Meningen van jongeren over het huidige landbouwonderwijs Jongerenactiviteiteti Zomerreis Kring Walcheren naar Tirol 19 maart j.l. belegden de 3 Centrale Platte landsjongerenorganisaties in Nederland te Amersfoort een studiedag over de toekomstige be roepsopleiding. Een 5-tal P.J.Z.-leden namen deel aan deze studiedag. In de morgenbijeenkomst ga ven een 4-tal sprekers hun visie over de toekom stige beroepsopleiding. Na deze inleidingen volgden een aantal uitvoe rige discussies, waaruit de onderstaande conclu sies naar voren kwamen. De plattelandsjongeren wensen op korte termijn ten aanzien van de scho ling en beroepsopleiding de volgende eisen gerea liseerd: de landbouworganisaties dienen een aktieve pdlitiek te voeren om te komen tot een scho lengemeenschap, waarin ondermeer opgenomen worden de Lagere Land- en Tuinbouwscholen., de Lagere Technische scholen, M.A.V.O. en Huishoudscholen. Hierbij mag de confessiona- liteit geen rem zijn. Deze maatregel moet ge zien worden als een tussenoplossing naar de middenschool. de Lagere Land- en Tuinbouwschool heeft op zich geen toekomst meer. noodzakelijke bijscholing van leerkrachten, die momenteel nog bij het Lager Land- en Tuin- bouwonderwijs betrokken zijn. het landbouwonderwijs, behalve de naschoolse beroepsvorming, dient ondergebracht te wor den bij het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen, inclusief de Landbouwhogeschool. part-time onderwijs voor alle 1518-jarigen. meer inspraak van de jongeren in het school bestuur via leerlingen en oud-leerlingen. voor de nascholing gebruikmaking van de ac- comodatie en leerkrachten van het Lager- en Middelbaar Land- en Tuinbouwonderwijs. de naam Arbeidsbureau, vanwege de negatieve klank, wijzigen in Beroepsbemiddelingsbureau. Via dit bureau mogelijkheden scheppen tot omscholing in de administratieve en dienst verlenende sector. Een goede kosten- en in komstenregeling is gewenst. Vervolgens achten de jongeren het van groot belang zo spoedig mogelijk te komen tot de vol gende gedachten en realisaties omtrent de scho ling en beroepsvorming: - het Lager Onderwijs dient niet zozeer gericht te zijn op kennisoverdracht en selectie, maar dient meer determinerend werkzaam te zijn met een sterkere individuele benadering. sterke wensen voor het tot stand komen van een 3-jarige Middenschool. In deze Midden school dienen alle vormen van onderwijs op genomen te zijn, zoals Lagere Land- en Tuin bouwschool, Huishoudonderwijs, M. A. V. O.. H.A.V.O., enz. De Middenschool dient een ge differentieerd vakkenpakket zoals wetenschap pelijke, creatieve als handvaardigheidsvakken te bieden en het studietempo afhankelijk te stellen van de capaciteiten van de leerlingen. UITSLAG ENQUETE VÏGNETONTWERP. Een groot aantal P.J.Z.-leden reageerden op onze oproep tot het kiezen van een nieuw vignet voor de Plattelands Jongeren Zuid. We zijn bijzonder blij, dat we U thans de uitslag van deze enquête bekend kunnen maken. Uit de zes ontwerpen kwam het ontwerp van de heer J. Timmer, lid van de afdeling Fijnaart, als winnaar naar voren. De heer Timmer zorgde even eens voor een nieuw rubriekhoofd voor de jonge renpagina n.l. P. J. ZUID - GELUID. Het bestuur der P.l.Z. dankt alle leden, die mee geholpen hebben bij het tot stand komen van de yignetkeus. Tevens dank aan alle ontwerpers. De uitslag van de enquête kwam als volgt tot stand: no. 1 66 stemmen no. 2 95 stemmen (winnende ontwerp) no. 3 6 stemmen no. 4 30 stemmen no. 5 5 stemmen no. 6 5 stemmen Totaal 207 uitgebrachte stemmen. na df: Middenschool zal een 3-jarige Middel bare Land- en Tuinbouwschool het beste de beroepsvorming kunnen behartigen. Deze op leiding dient zowel gericht te zijn op de vor ming tot ondernemer als voor beroepen in de periferie van de landbouw. De jongeren plei ten tevens voor het invoeren van een stage periode van tenminste een half jaar. de naschoolse beroepsvorming dient zo flexibel te zijn, dat ze kan inspelen op de behoefte. Dezt beroepsvorming dient niet verplicht gesteld te worden. Voor het volgen van deze beroeps vorming dient een kostenregeling ingesteld te worden. Bovendien is er behoefte aan oen onderzoek naar de vorm van de meest ge wenste nascholing. Concluderend kunnen we zeggen dat de metho diek van het onderwijs gericht moet zijn op de totale bewustwording en positie in de maatschap pij. De scholen zijn naar hun aard geen leerfa brieken. maar vormingsinstituten. ..KROKODILLERIT". De P.J.Z.