<v oor „Stichting" 35 jaar 8 c Lakenhoes Terugblik op een Kookwedstrijd Landbouwhuishoudscholen 6 Onlangs vierde de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande haar 35-jarig bestaan. Zij deed dat op bescheiden en waardige wijze, passend bij deze mid delbare leeftijd die een zekere rijpheid doet veronderstel len. Zij is echter nog steeds jeugdig van uiterlijk en in nerlijk, bereid tot vernieuwing waar dat nodig mocht zijn. En is verandering en modernisering in elke huishouding niet altijd een eis waarin ook de huisvrouw bij moet blij ven in haar beroep? Toen Toen in 1935 ook de landbouworganisaties zich schaar den om haar wieg, organiseerde men deze voorlichting „tot afweer van de maatschappelijke en hygiënische ge volgen van de economische crisis". Maar ook nu beleven wij in agrarische kring een economisch moeilijke periode, waarin veel boerinnen in hun huishouding zo efficiënt mogelijk met tijd, geld en arbeio moeten omgaan. Toen was echter het werk nog meer uitsluitend gericht op eco nomisch zeer zwakken, op toestanden die we nu wel voorgoed achter ons hebben. Nu Nu ligt een ander accent op vernieuwing van de huis houding; op werkmethoden, voedingsleer, ook i.v.m. overvoeding, bejaarden en andere groepen, beter bewe gen, tuinverzorging, kruidenkeuken, kamperen, picknick, cadeautjes, de gril van de grill, jongerencursussen, alle tekenen van voortdurend werken aan programma's van déze tijd. E.S.V. en H.V.P. Soms gaan er stemmen op die beweren, dat iederéén kan huishouden! Dat zou ons vrouwen aangeboren zijn! Maar wie wel eens zonder enige kennis van zaken heeft moeten koken, een woning inrichten, op apparatuur uit moet of een leertje in een kraan vernieuwen, weet, dat niet klopt. Op enige plaatsen raakt het werk van de Stichting onze ec. sociale voorlichting, beide beseffen we nu, dal we ekaar nodig hebben. Immers, wij In de e.s.v. richten ons op de economische achtergrond, geven geen cur* sussen op technisch huish. gebied, al zijn we wel lerare®, en verwijzen voor deze zaken graag. informatiecentra In enkele steden Alkmaar, Goes en Leeuwarden *-» zijn informatiecentra, waar elke huisvrouw een techniscH huishoudelijk advies kan komen vragen. Deze centra werden in samenwerking .net de Federatie voor Huish. en Gezinsvoorlichting opgezet en blijken in een behoeft» te voldoen. Straks Nu in de toekomst meisjes nog meer dan nu voor en in haar huwelijk buiten de huishouding werkzaam zullen zijn en een groot aantal op dit gebied weinig scholing zal ontvangen, lijkt voorlichting aan de huisvrouw meer dan ooit noodzakelijk. Het uiterst consumptieve gezin( dat buitenshuis eet, kinderen onderbrengt in crèches, geen was meer heeft, alle kleding na gebruik weggooit, is ook in de naaste toekomst nog geen realiteit. Goed en rationeel leren huishouden, in deze kennis bijblijven en ze soepel vernieuwen is nog steeds een taak van de meeste vrouwen. De Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande zal haar licht nog lang niet kunnen dovenl G.A. de L ruim motras irët*;;., In de lengte en de breedte van het laken een zoom(pje) stikken voor de stevigheid van de knoopsgaten. Bij A, B, C, D, P en Q een knoopsgat maken. QS naar boven vouwen, zodat P (daaronder) op A komt te liggen en dan naar rechts vouwen en samen op D leggen. A komt er dus tussen en onder- oncter*©o^ lakcr» andere lioctr voren komt dus tussen B en C. Knoop door P-A-D. Q naar B en C vouwen en een knoop door Q-B-C bevestigen. Wil men de lakens voor verschillende breedten van matrassen gebruiken, dan kan bijv. 10 cm ver der zo'n zelfde set knoopsgaten gemaakt worden. Bij de smalste matras hangt het laken dan wat verder over, wat niet erg is. Er kan gebruik worden gemaakt van gewone lakens. Bovenlakens en onderlakens kunnen „door el» kaar" worden gebruikt. De lakens zijn gemakkelijker te strijken en op te vouwen. Mevr. M. E. NOOME—GILJAM, Krabbendijke Op zekere dag in februari was de lagere land- en tuinbouwschool in Middelburg in rep en roer: er werd met tafels en kooktoestellen gesjouwd, lokalen moesten ontruimd, de jongens in een ander deel van het gebouw ondergebracht. De oorzaak van dit alles was, dat in de schoolkantine de jaarlijkse kookwedstrijd werd gehouden voor leerlingen van de assistentenopleiding van de Z.L.M. huishoudscholen te Axel, Haamstede, Krui- ningen, Oostkapelle, Schoondijke, Tholen, Terneuzen en Zierikzee. Van elke school deden twee leerlingen mee, moreel gesteund door vijf supporters en aangevuurd door spandoeken, waarop men bijvoorbeeld kon lezen: ,,AI branden d'aardappelen nog aan Tholen staat toch bovenaan". Het leek er even op, dat de wedstrijd niet op tijd zou kunnen beginnen, daar men één grote groep miste. Deze meisjes waren wél bij de school aangekomen, naar later bleek, maar onthutst bij het zien van zóveel jongens, had den zij gemeend verdwaald te zijnzij werden terug gevonden in een bejaardentehuis! Om half twee kon juffrouw Van der Leeden tóch het startsein even, nadat zij eerst de spelregels had opgenoemd: „Het kookboekje mag gebruikt worden, maar de supporters mogen niets anders doen dan alléén maar de aardappelen voor jullie wassen", sprak zij waarschuwend! Het menu, dat gekookt moest worden, bestond uit tomatensoep, boerenkool met rookworst en chocoladevla. Voor ieder paar deelneemsters was er een tafeltje met pannen een een 2-plaats elektrisch komfoor (gratis be schikbaar gesteld door de P.Z.E.M.) en een tafeltje met keukengerei, teiltje en droogdoeken. Uiterlijk rustig begonnen de meisjes, die twee aan twee hetzelfde gekleed waren, de aardappelen te schillen en de vla te koken. Naarmate de tijd verstreek, kleurden de wangen echter roder en roder en werd er steeds ern stigere geproefd en geroerd. De leraressen, die meege komen waren, zouden waarschijnlijk weieens graag een aanwijzing hebben gegeven, maar moesten zich natuurlijk stilhouden. Een moeilijke opgave! \[a anderhalf uur was het zover, dat de jury aan hel werk kon gaan. Weer werd ernstig geproefd en gekeurd, dit maal door enkele dames en één heer. Zij moesten beoordelen op smaak, temperatuur en uiterlijk én werkmethode. Voor ieder onderdeel werden punten toegekend. En toen brak het „moment van ontknoping'4 aan, zoals mejuffrouw Van der Leeden de bekendmaking van de prijswinnaars noemde. Drie scholen bleken een gelijk aantal puntes behaald te hebben, hierbij liet men (hoe slim bedacht!) het elete trlciteitsverbruik te doorslag geven. De leuze op de spandoek van Oostkapelle werd bewaarheid: „O, o, wat een mop, Oostkapelle aan de top". Want Oostkapelle was aan de top en won de wissel* beker. Voor deze school voor de eerste keer. Tot slot bedankte juffrouw Van der Leeden allen, die aan dezé middag meegewerkt hadden en deelde als een goed» fee vele cadeautjes uit Mevr. M. Kakebeeke-Ochtroa*.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6