INVLOED EN GEZAG officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabanv VRIJDAG 15 MEI 1970 58e Jaargang No. 3031 In dit nummer o.m. Uit de praktijk Pagina 5 Jaarverslag Onderlinge Verzekering Mij der ZLM Pagina 7 t/m 11 Aandacht voor proble men thuis Pagina 17 De teelt van stamsla- bönen Pagina 18 Koudglasaardbeien in Noord-Brabant Pagina 20 Kalvermesters Pagina 22 Varkens mesten is vakmanschap Pagina 23 Eierprijzen opnieuw ge zonken Pagina 27 E.E.G.-regeling granen Pagina 28 Donderdag j.l. vierde de heer P. J. 1. Dekker, vice-voorzitter onzer Maatschappij, zijn 70e verjaar dag. Tijdens een feestelijke bijeenkomst en receptie te Wemeldinge mocht de heer Dekker uit alle sectoren en instellingen waarin de jubilaris vooraanstaande functies inneemt en heeft ingenomen vele gelukwensen in ontvangst nemen. Aan de rede waarmede prof. mr. J. M. Polak de heer Dekker toe sprak ontlenen wij enkele passages. VA/ANNEER ik goed zou kunner^ tekenen zou ik vv de heer Dekker met een been op de glooiing van een dijk en met het andere in een boomgaard schetsen. Als achtergrond van een dergelijke teke ning dan het torentje van Wemeldinge, de silo van de Coöperatie in Wemeldinge, de boerderij Maal- kote, een schip met kunstmest en een veilingklok. Op deze tekening zou de heer Dekker in mijn ge dachten dan verder een pak papier, bestaande uit koop- en pachtcontracten e.d. vasthouden. Aldus ontleende prof. mr. J. M. Polak in het slot van zijn huldigingsrede, bovenstaande kenschet sing van de heer P. J. J. Dekker, aan de woorden van ir. M. A. Geuze vastgelegd in de notulen van de vergadering van het D.B. der ZLM van 15 mei 1961. Een huldiging die donderdag j.l. 14 mei te Wemeldinge plaats vond tijdens een feestelijke bij eenkomst in verband met de 70e verjaardag van de heer P. J. J. Dekker. ALS iets mij bij het voorbereiden van deze rede duidelijk is geworden is het wel dit: P. J. J. is een integrerend bestanddeel van het Zeeuwse landbouworganisatiepatroon, aldus prof. mr. Polak. En dat niet alleen. Zijn invloed en be tekenis reiken verder. Van de 70 jaren agrarische belangenbehartiging in lokale, regionale en natio nale wisselwerking die ik heb belicht heeft hij er zeker 45 met ere voor zijn rekening genomen! Prof. mr. Polak doelde hiermee op zijn rede: „Zeventig jaren agrarische belangenbehartiging in lokale, re gionale en nationale wisselwerking", waarin hij uit voerig de situatie in de landbouw vanaf het jaar 1900 belichtte. Aan de hand van een indeling van een vijftal perioden werd door hem het wel en wee van de landbouw en de vele zaken die hiermede ten nauwste samenhangen belicht. Het water schapswezen en de concentratie, de aankoopco- operatie, de organisaties, de crisis, de 2e wereld oorlog, de landbouwpolitiek, enz. enz. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, zo zei prof. mr. Polak. Mijn schets heeft al heel wat over de heer Dekker onthuld. In vele or ganisaties die ik ter sprake bracht, heeft hij belang rijke functies gehad. Op tal van plaatsen komt men hem tegen. 7EKER 45 belangenbehartigende funkties heeft de heer Dekker voor zijn rekening genomen, want al in 1925 treedt hij op de voorgrond. Bij de opening van de landbouwtentoonstelling te Kruinin- gen heeft hij, toenmaals secretaris van de Kring O. Zuid-Beveland van de ZLM, reeds van zijn bij zondere organisatorische gaven blijk gegeven. Ver schillende vrienden en bekenden die mij over hem hebben willen berichten, hebben o.m. verhaald hoe hij er voor heeft gezorgd dat 's morgens vroeg het terrein dat als gevolg van een tropische regenval in een modderpoel was veranderd, weer toegan kelijk en begaanbaar werd gemaakt. Staan dus invloed en betekenis van de jubilaris wel vast, de onderzoeker wil een verklaring. Hij wil weten hoe het komt dat die invloed en bete kenis zo groot zijn, welke bijzondere karakter eigenschappen, afzonderlijk of in combinatie, dat succes hebben bewerkstelligd. Eigenlijk zou hij nog verder willen gaan en willen analyseren hoe, in deze sector van de contemporaine geschiedenis, de verhouding is tussen zakelijke componenten als so ciale, economische en ideologische ontwikkelingen enerzijds en louter persoonlijke invloeden ander zijds. U moet van mij niet verwachten dat ik in staat ben die vragen te beantwoorden. Wel wil ik een poging doen aan de hier bedoelde wetenschappe lijke nieuwsgierigheid enigszins tegemoet te ko men. Het kan overigens best zijn dat ik die nieuws gierigheid alleen maar prikkel en dat ik enkel nieuwe vragen opwerp. Dat moet U dan maar voor lief nemen. Beoefenaren van wetenschap kunnen het nu eenmaal niet laten vragen door nieuwe te vervangen en zo voortdurend bezig te blijven en zich onmisbaar te maken. (211e verder pagina 3) land en tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1