■gSS®" „SAMENWERKING" PLATTELANDS IONGEREN EN DE F.A.O. Jongerenactiviteiten P&' 18 INGEZONDEN BRIEVEN IN P. J. ZuidGeluid van 1 mei j.l. stonden enkele reakties op een eerder gepubliceerd artikeltje over „samenwerking". Blijkbaar bestond er bij beide inzenders een misverstand, n.l. dat de door mij aangehaalde punten tevens mijn eigen mening zou zijn. Het waren daarentegen een aantal verwach tingen, die op een gespreksavond naar voren zijn gebracht. Verwachtingen wat de gevolgen en de moeilijkheden zouden zijn als de 3 plattelandsjongerenorganisaties in Oost Zeeuws-Vlaanderen zou den over gaan tot een samenwerken/samengaan. Op de eerder genoemde gespreksavond werd de verwachting uitgesproken, dat ouders en stands organisaties samenwerken/samengaen zullen tegenwerken. Voor mij is het onbegrijpelijk, dat de hele verzuiling ook door de jongeren wordt afgedaan met de woorden, dat vadertje-tijd het wel zal opknappen. Een aantal gezamenlijke initiatieven vanuit de jongeren zouden erg verhelderd kunnen wer ken, want nu blijft het bij onbewezen verwachtingen. De oorzaken van het stroef verlopen van de samenwerking tussen de jongerenverenigingen liggen mijns inziens iets anders, dan de heer Tollenaar suggereert. De diverse besturen zijn meestal niet tot meer bereid, dan een vrijblijvende samenwerking; terwijl dit voor vele individuele leden geen punt meer Ss. Men ervaart het als een historisch gegroeide situatie, die kunstmatig in stand wordt gehouden en waarbij achter de feiten wordt aangehold, zodat men moeilijk belangstelling op kan brengen voor samen werkingsperikelen. Om nu terug te komen op het punt, waar deze discussie is begonnen n.l. de C.P.J.-beleidslijn, nog deze opmerking. Wanneer we over samenwerking praten, dan moeten we tevens duidelijk stellen, wat we daar voor over hebben en wat we ermee willen bereiken. Samenwerken om het samenwerken, is een zinloze zaak. Een als er dan, zoals nu het geval is, een duidelijke uitspraak is gedaan, dan zuilen er van weerskanten duidelijke consequenties moeten worden getrokken. Nu lijkt het alsof de C.P.J. zich even heeft verslikt en dat na een korte hoestbui alles weer vergeten is. A. J. SCHEELE. a. b. c. d. Van 16 tot 30 juni wordt in het Haagse Congres gebouw het tweede Wereldvoedselcongres van de F.A.O. (V.N.-organisatie voor voedsel en land bouw) georganiseerd. De resultaten van dit con gres kunnen van groot belang zijn voor de toe komst van het ontwikkelingswerk. In 1968 maak te de directeur-generaal van de F.A.O., onze land genoot ir. A. H. Boerma, de prioriteiten bekend die de F.A.O. voor zichzelf gesteld had. Dit waren: uitbreiding van het gebruik van graangewas sen met hoge opbrengst; actie voor opheffing van het eiwitgebrek; strijd tegen verspilling en verlies van voedsel; verbetering van de deviezenvoorraad. Het programma van het congres is erop gericht de voornaamste aanwijzingen van het (indicatief Wereld Plan) en de concentratiepunen samen te brengen en richting te geven aan de actie. JONGEREN Dat het wereldvoedselprobleem niet alleen een zaak is van ouderen en deskundigen is wel dui delijk. Dat het met name ook voor de plattelands- jongeren belangrijk is hierover mee te denken is ook duidelijk. Immers