In verwachting van de dertien-miljoenste Moeder Een nieuwe mogelijkheid voor meisjes met huishoudschool-opleiding 21 a £***1 Onder redaktie van f j*1 ,-*» +*s/\g j mm Perscommissie Zeeland - Bral f rwl<ilV Bond van Plattelandsvrouwen DINNENKORT zal in Nederland de dertien- u miljoenste inwoner worden ingeschreven. Computers zullen berekenen wanneer deze mijlpaal is bereikt, waarna via de publiciteitsmedia bekend gemaakt wordt of het een pasgeboren baby blijkt te zijn of b.v. een tot Nederlander genaturaliseerde volwassen gastarbeider! iln beide gevallen staat de persoon in kwestie plotseling in het middelpunt van een kortstondige publieke belangstelling, al zal de baby dit heug lijke feit onbewust ondergaan, dit in. tegenstelling tot de voormalige gastarbeider, die er op zijn minst een geweldige kater van zal overhouden en een vertekend beeld van onze samenleving. Laten we echter aannemen, dat het een baby zal zijn, zodat er nu in ons land een zwangere vrouw woont, zich niet bewust zijnde van de komende deining, die na de geboorte van haar kind zal ont staan in de vorm van enorme aantallen taarten en bloemstukken, het spaarbankboekje, geschenk van de gemeente en onoverzichtelijke stapels baby-uit zetten! Blijkt de gelukkige moeder tevens een Zeeuwse plattelandsvrouw te zijn, dan is zij mis schien het meest verblijd met het pakket van haar afdeling, met dat kleine briefje erin, waarop staat aangeboden: ,,Drie weken de babywas kant en klaar in de kast!" Zo'n praktisch aanbod na een dergelijke gebeurtenis is dubbel en dwars welkom! Bij de moeder begint de wereld; in 't hart staat ze van af het eerst bewuste, stadig door der dagen en nachten val, zij met de warmte van het open hart, in stem en oog en streelgebaar weldadig meevoerend het thuis-veilige overal. En om haar de heel-eigene atmosfeer, eeuwig gelijk en doorzichtig gezeefd van innigheid die geen één ander heeft: iets helder zachts, dat in haar stem 't meest teer is vastgelegd en o haar hand hoe zacht. Haar glimlach is als een maanlichte nacht. De moeder staat in 't hart van alle dingen er is geen waan, die van haar scheidt. (Uit: „De Moeder" van H. Roland Holst van der Schalk.) |\IT als inleiding tot het eigenlijke onderwerp van dit artikel: n.l. de voeding van de zwan gere vrouw. In onze moderne samenleving is het gewenst, dat een vrouw, wanneer zij meent in verwachting te zijn, zich laat onderzoeken door een arts in de 2e of 3e maand na het uitblijven van de men struatie. Dit onderzoek, dat o.a. omvat: het bepalen van de duur der zwangerschap, het meten van bloeddruk en lichaamsgewicht, het nazien van urine en bloed, (o.a. voor het bepalen van de rhesusfactor) het eventueel voorschrijven van een dieet, is noodzakelijk in verband met eventuele afwij kingen, die al aanwezig zijn of verwacht kunnen worden tijdens de zwangerschap. In dit artikel wordt ervan uitgegaan, dat er geen complicaties optreden, doch een regelmatige controle door de huisarts of vroedvrouw blijft gewenst. Van alle onderzoekingen zal de gewichtstoena me het beste gevolgd kunnen worden door de a.s. moeder: de eerste vier maanden neemt het gewicht toe met ongeveer IY2 kg, totaal over 9 maanden met 10 kg, waarvan het meeste in de laatste drie maanden. Fleurige praktische positie japonnen maken dat de vrouw er onder deze omstandigheden verzorgd uitziet; vandaag de dag mag „HET" gezien wor den! Dat was in grootmoeders tijd anders, zoals ook de bakerpraatjes uit de mode zijn geraakt. IN het prille staduim van de zwangerschap zal één verschijnsel al gauw vermoedens in die richting opwerpen: misselijkheid. Geadviseerd wordt in zo'n geval vóór het opstaan dus lig gend op bed wat droge toast of beschuit te eten, zonder boter of beleg. Een ideale echtgenoot zorgt in zo'n periode voor het kopje thee op bed, doch die zijn dun gezaaid, zodat u er beter aan doet de wekker 10 minuten eerder te laten aflo pen en niet te vergeten het gevulde trommeltje binnen handbereik te zetten Voor de maaltijden is het aan te bevelen licht verteerbaar en gevarieerd voedsel te eten of te drinken. Zoiets hoeft niet afhankelijk te zijn van een zwangerschap Elk lichaam heeft voedsel no dig, waarin in de juiste verhouding alle stoffen zitten, die het lichaam nodig heeft. Wanneer te korten aan het licht komen is het juist in een periode van zwangerschap heel moeilijk dit tekort aan te vullen. Herinnert u zich nog van vroeger de kinderen met hun kromme beentjes als gevolg van de Engelse ziekte Deze afwijking ontstond door een gebrek aan vitamine D en gebrek aan zonlicht. In grootmoeders tijd had men nog nooit van vitamines gehoord en zonlicht drong in de sloppen niet door. WU kunt u bij het voorlichtingsbureau voor de voeding, Laan Copes van Cattenburch 44 is* Den Haag of bij uw huisarts of vroedvrouw tegeil betaling van slechts 0,15 cent een foldertje kopen, waarin op duidelijke wijze, verlucht met geestige tekeningetjes „de voeding van de aanstaande en jonge moeder" staat beschreven. Enkele belangrijke punten haal ik hieronder uit deze folder aan. Ons lichaam heeft nodig: brandstoffen voor de lichaamstemperatuur en arbeidskracht; bouwstoffen voor de groei en het in stand