Betere kwaliteiten fruit iets duurder Wordt coöperatief doel voorbijgeschoten PIKGEK VAN PE WEEK 9 £~}P dinsdag 31 maart j.l. heeft de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge afscheid genomen ais voorzitter van de veiling in Kapelie-Biezelinge. Bij cSe gelegenheid zijn zeer waarderende woorden gericht tot de heer Dekker die het grootste deel van z|jn leven in dienst heeft gesteld van het tuin bouworganisatieleven. Vanaf 1937 is de heer Dek ker voorzitter geweest van de veiling in Kapelle nadat hij in 1930 bestuurslid was geworden van deze veiling en sinds 1932 secretaris was. Op 14 mei a.s. hoopt hij de leeftijd van 70 jaar te bereiken en dat betekent het afscheid uit veel funkties in het organisatie- en verenigingsleven. Tegen die tijd hopen we nader terug te komen op hetgeen de heer Dekker heeft gedaan ook voor het werk binnen onze organisatie. Deze week de schijnwerper op het afscheid in Kapelle, waar heel duidelijk bleek hoeveel waardering men heeft in dit gebied voor zijn werk en persoon. Bij het af scheid was o.m. het voltallig college van B. en W. van Kapelle met de gemeentesecretaris aan wezig. Vice-voorzitter B. Leys van de veiling in Ka pelle schetste de betekenis en het werk van de heer Dekker. Als blijk van waardering voor zijn werk werd hij benoemd tot ere-voorzitter van de veiling en als geschenk werd hem een antiek Chi nees porceleinen bord aangeboden. Namens het personeel sprak de heer De Klerk direkteur van de veiling over de achting die het personeel voor haar voorzitter had en hij over handigde een boek over de geschiedenis van Zee land in twee delen. Namens de handel werd het woord gevoerd door de heer J. de Priester te Mid delburg. In de algemene vergadering die aan deze af scheidsreceptie vooraf ging, werd de zoon van de heer Dekker, de heer W. A. G. Dekker te Wemel dinge tot bestuurslid van de veiling in de plaats van zijn vader gekozen. De heer W. de Jager te Ka- peile bekend van het aktie-comité fruitteelt Zee land werd gekozen als opvolger van de heer Chr. SmaJJegange in het veilingbestuur. In zijn laatste rede als veilingvoorzitter heeft de heer Dekker vorige week met grote nadruk gewe zen op de eenheid die noodzakelijk is binnen de veilingorganisatie om een zo groot mogelijke be stuurskracht te vormen en een krachtig beleid te kunnen voeren. Eenheid noemde de heer Dekker een noodzaak voor een goed personeelsbeleid, voor het behouden van credietwaardigheid en om zich een goede samenwerking te verzekeren met de zusterveilingen, de handel en de overheid. Hij deel de op deze vergadering ook mede dat er een nauwe vorm van samenwerking is gekomen tussen de veilingen in Terneuzen en in Kapelie-Biezelinge. Kapelle huurt in Terneuzen koelhuisruimte en Ter- neuzen kisten in Kapelle, terwijl deze veiling ook een deel van haar aanvoer in Kapelle gaat veilen. De heer Dekker vertelde dat het streven van beide veilingbesturen er op gericht is elkanders belan gen op deze wijze te dienen. C EN andere zaak die vorige week de aandacht van de tuinbouw trok, was de algemene ver gadering van de N.F.O. in Utrecht. Tevoren had den we op 1 april het gesprek met het Landbouw schap en Minister Lardinois. Er kwam die dag geen nieuws uit de bus. Ook de volgende dag in Utrecht was dat niet het geval. Heel wat Zeeuwen hadden ondanks de drukte op hun bedrijf de reis naar Utrecht gemaakt. De meesten zijn teruggekomen met een zeer onbevredigend gevoel omdat er niets concreets uit de bus kwam. Er is vurig gepleit voor maatrege len om het gezonde en perspectief biedende fruit- bedrijf in Nederland niet te laten verdwijnen. Het blijft afwachten of er werkelijk iets gaat gebeuren De Minister schijnt enkele toezeggingen gedaan te hebben maar veel perspectief zien we er nog niet in zitten. Als hulp aan de fruitteelt werd genoemd het verlagen van de pachtprijzen van boomgaarden. Degenen die pachter zijn kan dat enige verlich ting brengen. Dat gaat dan vanzelfsprekend ten koste van de verpachter, maar dat schijnt minder erg te zijn! Voor de buurman die een eigen bedrijf heeft en dat financiert met leningen of met eigen geld, ge beurt er niets! De stemming was geladen in Utrecht maar het kwam niet tot een uitbarsting, ook wel door de be middeling die met name de Zeeuwse N.F.O.