HOUDERIJ wikkelingen in Zeeland 25 F. EDZERS Consulentschap Varkens, en Pluimveehouderij Tilburg OPFOK Er zijn in Zeeland 7 specifieke opfokbedrijven; dit aantal is niet in overeenstemming met het aan tal legkippen die hier worden gehouden. Door de minder goede eierprijzen is de belangstelling voor de opfok van hennen toegenomen. Wanneer het een en ander financieel realiseerbaar is komen er in 1970 een 4-tal specifieke opfokbedrijven bij. In de afgelopen vier jaar hebben 7 legpluimveehou ders de opfok van hennen in eigen hand genomen. De resultaten op deze bedrijven zijn zeer gunstig. Ook is de uitval ten gevolge van Leucose en Marek- severlamming op deze bedrijven vrij laag. Op vier bedrijven heeft de opfok op batterijen plaats. De overige opfokbedrijven werken met gedeeltelijk- en volledig draadrooster. De bestaande opfokbedrijven zijn echter wel sterk in opfokbatterijen geïnteres seerd. De toekomstige opfokkers tonen veel belangstel ling voor de drie-etage-opfokbatterijen. Bij dit sys teem kunnen veel dieren perm2 hokruimte worden gehouden, hetgeen financieel aantrekkelijk is. Wan neer dit systeem wordt toegepast moet het gebruik van centrale verwarming sterk in overweging wor den genomen. Ook mag de m3 hokinhoud per kui ken niet worden verwaarloosd. Ook het overzicht op de dieren is bij een drie-etage-batterij ongunstig. De opfokkers zullen met al deze punten rekening moeten houden. LEGBATTERIJ-BEDRIJVEN Het aantal batterij-bedrijven is sterk toegeno men. In het afgelopen jaar zijn geen traditionele hokken meer gebouwd. De belangstelling is in de eerste plaats op het flatdecksysteem en de trap- batterijen gericht. In verband met de mestver- wijdering is dit een begrijpelijke zaak, terwijl ook in de praktijk is gebleken dat niet alle drie-etage batterij-systemen storing vrij zijn. Op de bedrijven met flatdeck- en trapbatterijen wordt voor vrijwel 100 het drijfmestsysteem toegepast. Bij de drie etage-batterij-bedrijven zijn er drie bedrijven die de mest met stro verwerken en als zodanig opslaan. Het aantal vacuumtanks is in het afgelopen jaar sterk toegenomen. Verschillende landbouwers/- pluimveehouders hebben zelf een vacuumtank ge kocht, om de mest op eigen bedrijf te kunnen uit rijden. In Yerseke is een combinatie van landbou wers ontstaan, die gezamenlijk een vacuumtank hebben aangeschaft. Bij deze combinatie zijn 5 pluimveehouders aangesloten met totaal 43.000 leg kippen. PRIJZEN De gemiddelde eierprijs over 1969 bedroeg 1,86 per kg. De laagste weekprijs was 1,57 per kg eie ren, de hoogste weekprijs 2,45 per kg eieren. De periode van lage eierprijzen is dit jaar te lang ge weest. Hoewel er grote financiële verschillen per bedrijf voorkomen, mogen wij niet van een gunstig legpluimveejaar spreken. Vooral op de bedrijven Sterke toename van het aantal legbattery-bedrijven met in de eerste plaats belangstelling op hel flatdecksysteem en de trapbatterijen in verband met de mestverwijdering waar de hennen omstreeks mei in produktie zijn ge komen, is tot nu toe geen vergoeding voor de arbeid verkregen. In voorgaand overzicht is uitgegaan van de C.R.E.-basisprijs, plus een toeslag van 10 cent per kg eieren. Door het merendeel van de Zeeuwse pluimveehouders wordt deze prijs ontvangen. Er zijn enkele pluimveehouders die de middenprjjs van de Barneveldse markt min 4 cent per kg krij gen uitbetaald. Op andere bedrijven wordt de Arn hemse kg eierprijs plus 12 cent ontvangen, maar hebben daarnaast nog een kwantumtoeslag en een prijsgarantie van f 1,95ƒ2,05 per kg per jaar. In Zeeland zijn 11 pluimveehouders bij de eierring aangesloten. Er is in de laatste tijd meer belang stelling ontstaan voor een minimum eierprijsgaran- tie. HOKKENBOUW Er zijn in Zeeland in 1969 26 pluimveehokken bij gekomen. Van