PLATTELANDSJEUGD - PRAATS Kennismaking met Jo Pruysen r\E uitslag van het P.J.Z.-Juweel wwerd op 21 maert te Kruiningen bekendgemaakt. De winnende af- Jongerenactiviteiten 34 Jo Pruysen, afgevaardigde in het hoofdbestuur der P.J.Z. namens de Kring Midden-Brabant. IK werd in 1945 in Waspik geboren. Na de land bouwschool werkzaam op een landbouwbe drijf, bestaande uit 20 ha weiland en 6 ha bouw- lan.d. Dit bedrijf run ik samen met mijn broer. In goed verkaveld gebied zou dit een éénmans- bedrijf kunnen zijn! Maar dit is hier en op dit moment, vanwege ongunstige ligging der sterk versnipperde percelen, nog niet mogelijk. Geluk kig staat ook hier een ruilverkaveling voor de deur. Via vrienden kwam ik in aanraking met platte landsjongeren, toentertijd de B.P.J. en ik ben het gebleven, omdat diverse aktiviteiten, zoals cur sussen, excursies, discussies, enz. bijzonder waar devol bleken. Specifieke hobby's heb ik eigenlijk niet en afgezien van de P.J.Z. ben ik geen lid van andere verenigingen. Secretariaatswerkzaamhe den, gedurende een periode van twee jaar, legden beslag op een groot deel van mijn vrije avonden, terwijl de aanwezige veestapel ook in de avond uren nogal eens de aandacht en aanwezigheid vereist. Zaken gaan voor het meisje, zegt men wel, maar verwaarlozing en veronachtzaming van het laatstgenoemde, heeft ook gevolgen. Het zoeken van de goede en juiste weg, zonder dat de verschillende belangen botsen, is bijzonder moeilijk, vooral wanneer je als stelregel hebt: als lid van een vereniging dien je je krachten zoveel mogelijk voor die vereniging in te zetten, anders beeft een lid-zijn weinig waarde. ALS hoofdbestuurslid hoop ik mijn ervaring via contacten met andere personen uit an dere streken en met andere zienswijzen te ver groten. Ik hoop, dat ik die waarde door kan geven aan de afdeling. De brugfunctie tussen afdelingen en provincie hoop ik inhoud te geven, omdat ik het bestaan van een plattelandsjongerenorganisa tie nodig acht. Zij kan voor vele plattelands jon geren van waarde zijn en dan denk ik aan cur sussen, kaderdagen, uitwisselingen, excursies, ge- spreksgroepenwerk, ontspanning, enz. Willen we niet achter raken in deze tijd van veranderingen, dan moeten we present zijn. Dan zullen we voor de T.V. vandaan moeten komen, dar zullen we actief mee moeten denken en doen met alles wat het plattelands jongeren werk ons biedt of moet bieden. Al zal het ledental in de toekomst wellicht wat teruglopen, met het aantal aktiviteiten mag dit niet het geval zijn. Vergroting van mogelijkheden schuilen er mo gelijk in een samenwerking met C.P.J, en K.P.J. Een samenwerking met de C.P.J. acht ik binnen niet al te lange tijd realiseerbaar, terwii! dit voor WELK VIGNET GAAT DE P.J.Z. VOEREN? Niet de keus van een aantal bestuurs'eden zal bepalend zijn, maar ieder P.J.Z.-lid af zonderlijk kan zijn of haar keus laten gel den. Binnenkort ontvangt ieder lid de afdruk ken van een zestal ontwerpen. Aan de hand van deze afdrukken kan hij/zij voor zich zelf bepalen, welk ontwerp hij/zij het mees te geschikt acht als vignet voor de P.J.Z. Een weloverwogen keus is bijzonder be langrijk, want een vignet wordt niet jaar lijks gewijzigd. Bovendien is een vignet het visitekaartje van een organisatie. Het moet een blikvanger zijn, maar het moet boven dien iets van het karakter van de organi satie in ons geval een p attelandsjonge- renorganisatie vertellen. Daarnaast is een verantwoorde vormgeving eveneens uiter mate belangrijk. We zijn enorm nieuwsgie rig naar jouw