de vraag of de ontwikke lingslanden zich van hun armoe kunnen ontdoen hangt nauw samen met de vraag: „Wat willen wij met onze landbouw?" De drie plattelandsjongerenorganisaties hebben zich gezamenlijk over dit probleem beraden. Ver schillende werkgroepen zijn ingesteld en op 7 april wérd een voorbespreking gehouden om de standpunten te bepalen die op het jonger en voed- selcongres zouden worden voorgesteld. Met name aan de zelfvoorzieningsgraad en de zuivelhulp werd veel aandacht besteed. De volgende stand punten werden hierover bepaald: De zelfvoorzieningsraad voor die landbouwpro- dukten (zowel verwerkt als niet-verwerkt) welke "belangrijk zijn voor de economische groei van de ontwikkelingslanden moet in de ontwikkelde lan den omlaag. Er moet hiertoe op korte termijn een internationaal meerjarig bereidsplan worden op gesteld. Nederland dient hiertoe, speciaal in EEG-' verband, initiatieven te nemen. De verwerking van landbouwprodukten uit de ontwikkelingslanden moet in die landen zelf plaatsvinden; de industriële ontwikkeling van de ontwikkelingslanden moet daadwerkelijk worden bevorderd. Een plan moet worden opgesteld om de vrijkomende grond, kapitaal en arbeid een an dere. niet agrarische bestemming te geven. De lasten hieruit voortvloeiend moeten door de ge hele gemeenschap in de ontwikkelde landen ge dragen worden. Alle eiwitproduktie (zowel dierlijk als plant aardig) dient op korte termijn gemobiliseerd te worden voor het acute eiwittekort in de ontwik kelingslanden. Hierbij moet worden uitgegaan van de behoefte die er in de ontwikkelingslanden bestaat. Op lange termijn zullen de ontwikkelings landen zelf in hun eiwitbehoefte moeten voor zien. JONGERENVOEDSELCONGRES Op het Jongerenvoedselcongres, gehouden op 11 april, dat door de democratische opzet een vrij chaotische indruk maakte en enorm lang duurde zijn een aantal prioriteiten uit de bus gekomen, dje door de jongerenafgevaardigden naar dit gro te congres naar voren gebracht zullen worden. Ook plattelandsjongeren staan op de candidaten- lijst. Dit is een goede zaak Een bewijs dat de plattelandsjongeren niet wereldvreemd zijn en zich wel degelijk willen bezig houden met wereld problemen! Gelukkig maar want een geïsoleerd bestaan kunnen wij ons echt niet veroorloven. Overigens bleek op het Jongerenvoedselcongres dat velen totaal onbekend waren met het platte lands jongeren werk. Vaak werd de vraag gesteld „Wat zijn jullie en wat doen jullie eigenlijk?" Een bewijs dat aan onze public relation nog wel enige aandacht besteed mag worden! NAAR ÉÊN STANDSORGANISATIE UET onderstaande artikeltje namen wij over uit het Friesche Landbouwblad en geeft een aardig beeld van de meningen onder de ouderen over samenwerken/samengaan. Het onderzoek betreft slechts een klein gebied en een kleine groep personen, maar wellicht is hier uitgespro ken, wat bij velen leeft, maar nog niet geuit is oi geuit durft e worden. We kennen natuurlijk niet de achtergronden van het onderzoek, maar zijn deze betrouwbaar, dan moet de uitslag van dit onderzoek ons veel stof tot nadenken geven. De uitslag is tenminste bijzonder positief t.a.v. samen werking/samengaan. Redactie.) „Resultaat bijeenkomst Jong Agrarische Fries