deze hokken zijn er 11 van hout en 15 van schuimbeton gebouwd. De houten hokken zijn als bouwsysteem door 2 particuliere firma's en 1 coöperatie gebouwd. Van de 7 gordijnhokken zijn er drie door de pluimveehouders zelf gebouwd. De belangstelling voor de gordijnhokken is toegeno- lijke ventilatie. In bepaalde streken van Zeeland voelt men niets voor de bouw van houten hokken. Waarschijnlijk dat de vroegere ongunstige ervarin gen van zeewater hieraan schuldig is. Met de bouw- men, evenals voor de gesloten hokken met natuur- pakketten van de fa. Van Wanroy en de fa. Hout man, heeft men in Zeeland gunstige ervaringen op« gedaan. Zowel het hok, als de inventaris en het ventilatiesysteem zijn goed op elkaar afgestemd. Ia overleg kunnen hier ook nog eventuele wijzigingen in worden aangebracht. In de gebouwde hokken werden de volgende batterijsystemen geplaatst: 7 bedrijven met drie-etagebatterijen 14 bedrijven met trapbatterijen 2 bedrijven met flatdeckbatterijen 3 bedrijven met compactbatterijen Indeling gebouwde batterijhokken: 3 leghokken met natuurlijke ventilatie 7 leghokken met gordijnen 15 leghokken met ventilatoren 1 opfokhok met ventilatoren aantal m2 1040 2314 5876 425 aantal dieren 13.550 28.786 79.856 12.000 Uit dit lijstje blijkt dat het aantal legkippen weer is toegenomen. Dit jaar zijn er geen hokken voor slachtkuikens gebouwd. In december waren een aantal opfokhokken in aanbouw, die in de loop van 1970 gereed zullen komen. nieuw veevoederprodukt uit melasse- residu te Bergen op Zoom 375.000,— Voorzieningen voor de produktie van aseptische baby-dieetvoeding in een zuivelfabriek te Bolsward 608.804,— Installatie voor het steriliseren en aseptisch afvullen van melk en melk- produkten in een zuivelfabriek te Oudewater 375.000,—* Omschakeling op moderne verpakkin gen in een consumptiemelkbedrijf te Rijswijk (Z.-H.) f 260.854,— Uitbreiding van een tuinbouwveiling te Nieuw-Amsterdam f 140.684,— Stichting van een tuinbouwveiling te Gronsveld (L.) f 708.999,— Uitbreiding en modernisering van een varkensslachterij te Gieten 495.998,— Uitbreiding en modernisering van een gemeentelijk slachthuis te Arnhem f 357.044, Met een totaal bijstandsbedrag van 15,5 miljoen voor de eerste en tweede serie heeft Nederland onge* veer 8 van de thans verdeelde f 195 miljoen ont-. vangen. In de loop van dit jaar zullen nog twee series worden toegewezen. (Vervolg van pag. 19.) Tegenwoordig wordt een minder goed grasland perceel gescheurd en direct weer ingezaaid. Dit kan ook best en voor een gespecialiseerd veehou- dersbedrijf is deze manier vaak de beste oplos sing. WANNEER VERNIEUWEN? Graslandaanleg kan het gehele groeiseizoen geschieden. Zowel van voorj aars-, zomer- en na zomer-inzaai zijn goede resultaten te verwachten. Bij vernieuwde inzaai is men 1 a 2 maanden groei kwijt, d.w.z. de normale groeiperiode van 6 maanden wordt door de nieuwe aanleg verkort tot 4 a 5 maanden. Het is nu zaak om deze inzaai- periode te laten vallen in de tijd dat er van na ture het minste gras groeit en dat is in het na jaar. Nu is de goede aanslag van nieuw grasland van diverse factoren afhankelijk zoals: grondbe werking - vochtvoorziening - onkruid enz. In de nazomer (aug.sept.) zijn ook deze omstandig heden vaak het gunstigste, zeker op de zandgras- landen. 1. Voor een renderende rundveehouderij is goed opbrengend grasland een vereiste. 2. Een veelvuldig gebruik en een goede be mesting is de basis voor goed grasland. 3. Door goede cultuurmaatregelen kan min der goed grasland ook snel verbeterd worden. 4. Maaien in jong stadium werkt grasland- verbeterend, maaien in oud stadium het tegenovergestelde. 5. Verbetering door vernieuwde inzaai kan het best in de nazomer geschieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 25