Eptapur Provinciale Hengstenkeuring W.P.N, in Den Bosch voor hoogste BIETEN - opbrengst voor natrium-arm GRASLAND Last van straatgras, muur, ereprijs, jonge kamille en andere zaadonkruiden in vlas? De BASF heeft een opti male oplossing voor Uw probleem: BASF 16% Nitraatstikstof, 26% Natrium en 0,04% Borium M XA/ANNEER de Centrale Hengstenkeuring te vv Utrecht achter de rug is, gaan verschillen de provinciale afdelingen van Warmbloed-Paarden- Stamboek in Nederland nog een eigen keuring houden. Zo'n provinciale keuring heeft een heel ander karakter als de keuring te Utrecht, waar het en in de eerste plaats om gaat of de foklei- ding een hengst geschikt acht als vaderpaard, dus om nakomelingen te verwekken. In Zuidlaren, dit zij terloops hierbij opgemerkt, is ook een deel van de jonge hengsten gekeurd, maar door dezelfde commissie als in Utrecht, zodat er wel één lijn bij de keuringen getrokken kon worden. Het is toch wel van groot nut dat in provinciaal verband op één plaats de hengsten nog eens voor het voetlicht komen. De hengstenhouders kunnen laten zien welke nieuwe dieren zij hebben aange schaft en hoe de oudere zich houden. Zij zullen dit doen voor de reclame maar dat is hun goed recht! En de fokkers krijgen gelegenheid om de hengsten nog eens wat rustiger en van meer nabij te bekijken dan dat in Utrecht mogelijk is. Daardoor kunnen zij zich bij het kiezen van een partner voor hun merries wat grondiger bezinnen. Allemaal voordelen, die het in stand houden van de provinciale keuringen wettigen. Rubriek I: Veelzijdigheidshengsten van 7 jaar en ouder. Vooraan ging de donkere vos van Van Heijst te Nuenen, Dirigent, deze forse hengst met zijn bes te gangen, zou iets meer buik niet misstaan. Een bezwaar is dit echter niet, een hengst wordt nu eenmaal anders gevoerd als een merrie. Van de veelzijdigheidshengsten was dit de enige eerste premie en dit kwam hem toe ook, hij blijft een aparte verschijning. Wel een eerste premie, maar dan als tuigpaard, kreeg Astor van W. v. d. Brand te Haarsteeg. De zwarte witvoet ging vlot door de baan en dat is voor hem natuurlijk in de eerste plaats nodig, maar de tuigpaardhengsten zouden eigenlijk ook ingespannen moeten worden beoordeeld, evengoed als de rijpaardhengsten ook onder het zadel moe ten worden getoond en verschillende proeven moeten afleggen. Met de resultaten van dit onder zoek is reeds gerekend bij de keuringen in Utrecht. Tuigpaardhengsten zijn er niet zoveel nodig, maar het is niet zo eenvoudig er een paar af te keuren, met de kans om dan een goede vererver eruit te wippen, dat riskeert men liever niet. De fokresultaten komen pas vier of vijf jaar na de eerste dekperiode te voorschijn. Noord-Brabant heeft aan twee tuigpaardheng sten niet te veel. Behalve Astor staat nu ook in Eindhoven een tuigpaardhengst. Bij Dirks is de vosbles Indiaan gestationeerd en deze heeft de manieren wel, maar hij toont zijn fokwaarde pas als zijn nakomelingen voor de concourswagen gaan. Een tweede premie in de veelzijdigheidsgroep kregen drie oudere hengsten, de eerste Dlaats was voor Eufraat, een echt veelzijdigheidstype, over hellend naar het klassieke, al heeft hij de zadel- proef best afgelegd, eigenaar Bardoel en Vullers te Maashees. Zagreb was tweede, een hengst die zich best houdt en al heel wat goede landbouw- rij paarden heeft gebracht, een benaming overi gens, die officieel niet meer in gebruik is. Dynamo van Verdurmen te Hulst werd derde bij de tweede premies. Hij is ondanks al het Wit- tensteinbloed dat door zijn aderen stroomt, zwaar geworden, waarschijnlijk te wijten aan Caesar, die in zijn stamboom ook een paar maal voorkomt al is het dan enkele