De Rijksgroepsregeling Zelfstandigen (R.Z.) is gewijzigd r Rond de Schelde 13 E. DE PRIESTER Hoofdcontactambtenaar Bureau Zeeland Ministerie Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Bij besluit van 30 december 1969, is de R.Z. gewijzigd en heeft een terugwerkende kracht ge kregen vanaf 2891969. Zoals bekend Is de R.Z. een onderdeel (ingevol ge art. 11 A.B.W.) van de Algemene Bijstandswet Het lijkt dienstig de belangrijkste wijzigingen van de R.Z. en de mogelijkheden van deze groepsrege ling, wat nader te beschouwen. De R.Z. kent een aantal vormen van hulpverle ning n.l.: a. Uitkering voor levensonderhoud. b. Kredietverstrekking (Bedrijfskapitaal). Dit be drijfskapitaal kan nog op 3 wijzen worden ver strekt n.l.: b-1. Rentedragende geldlening. b-2. Renteloze geldlening. b-3. Bedrag om niet. a LEVENSONDERHOUD Een uitkering voor levensonderhoud kan wor den verstrekt aan de zelfstandige als hft „in zoda nige omstandigheden verkeert of dreigt te gera ken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voor zien". Dit houdt in, dat door de R.Z. dus geen vergoe dingen worden verleend voor geleden verliezen. Wanneer' iemand gedurende een aantal jaren een inkomen heeft genoten van 300,per week en dan een jaar krijgt waarin hij maar ƒ200,per week inkomen heeft, komt hij niet in aanmerking voor een uitkering voor levensonderhoud, omdat hij bij een inkomen van 200,per week toch wel in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien. Uitkering voor levensonderhoud kan maximum gedurende 26 weken per jaar worden genoten, mits sprake is van een levensvatbaar bedrijf. Wanneer de te verlenen uitkering een gevolg is van ziek zijn van de zelfstandige kan maximum gedurende 52 weken uitkering worden genoten. Bij t.b.c.-patiënten kan de uitkeringsduur zelfs worden verlengd tot 3 jaar. Waren de maximum uitkeringen voor levensonderhoud per week vóór de wijziging 99,60 voor een kostwinner, 69,70 voor een alleenstaande en ƒ44,80 voor een thuis inwonende, verhoogd met kinderbijslag voor max. 2 kinderen en de premie voor de ziektekostenver zekering en de arbeidsongeschiktheidsverzekering, thans bedragen deze uitkeringen ten minste, voor een kostwinner ƒ110,45, een alleenstaande ƒ77,30 en een thuiswonende ƒ49,70. Beide eerstgenoemde bedragen worden verhoogd met de per week omgerekende woonkosten (woon kosten uitsluitend voor het woongedeelte, niet van opstallen e.d. die naar hun aard als bedrijfsruimten moeten worden aangemerkt). Ook deze bedragen worden verhoogd met de kin derbijslag voor maximum twee kinderen, en de ziektekosten-, arbeidsongeschiktheidsverzekerings- premies. De gewijzigde regeling kent mi als maximum uitkeringen: Kostwinner ƒ193,15, alleenstaande ƒ135,20 en thuisinwonende 86,90, eventueel verhoogd met kinderbijslag en ziekte- en arbeidsongeschiktheids premies. Hierbij moet nog worden opgemerkt dat indien een zelfstandige geen arbeidsongeschiktheidsver zekering heeft afgesloten en de premiebetaling daarvoor geen beletsel vormde, de gemeente de mi nimum-uitkering zal moeten verstrekken. BEDRIJFSKAPITAAL Zoals reeds vermeld kan op 3 verschillende ma nieren bedrijfskapitaal worden verstrekt Alvorens op deze soorten van verstrekkingen in te gaan is het goed erop te wijzen dat pas bedrijfskapitaal ingevolge de R.Z. kan worden verstrekt als vast staat dat „door instituten voor kredietverlening niet kan worden geholpen". Dit houdt dus in, eerst kredietverstrekking via de banken! Kredietverstrekkingen zullen ingevolge de R.Z. plaats vinden in de volgorde zoals ze hierboven onder bl, b2 en b3 zijn genoemd. Een combinatie van deze volgorde is ook moge lijk. Ook bestaat de mogelijkheid om wanneer een bedrijfskrediet nodig is van b.v. ƒ10.000,en de bank niet verder kan gaan dan b.v. 7.000,—, met toepassing