-kring- voorzitter verleende. We hebben begrepen dat het noodzakelijk zal zijn dat de N.F.O. afdelingen en kringen op korte termijn meer van zich laten ho ren want de stemming onder de telers is verbit- De heer P. J. J. Dekker terd en ze eisen krachtige taal en vooral daden. We hebben ook begrepen dat er in sommige delen van het land de hand wordt gelicht met de verzorging van de bedrijven. Men kan het eenvou dig niet goed meer doen, omdat de middelen ont breken of omdat men zich niet nog dieper in de schuld wil steken. Toch is het noodzakelijk dat men zich terdege bewust is van het feit dat wil men deze moeilijke tijd voorkomen, men in ieder geval zal moeten zorgen voor een goed verzorgd bedrijf. Alleen daarvan kan men in de toekomst nog iets verwachten! Verwaarlozing is het slechtste wat men kan doen! Kan men de moed niet opbrengen om er na al deze tegenslagen nog goed voor te zorgen, dan is het verstandig om er maar direct mee te stoppen! TUINBOUWKLANKEN (Vervolg van vorige pag.) QOK uw WALCHERSE correspondent had niet verwacht toen hij in zijn vorig artikeltje schreef dat de lente nu toch wel definitief in aan tocht was dat het weer zo guur, koud en nat zou zijn, als de afgelopen weken. De voorsprong die we in 't Zuiden hebben gaat dan ook practisch teloor. We waren rond Rotterdam en zagen daar reeds flinke hoeken bloemkool en sla op de koude grond uitgepoot. Zelf hadden we al een paar ge- met uien gezaaid toen we 14 dagen terug ons ar tikeltje schreven, maar sinds is het mondjesmaat met zaaien en planten. Wel zagen we zo hier en daar op de eilanden die we passeerden op onze reis naar het midden des lands flinke percelen ingezaaid, maar het meeste lag ook daar nog braak. We vonden de prijzen en dat viel ons tegen, op de laatste veilingen eerder de tendens hebben te zakken dan te stijgen. Witlof vinden we beslist krap in prijs en sla zelfs zwak. Het achten is ook hier op meer warmte. Eén onzer beste kennissen was op een vergade ring geweest van zijn Coöperatieve Raiffeisen- bank. Enkele frappante conclusies van hem wil len we niet onvermeld laten. Toen vorig jaar alle rentes zo abrupt stegen waren ook onze coöpera- raties er als de kippen bij om hun rente op te voeren. Soms zeer fors. 6V2 werd en soms 8 Nu sta je als hypotheeknemer met de rug tegen de muur en moet je prijzen wat de heren wijzen. Zij 't al mopperend, want elke onvoorziene kostenverhoging komt beslist ongelegen. De bestu ren treft in deze echter geen blaam want ook zij moesten meer rente betalen. Er was dan ook vol doende begrip om dit te accepteren. De reserves aanspreken doe je niet zo gauw en risico nemen is ook niet verantwoord. Nu blijkt echter dat, we spreken alleen over Walcheren, alle Raiffeisen- banken prima gewerkt hebbenNa zware af schrijvingen, loonsverhogingen en wat niet meer, bleek er nog ruim verdiend te zijn. Nu vinden wij een eerste coöperatieve gedachte om gemaakte winst naar rato aan de leden terug te betalen. Men bereikt dan een sympathiek doel n.l. terug gave van door de leden te veel betaalde rente- gelden. Door de absentie van veelal de kleine leden die juist het meest onder de hoge rente gebukt gaan en onder het motto dat het in 1970 Op de fruitveilingen in ons gebied waren in de week na Pasen de aanvoeren nog niet groot. Er vie len enkele veilingdagen uit en de telers hadden weinig haast, vooral omdat de zelfsorteerders graag klaar wilden doen met de snoei. Door het koude weer werd de kwaliteit van het fruit uit de c.a. cellen gunstig beïnvloed. Van kwa liteitsachteruitgang door hoge temperaturen is tot nu toe dit voorjaar geen sprake geweest. Voor de betere kwaliteiten van de verschillende appelrassen werden gemiddeld wat hogere prijzen betaald dan in de voorgaande weken. Dat ging echter om een zeer klein percentage van de aan voer. De mindere kwaliteiten en kleine maten van vrijwel alle rassen waren praktisch niet