-afdeling Axel/Zaamslag organiseert in samenwerking met K.P.J. en C.P.J. op 25 april a.s. voor de tweede maal de „Krokodille- rit", welke zal starten by café „Benelux", Nieu- wedijk 2 te Axel. Aanvang: 14.00 uur. Inschrijving: vanaf 13.00 uur of telefonisch br de heer K. van Hoeve (01153-381), waarna U een reglement zult ontvangen. 's Avonds een groot bal m.m.v. „The Concords" in de „Koning van Engeland" te Hulst. De prijs uitreiking vindt eveneens plaats in het bovenge noemde hotel. Aanvang balavond: 20.00 uur. PJ.C .-JUWEEL KENNISMAKING MET FRANKRIJK Welke jongen of meisje in de leeftijd van 18 25 jaar en lid zijnde van de P.J.Z. redelijk Frans sprekende voelt er voor deel te nemen aan een cursus „Kennismaking met Frankrijk", georganiseerd door het Franse Ministerie voor Jeugdzaken en Sport. Dit jaar betreft het: Salbris, gelegen in de land streek Loire et Cher, het land van de jacht en de kastelen (170 km ten zuiden van Parijs). Het is een cursus met een gevarieerd program ma met excursies, interviews, enz. Het verblijf is gratis en de reiskosten worden vergoed vanaf de Franse grens tot de plaats van verblijf, Salbris. De cursus is van 514 september 1970. Opgave voor deelname vóór 15 april a.s. bij het P.J.Z.- sekretariaat (011005010). ASCHENDORFF (DUITSLAND) WENST EEN UITWISSELING MET EEN P.J.Z.-AFDELING De plattelandsjongerenafdeling Aschendorff van de Niedersachsische Landjugend wil in mei 1970 gaarne een groep van 2025 jongens en meisjes ontvangen. Het betreft hier een weekend uitwisseling. De groep wordt ondergebracht bij verschillende families, zodat ze zich een indruk kan vorcnen van het familieleven in Duitsland. De Duitse groep wil tezijnertijd gaarne een tegenbezoek brengen. Voel je voor deze uitwisseling, dan graag recht streeks kontakt opnemen met: Die Niedersachsische Landjugend Kreisgemeinschaft Aschendorff 4491 Neulehe t.a.v. Hernn Hermann Wocken. Graag ook even een seintje naar het provinciaal sekretariaat. Dank U P J ZUID-GELUID De plattelandsjongerenorganisaties der C.P.J. en P.J.Z. op Walcheren or ganiseren voor 1970 een 9-daagse reis naar Tirol (Oostenrijk). Succesvolle zomerreizen in voorgaande jaren, maken de opzet van deze reis mogelijk. Keisduur: van vrijdagmorgen 3 juli tot zaterdag 11 juli. De heen- en terug reis duren ieder IVz dag. Kosten: ƒ300,Hoe groter het aantal deelnemers, des te goedkoper de reis. In de kasten zijn inbegrepen: buskosten, logies, warme maal tijd ontbijt, tussentijdse lunches, Duitse reisbelasting, reisver zekering en een algemene post voor entrée's, koffie, excursies, enz. Opgave: vanwege vroegtijdige bespreking van hotels, enz. liefst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 24 april bij S. Maljaars, Houtenburg- seweg 11, Zoutelande (01186288). Betaling: tegelijk met de opgave op onderstaande strook dient f 25,- te wor den gestort op rekening van S. Maljaars bij de Coöp. Raiffeisen - bank Domburg, met vermelding „reis Oostenrijk". Definitieve no tering geschiedt pas na ontvangst van de 25, REISBESCHRIJVING: le dag: MiddelburgAntwerpenKeulenHeidelberg, alwaar wordt over nacht. 2e dag: HeidelbergKarlsruheStuttgart naar de standplaats Lermoos (50 km van Innsbruck in de Nord Tiroler Alpen). 3e dag: gezamenlijke kerkgang, daarna vrij naar keuze. 4e tot zonnebaden aan de stranden van de Blindsee, een bergmeer. 7e dag: bezoek aan een bergspits met de Zugspitzebahn (2963 m.) Bezoek aan de passiespelen te Oberammergau. Winkelen in Garmisch' Par tenkirchen of Innsbruck, 's Avonds beroemde Tiroler-avonden mei muziek en folkloristische oogstfeesten. 8e dag: terugtocht via Ulm-Koblenz (bezoek aan een Weinstube). Gezien de ervaring, overnachting in een ander hotel dan vorig jaar. 9e dag: retour Nederland en afscheidsdiner in „Buitenlust" te Breda. Ondergetekende geeft zich hierbij op voor deelname aan de reis naar Tirol Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Inzenden vóór 24 april aan: S. Maljaars, Houtenburgseweg 11, Zoutelande. De inschrijfkosten zijn door mü overgemaakt op rekening van de Raiffeisen- bank Domburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22