van de R.Z. een krediet van ƒ3.000,— wordt verstrekt. Een bedrijfskapitaal ingevolge de R.Z. wordt ver strekt wanneer dit kapitaal nodig is om de zelf standige een dusdanig inkomen te waarborgen dat hij weer in de noodzakelijke kosten van zijn be staan kan voorzien. De geldleningen ingevolge de R.Z. worden ver strekt tegen afgifte van een schuldbekentenis, waarin tevens de wijze van aflossing en eventuele voorwaarden zijn vermeld. De R.Z. wordt uitgevoerd door de gemeenten. Aanvragen zowel voor levensonderhoud als voor bedrijfskredieten dienen dan ook bij de gemeen ten te worden ingediend. Burgemeester en Wet houders of het College voor het verlenen van bij stand, worden t.a.v. de aanvragen geadviseerd door de plaatselijke adviescommissie zelfstandigen. Veel al zal de gemeente aan de hand van een binnenge komen aanvraag, rapport laten opmaken door des kundigen. In de agrarische sector worden deze rapporten opgemaakt, vanwege de Hoofd Ingenieur Direkteur van de provinciale directie voor de be drijfsontwikkeling in Zeeland (Ministerie van Landbouw), in de overige sectoren door vertegen woordigers van het Ministerie van Economische Za ken. De gemeenten zijn bevoegd uitkeringen voor levensonderhoud en bedrijfskredieten tot 7.500,— zelf af te handelen. (De plaatselijke R.Z.-commis- sie gehoord.) Voor krediet verstrekkingen boven de 7.500,dient zij de instemming te verkrijgen van de centrale zelfstandigencommissie (lande lijke commissie). Tot zover de wijziging van de R.Z. Men zal er goed aan doen te bedenken dat voor de agrarische sector het niet alleen de R.Z. is die van belang is. Niet minder belangrijk moeten worden geacht de Tijdelijke Rijksgroepsregeling Mindervaliden, de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers en de algemene bijstandswet. Mochten er, als gevolg van bovenstaande, vraag punten zijn van algemene aard, dan willen wij proberen die in één van de komende nummers te beantwoorden. Vragen inzake persoonlijke situaties kunnen op de gebruikelijke manier met de econo mise h sociale voorlichting worden besproken. Hebt U dus vragen over de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen, stuur uw brief aan de Redaktie te Goes. Die zal voor doorzending zorgdragen. Be treft het antwoord persoon lijke problemen dan ontvangt Uzelf het antwoord. Is het voorgelegde probleem alge meen van belang dan kan hier in de kolommen van dit d ingehaakt worden. RED. De gewenste nachtvorstjes zijn gekomen en we hebben er dankbaar gebruik van gemaakt. De stik stof ligt op het graszaad en het koolzaad en we hebben de gerst en de zomertarwe gezaaid. Het land viel best! Na zo'n lange winter was het een verademing om weer eens op het land te kunnen werken. Op kweekplaatsen op de a.s. bietenpercelen heb ben we T.C.A. gespoten en we zien met spanning uit naar de resultaten, want kweek is een zeer lastig onkruid. Wanneer deze bespuiting lukt heb ben we een systeem, dat ons in staat stelt om do bedrijfshygiëne op peil te houden. Langs de slootkanten lopend, ontdekten we al weer de eerste bloempjes van het kleinhoefblad. Dit is een hardnekkig onkruid, waartegen we de strijd nooit moeten opgeven, want de laatste „dok" moet weg. Dit onkruid is wel een heel dure kost ganger. Als slot van het winterseizoen zijn we naar de landbouwtentoonstelling in Parijs geweest. We wa ren nieuwsgierig naar de ontwikkeling van de landbouwmechanisatie bij onze E.E.G.