TUINBOUWKLANKEN Een laat voorjaar Zware concurrentie op de bestrijdingsmiddelenmarkt De kostprijs van spruitkool 8 MET het schrijven van deze THOOLSE tuin- bouwklank, is er nog steeds geen zicht 00 dat wij aan het zaaien en poten kunnen gaan. Toen wij op 21 maart ons vorig Thools overzicht schreven, dachten wij dat wij van start konden gaan. Maar wij zijn nu alweer een halve maand ouder en er is nog praktisch niets gebeurd. Van zelf worden in deze dagen eerder meegemaakte late voorjaars opgehaald, dat de oogst in het be treffende jaar nog niet altijd minder hoeft te zijn. Soms ook weet men uit ervaring dat de oogst bij late voorjaren soms ver beneden het gemiddelde bleven en het bedrijfsinkomen idem. Het is altijd moeilijk om hierover gissingen te doen. Meestal is het echter zo, dat met een laat voorjaar de zo mer en herfst méé moeten zitten. Is dat niet het geval, dan zit het behoorlijk fout. Ondertussen wordt het voor de ondernemers vervelend dat de verschillende werkzaamheden op elkaar gescho ven worden. Men is er altijd van doordrongen ge weest, om onze teelten zo goed mogelijk aan te passen aan de beschikbare arbeidsuren, maar op deze manier komen er ongewild arbeidspieken in ons schema en dat brengt meestal ekstra onkos ten met zich mee. Zo zal een witloftrekker met een koude kuU, die juist op half april geruimd moeten worden, in tijdnood geraken, wanneer dan pas óók de ver late zaaiwerkzaamheden uitgevoerd kunnen en moeten worden. Ook is het zo, zoals onze Wal- cherse collega schreef, dat wanneer men als volle- grondstuinder, twee teelten wil beoefenen, zéker géén laat voorjaar kan gebruiken omdat dan dik wijls voor de tweede teelt de groeiperiode te kort is. Inzonderheid blijft het voor de kleinere gezins bedrijven geboden om zich niet te veel op enkele teelten te specialiseren. Het gevaar is dan groot dat men met zijn beschikbare arbeidsuren over hoop zit. Maar ja, als producent van akker- of AOK op SCHOUWEN-DUIVELAND komt door het koude weer de ontwikkeling van de vruchtbomen maar traag op gang. We zitten nog regelmatig met voor de tijd van het jaar veel te lage temperaturen, regen, sneeuw en hagel. Dat die ontwikkeling nu niet zo vroeg is, zien velen als geen bezwaar, maar je staat nu haast iedere dag te rillen van de kou, welk werk je ook doet. Diegene die nog aan het snoeien is, staat met een jas en een das aan, gelijk in januari! En wat denkt U van karweitjes als boombandjes vernieu wen, kankerwonden behandelen, meeldauwscheu- ten uitknippen en tal van andere kleine zaken die nu eenmaal moeten gebeuren. De gevolgen van dit koude weer weerspiegelen zich ook in de gezondheidstoestand van de mens. We zien momenteel bijzonder veel mensen die wel op de „been" zijn maar toch lopen met zere spieren, keel, oren! Weer anderen zitten met ver koudheid waar geen eind aan komtZodoende hebben we maar één verlangen en dat is beter weer. Reeds nu geldt voor 1970: in koude hebben we onze arbeid verricht. En tenslotte, ook van belang, onze vrouwen maken een bijzonder slecht schoonmaakseizoen door. Zo te zien zal de bloei van onze vruchtbomen weer goed worden, we zien weer voldoende bloemknoppen in de appels en peren. Wat de on- kruidbestrijding betreft weten we dat er al sima- zin gespoten is en ook al gramoxone. We zagen reeds de gele banen te voorschijn komen als ge- tuinbouwprodukten is men er wel in opgegroei1 om het werkschema geregeld te reorganiseren en zich altijd maar aan te passen aan de tijdsomstan digheden. Vorige week hebben wij een circulaire van de bedrijfsvoorlichting ontvangen over de kosten die de aardappelteelt 1 op 4 ons oplegt, wanneer wij intensievere teelt willen toepassen. Ook werd de suggestie gedaan om desnoods over te gaan op de 1 op 4-regeling en om dan toch tot een goed be drijfsinkomen te geraken, een nieuwe teelt er bij te nemen, zoals bijv. zaaiuien. Een en ander was goed opgesteld, met gemiddelde teeltsaldi van de laatste zes jaar. Er was zeker iets uit te leren! Maar het voorbeeld was genomen van een bedrijf van 36 ha, en in de praktijk hebben deze bedrijven nog maar zelden Va van hun bedrijf met aardappelen beteeld. Voor het eiland Tholen met zijn honderden bedrijven van 2 tot 10 ha zou het van méér belang zijn, om een verantwoord volg van deze bespuiting. Ook de ziektenbestry- ding staat weer voor de deur en we mogen ver wachten dat wanneer het weer inderdaad veel beter wordt ook de ontwikkeling wel eens vlug kan gaan. Dit voorjaar is er wel een zeer grote activiteit onder de handelaren in de bestrijdingsmiddelen branche. Nog meer dan voorheen tracht ook de teler er uit te halen wat er uit te halen is. We horen van hoge kortingen, de bijzonder soepele betalingsregelingen. Het is nu halen en in decem ber betalen, by wijze van spreken! Persoonlijk vinden we vooral het laatste, hoe aardig ook, een beetje gevaarlijk voor beide partijen. Maar het kan best wezen dat we in deze tijd goedkoper geld kunnen lenen bij een bestrijdingsmiddelen- firma