■FiTïï DELISA *1 [3? devroegst brouwgeri e it de stevigste brouwgerst de meest productieve brouwgerst KORTE WENKEN TERECHT AANVALLEN OP HET LANDBOUWBELEID 6 EEN GOED AFGESTELDE SPROEIMACHINE fa een belangrijke zaak. Zo moet de druk in de spuitleiding constant zijn, hetgeen te controleren is met een geijkte manometer. Soms zit de leiding verstopt. Spuit daarom telkens na gebruik de ma chine goed door. Controleer met behulp van een geijkte manometer of deze de juiste druk aangeeft. Slingert de wijzer sterk heen en weer, laat de me ter dan ook nazien of vervangen. .i'sSJSi DE SPUITBOOM MOET op de juiste hoogte zijn afgesteld om een egale verdeling te verkrijgen. Bij yjerveldoppen moeten de le en 3e spuitdop elkaar ter hoogte van het te bespuiten oppervlak raken. Bij spleetdoppen moeten de le en 2e dop elkaar 10 cm boven het gewas raken. Controleer dit door met water op een droge vloer of weg te spui ten. WINTERTARWE OP ZANDGROND kan een goe de opbrengst geven, mits U windhalm of pluim gras goed bestrijdt. De bestrijding moet deze maand plaats vinden. Daarom kunt U op humusrijke zand grond spuiten met 341 kg Simazin per ha. Ligt het humusgehalte boven 5 dan is wel 1 kg no dig. Komen veel korenbloemen voor, dan kunt U mengen met D.N.O.C. Ook de nieuwe middelen Tri- bunïl en Certrol E.S. geven goede resultaten. FOSFAATAMMONSALPETER in de-samenstel ling 20-20-0 is een goedkope mengmeststof met echter als bezwaar, dat het fosfaat maar voor 50 in water oplosbaar is. Het fosfaat in de samenstel ling 23-23-0 is voor 90 oplosbaar in water en daarom voor bouwlandgewassen zeker zo aantrek kelijk. HET ZIET ER NAAR UIT, dat tengevolge van de hevige wateroverlast verschillende percelen win tertarwe pleksgewijs bijgezaaid moeten worden met zomertarwe. Bijzaaien is een nare zaak, maar kies in elk geval een ras, waarvan U kunt ver» wachten adt de afrijping zoveel mogelijk samer valt met de wintertarwe. Het ras Opal is daarvoor nog het meest geschikt. BIJ DE KALVEROPFOK komen veel moeilijk heden voor als gevolg van besmettelijke ziekten. Veel narigheid kunt U al voorkomen door direkt na de geboorte van het kalf de navel te ontsmet ten met jodiumtinctuur. Het binnendringen van bacteriën iie diarree, veroorzaken wordt hierdoor grotendeels voorkomen. SPEENBETRAPPEN is een vervelende zaak die veel geld kost door ontstoken uiers en pijnlijk mel ken. Al$ U de hangkettingen goed ruim aanspant staan de koeien gemakkelijker op en speenbetrap- pen komt veel minder voor. Het nadeel van mes ten op de stand kunt U dan voorkomen door het aanbrengen van de koetrainer. OP VERSCHILLENDE BEDRIJVEN is het loop pad waarlangs de koeien in de zomer naar de stal komen om gemolken te worden een modderpoel. Door het pad over een breedte van 5 m op te ho gen met 50 cm geel zand krijgt U de koeien schoon binnen. Ook een klinkerpad van 1 m breed, met aan weerszijden vlak ernaast een afrastering gaf in de praktijk goede resultaten. Schrijven over p.b.o.-organen is een riskante zaak. De agrarische wereld is n.l. duidelijk in twee kampen verdeeld: de ene acht ze nuttig en zinvol (zelfs bij een voortschrijdende E.E.G.), de andere is er tegen uit principe of om taktische redenen, ledereen heeft het grondwettelijk recht om zijn me ning via de drukpers bekend te maken, zelfs als die mening dwars ingaat tegen die van de meerder heid. Daarom mag men ir. B. van Dam, de voor zitter van het Produktschap voor Zuivel (P.Z.) het niet kwalijk nemen dat hij in het weekblad Accent pleitte voor een lagere melkprijs, liever vandaag nog dan morgen, om aldus de overschotten op te ruimen. In Melk (C.M.C.) hekelt Papierboer (een schuil naam!) deze opvatting en het Officieel Orgaan van de F.N.Z. doet dat nog eens dunnetjes over. Terecht overigens, want als ir. Van Dam zegt dat lagere prijzen de produktie zullen doen verminderen en het verbruik zullen doen toenemen is dat een slag in de lucht. Dan moeten dat wel zéér forse prijs verlagingen zijn. Nee, zegt ir. Van Dam, want het inkomensver lies moet de regering weer goed maken via inko menstoeslagen. Men kent de Engelse term deficien cy payments, al wordt die in dit verband niet ge noemd. Ir. Van Dam zegt dat hij van de boeren „minder gecamoufleerde steuntrekkers" wil ma ken. Het Officieel Orgaan zegt: misschien moeten de boeren eens wat minder gecamoufleerd over hun steun aan het P.Z. gaan derrken! We merken op dat ir. Van Dam zijn privé mening ten beste gaf. Daarom wippen wij even over naar een andor pro duktschap. INKOMSTENTOESLAGEN Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren pu bliceert een eigen, uitvoerig maandblad „Cijfers en Feiten" geheten. Dit verschijnt altijd een maand of meer na dato. Het wordt gevoed met voorname lijk cijfermateriaal en dat komt niet steeds op tijd los. Vandaar dat men thans het januarinummer 1970 onder de loep kan gaan nemen. Hierin geeft de heer Garrelds een aantal cijfers en feiten. Hij betoogt dan eerst (en terecht) dat de gevol gen van het voergraanprijsbeleid afgewenteld wor