De teelt van conservendoperwten Opstellen voederwinningplan - noodzaak APPELEN BLEVEN GOEDKOOP Vroeg Pasen - Geen vroeg voorjaar 11 P. A. DEN HOLLANDER Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen De doperwt is in West-Brabant een belangrijk gewas. Ongeveer 75 van de oppervlakte erwten bestaat uit doperwten, hetgeen neerkomt op onge veer 2500 ha. In Zeeland neemt de oppervlakte toe en 1969 werd daar 300 ha verbouwd. Er wordt gecontracteerd voor een grote verscheidenheid van conservenfabrieken en het geoogste produkt wordt vaak over grote afstanden vervoerd. GRONDSOORT EN VRUCHTWISSELING Doperwten kunnen op alle grondsoorten worden geteeld, mits de structuur en ontwatering in orde zijn. Op zandgrond moet de pH bij voorkeur boven 4.8 zijn. Op droogtegevoelige zandgronden is de teelt riskant, hetgeen vooral een rol speelt bij het afrijpen. Ook kleigronden waar het gewas onge lijk rijpt, kunnen moeilijkheden geven bij de oogst. Vaak zijn doperwten wat gevoeliger voor slechte omstandigheden dan onze landbouwerwten. Bij een intensieve teelt kunnen schimmels en aaltjes schadelijk worden. Zo worden erwten, tuin bonen en wikken door hetzelfde erwtecysteaaltje aangetast. Daarom geldt dat men met erwten en tuinbonen tesamen niet vaker dan éénmaal in de 7 jaar op hetzelfde perceel moet terugkomen. RASSEN Er is een groot aantal rassen. Over de rassen werd enige tijd geleden nog geschreven in de ras- senberichten van de consulenten in het Zuidweste- lijk-kleigebied. Lang niet iedere boer is op de hoog te van het ras dat hij gaat zaaien. Toch is het no dig, dat men de rasnaam kent en de voornaamste raseigenschappen. Er zijn verschillen in zaaizaad- hoeveelheid, strolengte, opbrengstzekerheid, op brengstvermogen en tijdstip van oogsten. De teelt verschuift naar de rondzadige rassen met een fijnere erwt, zoal Cicero en Legio. Het is verstandig de rassen uit te zaaien op de grondsoort waarop zij passen. Zo blijft b.v. een Gloire de Quimper of Onyx op een zware, weinig stro leverende grond gemakkelijk te kort en vraagt daar meer zaaizaad. Een tekort blijvend gewas geeft moeilykheden bij de oogst. Een erwt met lang stro, zoals Dark Skin Perfection wordt op een zeer vruchtbare grond te lang. BEMESTING EN ZAAIEN Conservenerwten zijn dankbaar voor een goede kali- en fosfaatbemesting. Bij een toestand „goed" betekent dat 120160 kg KsO per ha en 7080 kg P2O5. Op normaal vruchtbare gronden kan de stikstofbemesting achterwege blijven. Dit is niet het geval als vroege kortstrorassen worden ver bouwd op zware en weinig stro leverende grond. Hier geeft men 2060 kg zuiver N, liefst als kalk- salpeter. In het algemeen zijn doperwten gevoelig voor minder goede struktuur. De opbrengst kan dan sterk tegenvallen. Omdat op ongelijk land de erw ten moeilijk zijn te maaien, moet het zaaibed vlak zijn. Vaak wordt zaaispreiding toegepast. De invloed van de zaaitijd op de opbrengst loopt van jaar tot jaar uitéén, maar zaaien na half april heeft in het algemeen toch vrij veel invloed op de opbrengst. Het ras speelt daarbij een rol, korte vroege rassen moet men zo vroeg mogelijk zaaien. Bij late zaai is er meer kans op droogte en vogelschade, door regen wordt het zaaibed minder goed, terwijl op treden van topvergeling wordt vergroot. Door meer zaaizaad te gebruiken kan opbrengstdaling weer wat worden beperkt. Late zaai is voor een teler meestal niet aantrek kelijk, zeker niet wanneer er geen hogere prijs tegenover staat. Voor de meeste rassen geldt een rijenafstand van 2025 cm, voor de vrije late, forse rassen 2533 cm. ONKRUID- EN PLANTEZIEKTENBESTRIJDING Een teler moet letten op het voorkomen van ka mille, kleefkruid, distels en alle andere onkruiden welke „hoofdjes" vormen, want deze geven op de fabriek een lastige vermenging en zijn moeilijk te verwijderen. Zaai geer. doperwten op vuil land. De chemische onkruidbestrijding is gelijk aan die van de landbouwerwten. Alleen zijn verschillende, wat ijl en teer groeiende doperwten gevoeliger voor een overdosering of