<Urouw Communicatie en Eenzaamheid Recepten Geef mij maar een ei! 7 Onder redaktie van Perscommissie Zeeland Bond van Plattelandsvrouwen Mevr. D. KugelZwart, Poortvliet Twee facetten van deze tijd DE STICHTING CORRELATIE WAN de éne kant zien wij steeds meer moge- v lijkheden van communicatie: door televisie en radio staan wij in verbinding met de hele wijde wereld en kunnen daardoor met iedereen over zo ongeveer alles praten! Snellere auto's en betere verbindingen maken, dat wrj elkaar steeds gemakkelijker kunnen berei ken. En als wij ,,Even" willen praten met een vriend of vriendin, grijpen wij de telefoon inplaats van de pen. Maar tóch, ondanks dit alles, die steeds vaker gehoorde klacht over eenzaamheid: mensen, die zich alleen voelen tussen de flat gebouwen yan de grote stad; anderen, die als het ware opgesloten zitten in hun eigen problemen en daar met niemand over kunnen spreken; oude mensen, om wie het zo stil begint te wor den; jongeren, die voelen anders te zijn dan hun leef tijdgenoten. Ondanks, of juist als gevolg van die al te ge makkelijke communicatie, die maakt, dat contac ten menigmaal vluchtig en oppervlakkig zijn? Hoe sneller wij ons zelf verplaatsen, hoe migder tijd wij hebben om ons in een ander te verplaatsen. Een poging om aan eenzame medemensen een hand toe te steken werd enige jaren geleden door de AVRO gedaan, toen zij in een uitzending op Kerstavond mee deelde, dat ieder, die daar behoefte aan had een be paald nummer kon bellen. Er kwamen die avond honder den telefoontjes! Het volgend jaar werd op kerstavond een uitzending gewijd aan het thema „eenzaamheid". Het aantal reacties hierop was zo overstelpend groot, dat men begreep deze mensen niet meer „in de kou" te kunnen laten staan. Er moest iets gedaan worden en zo kwam men tot oprich ting van de Stichting Correlatie. „Correlatie", een hulpdienst op algemene grondslag, waartoe ieder zich kan wenden met elk soort probleem op het sociale en psychische vlak. De stichting is lid van de landelijke en internationale federatie van telefo nische hulpdiensten, maar onderscheidt zich van deze doordat zij ook schriftelijk en in persoonlijke gesprekken hulp biedt. Zij wordt gesubsidieerd door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De staf wordt gevormd door de directeur en twee maatschappelijk werksters, waarvan één psychiatrisch maatschappelijk werkster is. Verder werkt Correlatie met een groot aantal (plm. 300) vrijwillige medewerkers, over het hele land verspreid. Als zodanig kan ledereen zich beschikbaar stellen, die meent zich in dit werk nuttig te kunnen maken, hetzij op een speciaal gebied, hetzij in het algemeen. Het kan zijn, dat men over een bepaalde vakkennis beschikt, waarmee men anderen van dienst kan zijn (b.v. juridisch, sociaal eco nomisch enz.). Het is ook mogelijk, dat men zijn huis open stelt om iemand In het weekend te ontvangen, die anders alleen zou zijn. Of men kan bemiddelen om een onderdak te vinden voor iemand, die rust nodig heeft. En misschien heeft men niets anders te bieden dan een „open oor" om te luisteren. Ook dééraan kan soms heel grote behoefte zijn! De medewerking gebeurt in voortdurend samenspel met de stafleden, die de uiteindelijke verantwoordelijk heid dragen. Er wordt door Correlatie ook zeer intensief samengewerkt met het radiopastoraat. Zo is ds. Klamer een van de mede-oprichters van de Stichting. Hoe werkt nu Correlatie? Eens in de twee weken stelt de AVRO 's maandag avonds vijf minuten zendtijd beschikbaar (18.25 tot 18.30 uur). Onder de titel „Ik verbind u door"... wordt telkens één aspect van menselijke situaties en problemen besproken en „bespreekbaar" gesteld. Men kan daarna tot tien uur 's avonds het nummer van Correlatie bellen. Verder is Correlatie zeven dagen per week vierentwintig uur per dag te bereiken. Buiten de gewone kantooruren is steeds één der stafmedewerkers telefonisch bereik baar. Uit reacties op de radio-uitzendingen blijkt, dat de mensen zich hierdoor dikwijls