keus. We horen en praten veel over inspraak en medezeggenschap, maar hier wordt een mogelijkheid geboden om daadwerkelijk mee te praten en mee te beslissen We verzonden aan 1000 leden afdruk ken Kunnen we rekenen op eenzelfde aantal reakties We wachten af. Aan U het woord. de K.P.J. op een later tijdstip het geval zal zijn. De lucht is vol van fusies. Men streeft naar steeds grotere eenheden en dit kan voordelen bie den. We hadden een B.P.J. en een P.J.G.Z. en ook zij gingen samen in één vereniging - de P.J.Z. We werken reeds samen met de C.P.J. en K.P.J. bij verschillende aktiviteiten, zoals studiedagen, wedstrijden, enz. en dit zie ik in de toekomst steeds veelvuldiger gebeuren, hetgeen zeer zeker geen nadelen hoeft te bieden. We 'even in een tijd, waarin overal krachten worden gebundeld. Dit zal zonder twijfel ook met de plattelan. sjon- geren gebeuren. We zullen echter voorzichtig te werk moeten gaan, want een fusie brengt niet enkel maar voordelen JO PRUYSEN. f)E ledenraad der P.J.Z. kwam op zaterdag 21 maart j.l. in „Ons Dorpshuis" te .Kruiningen bijeen. Drukke werkzaamheden, als gevolg van de bijzonder goede weersomstandigheden, verhinderden een groot aantal ledenraadsleden om aanwezig te zijn. Dit was bijzonder jammer, want de agendapun ten waren uitermate belangrijk. Ondanks het feit dat de ledenraad niet tot definitieve beleidsbesluiten kwam, kunnen we toch zeggen, dat er een goede gedachtenwisseling heeft plaatsgevonden over de mogelijke toekomst van het plattelardsjongerenwerk. De vergadering stond unaniem achter de visie, dat het ledenweekend op „Het Zilveren Schor" zeer binnenkort een vervolg dient te krijgen. Het P.J.Z.-juweel, dat 's avonds plaats vond, mocht zich in een goede belangstelling verheugen en de aanwezigen hebben ongetwijfeld genoten van een prachtig stuk toneel. Niets dan lof voor de ge weldige opvoering van het toneelstuk door de afdeling Hoek/Terneuzen. Alle spelers waren bijzon der goed, terwijl sommige zelfs subliem waren. Wegens ruimtegebrek zullen we de nabeschouwing deze keer kort houden, maar we komen er de volgende week wat uitgebreider op terug. Indien mogelijk geïllustreerd met wat fotomateriaal. WELLEVENDHEID deling, die uit Zeeuws-Vlaanderen kwam gaf haar beste krachten aan dit beslist niet gemakke lijke en effectvolle toneelstuk. De mannelijke hoofdrolspeler gaf aan deze zware emotionele karakter rol een goede inhoud. Het ligt echter allerminst op mijn weg om de toneelcriticus uit te hangen. Ik wil enkel maar constateren dat als men naar een toneelvoorstelling gaat die om 8 uur begint, en na de ope ningsspeech het doek ziet opengaan, men niet gestoord wenst te worden door laatkomers. Er waren er die avond minstens 30, die het presteerden om verdeeld in groepjes van 2 a 4 personen, steeds ongeveer 5 minuten na elkaar de zael in te komen en dan al of niet luidruchtig gingen zitten. Een uur na het begin was de laatste binnen. Een half uur voor het einde echter kwamen de eerste dansliefhebbers binnen, die een toneeluitvoering niet interessant schijnen te vinden, maar desondanks omdat ze er toch eenmaal zijn de climax zien van een toneelstuk dat ze toch niet begrijpen. Zowel de eersten als de laatsten zijn ongemanierd. Vergeet niet dat de toneelspelers zich concentreren op hun spel, en ook het publiek deelt daarin. Wordt die concentratie nu verstoord dan is de aardigheid er af. Z. CEVAAL De redactie deelt de mening van de briefschrijver. Boven genoemde feiten komen helaas maar al te vaak voor bij