Kennismaking met: onze adviseuse, mej. R. Geluk r Jongereraactiviteiten ao Voor vele P.J.Z.-leden geen onbekende. Tot je spijt mis- schien geen traditioneel inter- viewtje. Wel een artikeltje waarin een paar punten ge noemd worden, die ons stof tot nadenken geven. Op de leden raadsvergadering van 21 maart a.s. komen deze facet ten ook ter sprake. Hieronder reeds één reaktie. Die van jul lie graag op de een-en-twin- tigste. HET is de bedoeling om in dit stukje iets over mezelf te vertellen; een soort kennismaking met de P.J.Z.-leden. Enkele gegevens: tot en met mijn middelbare schoolopleiding heb ik in Capelle gewoond, een „vlek" tussen Zierikzee en Nieuwerkerk. Daarna ben ik alleen tijdens weekenden en vakanties in Zeeland geweest, dus steeds voor korte perioden. Desalniettemin voel ik me erg verbonden met Zee land, de bewoners, de boerderij, het buiten-zijn, paardrijden, en met vele andere daarmee samen hangende zaken, zoals 't lid blijven van de P.J.G. Via een jaar „Rollecate" en enkele praktijk ervaringen in den lande, plus een paar maanden Wales, belandde in op de Sociale Akademie in Amsterdam. Daar hoop ik dit jaar een papiertje te halen van de richting cultureel werk. Mijn voorlopige toekomstplannen liggen in het kader van „een beetje werken", „eenbeetje rondtrek ken" en „andere mensen en andere landen leren kennen". WAAROM ik me momenteel met de P.J.G. in H zijn totaal en de P.J.Z. in het bijzonder bezig houd, heeft enkele oorzaken naast het zgn. „erin-rollen". Ik heb nogal eens kritiek; die wil ik graag kwijt, maar dan ook op de plaats waar er misschien reaktie op komt en waar er iets mee .T houdt in dat: Van harte welkom op het „P. J. Z.-JUWEEL" .op zaterdag 21 maart 1970 in het „Dorpshuis" te Kruiningen. Aanvang: 20.00 uur. Entrée: 2,50 voor leden. Prijsuitreiking winnende afdeling. Prijsuitreiking beste individuele prestaties. Opvoering winnende toneelstuk. Grandioos Bal m.m.v. „The Variations". gedaan kan worden. Ik zie de eerste vijf jaar nog een plattelandsjongerenorganisatie, maar dan op vele andere manieren, dan waarop nu gewerkt wordt. Het belangrijkste vind ik, dat iedereen zich bewust) wordt van zijn eigen situatie ;en goed bewust) waarin hij leeft, woont, werkt, enz. Die bewustwording kan o.a. tot gevolg hebben, dat er vele dingen en toestanden zijn, waarmee je het niet eens bent en waaraan je iets wilt en kunt doen. (doen, volgt uit kritiek, die in woorden soms gemakkelijk geuit wordt.) De P.J.G. kan bij deze bewustwording en ver- anderingsaktie een helpende kracht vormen. Als organisatie en als bestuur kun je een stimulans in een bepaalde richting geven. Je kunt een aan bod van service-diensten geven, je kunt in grot~r verband je stem laten horen, maar het hangt alle maal af van de leden en van niemand anders Ieder lid, iedere plattelandsjongere zal zelf moe ten denken, zelf zijn keuze moeten maken en zelf zijn stem laten horen. het eigenlijke werk in de afdelingen gebeurt; de aktiviteiten(programma's) door de leden zelf opgesteld en uitgevoerd worden en niet door het bestuur het niet gaat om de wedstrijden en bepaal de elementen daarbij, maar om 't zelf bezig- zijn met b.v. het bespreken en verwerken van problemen, kreatieve uitingen; een bestuur en organisatie ten dienste van de leden staat en niet andersom; er op plaatselijk vlak op alle mogelijke en onmogelijke manieren gezocht moet worden naar samenwerking met andere jongeren organisaties, die zich met dezelfde zaken bezig-houden als de P.J.G. niet alleen samenwerking, maar ook samen gaan, misschien gepaardgaande met de op heffing van de eigen P.J.G.-afdeling IK geloof in een zeer kritische bezinning op de functie van de P.J.G. en als blijkt, dat de meeste leden de P.J.G. alleen gebruiken voor ag rarische zaken, dan vind ik, dat die kant een goe de aandacht moet krijgen. Als dan blijkt, dat de genen, die aan sport, toneel en politiek doen, zich bezighouden met streekontwikkeling, gaan dan sen, enz., enz. dat toch al in andere verbanden zoeken, dan hoeft de P.J.G. zich daar niet eenmaal per jaar mee bezig te houden. Kortom: ik zie öf een sterke beperking van al lerlei funkties van de P.J.G., öf een zichzelf op den duur opheffende P.J.G., welke dan al zijn funkties aan specifieke, gerichte organisaties of instellingen kwijt is. De enige funktie, die ergens anders niet aan de orde komt, is de agrarische. Misschien dat in samenwerking met de K.P.J. en C.P.J. dit de enige funktie blijft. Wanneer er een ontwikkeling in de bovenge noemde richting gaande is en zo ook doorzet, dan vind ik, dat de P.J.G. een ontzettende goede taak verricht heeft in de vorming en bewustmaking van de plattelands jongeren. Dit waren nog maar heel summier enkele gedachten over het P.J.W.