PLUIMVEEHOI Nieuwe ontwikki E.E.G.-toewijzingen structuurprojecten 1969 24 LJET jaar 1969 zal voor de Nederlandse leg-' pluimveehouderij als een financieel slecht Jaar geboekt staan. De eierprijzen zijn over oe laatste 8 maanden van 1969 te laag geweest Het financieel gunstige legpluimveejaar 1968 viel sa men met een ongunstig jaar in de landbouw en in de fruitteelt. Het gevolg hiervan is geweest dat vele landbouwers en fruittelers in de pluimveehouderij werden geïnteresseerd. Ook vele bestaande pluim- veebedrijven gingen tot uitbreiding van de pluim veestapel over. Hierbij mogen wij de groep kleine zelfstandigen niet vergeten; vele vlassers, kolenhandelaren en molenaars hebben hun toevlucht in de pluimvee houderij gezocht. Het geheel heeft tot gevolg ge had dat er een overproduktie aan eieren is ont staan. Het was niet moeilijk om deze eierberg te voorspellen, de inlegcijfers van broedeieren spra ken duidelijke taal. Vele pluimveehouders hadden dan ook reeds rekening met een komende lage eierprijs gehouden. De pluimveehouders die over goede koppels kippen beschikten, hebben deze dieren langer dan 15 maanden aangehouden. Hier bij werd van de veronderstelling uitgegaen dat zo lang de oude kippen de voederkosten nog goed maken, deze voordeliger zijn dan jonge hennen. CONTRACTUELE BINDING BELANGRIJK VOORZOVER dit in verband met de opfok reali seerbaar was, heeft dit gunstig gewerkt. Een groot aantal nieuwe bedrijven is er toe over gegaan een minimum eierprijscontract af te sluiten. Deze contracten zijn afgesloten met de fa. Koudijs en de fa. U.T.D. In de laatste maanden van 1969 zijn ook enkele pluimveehouders met de eierveiling Ede in zee ge gaan. De contracten worden in samenwerking met de S.O.L. te Utrecht afgesloten. De meeste Zeeuwen zijn echter niet erg op con tracten gesteld. Voor de financieel sterke bedrijven is dit geen probleem, maar voor de financieel zwak ke bedrijven kan dit funest zijn. Hoewel wij zullen moeten streven naar bedrijven die financieel niet aan een coöperatie of particulier bedrijf zijn gebon den, blijkt het voor de toekomst moeilijk ook de af zet van de produkten in eigen hand te houden. Deze bindingen, indien juist opgezet en uitgevoerd, zul len de pluimveehouders moeten accepteren. Het grote probleem zal echter blijven dat zowel de coöperaties als het particuliere bedrijf geen instel lingen zijn die iets cadeau geven. De uiteindelijk geleden schade zal door de pluimveehouder betaald moeten worden. OP1 E dit tal min de een in de der; De Ooi sevi bed ove vol! zijn seei E ling teei geh nee van den ken op De moi LEI E mei hok eer; bati wiji in c bati met 100 etaj de 1 E etei plu: koe rijd wei heb plu: kip; I'Rl D per ren per: wee bed leg] Moderne huisvesting. Hokken, inventaris en ventilatiesysteem die nen goed op elkaar te zijn afgestemd. OVERPRODUKTIE EN ONTWIKKELING DE overproduktie is geen Nederlandse aange legenheid meer, maar moet in groter verband worden gezien. Het is jammer, dat wij als klein land met een grote produktie aan eieren, afhanke lijk zijn van de beslissingen die in Brussel worden genomen. De E.E.G.-leuze, dat daar de produktie moet plaats vinden, waar dit het voordeligste kan, moeten wij zo langzamerhand wel in twijfel trek ken. Hoewel wij volgens de E.E.G.-principes naar sterk gespecialiseerde bedrijven moeten streven, zal dit alleen verantwoord zijn als dit gespecialiseerde bedrijf goede toekomstmogelijkheden heeft. De mo gelijkheden van het gespecialiseerde bedrijf moeten wij thans helaas betwijfelen. In de pluimveehoude rij heeft zich in de loop der jaren een sterke natuur lijke selectie voltrokken. De minder rendabele be drijfjes zijn verdwenen en werden niet kunstmatig door subsidies in het leven gehouden. Deze gezonde ontwikkeling mogen wij toejuichen. In de pluim veehouderij staat de automatisering en mechanise ring ten opzichte van de overige bedrijfstakken in de landbouw op een hoog peil. Er zijn gezonde pluimveebedrijven ontstaan, die veel hebben moe ten investeren. Het is niet te accepteren dat deze bedrijven thans de bestaansmogelijkheden worden ontnomen. (tweede serie) Van het crediet van het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw, afdeling Oriëntatie, ten bedrage van 580 miljoen, dat door de Raad van de Europese Gemeenschappen in december 1968 ter beschikking werd gesteld, heeft de Europese Commis sie thans 13 miljoen bestemd voor financiering van een tweede serie van 28 structuurprojecten in ons land: Ruilverk. „Dantumadeel" (2e fase) 608.160, Ruilverkaveling „Oukoop-Kortrijk" (U.) f 1.954.800,— Ruilverk. bij overeenkomst „Lomm" (L.) 170.140,— Verbetering van de waterhuishouding in het Waterschap Riegmeer (Dr.) 995.500,— Verb, van de waterhuishouding in het Polderdistrict „Brummen-Voorst" (G.) 705.900,— Verb, van de waterhuishouding in het Waterschap Maartensdijk (U.) f 217.200, Verb, van de waterhuishouding in het Waterschap De Aa (N.-Br.) 173.760, Stichting van een varkensproefbedrijf te Sterksel (N.-Br.) 176.247, Stichting van een varkensveredelings- bedrijf te Oosterhout, gem. Valburg (G.) 342.749, Uitbreiding van een onderzoekcentrum voor varkens te Merselo, gem. Venray 400.379, Bouw van een nieuw proefstation voor champignoncultuur te Horst (L.) 394.873, Bouw van een laboratorium, kantoor ruimte en een kas t.b.v. tuinbouwkeu- ringsdiensten te Roelofarendsveen, gem. Alkemade 162.498,— Bouw van een sorteer-, bewaar- en verzendstation voor rozenzaailingen te Noordbroek, gem. Oosterbroek (Gr.) 304.902,-* Voorzieningen voor consumptiemelk in 70 veehouderijbedrijven en een zuivel fabriek te Emmen en omgeving 535.315,— Voorzieningen voor consumptiemelk in 73 veehouderijbedrijven en een zuivel fabriek te Arnhem en omgeving f 628.562,— Voorzieningen voor consumptiemelk in 61 veehouderijbedrijven en een zui velfabriek te Middelburg en omgeving 413.436,—» Voorzieningen voor consumptiemelk in 57 veehouderijbedrijven en een zuivel fabriek te Hilversum en omgeving 493.069,— Voorzieningen voor consumptiemelk in 82 veehouderijbedrijven en een zuivel fabriek te 's-Hertogenbosch en omg. 512.150,— Bouw van een zaaizaadloods voor een veredeling- en vermeerderingsbedrijf te Eist (U.) f 54.372,-» Installatie voor het vervaardigen van instantbloem in een meelfabriek te Leeuwarden f 300.000,—» Installatie voor de bereiding van een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 24