voor con sumptie te verkopen. Hiervoor trad de interventie regeling in werking. Naar verhouding ging 'n groot deel van de aanvoer van mindere kwaliteiten de weg der vernietiging op. Voor de teler betekende het in elk geval dat de bewaar- en sorteerkosten worden vergoed. Daarmede is het echter bekeken. Eigenlijk is het onbegrijpelijk dat er nog zoveel mindere kwaliteiten appels in de koelhuizen wor den opgeslagen. Bij herhaling is er in het najaar op gewezen dat hiervan enkel narigheid te verwachten is en toch maken veel telers de kosten voor het bewaren van een produkt dat men het beste in het najaar had kunnen afleveren aan de fabrieken. Veel geld wordt er op die manier verknoeid. Wat de prijzen betreft: de beste kwaliteiten Gol den Delicious noteerden rond 45 cent per kg voor de grote maten en rond 30 cent voor de maat 65 70 mm. Klasse II was in de grote en middelmaat plm. 5 cent per kg goedkoper. Goed gevraagd was de Laxton Superbe. De grote maten werden eind vorige week in Goes verkocht voor 5060 cent per kg en de maat 6570 mm noteerde rond 40 cent. Winston van goede kwaliteit grote maat deed ook een redelijke prijs. Hiervoor werd eveneens tussen 60 en 70 cent per kg betaald en soms zelfs nog iets meer. Ook bij dit ras werden voor de kleine en middelmaten lage prijzen betaald en moest een groot deel in de interventie. Fraai gekleurde Jonathan deed vrijdag in Kapelle tot 60 cent per kg. Jonathan met weinig kleur in dezelfde maat was ,30 cent per kg goedkoper. Zeer gevraagd was de Conference waarvan vooral in Goes het aanbod van betekenis was. De prijzen van de grote en middelmaat liep op tot 75 a 80 cent per kg en de kleine maat noteerde rond 65 cent. Saint Remy steeg tot rond 1,15 per kg. voor de banken slechter zal gaan dan in 1969 werd besloten dat deze forse winsten als reserve naar het hoofdkantoor in Utrecht werden overge boekt. De wegblijvers mogen dus niet eens mop peren Onze kennis had ook belang bij een handels- N.V. in onze provincie. Deze had ook winst ge maakt in de zelfde orde van grootte als bedoelde Coöperatieve Bank. Maar deze keerde 20 uit aan zijn leden. In N.V.-land heet dit deftig aan deelhouder, maar dit is in ons goede land een bijna besmet woord, deswege noemde hij ze ook „leden". Bovendien kreeg het personeel nog een flinke bonus dan wel een winstuitkering. We geven dit door zonder commentaar maar hopen dat onze lezers eens nadenken over het geen ons gesignaleerd werd. Uitgangspunt dient toch te zijn dat zowel de coöperatieve instellingen als de particuliere zaken geacht kunnen worden ook voor de toekomst een verantwoord commer cieel beleid te voeren. Maar waarom dan dit grote verschil in beleid Reacties worden, via de re- daktie, gaarne ingewachtTot de volgende keer. LAGERE PACHTNORMEN FRUITTEELTGRONDEN In verband met de moeilijke economische posi tie van de fruitteelt in ons land, heeft minister Lar dinois een wijziging van het Pachtnormenbesluit 1967 in voorbereiding om op korte termijn, name lijk per 1 mei 1970, over te gaan tot verlaging van de hoogst toelaatbare pachtprijzen van fruitteelt- gronden. Overeenkomstig de adviezen van het Landbouw schap en de Commissie van Advies voor het Grond en Pachtprijspeil, acht de bewindsman het noodza kelijk de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor fruit- teeltgronden van ƒ480,(eerste kwaliteitsklasse) en 360,per ha per jaar (tweede kwaliteitsklas se) te verlagen tot f 300,onderscheidenlijk f 250,per ha per jaar. Voorts wordt beoogd de toeslag of aftrek in verband met externe produk- tie-omstandigheden (ligging van het land ten op zichte van bedrijfsgebouwen, verkaveling, water huishouding, perceelsvorm, enz.) van 99,tot f 80,per ha per jaar te verlagen en de hoogst toelaatbare pachtprijs voor een door de verpachter aangelegde en opgekweekte boomopstand te bren gen van f 1500,op f 1000,per ha per jaar. Tenslotte is de minister van landbouw en visserij van plan de normen voor bloembollengronden voor taan eveneens te laten gelden voor boomkwekerij- gronden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9