De maand juni op het landbouwbedrijf Landelijke bietendundemonstratie DE AKkERBOUW 12 Bij eon bezoek aan de proefvelden kunt U de resul taten onderling vergelijken en conclusies trekken voor een volgend jaar. Juni is daarvoor een uitsteken de maand. Op de proefboerderij „Rusthoeve" te Colijnsplaat leidt men U gaarne rond. In de maand juni, de zomermaand, zijn de gewassen op hun mooist. Diverse gewassen staan in bloei, andere staan er frisgroen bij. De gewassen presenteren zich. De stand van de akkerbouwgewassen is redelijk tot goed te noemen, ondanks de achterstand in groei tengevolge van koude en hoeveelheid neerslag. Normaal is in de maand juni de spuitmacthine het meest gebruikte werktuig. In 1970 zal de lange hak of de dun- machine in de suikerbieten in deze maand ook nog veel gebruikt moeten worden. Op de gemengde bedrijven zal veel activiteit worden ontplooid om de wintervoorraad ruwvoer te winnen. Ondanks de mooie stand van de gewassen worden door de natuur vele aanvallen uitgevoerd om het uiteindelijke resultaat te doen tegenvallen. In het volgende zal per gewas worden aangegeven, welke maatregelen men kan nemen om deze aanvallen af te weren. Om deze maatregelen te kunnen nemen dient men het gewas regelmatig en nauw keurig te controleren op de aanwezigheid van schimmels en insecten. GRANEN de hand van de aantasting op het derde blad (van boven gerekend). Komt er in een vroeg ontwikkelingsstadium van het gewas 20 a 35 cm aantasting voor, dan wordt aan* geraden reeds een bespuiting uit te voeren op het moment dat het derde blad voor 10 a 15 met meeldauw is be dekt. Komt er pas aantasting in een laat stadium voor dan is 25 bladbedekking van dat derde blad de norm. Vanaf het moment dat de eerste aren zichtbaar worden, mag geen bespuiting meer worden uitgevoerd. Het spuiten moet het liefst bij rustig donker weer gebeuren. De kosten aan middel bedragen ƒ22,per ha. Of een bestrijding rendabel is valt moeilijk vooraf te zeggen. In Zeeland komt in zomergerst weinig meeldauw voor. Wel zijn de hier meest verbouwde rassen Cambrinus, Delisa en Zephyr matig tot vrij sterk gevoelig. Bij late zaai en bij een geil gewas neemt de kans op schade door meeldauw toe. Ook voor de tarwestengelgalmug geldt: hoe later het ge was, des te groter de kans op schade. In de loop van mei bleek reeds dat dit insect weinig later optreedt dan in vorige jaren. Gezien de trage ontwikkeling van de winter* tarwe en de late zaai van de zomertarwe is er dit jaar dus meer kans op schade. In die gebieden waar men dit insect ook in vorige jaren aantrof is nauwkeurig controleren op de aanwezigheid van eitjes vooral langs de randen van de percelen op zijn plaats. Zo nodig moet men 1 a 2 keer spuiten met parathion. Via de radio wordt het tijd stip voor een bestrijding aangegeven. Wanneer zomertarwe en haver te zwaar dreigen te wor den, hetgeen legering tot gevolg kan hebben, kan nog CCC worden gebruikt. In zomertarwe is 1% 1/ha voldoende. Wanneer 1 a 2 stengelknopen zichtbaar zijn, is een bespui ting nog effectief. Aan CCC kan, indien nodig, MCPA wor den toegevoegd ter bestrijding van distels. Bij haver kan met 3 1/ha CCC een redelijke versteviging worden verkre gen, waardoor het oogstrisico wordt verminderd. Opge merkt dient te worden, dat de tegenwoordige rassen van nature steviger groeien, dan de oude rassen. Voor zomer gerst is nog geen groeiremmingsmiddel in de handel. In een geil, slap gewas geeft een zware dosis mangaansulfaat vaak nog een uitkomst. Voor het eerst komt er een middel op de markt ter be strijding van meeldauw in zomergerst. Dit middel, Calixin, is vloeibaar en werkt zowel curatief als preventief. Het is dus mogelijk een bestrijding uit te voeren op het moment, waarop reeds meeldauw zichtbaar is. Of een bespuiting al dan niet op zijn plaats is kan men het beste nagaan aan ERWTEN Op die plaatsen, waar schade wordt verwacht van de made van de