geslachten terug. Abadan, van Gebr. Den Hollander te Klundert en Van Lier te Oud-Gastel, de enige Groninger ter keuring, kreeg een tweede premie. UAN de jonge veelzijdigheidshengsten stond Heemraad bovenaan. Hij is van Van de Brand in Haarsteeg, een mooi en goed paard. Evenals hij, kreeg Gouverneur, met veel l'Invasionbloed, DIJGAAND verslag overziende, valt ge- makkelijk vast te stellen: de omvor ming van het Nederlandse warmbloedpaard tot rijpaard is in volle gang. Wanneer men door Nederland reist en ziet dat in Noord Brabant, in vergelijking met andere provincies, nog veel met paar den wordt gewerkt op de boerderijen, dan vraagt men zich af: „moet die omvorming nu zo sterk worden doorgevoerd, dat er steeds minder veelzijdigheidspaarden zullen komen en moeten die mooie Gelderse en Groninger merries op den duur allemaal verdwijnen?" Ons antwoord op die vraag is: Ten eerste houdt men de mechanisatie niet tegen. Die moet terecht steeds verder gaan. Ten twee de: de landelijke ruitersport gebruikt naast buitenlandse, toch ook heel wat Nederland se paarden, die hun kostje op de bedrijven verdienen. Er leeft daar echter het verlan gen naar paarden met wat meer bloed! Dus moet men die trachten te fokken. men de goede, diepe merriën laat dekken door halfbloed- of volbloedhengsten, houdt men doorgaans in de nakomelingen nog zoveel aan gewicht over, dat ze nog bruik baar zijn in het boerenwerk. Er is misschien wat meer geduld en tact voor nodig, maar dat is onder het zadel net zo en zelfs is dat samengaan bevorderlijk voor beide doel einden. Er is echter nog meer: door ervaring ge leerd, vragen steeds meer ruiters, binnen landse zowel als buitenlandse, naar Neder landse paarden. Het blijkt dat het spring- vermogen van Nederlandse halfbloed- en kwartbloedpaarden boven het gemiddelde ligt. Het laatste jaar zijn er tientallen van zulke paarden voor beste prijzen de grens overgegaan. Voor ruins van vier of vijf jaar oud beurde men grif 10.000. In dit verband was het opmerkelijk dat op Indoor-Brabant, vlak na de hengsten- keuringen, een spring:-ncours voor dek hengsten werd gehouden, waarop alle in Nederland geboren half- en kwartbloed- hengsten het, niet zo gemakkelijke parcours, foutloos sprongen. Eén ervan, de hengst Formateur, kwartbloed Trakhener, werd naar men zegt, voor een halve ton naar Duitsland verkocht! Het vernemen van zuke feiten brengt weer meer fokkers er toe aan de omschake ling te gaan meedoen. Opdat deze fokkerij geen totale gokkerjj worde, dienen zij ech ter de adviezen van de fokleiding niet in de wind te slaan. Dit zij hier opgemerkt: pro beer het met goedgebouwde zware merriën, dan is de kans op teleurstelling het kleinst. B. D. E. een eerste premie; eig. Van den Heuvel e.a. te Erp. Een tweede premie kreeg Faam van Van Heyst te Nuenen, een stevig paard uit een goede stal afkomstig. Wanneer men gaat vergelijken naar het aan tal rijpaardhengsten ten opzichte van dat der veelzijdigheidsgroep, dan ziet men daaraan al duidelijk welke richting het met de huidige paar denfokkerij uitgaat! De rubriek jonge rijpaarden telde maar liefst acht eerste premies en vijf tweede. Voorop ging Frostwind van Van de Brand in Haarsteeg, een beste volbloed Trekhener, die nogal onrustig waa. Een goede tweede was Frappant van dezelfde eigenaar, een beste Normandiër. Dan Heraut^ zoon van Cavalerist, eig. Snoek, Almkerk. Deze (Zie verder pag. 31)] Bestrijdt straatgras, muur, ereprijs, Jonge kamille en andere zaadonkruiden in vlas. Gedeponeerd handelsmerk van de BASF N.V. Color-Chemie, Afdeling Landbouw Postbus 1019, Arnhem - tel. (085) 450691 2Ê

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 29