persoonlijk aangespro ken voelen. Herhaaldelijk komt het voor, dat men zegt: „Het was alsof u tot mij sprak". Het thema van de uit zending hoeft nog niet eens het probleem te zijn, waar over „de cliënt" wil spreken. De manier waarop dit werd behandeld, maakt dat hij zich durft uit te spreken over zijn eigen probleem. Dat men anoniem kan blijven, zich niet bekend hoeft te maken en het contact kan verbreken, wanneer men dat wenst, vermindert in hoge mate de drempelvrees. Na zo n eerste telefoongesprek zijn er drie mogelijkheden. a. Men wordt geholpen door de stafleden. Het kan zijn, dat een of meerdere gesprekken voldoende zijn om iemand over een moeilijk punt heen te helpen. Hardop denken is soms zeer verhelderend! Ook is het moge lijk, dat iemand door deskundig geleide gesprekken inzicht krijgt in de eigen problematiek en verder zelf de oplossing kan vinden. b. Men wordt verwezen naar een of andere instantie of deskundige. Wanneer er drempelvrees bestaat, wordt door een der stafleden het eerste contact gelegd. c. Men wordt in contact gebracht met een dar vrijwillige medewerkers. Soms kan deze helpen door alleen maar open te staan voor de ander. In andere gevallen kan een medewerker door zijn vakkennis op een be paald gebied de cliënt van dienst zijn. Ook wordt weieens verwezen naar vormingscentra, volksuniversi teiten, Yoga-cursussen. Hierbij gaat men uit van de gedachte, dat sommige mensen zich beter zouden kunnen handhaven als er andere mogelijkheden van hen tot ontwikkeling zouden komen of ais zjj erve- ringen zouden opdoen in bepaalde groepen. Alle meldingen worden eerst opgevangen en zo goed mogelijk beantwoord. Later wordt iedere melding besproken In een stafvergadering en dan verder in be handeling genomen. De telefonische gesprekken vragen uiteraard een zeer vakkundige „respons", beantwoording, maar ook voor het lezen van de brieven is deskundigheid vereist Men moet „tussen de regels door" kunnen lezen. Een greep uit de instellingen, waarmee wordt samenge werkt: werkgroepen Alcoholics Anonymus (AA), arbeids bureaus, huwelijks-contactbureaus, sociale werkplaat sen - Leger des Hells - N.V.S.H., - L-O-M-scholen, voogdijverenigingen - reclasseringsinstellingen - uni versiteitspastoraat. Voor verleende diensten wordt geen vergoeding ge vraagd. Wanneer betrokkenen spontaan iets willen bij dragen, wordt dit natuurlijk gaarne aanvaard! Aard van de problematiek Er zijn mensen, die lichamelijk gehandicapt in een grote afzondering leven. Een telefoongesprek kan dan een aanvulling zijn op schaarse contacten met an deren. Een veel grotere categorie wordt gevormd door diegenen, die psychisch geïsoleerd leven, mensen, die met niemand uit hun omgeving over hun moeilijkheden durven te spreken. Soms wordt er gebeld door iemand, die mismaakt is, „door de telefoon kunnen ze je niet zien!" Of door ernstig zieken, die hun angst aan iemand moeten kunnen vertellen. Een andere keer zal een mens met een groot verdriet dit van zich af willen praten. Voor velen is het feit, dat zij eventueel kunnen bellen al een grote steun, zonder dat ze het werkelijk doen. Wanneer blijkt, dat er voor een bepaald soort proble men onvoldoende mogelijkheden tot oplossing zijn, pro beert Correlatie daarvoor een voorziening op gang te brengen. Zo zijn er b.v. besprekingen geweest met ver schillende organisaties om te trachten een oplossing te vinden voor het gebrek aan hulp in moederloze gezinnen. Na zes tot acht weken gezinsverzorging komen deze dikwijls zonder hulp te zitten. Op ongeregelde tijden verschijnt onder auspiciën van Correlatie „De Brug een contactblad voor oude ren. De naam zegt het al: het is bedoeld voor oudere mensen, die om welke reden dan ook, aan hun leven wat meer inhoud willen geven door contact met anderen. Zij kunnen in dit blad advertenties plaatsen, waarin zij iets over zichzélf vertellen (leeftijd, godsdienst, belang stelling e.d.) en vermelden welk soort contact zij zoeken: een reisgenoot, iemand om mee samen te