Wel kritiek op fundamentele punten van het beleid van minister Lardinois! VRTTDAG 10 APRIL 1970 58e Jaargang No. 3026 Officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt In zeeland en noord-braban» land en tuinbouwblad In dit nummer o.m. Van het Landbouw schap Pagina 4 Kleine gewassen en rentabiliteit, over pootgoed, küembeschadiging enz. Pagina 5 Geen tijd? Durf te le ven! Pagina 6 2e herziening streek plan Schouwen-Duiveland Pagina 7 Tuinbouwklanken, De Spruitkoolteelt en Dingen van de week Pagina 8-9 Langs de melkweg met aandacht voor de long- wormbestrijding Pagina 11 Huisvesting guste en zeugende varkens en de opfok van biggen Pagina 12 - 13 Het voorjaarswerk stagneert en langzamerhand begint het koude en natte weer, waarbij uit de grauwe lucht de ene na de andere sneeuw-, hagel- of regenbui neerplenst, de akkerbouwer met zorg te vervullen. Ook de vee houders geraken in moeilijkheden. Het jongvee kan nog steeds niet naar buiten en de voederpositie in de vee- houderijsektor wordt zorgelijk. En als het weer omslaat komt een ieder handen tekort om het opeengehoopte werk zo spoedig mogelijk geklaard te krijgen! In de maandag j.l. gehouden bestuursvergadering gaven de kringvoor zitters een globaal overzicht van de stand van de voorjaarswerkzaamheden, dat wij in kort op pag. 3 vermelden. LIET Dagelijks Bestuur van de ZLM besprak in haar jongste vergadering wederom uit voerig de situatie in de land- en tuinbouw. De ver gadering achtte de onvrede, die er bij de boeren en tuinders in Nederland momenteel leeft ten aan zien van het door onze Minister van Landbouw ge voerde beleid volledig begrijpelijk en gerechtvaar digd. Het bestuur heeft er alle begrip voor, dat de Nederlandse boeren- en tuindersstand ook in de vorm van aktie-comité's aan hun misnoegen met de huidige gang van zaken uiting geven en het bestuur verklaarde zich volledig solidair met de door het Landbouwschap geformuleerde wensen. Het bestuur was van oordeel, dat de actie, zoals die met name door de ZLM in de afgelopen pe riode ten aanzien van de fruitteelt is gevoerd, waar zij verscheidene malen met constructieve voorstel len is gekomen en deze bij de Minister aanhangig heeft gemaakt, er belangrijk toe bijgedragen heeft dat althans enige maatregelen getroffen zijn voor deze sector! Zij het dan ook, dat slechts een ge ring gedeelte van wat gevraagd werd gerealiseerd werd! Daarom is het naar het oordeel van het bestuur zaak om zonder aflaten steeds voort te gaan en onze Minister en de regering met de grootste na druk te wijzen op de onhoudbare situatie! Het bestuur is van oordeel dat het beleid van Minister Lardinois op fundamentele punten schro melijk tekort schiedt. De vergadering acht het on begrijpelijk dat de Minister, na afloop van zijn be zoek aan de Friese boeren, als commentaar ver strekte, dat hij geen kritiek heeft ondervonden op fundamentele punten van zijn beleid. Het Dagelijks Bestuur van de ZLM vroeg zich in dit verband af of dan volgens de Minister de fruitteelt, de akkerbouw en de zuivel geen funda menten van de Nederlandse landbouw zijn. Immers de kritiek op het ministerieel beleid strekt zich uit over alle drie de genoemde sectoren. De situatie in de fruitteelt is nog steeds onver anderd en de Minister heeft ook in zijn laatste toe zeggingen voor zover nu beoordeeld kan worden onvoldoende uitzicht gegeven op enige verlichting van de zijde van de regering. Het enige nieuwe in zijn toezeggingen is het feit, dat nu in het kader van de zogenaamde overbruggingsregeling voor de fruitteelt ook geopteerd kan worden voor de rege ling van het verkrijgen van 26 weken levensonder houd, zoaTs deze ook is opgenomen in de normale regeling Zelfstandigen. Bovendien dient afgewacht te worden hoe deze regeling in de praktijk zal blijken te voldoen; de huidige regeling geeft in een niet onaanzienlijk aantal gevallen aanleiding tot kritiek, doordat de gemeentelijke behandeling cle regeling niet doet functioneren zoals voor een werkelijke steun nood zakelijk is. Een centrale behandeling van deze aan vragen zou in vele van deze gevallen tot een snel lere en meer effectieve procedure leiden. De nog steeds dreigende verlaging van de melk prijs en de houding van Minister Lardinois in Brus sel ten aanzien van eventuele prijsverlagingen heb ben terecht alom verontwaardiging gewekt. Het besluit om per 1 juni a.s. de prijs van de consumptiemelk met 1 cent per liter te verhogen brengt in deze ook geen verlichting, omdat deze verhoging praktisch niet aan de boer ten goede komt. BELASTINGEN - CONCURRENTIEVERVALSINGEN - STRUCTUURBELEID OOK de situatie in de akkerbouw ondergaat structureel weinig veranderingen door het beleid van de Minister. Uit een recente studie van het L.E.I. is gebleken dat in de periode van 1971 1975 het arbeidsinkomen van het akkerbouwbedrijf 2030 zal dalen, terwijl daartegenover staat een verwachte stijging van het algemene inkomensni veau in dezelfde periode van 36 Het bestuur van de ZLM is van oordeel dat de oplossing van dit probleem tot de fundamentele punten van het beleid van onze Minister van Landbouw behoort. Bovendien krijgt het structuurbeleid te weinig aan dacht en liggen de problemen op het gebied van de belastingen, de concurrentievervalsende steun maatregelen nog levensgroot op een aanpak te wachten. Het zal de Minister niet onbekend zijn dat het probleem van de bedrijfsopvolging in de land- en tuinbouw een van de grootste is, waarmede men te kampen heeft. Als dan de Minister de gedachten van een Grond bank, zoals die door het Landbouwschap zijn ge formuleerd, geen basis voor een gesprek noemt, dan gaat hij naar het oordeel van het bestuur van de ZLM aan nóg een fundamenteel punt van land bouwbelang geheel voorbij. In het urgentieprogramma van het Landbouw schap is duidelijk aangegeven welke wensen de ge organiseerde landbouw heeft. Wij realiseren ons zeer wel zo zegt het bestuur dat de maat regelen, die wij van onza minister verlangen niet alle op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden. Wij hebben daar alle begrip voor, maar wij eisen wél van de minister van landbouw, dat hij zal doen wat in zijn vermogen ligt en uitvoering zal geven aan wat op korte termijn mogelijk is. Het beleid, dat minister Lardinois momenteel voert, komt zon der meer neer op een koude sanering. De minister en de regering dienen zich te reali seren. dat het welzijn van een groot gedeelte van het Nederlandse volk op deze wijze in direkt gevaar gebracht wordt. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1