plattelandsjongerenaktiviteiten. Mede door deze oedrags- wijze bezorgen we onszelf een slechte image. (Red.) JONGEREN VOEDSELKONGRES De eerste deelnemers aan het jongerenvoedsel- kongres op 11 april a.s. in de RAI in Amsterdam hebben zich reeds gemeld. Maar nu wordt het langzamerhand wel tijd, dat er vele honderden bijkomen. Het RAI-kongrescentrum biedt plaats aan 1000 personen. De belangrijkste taken van het kongres zijn: het kiezen van 80 afgevaardig den naar het Tweede Wereldvoedselkongres van de FAO (1630 juni in Den Haag), het vaststel len van de eisen, die deze afgevaardigden aan het FAO-kongres zullen moeten stellen en het be spreken van verdere eisen in het land. Het kon gres begint om 11.00 uur. De RAI moet vol Niet alleen met scholieren en „werkende jon geren", maar ook de plattelandsjongeren zullen hier acte de présence moeten geven. De onder werpen, die ter sprake komen, zoals wereldhan- delsstruktuur, herstructurering Europese land bouw, ontwikkelingshulp, enz., vragen om een standpuntbepali: van de zijde der plattelands jongeren. Bij de Riet-Bietsuikeraktie hebben we het jammer genoeg laten afweten. Dit mag nu niet weer gebeuren. Hier ligt een pracht mogelijkheid om onze stem te laten horen. Het is aan ons om die kans te benutten. Door middel van de onderstaande antwoord- gtrook kun je je die inspraak toeëigenen. Vul haar in en discussieer mee. BON Naam: Adres: Plaats: geeft zich op als deelnemer aan het jongerenkon- gres op 11 april in de RAI in Amsterdam. Bon zo spoedig mogelijk inzenden naar: postbus 2057. Amsterdam. ZOMERREIS Laat je stem horen bij de planning van de zo merreis van de afdeling Sprang-Capelle. Op vrij dag 3 april a.s. komt de afdeling in cafetaria Bax te Sprang bijeen ter bespreking van de reis. ter wijl bovendien andere onderwerpen, zoals uitwis seling, enz. aan de orde komen. Jouw inbreng in de afdelingsaktiviteiten is van harte welkom. We beginnen om 20.00 uur precies. LEDENRAADSVERGADERING EN P.J.Z.-JUWEEL ECONOMISCHE ASPEKTEN BEDRIJFSOVERNAME Het bovenstaande onderwerp komt op dinsdag 31 maart a.s. als onderdeel van de cursus „Be drijfsovername" van de afdeling Almkerk/Wer- kendam ter sprake. De heer P. H. den Hollander, functionaris bij de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst verzorgt de inleiding over dit onderwerp. Vragen van de deel nemers zijn ook op deze avond weer van harte welkom Zorg dat je op tijd 20.00 uur aan wezig bent in „Het Wapen van Imminckhoven" te Almkerk. DOE MEE AAN DE 10e PEELAND-MARS Op zaterdag 4 april a.s. is het weer zover. De traditionele, maar vooral succesrijke Peelandmars, georganiseerd door de afdeling Noord-Beveland, wordt voor de 10e keer verlopen. Over trimmen gesprokenDe ware trimmer kan hier zijn hart ophalen. U kunt vanaf 07.00 uur inschrijven in hotel „De Stads wijnkelder" te Kortgene. De start voor de mars van 50 km vindt om 07.30 uur plaats in het bovengenoemde hotel. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50. GEEF DE AFDELING SCHOUWEN-DUIVELAND UW MORELE STEUN door aanwezig te zijn op de Algemene Jaarver gadering der P.J.G.N. „p 28 maart a.s, in restau rant „Florida" te Boskoop. Direkt na de opening om 11.00 uur begint de kulturele wedstrijd, waar aan ook onze afdeling Schouwen deelneemt. Slepen zij voor de tweede maal de Landelijke titel in de wacht Jouw steun kan hiertoe bij dragen Het middagprogramma bestaat uit een speels intermezzo m.m.v. spelleiders van het Nederlandse Centrum voor Amateurtoneel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 34