Goed geslaagde glasaardbeiendag op de proeftuin te Breda Aktieprogramma van de Belgische fruittelers DINGEN VAN DE WEEK 10 G. TH. OP T HOOG Consulentschap voor de Tuinbouw - 's-Hertogenbosch "TENEINDE de koudglasaardbeitelers in het Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Her togenbosch nog eens te wijzen op de moeilijkheden en mogelijkheden rondom deze teelt, werd een glas aardbeiendag georganiseerd op de proeftuin te Breda. Deze dag werd gepland op 29 april, dus vóór de oogst van de koudglasaardbeien. Dit om alle koudglasaardbeitelers de gelegenheid te geven deze voorlichtingsdag mee te maken. Door circa 120 personen werd aan de oproep gehoor gegeven. In groepjes van 10 a 15 personen werden de aard beitelers voorgelicht omtrent diverse facetten van de glasaardbeienteelt. Een viertal deskundigen op het gebied van de aardheiteelt hadden elk een on derdeel van de glasaardbeiteelt voor hun rekening genomen ter bespreking met de tuinders. BESPREKING VAN DE AARDBEIPROEVEN De tuinders werden allereerst ontvangen door de heer Nuyten, chef van de Proeftuin te Breda, die de lopende aardbeiproeven besprak. In de ge stookte en belichte teelt vanaf 10 januari is het ras Glasa juist af geoogst. Het ras Primella wat 9 dagen later oogstrijp is, ligt op dit ogenblik qua opbrengst gelijk aan Glasa maar zal deze, na af- geoogst te zijn zeker overtreffen. Het ras Gorella ligt juist in de volle oogst. Als bijzonderheid gaf de heer Nuyten nog aan dat, waar in deze proef op verschillende tijdstippen is gestart met de be lichting, dit niet terug te vinden is in vroegheid, kwaliteit of opbrengst. Gorella onbelicht gaf aanvankelijk een vroe gere oogst, maar dit voordeel werd later teniet gedaan door de kleinere vruchten en de minder goede vruchtkwaliteit ten opzichte van de belich te Gorella. Bij koudglasaardbeien lopen proeven met ge koelde planten welke vanaf 1 juni wekelijks op een wachtbed zijn uitgezet. Bloem- en bladtellingen hebben uitgewezen dat naar mate vroeger is geplant, de planten zwaar der en vruchtbaarder worden, uiteraard met alle consequenties voor vroegheid en vruchtgrootte daaraan verbonden. Zeer geïnteresseerd werden alle voor- en na delen van de gekoelde planten door de tuinders bekeken en besproken. Als laatste onderdeel werden de proeven be keken waarbij de rassen Gorella en Redgauntlet gedeeltelijk wel en gedeeltelijk geen blad werd geplukt. Dit toonde duidelijke groeiverschillen aan ten voordele van niet bladplukken. Toch stel de de heer Nuyten nadrukkelijk, dit niet te willen zien als advies om voortaan geen blad meer te plukken. De eventuele gevaarlijke gevolgen hier aan verbonden dienen nog bezien te worden. HULPMIDDELEN BIJ DE PLUK TVOOR de heer H. v. d. Sande, kleinfruitteelt- specialist bij het Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch, werd in 'het aard beigewas een praatje en een demonstratie gehou den ten aanzien van de pluk. De oogst van glasaardbeien is zeer arbeidsinten sief. Van de totale arbeidsuren die nodig zijn voor deze teelt, bestaat 5060 uit oogstuaen. Het is daarom van groot belang dat we de juiste hulp middelen gebruiken bij de pluk om te komen tot een zo hoog mogelijke plukprestatie, zonder dat dit afbreuk doet aan de kwaliteit van het geoog ste produkt. In de praktijk wordt veelal gebruik gemaakt van de plukstandaard of plukslede. De plukpaden zijn te smal om de kistjes zodanig weg te zetten dat de vruchten niet beschadigd worden. De pluk slede is daarom een verbetering maar toch geen ideaal hulpmiddel. Vooral als er bladeren en uit lopers in het plukpad liggen, worden er met het wegzetten of verschuiven van de plukslede veel vruchten beschadigd. De bladstelen en uitlopers worden dan in de