UIT DE PRAKTIJK Spint in komkommers Einde van het winterkwartaal Nogmaals de bestrijding van schuimplastickevers Zwakke stemming vo r appels duurde voort DINGEN VAN DE WEEK 20 NIEUWS VAN HET BESTRIJDINGSMIDDELENFRONT MET het begin van de lente, is voor de THOOL- SE vollegrondstuinder de tijd weer aange broken om het zaad weer aan de grond toe te vertrouwen. Het vergaderseizoen is ook weer tot een eind gekomen, en de trouwe bezoekers heb ben op deze manier weer wat kennis op kunnen doen. Dat kan hen ten nutte komen op hun eigen bedrijf. Dikwijls was het voor de bedrijfsstudie- clubs een zoeken, hoe of men zijn leden van dienst kon zijn in hun bedrijfsvoering. Niet altijd zal men er in geslaagd zijn, om hierin de juiste weg te vinden. Het feit echter, dat men in groeps verband, en zo mogelijk met een goede inleider samen de zwakke plekken in onze bedrijfsvoering tracht te verbeteren, is al een stap in de goede richting. Hierdoor kunnen soms wensen en/of suggesties doorgegeven worden naar de hogere regionen van onze organisaties, die op hun beurt weer ter bestemder plaats de maatregelen kun nen bepleiten die nodig zijn voor een gezonde bedrijfsvoering. Steeds méér zal het nodig zijn dat men persoonlijk zelf de ontwikkeling nauw lettend gadeslaat, als men prijsstelt op een zelf standige onderneming, hetzij groot of klein. Steeds méér zal men te maken krijgen met grote inves teringen en dat zijn dingen waar velen van ons zwaar tegen aankijken. Het is altijd gemakkelijker dat men naar deze dingen toe kan groeien, dan dat men er naar toegedreven wordt. Het is een moeilijke zaak om te kunnen beoordelen waar het hoogste rendement zit van eigen, of geleend kapitaal. Niet alles zal men met theorie kunnen aanleren, maar de toekomstige ondernemer zal in zijn jeugd, zeker zo goed mogelijk, het onderwijs moeten volgen, dat aangepast is aan de toekomsti ge eisen. Wat het heden betreft, gaan wij met het begin van de lente, ons zaad- en pootgoed toevertrou wen aan de grond, met de verwachting om de oogst weer te zijner tijd binnen te kun-en halen. Tot eind maart heeft de temperatuur nog niet meegewerkt om de overwinterde gewassen wat tot nieuw leven aan te sporen. De winterbloem- koolpercelen liggen er meest nog maar wat dor bij. Maar met enige dagen zonnig weer kan hier spoedig verandering in komen. Op het proefveld voor deze teelt komt steeds duidelijker naar voren welke variëteiten het méést van de winter te lijden hebben gehad, en komen er opmerkelijke verschillen naar voren. De plantuien zijn reeds en nu wel voor 100 machinaal, uitgeplant. Dat zou anders niet meer mogelijk zijn, omdat handwerk beslist te duur zou zijn. Steeds méér zal óók de gladiolenteelt gemechaniseerd moeten worden uitgevoerd, om de kostprijs niet te hoog te laten oplopen. De vóór verkoop van gladiolen, oogst 1970, komt ook nog maar zeer slecht op gang, alleen in enkele soorten worden er wat zaken gedaan voor matige prijzen. Maar ja, het is nog maar aan 't begin van het teelt jaar, dus kan daarin nog een verandering ten goede komen. Met gematigd optimisme kunnen wij nu toch weer aan de slag. (Zie verder volgende pag.) Naar aanleiding van het artikel „De bestrijding van de schuimplastickever'' in ons Land- en Tuin bouwblad van 6 maart j.l. waarin voor de bestrij ding van bovengenoemde kever het product Orga- vumitex (fenitrothion) naar voren wordt gebracht hebben wy het genoegen u mede te delen, schrijft Bayer Agrochemie ons, dat zowel zijzelf als het Rij kslandbouwconsulentschap voor Plantenziekten te Wageningen (Ir. H. Naber) in de praktijk bijzon der goede ervaringen hebben opgedaan met het Bayer-Preparaat Bayon. Dit middel, aldus het schrijven, op basis van iso-propoxy-fenyl-N-me- thylcarbamaat, heeft een zeer snelle werking, waar door het ongedierte onmiddellijk uit de schuilhoe ken wordt gedreven en direct dood gaat. De belang rijkste eigenschap is de lange werkingsduur, 3% 4 maanden. Baygon bestrijdt zowel kruipend als vliegend ongedierte zoals Tempexkevers, bloedluis by kippen (Dermanyssus gallinae), luizen, vlooien, mijten, teken, mieren, oorwormen, pissebedden, vliegen, muggen e.d. Er zyn in Nederland voor dit doel twee formuleringen verkrijgbaar, nï. Baygon- Emulsie en Baygon-Spray. De emulsie wordt ge adviseerd voor grote objecten en dient 1 39 (250 cc/10 liter water) te worden verspoten. Alle schuil- hoeken