land, gehouden te Oldeboorn. Naar aanleiding van de aangenomen motie in Oldeboorn voor een te houden enquête om te komen tot één boerenbond, heeft het college Jong Agrarisch Friesland een gesprek gevoerd met de drie dagelijkse besturen van de stands organisaties. De Friese Maatschappij van Landbouw heeft een onderzoek onder haar leden gehouden met als resultaat 1086 reakties, waarvan 1083 leden voor één standsorganisatie stemden en 3 tegen. De A.B.T.B. en C.B.T.B. konden dit onder zoek voor 15 april niet verwezenlijken, wat door Jong Agrarisch Friesland wordt betreurd. Uit het gesprek met de Dagelijkse Besturen van de organisaties is naar voren gekomen op voorstel van de C.B.T.B. om een gerichte wetenschappelijk verantwoorde enquête in te stellen onder 10 van alle Friese boeren." „CONNAISSANCE DE LA FRANCE" De heer W. Wieland, lid van de P.J.Z.-afdeling Hoek/Terneuzen, is door het landelijk bestuur der P.J.G.N. aangewezen als deelnemer aan de cursus „Kennismaking met Frankrijk". Van harte gelukgewenst met de uitverkiezing. Red. RALAVOND AXEL/ZAAMSLAG Op zaterdag 23 mei a.s. organiseert de afdeling Axel/Zaamslag een grandioos bal in „De Kroko- dillebar" te Kloosterzande. Aanvang: 20.00 uur. Leden van de afdeling Angerlo zij zijn op retrnbezoek bij de afdeling Axel zullen even eens aanwezig zijn. Sfeer en gezelligheid gega randeerd. e1 H. J. HOEGEN DIJKHOF HDj HANDELMIJ N.V. Doetinchem tel. 08340-5941 Emmeloord.'sHeer Arendskerke. Middenmeer, Dronten.Finsterwolde PROGRAMMA P.J.Z.-SPORTDAG OP 6 JUNI 1970 TE ROOSENDAAL PLAATS RED BAND SPORTCOMPLEX. Opgave voor de Individuele nummers tot uiter lijk 13.30 uur bij het wedstrijdsecretariaat. De deelnemers aan een bepaald sportonderdeel dienen tijdig aanwezig te zijn. Zo niet dan volgt uitsluiting van deelname aan dat sportonderdeel. Deelname aan de sportdag geschiedt voor eigen risico. 09.15—09.20 uur; 09.20—09 09.30—13 13.45—14 (14.05—14 (14.3515 [15.20—16 [16.05—16 16.:0—16 16.2016 16.30—17 17.00—17, 17.30—18. 20.00—02 .30 uur: .30 uur: .05 uur: .35 uur: .20 uur: .05 uur: .10 uur: .20 uur: .30 uur: .00 uur: .30 uur: 00 uur: .00 uur: Opening door de voorzitter der PJ.Z. Warming up. Voetbal -f volleybal. 100 m series. Kogelstoten. Verspringen. Hoogspringen. 400 m series. 1500 m heren. Estafette. Touwtrekken. Finale voetbal. Damesvoetbal. Sportbal te Steenbergen. VOETBAL Poula A 09.3010.00 uur 10.05—10.35 N.-Bev.O. Brabant 10.40-11.1-0 11.15—11.45 O. Brab.—W. Z.-Vl. 11.50—12.20 12.25—12.55 N.-Bev.—W. Z.-Vl. 13.00—13.30 winn. poule VOLLEYBAL Poula A 09.3009.50 uur FijnaartTholen 09.55—10.15 HoekO. Brabant 10.20—10.40 FijnaartO. Brabant 10.45—11.05 TholenHoek 11.10—11.30 TholenO. Branbant 11.35—11.55 HoekFijnaart 12.00—12.20 Finale AB Poule B Sch.-Duiv.—Z.-Bev. O. Z.-Vl.M. Brabant Sch.-Duiv.M. Brabant O Z.-Vl.—Z.-Bev. Sch.-Duiv.—O. Z.-Vl. Z.-Bev.M. Brabant Poule B Zevenb.Sch.-Duiv. SteenbergenAxel ZevenbergenAxel Steenb.Sch.-Duiv. Sch.-Duiv.Axel Steenb.Zevenb. Poule C W-Brab,Tbolen TholenW alcheren W. Brab.Walcheren Poule C D (dames) Zevenb.Sch.-Duiv. TholenFijnaart AxelZevenbergen W. Z.-Vl.—Tholen Sch.-Duiv.Axel W. Z.-Vl.—Fijnaart Finale C—D C D C D C D

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 18