dan by een bankVoor die teler, die direct wil betalen zal het wel extra moeilijk worden om niet duurder uit te komen, gezien al deze condi ties. Tenslotte vermelden we het feit, dat donderdag 2 april de jaarvergadering plaats vond van de veiling Z.H.E. te Rotterdam. Deze vergadering mocht zich niet verheugen in veel belangstelling van leden op Schouwen-Duiveland. Er is voor on geveer 1 miljoen gulden minder geveild in 1969. Ongeveer 80 leden traden uit door bedl-ijfsbeein- diging vanwege onteigening en rooien van hun fruitaanplant. De fusiebesprekingen zijn nog steeds in volle gang met veiling Barendrecht. Be langrijk voor de fruittelers is dat dit jaar geen 50 cent per 100 kg fruit meer geheven wordt om de export in één-malig fust mogelijk te maken. Door diverse maatregelen ziet het bestuur toch kans om voor 1970 te komen met een sluitende begroting bij een omzet van 15 miljoen. We hopen met het bestuur dat dit in 1970 inderdaad mogelijk zal blijken te zijn. (Zie verder volgende pag.) bouwplan op te stellen (met 1 op 4-aardappel- teelt) waar dus dan óók een nieuwe arbeidsinten sieve teelt in aangebracht was. Juist de kleinere bedrijven zitten met hun rug tegen de muur, want hun eigen grond is voor uien veelal verziekt, in de dure bloembollenteelt dreigt óók een óverproduk- tie, en in de kontraktgroenteteelt wordt de winst óók zéér laag gehouden door de kontraktant in koper. Inzonderheid het Thoolse kleinbedrijf met zijn intensieve vroege aardappelteelt, waar een jaarlijks goed afzetgebied voor was opgebouwd door de (al zyn het voor velen in den lande) maar kleine veilingverenigingen. Het zit er dan ook wel in dat deze veilingen in de eerstkomende jaren met een omzetvermindering te maken krijgen, hetgeen ten nadele van de leden doorwerkt. Maai ondanks onze begrensde perspektieven en on danks het koude en natte voorjaar zullen wij weer iedere aangeboden kans zien te benutten om tot een goed bedrijfsresultaat te geraken C. J. v. d. VEN Cons, v, d. Tuinbouw Barendrecht in „Bedrijfsvoorlichting Zuid-Holland" in september en de eerste week van oktober liggen de prijzen op een redelyk tot een vrij hoog niveau. Daarna daalt de prijs vrij snel tot 50 a 60 cent per kilogram. Deze lage prijzen handhaven zich tot de tweede week van december. Vervolgens stijgt de prijs niet zelden tot boven 1,per kilogram. De landelijk gemiddelde prys wisselt natuurlijk van jaar tot jaar; ze is ech ter ook in hetzelfde seizoen van bedrijf tot bedrijf zeer verschillend. Dit wordt enerzijds veroorzaakt door verschillen in kwaliteit van het aangevoerde pro dukt. Anderzijds, en in nog sterker mate, wordt dit veroorzaakt doordat de periode waarin het produkt wordt aangevoerd van bedrijf tot bedrijf uiteen loopt. Nemen we aan dat de gemiddelde prijs 70 cent per kilogram is, dan verkrijgen we de volgende bedragen voor het netto overscoht per hectare en het arbeidsinkomen per manuur (tabel 3). üit bovenstaande kan worden geconcludeerd dat wanneer by contract wordt overeengekomen spruiten te leveren voor 70 cent per kilogram, de opbrengst aan af te leveren produkt 11000 kg moet zyn. In dat geval wordt de arbeid betaald. Om winst te maken moet echter meer dan 11 ton spruiten worden ge leverd (Redactie). Tabel 1. Benodigde arbeid in uren by verschillende kilogram opbrengsten kilogram opbrengst per ha verzorging incL verlet plukken sorteren 9000 12000 15000 143 157 171 354 420 464 146 170 137 643 747 822 totaal aantal uren Tabel 2. Begroting kosten spruitkool per hectare bij variërende kilogram opbrengsten kilogram opbrengst per ha 9000 12000 1500(1 kosten van de grond 1400,1400,— 1400, overige kosten excl. arbeid 1572,1688,1864,— arbeidskosten 4180,4856,— 5343, Totale kosten 7152,— 7944,— 8607,— Gemaakte kosten per kilogram 79,5 cent 66,2 cent 57,4 cent Tabel 3. Financiële resultaten by verschillende kilogram opbrengsten kilogram opbrengst per ha 9000 12000 15600 financiële opbrengst 6300,8400,— 10.500» netto overschot per ha 852,456,1.893, arbeidsinkomen per manuur 5,18 7,11 8,80 xs negatief Naar aanleiding van een verzoek van enkele spruitentelers op bijeenkomsten waar over de spruitkoolteelt Werd gesproken, geven we hier een begroting van de kosten van spruitkool bij een variërende kilogramopbrengst per ha. UITGANGSPUNTEN Als uitgangspunt is genomen een teeltwijze zoals die veel op de Zuidhol landse eilanden voorkomt. De planttijd is eind mei. Er wordt drie a viermaal geoogst. Voor de kosten van de grond is een bedrag van f 1400,per ha aan genomen. Weliswaar wordt voor los gehuurd, plantklaar gemaakte grond, thans een wat hoger bedrag betaald; anderzijds zullen de kosten van de grond voor hen die spruitkool telen op eigen bedrijf, wat lager zijn. De arbeid is berekend tegen 6,50 per uur. Het aantal uren dat bij de verschillende kg-opbrengsten werd berekend is vermeld in tabel 1. De gemiddelde prijs van spruiten over een seizoen verloopt globaal als volgt:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8