overlappen bij het spuiten. Zo kan ook Dinoseb soms een lelijke verbranding geven. Wormstekigheid in doperwten mag niet voorko men. Daarom is een goede, op tijd uitgevoerde be strijding noodzakelijk. Hierop moet men terdege letten. De vroege rassen zijn dikwijls net geoogst alvorens de peulboorder schade doet, doch de mid- denvroege en late rassen, alsmede laatgezaaide erw ten, kunnen soms flink worden aangetast. Ditzelf de geldt eveneens voor de bestrijding van de knop- made. OPBRENGST Eén van de moeilijkste aspecten by de con tractteelt van conservendoperwten is, dat de op brengst afhankelijk is van het rijpheidsstadium, dus het tijdstip van oogsten. Dit geldt zowel voor de opbrengt aan peulen als die aan erwten. Ge lukkig wordt er steeds meer op hardheids basis ge- Machinaal dorsen van erwten uit het zwad. eontracteerd. Voor het bepalen van de rijpheid (hardheid) wordt dikwijls de Tenderometer ge bruikt en de uitkomst daarvan weergegeven in het tenderometergetal (Tm-getal). Naarmate de erwten rijper (dus harder) zijn, wordt de kg-opbrengst hoger, maar de kwaliteit lager. Daarbij is er verschil tussen peulen en erw ten en rondzadige en gekreuktzadige rassen. De rondzadige rassen zoals Cicero, Gloire de Quimper, Tezier Prime en Polarette, bevinden zich bij een Tm-getal 120 in het juiste oogststadium. Bij gekreuktzadigen zoals Sprite en Recette is dat reedg bij Tm-getal 110. Bij een bepaald Tm-getal hoort een zekere opbrengst en een bepaalde prijs. Hiervoor is een staffel samengesteld. Hieronder in een tabel voor rondzadige erwten de opbrengst en de prijs van peulen en erwten in percenten bij een verschillend Tm-getal. Het Tm-getal 120 is daarbij op 100 gesteld. BIJ PEULEN BIJ ERWTEN Tm-getal Rel. opbr. Rel. prijs Rel opbr. Rel. prijs 90 79 127 68 147 95 83 120 73 137 100 87 115 79 127 105 90 111 84 119 110 94 106 90 111 115 97 103 95 105 120 100 100 100 100 125 102 98 104 96 130 104 96 108 93 135 106 94 112 89 140 107 93 116 86 AOK in WALCHEREN is de temperatuur nog steeds aan de lage kant. Er is dan ook nog weinig groei te bespeuren bij het grasland en de wintertarwe. Ja, we zien zelfs eerder achteruit gang dan vooruitgang. Het ziet er niet naar uit dat we een vroege grasgroei krijgen. Voor een aantal bedrijven met een flinke veestapel kunnen het nog wel eens dure weken worden. De voedsel voorraad vermindert snel terwijl de prrzen van voedermiddelen zoals hooi en voederbieten erg hoog zijn. Mede gezien in het licht van de tegen vallende uitbetaMngsprijs voor de suikerbieten, zou het wel eens kunnen zijn dat de voederbie- tenteelt enigszins uitbreidt. We hoorden de laat ste tijd ook al stemmen van „hadden er niet beter wat suikerbieten in de voedersektor kunnen ver dwijnen, dan hadden de veehouders over minder duur voer kunnen beschikken en zou er minder magere suiker geproduceerd zijn". Dit is achteraf wel makkelijk praten, maar om dit vooraf te be kijken is veel moeilijker. We zullen er in ieder geval naar toe moeten dat de produktie van sui ker méér afgestemd wordt op de behoefte. Om een inzicht te krijgen betreffende de ruw- voervoorziening voor de volgende stalperiode is het noodzakelijk dat een voederwinningsplan wordt opgesteld. Het is dan mogelijk dat al tijdig maatregelen worden genomen voor eventuele aan koop zodat de te verwachten benodigde hoeveel* heid tijdig beschikbaar is. Bij een te krappe voor raad gokken op een vroege grasgroei kan soms wel eens geld kosten. Op veel bedrijven is een grote veestapel aanwezig voor een betrekkelijk kleine oppervlakte grasland. By een dergelijke bedrijfsvoering dient toch wel aan een welover wogen „planning" te worden gedaan. TUINBOUWKLANKEN HET koude en vaak natte weer (regen-sneeuw) begin maart, is ook op SCHOUWEN-DUIVE- LAND oorzaak van het feit dat we nog zo weinig „leven" zien in onze vruchtbanier. Dat is ook weer gelukkig, want ook de werkzaamheden en vooral het snoeien worden met het weer vertraagd. We springen 's morgens nog moeilijk vroeg uit bed, ondanks het feit dat het toch weer