-werk. Ik zou er veel dingen aan kunnen toevoegen, maar voor deze „kennismaking" laat ik het hierbij. Ik stel deze gedachten gaarne ter discussie en wil ze desge wenst graag toelichten. RIA GELUK. CURSUS „BEDRIJFSOVERNAME" Dinsdagavond was het dan zover. Start van de cursus „Bedrijfsovername", georganiseert door de afdeling Almkerk/Werkendam. Jammer genoeg waren op deze openingsavond niet alle cursisten aanwezig. Dat zal ongetwijfeld de volgende avon den wel het geval zijn. Tijdens de discussie ontstaan naar aanleiding van een inleidend gesprek door de heer Hoyting .bleek wederom de bittere noodzaak van gede gen informatie en studie. Diverse cursisten waren zichtbaar verrast door uitspraken van de inleider. Begrippen als erfrecht, legitieme portie, testa ment, enz. werden glashelder verklaard. Natuur lijk was dit niet het grootste nieuws. We kenden de begrippen al vrij goed. Ten minste, dat dach ten we. Maar ook hier de verraderlijke addertjes onder het gras. Het zijn nu juist deze addertjes, kleine lettertjes, tussen-de-regels-door-lezertjes, die een brok ellende veroorzaken. Je denkt een waterdichte afspraak, kontrakt, enz. te hebben, maar het blijkt in de praktijk en op het bepaalde moment waterverf en nog minder te zijn. Een openingsavond, die zonder meer al verschillende belangrijke conclusies opleverde Er zullen er in de komende lessen ongetwijfeld nog meer volgen! Als cursist moet het een prettig gevoel wezen, te weten, dat ie bezig bent aan een bewapening tegen diverse vervelende zaken, welke zich zonder deze wetenschap van jouw kant onge twijfeld voordoen. DISCUSSIE-AVOND SCHOUWEN-DUIVELAND Op 26 maart a.s. discussieert de afdeling Sohou- wen-Duiveland in de aula van de La; re Land en Tuinbouwschool te Zierikzee over het onder werp: „De verhouding jongenmeisje ver loofd zijn manvrouw." De heer K. van Leeuwen, arts te Bruinisse, ver- zorgt de inleiding over dit onderwerp. De inlei ding zal gespreksstof aandragen voor de daarop volgende discussie. Denk en praat mee over een onderwerp, dat momenteel aan allerlei norm- en waardeverande ringen onderhevig is. We beginnen om 20.00 uur in aula van „De Kluut" te Zierikzee. voorzitter der P.J.Z., de heer F. van den Hoek. De reünie begint om 14.00 uur, SPRANG-CAPELLE De afdeling komt op 3 april a.s. in cafetaria M. Bax te Sprang bijeen voor bespreking van de zo merreis, een uitwisseling, en enkele andere akti- viteiten. Jouw komst naar de bijeenkomst is van belang! Dus graag om 20.00 uur present. OCH MENSEN Deze zucht naar aanleiding van de discussie over verdovende middelen, gehouden voor en door de afdeling Axel/Zaamslag op vrijdag 6 maart j.l. De discussie begon met een inleidend gesprek van de heer Korstanje, adjunct-direkteur van het consultatiebureau voor alcoholisme en an dere verslavingsziekten. Ja, wat moest er voor zinnigs over gezegd worden. Het was en bleef een zeer technisch praatje, waarop weinig diepgaande discussie mogelijk was, aangezien de daarvoor be nodigde kennis ontbrak. Geen van ons was in die mate met de middelen bekend (verslaafd), dat hij ons uitleg over het „hoe" en „waarom" kon geven. Desalniettemin was het een bijzonder leerzame avond, dit mede dank zij de heer Korstanje. Uit de discussie bleek, dat we allemaal reeds meerdere malen met middelen waren geconfron teerd, n.l. met coffeïne, een stimulerend middel, ge bruikt door coureurs; met alcohol, een roesverwekkend middel; met rustverwekkende middelen, veelal via de arts. REÜNIE 4-WEEKSE CURSISTEN P.J.Z.-leden, die in 1970 hebben deelgenomen aan de 4-weekse, komen op zaterdag 11 april a.s. in café „De Landbouw" te Goes voor een reünie bijeen. Op deze reünie proberen we de plus- en minpunten van de 4-weekse te achterhalen. Te vens vindt op deze reünie de uitreiking van de subsidiebij drage aan de cursisten plaats door de DOE MEE AAN DE ZAAIWEDSTRIJD Je kunt dit voorjaar weer meedoen aan een zaai wedstrijd, georganiseerd door West Zeeuws- Vlaanderen. Het betreft hier een zaaiwedstrijd voor erwten en stambonen. De prestaties worden door deskundigen beoordeeld. Opgave voor deel name aan de wedstrijd zo spoedig mogelijk bij: A. Rosendaal te Zuidzande, tel. 01170-2535. TOCH Daarnaast zijn er dan nog de roesverwekkende- en bewustzijnsvernauwende middelen. Bij deze laatste groep behoren o.a. ook hashish, marihuana en L.S.D. Marihuana en hashish konden op het eerste gezicht geen kwaad. Maar ja op kwaad zou misschien erger kunnen volgen. L.S.D. was reeds veel ingrijpender. Hiervoor moest men waar schijnlijk over een goed georganiseerde groep be schikken met o.a. auto's, taxi's, nuchtere leiding, goede passende muziek, enz. Toen vervolgens een enkeling -eeds in een soort trance verviel wellicht door een soort hypnose, of vorm van meditatie (een tegengif voor het probleem) bracht de inleider hem met een schok tot de werkelijkheid terug door de woorden: „Men moet zich niet teveel van deze middelen voorstellen, want zoveel is er nu ook niet aan". Door het uitspreken van deze woorden uit het land der dromen teruggehaald, verhief ik me weer uit mijn stoel met de woorden „och mensen toch". MARTIN DEKKER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 30