aardbeien gedrukt. Bij het gebruik van een plukslede dient daar dan ook steeds weer op gelet te worden, wat de plukprestatie niet ten goede komt. Een plukstan daard met pootjes is een verbetering t.o.v. de plukslede. Ideaal is een plukhanger, die wordt opgehangen aan, de tomatendraad. De tomaten- draad dient dan midden boven het plukpad ge bracht te worden. Wanneer de tomatendraad ks Ideaal is deze manier van verwarmen niet. op de dwarliggers ligt is dit gemakkelijk te rea liseren. Anders verdient het aanbeveling boven de plukpaden een extra draad aan te brengen. De plukhanger dient in hoogte verstelbaar te zijn zodat deze voor elke plukker op de juiste hoogte gehangen kan worden. Het platform waar op het kistje komt te staan dient dwars voor de plukker te hangen. De doosjes staan dan zo kort mogelijk bij de pluker. Daardoor worden de weg leg afstanden zo kort mogelijk gehouden. Het plat form dient op één plaats aan de staaf bevestigd te zijn, zodat zo min mogelijk obstakels voorkomen, bij het wegleggen van de aardbeien. De tomaten draad dient strak gespannen te worden anders schuift de plukhanger bij de dwarsliggers te ver van de plukker af. Me een plukhanger voor komt men beschadiging van de aardbeien; bij het verplaatsen hoeft men daarop niet te letten. PLUKMETHODE HE meeste bedrijven zullen tijdens de oogst een beroep moeten doen op vreemde arbeids krachten. Aardbeien worden bij het plukken ge makkelijk beschadigd. Het is daarom van groot belang dat men de plukkers de goede methode aanleert. Ook bij de juiste plukmethode kan men komen tot een maximale plukprestatie. Het hoe en 'het waarom zijn goede argumenten om de plukker de goede methode te laten volgen. Aard beien dienen met het steeltje geplukt te worden. Het Landelijk Verbond van Fruittelers, aangeslo ten bij de Belgische Boerenbond, heeft onlangs de eisen van de fruittelers bekend gemaakt die men ter verbetering van de situatie nodig acht. Men con stateert dat er sinds de massale demonstratiè op 26 oktober 1969 te Sint Truiden, waar uiting is gegeven aan het ongenoegen over de diskriminatie, nog weinig of geen verbetering is opgetreden. Frankrijk en Italië gaan door met hun politiek en blijven met kwistige hand nationale steunmaatrege len uitdelen. Men is daar alleen tot toegeven bereid als de eigen produktie daafdoor niet in gevaar komt. Men heeft het over sanering, doch doet haast niets om tot de kern- van de zaak door te dringen door een deel van hun fruitareaal te rooien. België en Nederland, die het spel loyaal hebben gespeeld, komen bedrogen uit de bus en krijgen in het geheel geen effektieve steun. Aldus lezen we in het Bel gische blad „De Boer". Het hierna volgende aktie programma is bedoeld als eerste stap naar gelijk berechtiging van alle fruittelers in de E.E.G. Spe ciaal het punt „Steun aan Centrale Pool" verdient naar onze mening de aandacht! 1. E.E.G. rooipremie. Verhoging van de rooipre- mie van 500 rekeneenheden 1800,tot 800 rekeneenheden per ha (ƒ2880,Als het hele fruitbedrijf wordt gerooid en niet meer wordt her plant. een hogere uitkering van 1200 rekeneenheden 5760,per ha. Onmiddellijke uitkering van het gehele bedrag, inplaats van uitbetaling in twee ter mijnen, met een tussenpoos van 3 jaar, 2. Interventieregeling. Door de lage fruitprijzen van de laatste jaren is het interventieniveau op een bespottelijk laag niveau gekomen. Immers, de inter ventieprijs is gebaseerd op de prijzen van de voor gaande jaren. Daarom wordt gevraagd; dat de marktprijzen van het seizoen 1969/1970 niet in de berekening worden opgenomen voor de vaststelling van de interventieprijs van het komende seizoen. 