gaan wonen, gezelschap om mee uit te gaan enz. Men kan zich op dit blad abonneren voor 5,- per jaar en heeft dan het recht op één gratis advertentie. De ad vertenties worden geplaatst onder nummer. Het is moeilijk om concreet iets over de resultaten van het werk van de Stichting te zeggen. Die zijn tamelijk „ongrijpbaar"', ook omdat de mensen, wanneer zij een maal door een crisisperiode heen zijn, een zekere tegen zin hebben om nog eens in aanraking te komen met de gene, die in de donkere tijd naast hem stond. Maar dat Correlatie reden van bestaan heeft, bewijzen de zeer vele meldingen en het grote aantal mensen die geholpen wor den. Tenslotte geven wij het contactadres: Stichting Correlatie, Drie Jofferengaarde 23, Qdijk (prov Utrecht), tel. (03405) 1522. Mevr. M. Kakebeeke-Ochtman. EIEREN MET KAAS-MOSTERDSAUS 25 g boter of margarine 1 ui 1 theelepel mosterdpoeder 25 g bloem 4 dl melk 100 g geraspte kaas zout, peper paprikapoeder aroma 4 hardgekookte eieren peterselie ei wat van de achtergehouden geraspte kaas en fijn gehakte peterselie. AARDAPPELNESTJES MET SPINAZIE EN EIEREN 750 g geschilde aard appelen zout 50 g boter of margarine 1 ei melk Vulsel: 35 g boter of margarine 35 g bloem 4 dl melk zout nootmuskaat 500 g gekookte spinazie 4 hardgekookte eieren peterselie Smelt de boter of de margarine in een steelpan. Fruit hierin de kleingesneden ui heel lichtbruin. Voeg het mosterdpoeder toe en fruit dit even mee. Voeg de bloem toe en roer tot een geheel ontstaat. Schenk bij kleine hoeveelheden tegelijk de melk erbij. Roer daarbij de massa steeds goed glad. Voeg 75 g geraspte kaas toe en laat de saus nog even doorkoken. Maak de saus op smaak af met wat zout, peper, paprikapoeder en aroma. Halveer de hardgekookte eieren. Leg ze op een schotel en schenk de kaas-mosterdsaus er overheen. Leg op elk elk nestje een half hordgekookt ei. Schenk de overige saus hier overheen. Strooi fijngehakte peterselie op elk ei. RUSSISCHE EIEREN 8 ansjovisfilets melk 6 hardgekookte eieren 50 g boter of margarine ansjovispuree enkele blaadjes sl? mayonaise 2 tomaten enkele radijsjes peterselie Kook de aardappelen gaar in wienig water met zout. Stamp ze fijn en wrijf ze door een zeef. Maak er een luchtige puree van met behulp van de boter of de mar garine, het ei en wat melk. Beboter het bakblik. Doe de aardappelpuree over in een spuitzak met een glad spuitje. Spuit eerst spiraal- gewijs de bodem met een middellijn van 8 cm en ver volgens 2 of 3 maal in de rondte om de rand op te vormen. Bak de nestjes in een warme oven goudbruin van kleur. Smelt voor de saus de boter of de margarine en voeg de bloem toe. Roer het mengsel glad en schenk bij kleine hoeveelheden tegelijk de melk erbij. Kook de saus 5 minuten door en maak hem op smaak af met zout en nootmuskaat. Hak de spinazie klein en verwarm de groente met de helft van de saus. Maak de spinazie op smaak af. Vul de goudbruine aardappelnestjes met de spinazie. Plaats op Spoel de ansjovisfilets af met koud water en zet ze vervolgens in melk weg om ze minder zout te maken. Halveer de hardgekookte eieren. Neem voorzichtig de dooiers eruit en wrijf deze door een zeef. Roer de boter of de margarine in een kom zacht. Voeg de gezeefde eierdooiers toe en ansjovispuree naar smaak. Roer er een crèmeachtige massa van. Vul acht eierhelften met de ansjovisboter en strijk glad af. Spuit de vier reste rende eierhelften op met behulp van een spuitzak met grof spuitmondje. Was de blaadjes sla en droog ze. Schik deze langs de rand van de schotel. Bedek het midden van de schotel met mayonaise en strijk deze glad. Schik hierop de glad gevulde eieren met de ronde kant naar boven en zet de opgespoten eieren ertussen (zie foto). Halveer de ge weekte ansjovisfilets en leg telkens twee halve filets kruislings over een gevuld ei: Leg hier en daar kleine partjs tomaat en radijsjes Garneer de opgespoten eieren en de radijsjes met wat fijngehakte peterselie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7