POLYRAVE POLYRAVE SUIKERBIET Wat kan de Coöperatie de ondernemende pluimveehouder bieden? minder werk méér ren dement VOEDERBIETEN Een gewas om over te denken zaai daarom 23 COÖPERATIEVE VOORLICHTINGSDAG PLUIMVEEHOUDERIJ |\E landbouw ondergaat de laatste jaren grote veranderingen. Teneinde te komen tot een rationele agrarische produktie wordt gestreefd naar sterke vergroting der landbouwbedrijven en tegelijkertijd naar modernisering. Deze aanpassing aan de eisen des tijds, die tevens gepaard gaat met een voortdurende vermindering van het aan tal arbeidskrachten in tuinbouw, akkerbouw en veeteelt, vraagt een vérgaande mechanisering en automatisering der te verrichten werkzaamheden. Aldus de heer P. G. J. Wijers, directeur N.V. Maplo te Deventer, op de voorlichtingsdag voor de pluimveehouderij te Lunteren op dinsdag 10 maart 1970. Hy wees er op dat vele agrarische ondernemers momenteel voor de taak staan de structuur van hun bedrijf zodanig te verbeteren, dat het hun ook in de toekomst een redelijk be staan kan verschaffen. Dit is geen eenvoudige taak. Alleen al de keus in welke produktietak of -takken men zich zal gaan specialiseren, kan al heel wat hoofdbrekens kosten. Is de beslissing eenmaal gevallen, dan zullen de voorgenomen ver anderingen of uitbreidingen in de regel hoge in vesteringen met zich meebrengen. De coöperaties in Nederland, aldus de heer Wijers, vinden een belangrijk werktterrein in de begeleiding van de agrarische ondernemers bij de aanpassing van hun bedrijven. De coöperatieve dienstverlening aan de boer is zeer veelomvat tend, maar niettemin doeltreffend georganiseerd. Op enkele belangrijke onderdelen van het zgn. volledige coöperatieve pakket werd door hem na der ingegaan. VOEDERS TOT dat pakket behoort om te beginnen de dienstverlening in de vorm van de fabrikage en leverantie van pluimveemengvoeders. De door de coöperaties gefabriceerde voeders voor legkip pen en slachtpluimvee voldoen aan zeer hoge eisen en staan onder strenge controle. De Stich ting-C.L.O.-Controle te Hoogland ziet scherp toe op de juiste samenstelling van de voeders. Ook de kwaliteit van de in het voer gebruikte grondstof fen en de menging worden nauwlettend in het oog gehouden. Voortdurend ook wordt, o.a. aan 't Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schothorst" te Hoogland gewerkt aan de aanpassing van de voeders aan de ontwikkelingen, die zich op het terrein van de pluimveevoeding voltrekken. Dat steeds meer vee houders tot de ontdekking komen, dat het met de door de coöperaties gefabriceerde voeders goed en voordelig voeren Ls, blijkt wel uit de belangrijke terreinwinst, die de coöperatieve mengvoeders boeken. Hun aandeel in de nationale mengvoeder- omzet liep in de laatste vier jaar op van 45 tot 50 Ook de levering van goed diermateriaal behoort tot de dienstverlening van de coöperaties. Basis van deze leveranties, of het nu om leghen nen, slaehtkuikens of kalkoenen gaat zjjn de HYPECO/CPI/BOVANS fokbedrijven. Zowel in als buiten het coöperatieve milieu hebben deze grote bekendheid verkregen, niet alleen in Neder land, maar ook tot ver buiten onze grenzen. STALLENBOUW EEN belangrijk onderdeel van het coöperatief pakket is de bouw en inrichting van pluim veestallen. Wanneer een pluimveehouder voor nemens is zijn pluimveestapel uit te breiden, dan kan hij dit doorgeven aan zijn coöperatie. Deze werkt dan in samenwerking met de afdeling Landbouwbedrijfsuitrusting van CEBECO Deven ter de plannen voor nieuwbouw uit, waarna on der leiding van ervaren bouwkundigen in de kortst mogelijke tijd een modern ingerichte montagestal wordt neergezet. De stallen worden vervaardigd in een uiterst solide houtbouw. Ze hebben een fraai uiterlijk en kunnen door een juiste keuze van de kleur van het houtconserveringsmiddel volledig aan het landschap of aan de overige be bouwing aangepast. Behalve voor de bouw wordt ook gezorgd voor de volledige inrichting der stal len en voor de aanleg en het aansluiten van wa ter en electriciteit. VOORLICHTING EN FINANCIERINGSMOGELIJKHEDEN f\E coöperaties hebben goede voorlichters in dienst, terwijl voorts een team van specia listen van CEBECO voor de gezamenlijke coöpe raties werkzaam is. Ten behoeve van de pluim veehouderij worden de CEBECO-voorlichtings- activiteiten voornamelijk vanuit de vestiging in Deventer bedreven. De coöperaties worden voor wat betrèft de ziektepreventie en -bestrijding bij gestaan en geadviseerd door de Stichting PLUVA te Amersfoort, een modern ingericht diergenees kundig onderzoekcentrum. De bouw en inrichting van pluimveestallen vraagt, vooral wanneer het om de-huisvesting van grotere aantallen dieren gaat, belangrijke inves teringen. De verzorging van grote eenheden pluimvee is in de regel slechts mogelijk door een vergaande mechanisering en automatisering toe te passen en daarmee zijn veelal flinke bedragen gemoeid. Slechts zelden zal een pluimveehouder in staat zijn bij nieuwbouw of uitbreiding de benodigde gelden volledig uit eigen middelen bijeen te bren gen. In coöperatieve kring zijn evenwel uitsteken de financieringsmogelijkheden aanwezig. Als onderdeel van het coöperatief pakket be schikken de coöperaties te zamen met CEBECO