al vroeg licht wordt. Zodoende wordt het toch een winter of zo U wilt voorjaar met veel uren vertraging. We hopen dat vooral de grond wat gaat opdro gen, wat was het nat in onze percelen. Het gezeg de een vroege Pasen, is een vroeg jaar, zal zeer vermoedelijk dit jaar niet opgaan, want dan zal er nog veel moeten veranderen. Van het vergaderfront kunnen we de jaarver gadering van de V.O.L. „Pomona" nog vermel den, met daarna nog een laatste korte vergadering van de N.F.O. Afd. Schouwen. Wat „Pomona" be treft verliep alles vlot, en zonder veel moeite werd de agenda afgewerkt. De Afd. Schouwen van de N.F.O. werd opge heven. In de plaats daarvan komt nu de nieuwe Afd. Schouwen-Duiveland. De voorzitter sprak woorden van dank aan allen, die in het verleden deze afdeling hun steun en medewerking hadden gegeven. We zaten de vorige week nog in een drukke vergaderperiode, maar dat was dan meer op po litiek gebied. Het wemelde van de forums, „wens"- ins, discussie-avonden, en hoe men ze verder ook met welluidende titels pleegde aan te kondigen. Natuurlijk traden daar vooraanstaande figuren uit de politieke partijen op, om de problemen te bespreken. Telkens kwam dan ook de benarde situatie in de fruitteelt ter sprake. Ook over de recreatie maakte men zich bijzonder druk, men „zag" daar blijkbaar wel wat in om de ratten aan het spek te krijgen, ik bedoel om „stemmetjes" te krijgen. Voor diegenen die zich werkelijk het lot van de fruittelers (ook na 18 maartaantrekken en voor onze bedrijven werkelijk naar mogelijk heden in de recreatiesector streven hebben we graag onze briefjes in de stembus gestopt I Op de fruitveilingen in ons gebied werden in de afgelopen periode de aanvoeren van appelen wat gro ter maar met de afzet wou het nog niet vlotten en voor het belangrijkste ras, de Golden Delicious, wer den de prijzen gemiddeld zelfs nog wat lager dan ze in de afgelopen weken reeds waren. Goede kwaliteiten klasse 1 grote maat kwamen meestal niet of nauwelijks boven 40 cent per kg en de maat 6570 mm bleef als regel beneden 30 cent. Een enkel goudgele partij deed voor de grote maten nog wel 45 cent per kg maar dat was een uitzondering. De Golden Delicious uit de gewone koelcellen moet nu worden geruimd en ook uit de c.a.-cellen moet men toch wel gaan beginnen. Overigens is de kwa liteit van de appels over het algemeen best. Er zijn telers die hoop hebben op het uit de markt nemen van de klasse II kwaliteit waartoe vanaf 16 maart in principe de mogelijkheid zou bestaan volgens de persberichten. De vergoedingsprijs voor Golden Delicious boven 70 mm bedraagt dan echter ook niet meer dan 25,20 per 100 kg en beneden 70 mm is dat 18,50 per 100 kg. Dat zijn dus ook wel bijzonder lage prijzen en het is toch wel te hopen dat hiervoor geen appels uit de markt genomen behoeven te worden. Winston bleef goed gevraagd maar er werden dan wel hoge eisen gesteld aan de kwaliteit. De grote maten met een goede kleur deden tussen 50 en 60 cent per kg. De maat 6570 mm werd verkocht voor 3040 cent per kg. Klasse II van dit ras was gemid* deld minstens 10 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit. Cox's Orange Pippin was er vooral in Terneuzen en Fijnaart in ruime mate te koop. De vraag was goed* vooral naar de grote maten. Al naar gelang van de kwaliteit werd hiervoor tussen 50 en 75 cent per kg betaald. De maat 6570 mm werd verkocht voor 4050 cent per kg. Goudreinette was er vooral in Goes nog al wat te koop. De grote maten deden iets boven 50 cent per kg en de maat 6575 mm klasse I werd verkocht voor 4143 cent per kg. Laxton Superbe klasse I deed tussen 30 en 40 cent per kg en de klasse II kwam niet verder dan 15 tot 25 cent. Bij de peren was er een ruim aanbod van Confe« rence. In het eind van de week liep vooral van de grote en middelmaat de prijs wat terug. Aanvankelijk werd hiervoor rond en iets boven 70 cent per kg be taald. Later kwam de prijs op 64 tot 68 cent. De kleine" maat deed steeds rond 55 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 11