De suikerbiet hij sprak: „Aan elk onkruidje stoot ik mijn neus, voor mij is er geen enkele keus Spuit daarom in elk geval direct na opkomst BETANAL 0 Klei- en Zavelgronden (20-40% slib) Zandgronden (3-5% humus) Na opkomst: 6 1 Betanal kg Venzar 0f (bij grassen en veelknopigen) 6 1 Betanal 2 kg Pyramin (bij veel kamille) Op percelen waar veel duist, windhalm of straatgras voorkomt is een toepassing direct na zaai: 3-4 kg Orga-IPC, gewenst. BETANAL en ORGA-IPC - Orga-produkten 2? OtOCHUtU O Groenbemesting heeft een gunstige invloed op de benodigde trekkracht bij het ploegen. In 1960 bleek op de proeven inzaai van klaver 3 weken na een behandeling met Tribunil, Cer- trol ES of Afasit-Hoe 2913 weinig moeilijkhe den meer te geven. Ook hier bleek witte kla ver gevoeliger dan rode. Overigens moet er rekening mee worden ge houden dat te laat zaaien van klavers bijna al tijd tot teleurstelling leidt. 4, Als een diepe doorworteling de voorkeur ver dient (bijvoorbeeld vaste laag juist onder de bouwvoor). 5. Als men het goed onderploegen van een gras groenbemesting niet mogelijk acht. WELKE KLAVERSOORT VOOR wat de dekvrucht wintertarwe betreft is de rode klaver het meest aan te bevelen. Zaaien eind maartbegin april. In gerst zijn goede ervaringen met o.a. Ladino witte klaver. In vlas is witte klaver het veiligst. Vooral in Zeeuws-Vlaan deren zal er dit jaar nogal wat Tamar witte kla ver worden uitgezaaid. Dit is een nieuwe groot- bladigé witte klaver, afkomstig uit Israël, welke in de dekVrücht weinig ontwikkelt, maar in de stop pel snel veel bovengrondse massa vormt. Deze kla ver bevat een zeer hoog blauwzuurgehalte, zodat beweiding is af te raden. In de rassenlijst zijn nog enkele nieuwe groot- bladige witte klaverrassen genoemd: Lodigiano, Gigant en Blanca. In de praktijk zijn hiermee nog weinig ervaringen opgedaan. Zo dit nog niet ge beurd is, wordt het nu de hoogste tijd dat een keu» ze uit de vele mogelijkheden wordt gedaan, die er op het gebied van de gr oenbemesting bestaan! Eén of meerdere van de reeds eerder vermelde factoren kunnen aan klaver of gras de voorkeur doen geven. Het volgende zaai- en kostenschema kan hierbij van nut zijn. Uiteraard moeten niet al leen de kosten de doorslag geven. Grondsoort, dek vrucht, oogstzekerheid, structuurverbeterende wer king en gevoeligheid voor chemische middelen bij de onkruidbestrijding zullen bij de keuze van de soort groenbemester terdege bekeken moeten wor den. Zaai- en kostenschema voor grassen en klavers voor groenbemesfing In het gewas Italiaans raaigras Engels raaigras kg/ha tijd van zaaien kosten/ ha* kg/ha tyd van zaaien kosten/ ha w.tarwe z.granen vlas erwten 25—30 25—30 25 25 aprilmei mei mei (lengte vlas 58 cm) meijuni S 55,— 55,— 50,— 50,— 20 15—20 15 15 maartapril maart mei (lengte vlas 5—8 cm) mei 50,— 45,— 33,— 38,— Rode klaver kg/ha tijd van zaaien kosten/ ha w.tarwe z.granen vlas 13 13 13 maartapril april maartapril 55,— 55,— 55,— Witte klaver Ladino Witte klaver Tamar kg/ha tijd van zaaien kosten/ ha kg/ha tijd van zaaien kosten/ ha w.tarwe z.granen vlag 7 7 7 maartapril april maartapril 45,— 45,— 45,— 7 7 7 maartapril april maartapril 85,— 85,— 85,— exclusief stikstofbemesting

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 27