Van overschotten naar tekorten! VRIJDAG 8 MEI 1970 58e Jaargang No. 3050 Officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-braban» In dit nummer o.m.: Plan Mansholt: Socio- structurele maatregelen Pagina 3 Beroepsovergang agrariërs, Brabants over zicht Pagina 4 en 5 Tuinbouwzaken Pagina 6 Ruilverkaveling Noord- Beveland, einde in zicht Pagina 7 GrasinkuÜen Pagina 9 Liempde 1970 Pagina 10 en 11 Voor de Vrouw Pagina 16 en 17 zlm land en tuinbouwblad AANMOEDIGINGSPREMIE HERSTRUCTURERING VEILINGEN BEPLEIT LIET Dagelijks bestuur der ZLM vergaderde op 1 vrijdag 1 mei j.l. in het meest oostelijke ge deelte van het werkgebied der ZLM, in Noord-Lim burg, waar het te gast was in de praktijkschool voor de Varkens- en de Pluimveehouderij te Horst. Na afloop van de vergadering werd het bestuur rondgeleid door de gebouwen van de praktijkschool en konden de bestuursleden kennis nemen van de aktiviteiten van de school. Een gedeelte van de middag werd voorts besteed aan een excursie door het werkgebied van de kring Oost- en Midden-Brabant der ZLM, waar het be stuur de typische problematiek van dit specifieke gebied met zijn eigen bedrijfstype van nabij kon aanschouwen. De direkte aanleiding tot dit bezoek was het af scheid van het Dagelijks bestuur van de oud vice- voorz. van de ZLM, tevens oud-kringvoorzitter van de kring Oost- en Midden-Brabant, de heer C. de Zeeuw. Het Dagelijks bestuur had, toen de heer De Zeeuw in januari j.l. afscheid nam van de ZLM, er prijs op gesteld als Dagelijks bestuur op eigen ter rein van zijn vice-voorzitter afscheid te nemen. r\E voorzitter, Ir. J. Prins, sprak in zijn openings- woord de speciale gelukwensen uit aan het adres van de vice-voorzitter van de ZLM, de heer J. B. Becu, die voor zijn vele verdiensten voor de landbouw door Hare Majesteit de Koningin onder scheiden is met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Met genoegen constateerde het Dagelijks bestuur voorts de benoeming van de voorzitter van het K.N.L.C., de heer Ir. C. S. Knott- nerus, tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tevens deed de voorzitter mededeling van het feit, dat de leden van de ZLM, de heren J. F. Dek ker uit Biervliet en A. v. d. Hil uit Willemstad even eens door Hare Majesteit zijn onderscheiden. Het bestuur besloot deze heren schriftelijk zijn geluk wensen aan te bieden. De voorzitter deed vervolgens verslag van een in de afgelopen maand gehouden bespreking tus sen de ZLM en de Hollandse Maatschappij van Landbouw inzake de ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening in het Zuidwesten. Deze eerste formele bespreking heeft over en weer zeer verhelderend gewerkt en besloten is om voorlopig nog in klein verband de situatie en de ontwikkelingen in het zuidwesten middels een pe riodiek terugkerend gesprek te blijven volgen en zonodig te becommentariëren. Voorts nam de vergadering kennis van de con cept-statuten van de Stichting Proefboerderijen Zeeland. Het bestuur kon zich in grote lijnen met deze concepten verenigen en onderstreepte bij deze gelegenheid nogmaals het grote belang voor het Zuidwesten van een goed en modern proef bedrijf, zoals dat nu in Colijnsplaat gevonden is. Het bestuur sprak de hoop uit, dat het bedrijf van groot nut voor de boerenstand zal mogen zijn. AKKERBOUW IN zijn overzicht van de ontwikkelingen in de akkerbouwsector, deelde de heer J. B. Becu mede, dat de besprekingen in Brussel nog steeds geen vooruitgang te zien laten, zij het dan dat door de overeenstemming over de wijnen de weg ge opend lijkt naar een verdere oplossing van de landbouwproblemen voor de meer Noordelijk gele gen E.E.G.-partners. Nog steeds is er geen Europese vlasregeling en weer zal men dienen te gaan praten over de prij zen voor de granen en over de quota voor de sui ker. Belangrijk echter is in dit verband het feit, dat de voorraden suiker en granen van de laatste oogst geruimd zijn en dat het zeer de vraag is of er vol doende suiker zal zijn in ons land tot de volgen de oogst! Ook de tarwevoorraden zijn uitgeput en het lijkt niet uitgesloten, dat er tekorten in de voorziening voor de consumptie kunnen ontstaan. Zo zien wij weer, dat hetgeen aanvankelijk leek te tenderen naar een overschot, in de loop van het oogstjaar door allerlei factoren kan verkeren in een dreigend tekort! Het bestuur achtte het van groot belang, dat men bij de besprekingen in Brussel over de vaststelling van de prijzen van de landbouwprodukten zich rea liseert, dat het onjuist is om er bij voorbaat van uit te gaan, dat de landbouw een overproduktie heeft. Juist, nu weer blijkt, dat de voorziening van de consument van bepaalde produkten in gevaar kan komen. De vergadering nam voorts met ernstige bezorgd heid kennis van de stand van de voorjaarswerk zaamheden op de bedrijven. Op vele bedrijven moet een groot gedeelte van de werkzaamheden nog verricht worden. Door de slechte weersomstandig heden van de laatste tijd zijn de vooruitzichten voor de komende oogst al niet meer hoog gespan nen. Behalve de economische omstandigheden kun nen ook deze weersomstandigheden van invloed zijn op het verdere verloop van het seizoen. Voorts nam de vergadering kennis van de nieuwe socio-structurele maatregelen van de Europese Commissie. Voor een samenvatting hiervan moge verwezen worden naar elders in dit blad. Het be stuur besloot er een volgende vergadering nader op terug te komen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1