erwtengalmug moet een week voor de bloei worden gespoten met 2,5 kg/ha DDT 25 Binnen een week dient deze bespuiting te worden herhaald. Daar ten behoeve van de bestrijding van de peulboorder toch spuit- banen worden aangelegd voordat het gewas zich gaat slui ten, zal er geen schade ontstaan die kan worden toegere kend aan de bestrijding van de erwtengalmug. Deze be strijding moet daarom worden beschouwd als een ver zekeringspremie. Wanneer thrips of bladluizen voorkomen kan 1 liter/ha parathion 25 worden toegevoegd aan de DDT. Een noodzakelijke bespuiting is die tegen peulboor der, de veroorzaker van de wormstekigheid. De bestrijding moet worden uitgevoerd voordat de rupsjes zich hebben ingeboord. Het is belangrijk het juiste moment voor de be- Het programma van de landelijke bietendun demonstratie Zeeuwsch-Vlaanderen te houden op dinsdag 2 juni 1970 op het Demonstratiebedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" in de Braakmanpolder te Biervliet, die 's middags om 2.00 uur begint, ver meldt de volgende bijzonderheden: Opzet en uitvoering van de demonstratie Er zal door de ingeschreven dunmachines wor den gedemonstreerd in twee verschillende ras sen, namelijk in een gewas met genetisch een kiemig zaad en in een gewas met technisch een- kiemig zaad. Alle machines zullen de betreffende veldjes in één bewerking terug dunnen naar eindstand, waarna er geen handwerk meer wordt toegepast. Door alle machines zal getracht moeten worden een eindstand te bereiken van 11 bietenbevat- tende duimen of wel 88.000 planten per ha. Enkelp dagen voorafgaande aan de demonstratie wordt door iedere machine een proefstrook ge dund waardoor op de demonstratiedag het eind resultaat beter kan worden beoordeeld. Op ieder veldje zal de beginstand en de verkre gen resultaten van iedere machine op borden worden weergegeven. Ter vergelijking met het eindresultaat van ma chinaal dunnen is van beide rassen een strook op eindafstand gezaaid met een zaadafstand van 14,2 cm. De indeling van de machines en de uitgangs- gegevens per veldje zijn overeenkomstig het schema in het programmaboekje. - Het demonstratieperceel heeft als grondsoort klei met 35 afslibbare delen en is gezaaid op 18 april met Stanhay precisiezaaimachine Mark II op 3 cm diepte. De onkruidbestrijding vindt vol- velds plaats met Pyramin en de rij enafstand be draagt 50 cm. Gezaaid is met precisiezaad K.W. Polybeta en Monohil. PROGRAMMA 14.00 uur: Opening door de heer J. P. de Regt, voorzitter van de regelingscommissie. 14.15 uur: Demonstratie dunmachines in het gewas met technisch eenkiemig zaad. 15.00 uur: Toelichting door de heer ir. E. J. Kadijk van het Consulentschap voor Hakvruch- ten te Wageningen, over teelttechnieken van suikerbieten. 15.20 uur: Demonstratie dunmachines in het gewas met genetisch eenkiemig zaad. 16.00 uur: Nabeschouwing door J. T. Andringa Ing. van het Consulentschap Landbouw werktuigen. 16.20 uur: Sluiting door ir. L. Th. J. M. de Wit, consulent voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes. Indien de demonstratie op 2 juni niet kan door gaan zal dit via het radiobulletin van 5.45 uur en 6.40 uur worden bekendgemaakt. Telefonische in formatie omtrent het wel of niet doorgaan van de demonstratie is mogelijk via de telefoonnummers 011006440 en 011551709. De uitsteldata voor de demonstratie zijn donderdag 4 juni en dinsdag 9 juni dezelfde tijd. Het demonstratieperceel wordt vanaf de grote weg BiervlietHoek met demon stratieborden aangegeven. Bij het parkeren dienen de aanwijzingen van de politie nauwkeurig te worden opgevolgd. N.l. de Niconslingerdunner de Hassia-, de Cra- merbietendunner en de Monomat „S". De spuitmachine wordt veel gebruikt in deze n goede werking. Na het maaien van het gras direkt schudden en di het drogen en verkort de ve Wees voorzichtig met chemische middelen. Ruim vergifkasL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 12