grondig behandelen. De Spray is een spuit bus voor kleinere objecten. Ook daarbij alle schuil hoeken van korte afstand grondig spuiten. Ligtermoet Chemie N.V. te Rotterdam brengt een middel „Omite 30 in de handel als Spint bestrijdingsmiddel in komkommers. Het laat geen zichtbaar residu op het gewas achter en de veilig heidstermijn bedraagt in komkommers drie dagen. Om met Omite een goede spintdoding te verkrij gen moet een dosering van 100 gram op 100 liter water (0,1 worden aangehouden. Naast de dosering is echter ook de te gebruiken hoeveelheid spuitvloeistof van groot belang. Om een goede bedekking van het gehele gewas te verkrijgen zal, afhankelijk van de zwaarte van het gewas, een hoeveelheid spuitvloeistof van fi tot 1 liter per m2 komkommers noodzakelijk zijn Alleen met behulp van hogedruk-spuiten is het goed mogelijk voldoende doordringing in het kom kommergewas te verkrijgen. De meest ideale spint- bestrijding wordt dan ook verkregen wanneer een grote hoeveelheid spuitvloeistof, in de juiste dose ring, onder hoge druk in het gewas wordt verspo ten. Op de fruitveilingen in ons gebied bleef het aan bod van appelen in de afgelopen periode zeer ruim maar de vraag was beperkt en de prijzen van de belangrijkste rassen hadden de grootste moeite om zich te handhaven. Golden Delicious kwam gemid deld op een wat lager niveau. Steeds opnieuw horen we van de handel dat ze volop in de Franse Golden Delicious zitten waar van de kwaliteit beter is dan van de Hollandse terwijl de prijs ook laag is. Hoe lang dit grote aan bod uit Frankrijk nog zal voortduren valt niet te zeggen. Voorlopig lijkt er nog weinig kans dat het zal ophouden. Vermoedelijk zijn we wel een kleine maand verder voor dat het geval is. Er werden vorige week in Zeeland nog wel eens partijtjes Golden Delicious grote maat verkocht voor 50 cent per kg of soms nog iets daar boven, maar dat was dan eigenlijk extra kwaliteit. De ge middelde klasse I kwaliteit grote maat kon niet meer boven 40 cent per kg komen en de maat 65 70 mm bleef meestal beneden 30 cent. Klasse II kwaliteit was gemiddeld nog ongeveer 5 cent per kg goedkoper. Goudreinette kon zich ook al niet onttrekken aan de zwakke stemming. De grote maten van dit ras werden verkocht voor 45— 50 cent per kg en de kleine maat deed rond 40 cent. De klasse II kwaliteit noteerde vrijwel een zelfde prijs. De vraag voor Franse rekening naar de goud- reinette is wat minder geworden, mede omdat het seizoen voor dit ras eigenlijk voorbij is. In Terneuzen bleef het aanbod van Cox's Orange Pippin zeer ruim. De prijzen toonden grote ver schillen, afhankelijk van de kwaliteit. De grote maten van redelijke kwaliteit werden verkocht voor 6070 cent per kg maar een wat mindere kwaliteit deed in deze maat al gauw 20 cent per kg minder. De prijs van de maat 6570 mm lag meestal rond en iets boven 40 cent per kg maar er werden ook partijen verkocht rond 30 cent. Jonathan met een goede kleur bleef gevraagd en noteerde rond en soms iets boven 45 cent per kg voor de grote maten, maar wanneer er geen of wei nig kleur op de vruchten zit dan ligt de prijs al gauw 20 cent per kg lager. Winston met een mooie kleur werd verkocht voor 5060 cent per kg en partijen met weinig kleur deden in de grote maten 30±0 cent per kg. De maat 6570 mm van dit ras werd verkocht voor 3040 cent per kg. De aanvoer van Conference peren bleef groot en de vraag liep iets terug, vooral voor Engelse rekening. Er begint daar concurrentie te komen van de peren van de nieuwe oogst uit het zuidelijk halfrond. De Con ference klasse I 5560 mm deed rond 55 cent per kg, de maat 6065 mm rond 65 cent en de grote maat rond 70 cent. Het wordt weer voorjaar. We zouden het nog niet direct zeggen aan de temperaturen van de laatste weken, maar toch wel wanneer we kijken naar de aanvoeren van voorjaarsgroenten op de veilingen. Er komen toenemende aanvoeren van sla, ook plaatselijk in Zeeland, en er worden regelmatig par tijen radijs en spinazie aangevoerd. Het zijn geen grote produkten in Zeeland maar niettemin zijn er toch verschillende telers die er een boterham aan verdienen en dit jaar gaat het redelijk wat de afzet betreft. De aanvoeren van sla zijn landelijk gezien tot nu toe belangrijk kleiner geweest dan het vorig jaar. Hiertegenover stond een goede vraag en het gevolg was dat de prijzen gemiddeld wat hoger lagen