Oude boerderijen in Zeeland (XXIV) „WELGELEGEN" a.d. Pijkesweg te 's-Heer Abtskerke Nisse, maart 1970. W. E. P. van IJsseldijk. Het woonhuis aan de wegzijde. De bakkeet In wintertooi. op, dat na aanduiding der ligging en grootte van een klein aantal daarvan, de route van de opnemer luidt: springt over de Heereweg op „Ooiken Machtelds Hof stede". Eerst volgt dan daarop een perceel groot 1 gem. 42 r. en daarna worden hof en boomgaard der hier be schreven hofstede genoemd. toont belangrijk oudere tegels, doch ook deze 2ljn nau welijks zo oud als de muurankers zouden doen ver moeden. Oude vloertegels. Hiervan vindt men zeer fraaie bruin sn groen geglazuurde in portaal en gang, welke In de heen een houten deur aanwezig was. De kapconstructie en de gebinten vormen geen uitzondering op de regel. De schuur als geheel geeft het beeld van de oude zwart- geteerde Zeeuwse landbouwschuur, met de opvallende witte randen langs de hoeken en om alle deuren, raamp jes e.d. Deze schuren zijn zeker wat minder practisch rjEZE boerderij ligt aan een smalle zijweg rechts van de straatweg Kloetinge's Gra venpolder, niet ver van de reeds eerder onder nr. XVIII beschreven hofstede „Altijt Sorg". „Welge legen" bevindt zich nog juist op het gebied van de opgeheven gemeente 's-Heer Abtskerke, op een punt waar ook de oude grenzen van Kloetinge én Goes bijeenkomen. De vroegere situatie is het duidelijkst te zien op de reeds dikwijls vermelde kaart van Zuid-Beve land, getekend door W. T. Hattinga in 1747/48, welke o.a. de grenzen der ambachtsheerlijkheden aangeeft. DE OUDSTE OVERLOPER. r\eze is van het jaar 1589 en ze vermeldt reeds de kleine hofstede, die veel later met de naam „Wel gelegen" wordt aangeduid. De hoeve lag toen in de ook nn nog zo genoemde Adriaen Bouwenshoek. De lig ging van deze kleine hoek (35 gemeten en 311/2 roe) wordt als volgt omschreven: „Begint van oosten in be- zuyden Stuck Land genaemt den Engelsmans boomgaert, daer de duuvekeete plag te staen, aen 't Ambachts- scheijd van Goes". Adriaen Bouwen wordt als eigenaar in de hoek niet genoemd. Het is echter zeer waarschijnlijk dat hij in de tijd vóór 1589 daar bezittingen had en wellicht één der oudste bewoners van „Welgelegen" was. Bij de omschrijving der percelen in deze hoek valt Ook de naam Ooiken Machtelds komt als eigenaar van percelen in 1589 niet meer voor, doch duidt zo goed als zeker op bewoners van de hoeve in een nog vroegere periode. Met zekerheid kan wel gezegd worden dat op deze plaats als gedurende 5 eeuwen een landbouwbedrijf was gevestigd. Dat oude persceelsnamen een zeer taal leven hebben, kan blijken uit het feit, dat thans nog een perceel vlak bij de hoeve ,,'t grondje Machtelds" wordt genoemd. DE GEBOUWEN. Het woonhuis is in de lengterichting met de houten landbouwschuur verbonden. Het werd, volgens de muurankers in de oostgevel, gebouwd in 1674 onder de toenmalige eigenaar WillemBarentsz De oude woning, die zeker op dezelfde plaats stond, maakte toen plaats voor dit royale huis in baksteen, waarvan in genoemde oostgevel naast de muurankers vooral de monumentale voordeur met bovenlicht en omlijsting opvalt. Het huis litg duidelijk op een hoog punt en is gedeel telijk van een gewelfde kelder voorzien, waarin behalve de oude plavuizen van de vloer een klein vlak blauwe tegels opvallen. De hoekfiguren en overige voorstellingen dezer tegels doen ze jonger lijken dan de woning zelf. Ze zijn eerder vroeg 18e dan laat 17e-eeuws. Dit is overigens ook het geval met een geheel muur vlak in de grote woonkamer. Deze wand is geheel met blauwe tegels bekleed. Een groot gedeelte daarvan be staat echter uit tegels, gemaakt in het begin dezer eeuw, ter vervanging van de originele oude en wellicht verloren gegane blauwe tegels. Een kleiner deel van dit muurvlak lengterichting van het woonhuis liggen. Deze tegels zffit zeker 300 jaar oud en zonder twijfel dateren ze uit de bouwpereiode dus midden 17e eeuw. I/eren we nog even naar de buitenzijde van het huis terug, dan valt daarbij de westgevel bijzonder opu Hier ligt de uitbouw, waarin thans de keuken en sani taire afdeling is ondergebracht Het dak loopt hier verder door, zodat de buitenmuur lager Is. Deze muur is voorzien van lage ramen met kleine vensters. Jammer is, dat ook de grote ramen In de andere twee gevels niet meer van kleine ruiten zijn voorzien, zoals dat aanvankelijk moet zijn geweest. Dit zou meer in de stijl zijn van dit overigens fraaie 17ê eeuwse boerenhuis. De zo juist genoemde zijgevel heeft enkele jaren geleden een restauratie ondergaan, hetgeen met grondige kennis van zaken is geschied. Ook inwendig heeft de woning van deze restauratie geprofiteerd. Aan de oude indeling is daarbij weinig ge tornd, waardoor men overeenstemming heeft bereikt tussen de aanwezige situatie en het gebruik van meer moderne materialen en vindingen. Naast de reeds genoemde oude wand- en vloertegels herinnert op de verdieping een oude bedstede compleet met kribbe aan de oude tijd. DE LANDBOUDSCHUUR. tmmMM I* De monumentale voordeur in de oostgevel. I~\eze is van hout en was voorheen met riet gedekt, thans met pannen. De verbinding met het woonhuis wordt gevormd door een ijzeren branddeur, waar voor-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8