-partners Voor een boer is in Parijs altijd wel wat te zien, maar ik voelde me klein worden tussen die grote tractoren en machines. Geweldige tractorreuzen van diverse merken waren er te zien en van één merk waren er maar liefst honderd verkocht. Dit wijst toch wel op een bepaalde richting voor de toekomst. Daar rondlopend rijst ook wel de vraag of de werktuigenfabricage gelijke tred houdt met de vergroting van de tractoren. Maar al gauw kom je tot de ontdekking, dat er op dat gebied ook al een hele ontwikkeling gaande is. Grote transport wagens van 18 ton, werktuigenframes op de lift voor eggen met een werkbreedte van 20 meter en tienscharige wentelploegen, waarbij de kouters en schijven vervangen zijn door opstaande ijzeren plaatjes op de risters. Weer thuis gekomen moet je toch weer aan je eigen inventaris wennen, want alles lijkt dan zo klein! Vroeger moest je in je eigen omgeving goed je ogen de kost geven en proberen nog beter te boeren dan je naaste buren. Maar nu hebben we andere buren gekregen en het is nuttig eens over de grenzen te kijken! Van de week ontdekte buurvrouw 's morgens vroeg een zwarte kraai op de stoep. Ze tobt er vreselijk over en of het nu bijgeloof is of iets anders! Het blijft een nare zaak. En het zal je vrouw maar wezen! Over een zwarte kat hebben we wel eens iets gehoord, maar over een zwarte kraai nog nooit. Als goede buur zoek je echter naar een oplossing van de problemen. We hebben wat gevonden met de hoop, dat ze er vrede mee heeft! „Een zwarte< kraai in de prille morgen, Duidt op een schoonmaak zonder zorgen!" AANVULLING STIKSTOFBEMESTINGSADVIES 1970 KALKTIPS BIETEN VERLANGEN VOORAL in hun jeugd- stadium een hoge pHZaai bieten dus alleen op percelen met een goede kalktoestand. Zelfs bij een goede pH werkt een zaaibedbekalking met 1000 kg kalkmeststof per ha dikwijls nog gunstig op de ontwikkeling van de jonge bieten. STEEDS MEER WORDT er van bouwland gras land gemaakt of wordt oud grasland gescheurd en opnieuw ingezaaid. De kieming van het graszaad, dus de beginontwikkeling van de grasmat verloopt beter als de pH of kalktoestand goed in orde is. DE TEELT VAN SNIJ- EN KORRELMAIS staat momenteel weer in het middelpunt van de belang stelling. Mais houdt niet alleen van voldoende fos faat, maar ook van kalk en magnesium. Op zand grond is hieraan vaak een tekort. Bekalking met magnesium bevattende kalkmeststoffen, geeft dan meer zekerheid voor het doen slagen van de mais- teelt. Begin februari werd door het Instituut voor Bodem vruchtbaarheid de verwachting uitgesproken dat het dit Jaar niet nodig zal zijn om granen afwijkend met stikstof te bemesten. Een ruimere bemesting zo werd opgemerkt zou alleen verantwoord zijn als er vóór het zaaien vrij veel regen zou vallen. Dit laatste nu is gebeurd. In de maand februari is n.l. meer dan tweemaal de normale hoeveelheid regen gevallen. Om deze reden zal de stikstofgift iets rui mer gesteld kunnen worden. Geadviseerd wordt daarom de granen 10 a 20 kg stikstof per hectare meer te geven dan normaal (ma ximaal 1 baal meer). Hierbij is te overwegen deze toeslag niet te geven in de Achterhoek, het zuidwes telijke gedeelte van de Veluwe, de oostelijke Betuwe, de noordoosthoek van Noord-Brabant en Noord-Lim burg (ten noorden van Venlo), waar het in november droger is geweest. Mocht het niet meer mogelijk zijn deze aanvullen de bemesting te geven, dan verdient het aanbeveling het gewas nauwlettend op stikstofgebrek te contro leren. In geval van stikstofgebrek kan bij het begin van het schieten nog een aanvullende bemesting van 40 kg stikstof per hectare (1 lA2 baal) gegeven wor den. C. A. O. AGRARISCHE LOONBEDRIJVEN EN WERKTUIGENCOöPERATIES 1970/1971 In de Sociale Commissie Landbouwambachten van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over de cao 1970/1971 voor de agrarische loonbedrijven en werktuigencoöperaties. De lonen zijn met 9 ver-! hoogd, terwijl de arbeidsduur met 40 uur per jaar ia verkort. De vakantie is met 1 dag verlengd, terwijl voorts nog enkele andere verbeteringen in de secon daire arbeidsvoorwaarden zijn overeengekomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 13