dan het vorig jaar in dezelfde periode. Verwacht mag worden dat de afzet deze week, met de paasdagen in zicht, ook geen moeilijkhe den zal hebben gegeven. Wat de afzet van de Zeeuwse kassla betreft is het nog een verwarrend beeld. Er zijn telers die in Bergen op Zoom vel len, er wordt geveild in Zwijndrecht, ook wel in Rotterdam en dan soms op de eigen veiling. Er Is over die afzet van de hoofdprodukten van de Zeeuwse glastuinbouw al veel gezegd en geschre ven. Een bevredigende oplossing werd tot nu toe niet verkregen. Toch zijn we van mening dat er In Zeeland zeker een redelijke oplossing voor de gezamenlijke afzet zonder al te veel kosten te vin den zou zijn indien de wil om een gelijke lijn te trekken wat groter was. We weten dat de Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie zich reeds met dit probleem heeft bezig ge houden en dat ook deze mensen er niet zijn uitge komen. Toch blijven we volhouden dat het moge lijk moet zijn in Zeeland tot een verantwoorde prijs vorming te komen maar dan zullen we het aanbod niet moeten versnipperen. Met de uitbreiding van de glasteelt loopt het overigens niet hard. Een enkele aardbeienteier die reeds glas had, heeft er een stuk bij laten zetten maar het gaat toch niet om oppervlakten van be tekenis. Ook de groententeelt onder glas breidt zich slechts weinig uit. We lazen een uitspraak van minister Lardinois, gedaan op een verkiezingsbij eenkomst in het Westland, dat het zeker mogelijk en ook wel wenselijk is indien glastuinders uit dit gebied zich elders zouden vestigen om hierdoor in het Westland meer ruimte voor recreatie te ver krijgen. We weten dat de omstandigheden voor de teelt van groenten onder glas in Zeeland vrijwel even gunstig zijn als in het Westland. Wie weet welke perspectieven dit nog opent voor ons gebied. Op de vergadering van de bond van Binnenland se groothandelaren in groenten en fruit die vorige week werd gehouden is nog al wat critiek geleverd op het feit dat er deze winter in ons land enkele maanden geen goede kwaliteiten Golden Delicious te koop zijn geweest, terwijl ze toch beschikbaar waren. Er werd gezegd dat dit lag aan het nieuwe verkoopsysteem van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen maar de voorzitter van de bond de heer Mol heeft duidelijk gezegd dat dit niet het geval is omdat het Centraal Bureau zelf veel te weinig fruit in handen had gekregen van de telers. De telers wilden zelf beslissen over hun verkoop en waartoe dit leidt zien we op het ogenblik. We hebben reeds eerder geschreven over de algemene klacht van de handel dat er te weinig appels te koop waren in december en januari. We konden toen zeggen dat de prijzen zo laag waren dat niemand interesse had om te verkopen. Ondertussen zijn we drie maanden verder en de prijzen liggen lager dan rond de jaarwisseling. Dan spreken we nog maar niet over de bewaarverlie- zen en koelkosten die sindsdien zijn opgetreden. Het is een moeilijke zaak. De oplossing valt zo maar niet aan te geven. Toch staat vast dat we als telers steeds meer de beschikking over ons fruit zullen moeten overdragen aan onze verkoop-or ganisatie, de veiling. Voor dit seizoen is het te laat maar voor het nieuwe seizoen zullen we ons daar terdege op moeten bezinnen want zo als het nu gaat, kan het echt niet langer. Met belangstelling hebben we vorige week ken nis genomen van de voorstellen voor een fruitteelt- beleid zoals de drie organisaties waaronder onze Zeeuws-Brabantse Maatschappij deze hebben op gesteld. Het is een gedegen nota geworden die nuchter en zakelijk de feitelijke situatie van dit ogenblik laat zien en duidelijk aan geeft op welke wijze er geholpen zou kunnen worden om een kern van goede fruitbedrijven in ons land te behouden. Het woord is aan de minister. Voor 1 april is hem gevraagd te zeggen wat hij wil doen voor de fruit teelt. Mogelijk weten we iets meer wanneer dit blad verschijnt want dan is het wel erg kort dag geworden. Het is moeilijk om vertrouwen te blij ven stellen in het fruitteeltbeleid van de regering wanneer dat steeds opnieuw teleurstelt. Toch wil len we dat nog steeds doen want we geloven nog altijd dat de minister het heeft gemeend toen hij zeü dat de fruitteelt in Nederland niet mag verdwijnen. Dan zal hij echter het blijven bestaan wel mogelijk moeten makenl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 20