speciaal voor de legsector over een financierings regeling voor de aankoop van jonge hennen en vermeerderingsdieren. Is de pluimveehouder er éénmaal in geslaagd de bouw en inrichting van zijn stal financieel rond te krijgen, dan nóg is hij niet klaar, want dan zijn nogmaals belangrijke bedragen nodig voor de betaling van de dieren en van het voer. Speciaal in de legsector gaat het bij aanschaf van bijv. 20-weekse jonge legkippen of moederdieren om flinke sommen gelds. Voor de financiering hiervan hebben de coöperaties te zamen met CEBECO een oplossing gevonden door de oprichting van de Maatschappij Pluimvee-ont wikkeling, N.V. Maplo te Deventer. De plaatse lijke Raiffeisenbanken stellen onder borgstelling van de N.V. Maplo kredieten ter beschikking, die o.m. kunnen worden gebruikt voor de aankoop van hennen en voer. INTEGRATIE EN AFZET MET betrekking tot de afzet van eieren en slachtpluimvee bieden de coöperaties de pluimveehouder meerdere mogelijkheden, steeds met inachtneming van diens volledige zelfstandig heid. Voor slaehtkuikens en slachtkalkoenen is de integratieregeling van de Pluimveeslachterij „We- zep" N.V. een algemeen voorbeeld van een ver antwoorde risico-spreiding. Maar ook in de leg sector beschikken de coöperaties over goede af zetkanalen. Van uitermate groot belang is en dat geldt in deze tijd van snelle ontwikkelingen meer dan ooit dat de ondernemer vertrouwen kan stel len in degenen met wie hij voor de levering van zijn benodigdheden en voor de afzet van zijn pro- dukten in zee gaat. De aan- en verkoopcoöpera ties hebben bewezen het vertrouwen van de boer waard te zijn. Zij tonen aan voor de belangen van de pluimveehouder te waken. Zij stellen alles in het werk zijn positie te versterken en het hem mogelijk te maken zoveel mogelijk winst uit zijn bedrijf te halen. Aldus de heer Wijers. COöP. BOUW VAN VARKENSSTALLEN DOOR VASTABOUW Door een 40-tal coöp. aan- en verkoopverenigin gen Cebeco en Coveco is de N.V. Vastabouw opge richt, die zich zal bezighouden met de bouw en inrichting van varkensstallen. Bij deze vorm van stalbouw houdt de varkensfokker of -mester voor eigen risico en met behoud van zijn volledige zelf standigheid zijn eigen varkens. De stal blijft ge durende een bepaalde tijd eigendom van de N.V. Vastabouw, doch wordt na afloop van deze periode in eigendom overgedragen aan de varkenshouder. Een en ander is een uitbreiding van het diensten pakket aan de boer door de coöperaties naast de reeds bestaande financieringsmogelijkheden. C DEN ENGELSEN C.A.R. Goes De teelt van voederbieten is de laatste jaren voortdurend achteruitgegaan. Dat is begrijpelijk omdat de verzorging van dit gewas, de oogst en opslag, alsmede de aanwending tot heden nogal arbeidsintensief was. Bovendien tast de teelt van voederbieten het areaal te verbouwen suikerbieten aan. Niettemin is een aarttal veehouders de teelt van dit gewas trouw gebleven. Op die bedrijven hebben de voederbieten een gunstige invloed op het verkregen arbeidsinkomen. Dat komt omdat geen enkel voedergewas een zo hoge zetmeelwaar- de-opbrengst per ha oplevert en het bovendien zo is dat dit smakelijke, gemakkelijk verteerbare pro. dukt door extra opname de groei of produktie van het vee bevordert en daarom krachtvoerbesparend werkt. In de huidige situatie doen zich omstandigheden voor die het zinvol maken te overwegen de teelt van voederbieten opnieuw te beginnen dan wel er enige uitbreiding aan te geven. We noemen twee redenen. De geldelijke opbrengst van suikerbieten wordt aan banden gelegd. De suikerbiet is steeds een der belangrijkste pijlers geweest voor het bouw plan op het akkerbouw- en het gemengde be drijf. Thans ligt dit enigszins anders. De op brengst van de suikerbietenteelt wordt in Neder land bepaald door het aan ons land toegewezen kwantum vette suiker. Dat betekent dat naar mate de oogst van suikerbieten groter uitvalt daarvan maar zeer weinig aan de teler ten goede komt. Zie daartoe blz. 48 en 49 van het maand blad Suiker Unie (maart 1970). De teelt en oogst van voederbieten kan ook met minder werk. Bij de teelt van voederbieten ope nen zich, zulks in tegenstelling tot het recente verleden, steeds meer mogelijkheden tot beper king van de aan te wenden arbeid. Voor zaaien, opéenzetten en de onkruidbestrijding ligt de nodige arbeid op hetzelfde niveau als bij de moderne teeltmethoden van suikerbieten daar ook bij de voederbieten precisiezaad kan wor den gebruikt en chemische'onkruidbestrijding kan worden toegepast. Ook 't mechanisch rooien van de voederbieten is mogelijk, al is het daar bij wel wenselijk een biet te verbouwen met een wat hoger droge stofgehalte. Wie over de mogelijkheden van de moderne voe derbietenteelt meer wil weten, kan bij zijn bedrijf s- voorlichter of het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Goes (Westsingel 58, tel. 011006440), vlugschrift nr. 158 van het Ministerie van Landbouw en Visserij aanvragen over: „Voederbieten, een best voedergewas". Vooral voor de bedrijven met een vrij omvang rijke rundveestapel, met zowel melk-, jong- als mestvee, kan het zin hebben 2a 4 are voederbieten per stuks grootvee te gaan verbouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 23