerlingen waren goed vertegenwoordigd. Bij de jngang moest eerst een echt gastenboek getekend worden er* kreeg men een papier met de indeling van de school en wat er te zien was. In de keuken natuurlijk een uitstalling van aller lei heerlijkheden. Van voorgerechten en hoofd schotels tot toetjes en gebak. Er was een boetiek ingericht. Een leuke manier om al de door de meisjes gemaakte handwerken tentoon te stellen. Het was een vindingrijke toe passing van het boetiek-idee. Zelfs de beatmuziek ontbrak niet. De theoretische en creatieve vakken hadden ook de volle aandacht. Het is echt een opleiding waar voor ieder meis je iets te vinden is waar ze bijzonder plezier in kan hebben. De meeste belangstelling ging natuurlijk uit naar de modeshow. In ongeveer drie kwartier werden 90 modellen getoond door de meisjes en avondcursisten. Alles zelf genaaid op de naailes sen. Soms leuk, soms minder leuk. Waarom wordt toch zo vaak de mode klakkeloos gevolgd en niet aangepast aan eigen figuur! Ik heb niets tegen wat mini, maar het is niet om aan te zien als er te dikke benen en knieën onderuit komen! Maar ja, verschil van smaak zal er altijd wel blijven en dat is maar gelukkig. De nachtjapon met duster in dezelfde stof was erg leuk. Ook het oranje-rode broekpak met wit bovenstuk was charmant. Zelf vond ik de schooluniformpjes, aangevuld met een ovenwant in dezelfde geruite stof als het schortje, bijzonder leuk. De leerlingen en leerkrachten met aan het hoofd mej. H. Brouwer, kunnen terugzien op een geslaagde dag, waar ze heel veel werk aan gehad hebben. Onze gemeente Reimerswaal mag trots zijn dat er zo'n huishoudschool is met een opleiding die aan alle eisen voldoet, met nog een enorm aantal mogelijkheden voor verdere studie als het diplo ma behaald is. Echt een school waaraan u eens moet denken voor uw dochter. EEN PLATTELANDSVROUW. ZO is HET „De toekomst van het platteland". Dat was eens de titel van een ingezonden stuk op 11 december 1964 in de Plattelandsjeugd. De kern van de zaak kwam er op neer dat de genen die goed kunnen leren van het platteland wegtrekken en degenen met minder geestelijke ver mogens op het platteland achterblijven. Ik geloof dat de persoon die dat stelde toch gelijk heeft ge kregen, want als je ziet wat er in het Zuid-westen van ons land aan de gang is en je kijkt dan wat de interesse van de landbouw jonger en hiervoor is, dan lijkt het er op of het damhek vastgeroest zit, zodat het niet open kan en men achter op het land niet over de kavelsloot kan komen. Ik wil hier alleen mee zeggen dat je maar lekker duur zit te produceren en je product niet weet te verkopen aan het publiek; je aan alle kanten in gesloten wordt en platgetrapt, terwijl je toekijkt! De socioloog Constandse had gelijk toen hij stel de: „De landbouw is gelijk een egel, hij zet even zijn stekels op en wordt dan door het snelverkeer platgereden, omdat hij zich niet kan aanpassen aan de veranderde omstandigheden." CONSTAND VAN SCHELVEN K.P.J. HULST 6 juni - Schuurbal Hoi, weer een schuurbal. -Ja, hardstikke goed zeg ontzettend gezellig. Daar gaat toch iedereen heen, want Goeie muziek, Veel bier, Ook limonade hoor. U komt toch ook? Dit grandioze zomerfestijn wordt georganiseerd in de schuur van de heer H. Bruggeman, Havendijk 7, Terhole door de K.P.J. Kring Hulst. KRING OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN De deelnemers aan de sportdag die meereizen met de bus, worden verzocht zich persoonlijk op de hoogte te stellen van vertrekplaats en tijd. KRING OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op 19 juni wordt er met een team deelgenomen aan een door de K.P.J.-kring Hulst georganiseerde zeskamp. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: T. Tollenaar, Koudenpolder D47, Hoek, tel. 01154 293; A. J, Scheele, Linieweg 1 Axel, tel. 01140— 3078

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22