houden van het lichaam; beschermende stoffen om b.v. de stofwisseling en klierwerking goed te laten functionneren. Deze stoffen komen voor in de eiwitten, voe- dingszouten en vitamines, eet dus tijdens de zwangerschap een extra por tie vlees, ei, kaas, melk of andere melkproducten; eet bruin of trawebrood, graanproducten als havermout, bambix, brinta, corn flakes; eet kortgekookte bladgroenten als andijvie, spi nazie, postelein, vers fruit, slaatjes van rauwe groenten en fruit, noten; drink totaal een liter aan vocht per dag. Het kopje thee of koffie rekent u ook mee, evenals vla, pudding, roomijs, water. Matig of stop met: het drinken van alcoholische dranken, roken, frisdranken, het eten van sterk gekruide spijzen of die moeilijk verteerbaar zijn, zoals vette spijzen, hiet eten van veel zoetigheid, alleen appelstroop en rozebotteljam zijn rijk aan vitamine C. TOT zover enkele tips uit het foldertje van de voorlichting. Uw huisarts zal u aanraden op stevige schoenen te lopen, ga elke dag een hall uurtje wandelen. Na de zesde maand is het ver standig, als u rustig kunt gaan zitten, uw benen horizontaal te laten rusten, er voor zorgend, dat uw kuiten naast elkaar liggend worden gesteund. Misschien is er de mogelijkheid mee te doen aan gymnastiek voor de a.s. moeder, het zal een vlotte ontwikkeling bij de bevalling bevorderen. Wanneer de negen maanden om zijn en de be valling is achter de rug, en u ligt vermoeid maar dankbaar met een welgeschapen kind in uw arm, weet dan dat op dat moment dertien miljoen andere moeders, verspreid ovier de hele wereld, met u mee mijmeren over het nieuwe leven. D. K.—S. WIEG. Geur van honing -en jonge melk, van een nestdiertje dat slaapt. Een ademhalen van dons en speurbaar aan de neusvleugels de geur van wat gebeuld is: geboorte, geheim. IDA G. M. GERHARDT. Van vele zijden, vooral uit de kring van de werkende jeugd, wordt de laatste tijd aangedrongen op verruiming van de opleidings-mogelijkheden voor werkende jongeren, in het bijzonder voor meisjes. Om hieraan tegemoet te komen werd twee jaar geleden begonnen met een opleiding tot gezinshelpster volgens het „leerlingwezen". TAAK VAN DE GEZINSHELPSTER De gezinshelpster biedt hulp in gezinnen, waar de huisvrouw, hoewel tij delijk uitgeschakeld, nog wel leiding kan geven. Dit is het verschil met de gezinsverzorgster, welke de huisvrouw volledig moet kunnen vervangen, ook wanneer deze b.v. in een ziekenhuis is opgenomen. De gezinsverzorgster heeft dus een uitgebreider taak en meer verantwoordelijkheid dan de gezinshelpster. DE OPLEIDING Als toelatingseis wordt gesteld, dat de leerlinge een diploma van een school voor lager huishoud, en nijverheidsonderwijs moet hebben. Het leerling-stelsel houdt in, dat de opleiding bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Er worden per week 12 lesuren op school gegeven, de rest van de week werkt de leerlinge in het leer-gezin. De opleiding duurt één jaar. De meisjes krijgen les in de volgende vakken: zorg voor de huishouding, kinderverzorging en opvoeding, hygiëne, ziekenverzorging, voortgezet algemeen onderwijs, gymnastiek, godsdienst en levensvragen. Haar taak in het gezin omvat alle voorkomende huishoudelijke werkzaam heden, zorg voor de maaltijden, baden van de baby, organiseren van kinder feestjes enz. Grondslag van de opleiding is de leer-overeenkomst, die tussen een instel ling voor gezinsverzorging en de leerlinge gesloten wordt. De meisjes zijn dus in dienst van deze instelling. De leidsters hiervan, begeleiden de meis jes; met haar kunnen zij alles wat zich in het werk in het gezin voordoet, bespreken. Bij de keuze van deze leer-gezinnen wordt rekening gehouden met grootte en samenstelling en leeftijd van de kinderen. De leerlingen verdienen 85,per maand gedurende het eerste half jaar en 95,per maand in het tweede halfjaar. Aan het eind van de opleiding wordt een examen afgenomen, waardoor zij het diploma gezinshelpster kunnen krijgen. Met dit diploma kan men toegelaten worden tot de opleiding voor gezinsverzorgster. In Zeeland is de „Vakschool voor meisjes" in Goes tot nu toe de enige school, waar leerlingen voor gezinshelpster kunnen worden opgeleid. Voor meisjes, die na hun 15e jaar graag willen gaan verdienen, maar toch ook verder willen leren, geeft deze cursus zeker mogelijkheden. Echter niet al leen de meisjes, ook gezinnen waar tijdelijk hulp nodig is, kunnen ermee -w. De gezinshelpster veleent daadwerkelijke, tijdelijke hulp van huishoudelijke aard, in die gevallen waarin de huisvrouw door ziekte haar taak in het gezin niet kan vervullen. (Foto: Thuring, Den Haag) gebaat zijn. Wanneer men als „leerling-gezin" in aanmerking wil komen, kan men zich in verbinding stellen met een der instellingen voor gezinsverzorging. De financiële bijdrage wordt door deze instelling vastgesteld naar draag kracht. Wij meenden, dat het nuttig was aan deze cursus wat meer bekendheid te geven, daar huishoudelijke hulp tegenwoordig dikwijls zo moeilijk te krij gen is. Misschien hebben wij ertoe bijgedragen, dat hulpzoekenden en help sters elkaar voortaan beter weten te vinden. M. K.O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 21