3. Vrijwaringsclausule. Gevraagd wordt een strengere toepassing van de vrijwaringsclausule, dus meer beperkingen ten aan zien van de invoer van fruit uit derde landen. Het basispercentage van 80 van de invoer van vorig jaar is, gezien de grote E.E.G.-voorraden, veel te boog. Het volgend seizoen wil men tijdiger en effek- tiever maatregelen. 4. Handelsverbod voor klasse III. Als er een han delsverbod komt voor fruit van klasse III moet er een zodanig controle-apparaat worden opgebouwd, dat de hele fruitproduktie gecontroleerd wordt. Er mag geen discriminatie zijn tussen de georganiseer de en de vrije afzet. (Opmerking: men is blijkbaar beducht dat er anders in hoofdzaak controle via de veilingen plaats zal vinden, omdat deze het gemakkelijkst uit te voeren is.) 5. Landbouw Investerings Fonds. Gezien de ge stegen rente wordt gevraagd de rentesubsidie, die op bepaalde investeringen in België wordt gegeven, te verhogen van 3 tot 4% Tevens wil men de rentesubsidie uitbreiden tot alle investeringen die op een verantwoord fruitteeltbedrijf moeten ge beuren, zonder rekening te houden met eigen gel delijke middelen. 6. Terugbetaling bestaande leningen. Gevraagd wordt, gezien de slechte fruitprijzen en de onmoge lijkheid voor nieuwe leningen, uitstel van bestaan de leningen voor de tijd van 2 jaar. 7. Uitbetaling interventiegelden. Er is een achter stand in de betaling van de interventievergoeding aan de fruittelers. Gevraagd wordt directe uitbeta ling ter inhaling van deze achterstand en tevens in stelling van een overkoepelend orgaan, dat over geldmiddelen beschikt om in de toekomst onmidde- lijke uitbetaling te garanderen; herhaling van de huidige toestand te voorkomen. 8. Steun aan centrale pool. Naast de individuele pool vorming per veiling is een centrale pool nodig om tot centralisatie van het aanbod te komen, die de prijsvorming gunstig kan beïnvloeden. De centrale pool bepaalt het beleid inzake sorteren, koelen, ver- Een van de belangrijkste gebeurtenissen voor de fruitteelt wordt in de komende week de demonstra tie in Den Haag op woensdag 27 mei, georgani seerd door de commissie „fruitteelt in nood" van de N.F.O. We hebben vernomen dat heel wat telers uit ons gebied de reis naar Den Haag zullen maken. Het is te hopen dat op een waardige maar duidelijke manier naar voren gebracht zal worden hoe groot de nood in deze bedrijfstak is en dat er wat moet gebeuren om deze teelt voor ons land te behou den. Wanneer dit blad verschijnt zal de bloeitijd in de fruitteelt vrijwel tot het verleden behoren. Onder bijzonder gunstige weersomstandigheden heeft deze plaats gevonden en het ziet er naar uit dat we speciaal bij de peren een goede vruchtzetting pakken, afzet en prijs. Het aanbod van kwaliteits- fruit in een aangepaste verpakking voor het groot winkelbedrijf en de traditionele fruitwinkel, met vaste leveringen over een langere periode, kan enkel door afspraak met een centrale pool gebeu ren. De lasten die deze nieuwe organisatie met zich meebrengt kunnen bij de huidige prijsvorming niet ten laste van het poolen worden gelegd en moeten in de aanvangsfase worden gesteund. Bij de huidige prijsvorming legt het poollid zich namelijk een reeks verplichtingen op die hem ten opzichte van het individuele veilinglid (niet-poollid) financieel benadelen. Om deze centrale pool te doen slagen worden gevraagd: a. De subsidie van 3, 2 en 1 op de omzet aan de centrale pool toe te kennen (E.E.G. start subsidie) b. Aan de centrale pool een vergoedingssubsidie toe te kennen naar rato van de kg omzet van de centrale pool. Deze vergoedingssubsidie is be rekend op V/2 fr./kg (ca. 10Yt cent), zijnde Vs van de meerkosten voor de kommercialisatie van het marktklare produkt van de Centrale Pool.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 10