den op de kostprijs van pluimveeorodukten. De granen in het voeder kosten hier 15,50 meer dan op de wereldmarkt. Vandaar dat" men steeds min der granen in voeders gaat verwerken en duurdere grondstoffen invoertdie hier goedkoper zijn doordat ze onbelast binnen kunnen komen. Dat is volkomen waar. De heer Garrelds pleit dan voor een lage heffing van 7,50, zodat alle overschot ten der aarde praktisch vrij naar binnen stromen. Dat de bouwboeren dan moeten beginnen wordt in één handomdraaien opgelost: die moeten dan maar aanvullend inkomstentoeslagen krijgen. U ziet het: deficiency payments. SCHIJNOPLOSSINGEN Natuurlijk vertrouwt niet één agrariër op z.g. deficiency payments. Die komen n.l. niet uit de lucht vallen, maar moeten uit de staatskas ge schraapt worden. Is het een wonder dat er wèl P.B.O.-voorzitters zijn die dat aandurven, maar geen agrariërs? Er zijn in Nederland zeker 50.000 graantelende boeren en zeker 100.000 melkveehouders. Rekening en verantwoording over de hun uitgekeerde gel den zouden bijzonder gewenst worden door die genen die kritiek op het landbouwbeleid hebben, want dan zou men met recht van „steun aan de landbouw" kunnen spreken. Dat dank zij die steun de produktie geen cent zou dalen is duidelijk. Wèl zou de staat via die steun een pracht middel bij de hand hebben om boeren te ringeloren: geen steun als men te klein is, het bedrijf niet aangepast of verkoopt enz. enz. Tegenover deze oovattingen hebben de land bouworganisaties altijd gesteld, dat de opbrengst- prijs van de produkten uit de markt moet komen. Logisch, want dit is met letterlijk èlk produkt het geval. Dit zal altijd zo blijven, zolang er nog een restant agrarische vrijheid over is. En dat houdt in, dat de consument de prijs moet betalen die het produkt kost, mits dat produkt dan op redelijk ra tionele wijze wordt voortgebracht en aan de man gebracht. Het lonken naar de z.g. wereldmarkt zou de E.E.G. bovendien wel zeer zuur opbreken. Op het ogen blik is die wereldmarkt niet in staat om ons vol doende suiker, granen vlees, eieren enz. enz. te leveren. Ook dit is logisch, want de E.E.G. telt viermaal zoveel consumenten als Engeland dat óók de eigen produktie beschermt). Geleidelijk zou men de wereldmarkt een grotere taak kunnen toeken nen bij het leveren van produkten en in dezelfde mate zou men boeren kunnen afdanken. Tegen dat de laatste boer vertrokken was zou men echter waarschijnlijk méér moeten betalen dan eigen teelt zou kosten. ONNODIGE AANVALLEN Om nog even op de heer Garrelds teug te komen: deze schrijft dat de huidig-: prijzen binnen de E.E.G. in feite zó hoog zijn vastgesteld, dat ook de niet doelmatige bedrijven nog het hoofd boven water kunnen houden. Men moet met dit evangelie dan maar eens de akkerbouwbedrijven in het noor den opgaan of de fruitteeltbedrijven in het hele land. Men moet het maar eens zeggen tot 's heren Garrelds eigen contribuanten, de legpluimveehou- ders! Dergelijke gevallen zijn onnodig. Want het is niet de taak van een produktschap om de E.E.G.-landbouwpolitiek te bepalen. Welke taak hebben de p.b.o.-organen in een voortschrijden de E.E.G.? Tot welke wonderlijke juridische toe standen kunnen zij aanleiding geven? Produkt- en bedrijfschap voor eieren hielpen zélf mede aan de totstandkoming van een E.E.G,-kwaliteitsregeling. Thans willen zy op grond daarvan heffingen gaan innen die in andere E.E.G.-landen niet bestaan! Als dank voor de ingenomen bedragen mogen de in de kraag gegrepen agrariërs nu óók nog horen dat zij verdwijnen kunnen omdat zij te duur zijn in het gebruik. W G. LEIDINGSTRATEN BESPROKEN IN GEWESTELIJKE RAAD VAN ZEELAND VAN HET LANDBOUWSCHAP (Vervolg van pag. 7) Werkprogramma en begroting 1970 van de Stichting voor de Bedrijfsontwikkeling in de land bouw in Zeeland. De raad besloot een gunstig ad vies uit te brengen over de door genoemde stich ting gevraagde subsidie van het Landbouwschap ten bedrage van 12.000, Aankoop gronden in Tholen voor specieberging. De raad nam met belangstelling kennis van de pogingen tot aankoop van gronden in de gemeen te Tholen, ten behoeve van de berging van specie afkomstig van de werken in het kader van de Schelde-Rijnverbinding, en kon zich met het door belanghebbenden ingenomen standpunt volledig verenigen. Bespreking Gedeputeerde Staten van Zeeland. In het kader van het provinciaal landbouwcon- tact werden de volgende punten met een ver tegenwoordiging van het College van Gedeputeer de Staten besproken: te nemen maatregelen op het gebied van de luchtverontreiniging; de electriciteitsvoorziening van het agrarisch gebied; de recreatiemogelijkheden in de gemeente Wes- terschouwen zulks in het kader van de even tueel te rooien boomgaarden; het tracé voor de nieuwe provinciale weg In het Zuid-Sloe; de vergoedingen voor taxateurs voor de pro vincie; subsidiëring van de proefboerderij te Colijns- plaat. Bouwrijp maken mosselbanken ten noorden van de Braakmanpolder. In verband met de plannen tot het bouwrijp maken van de mosselbanken ten noorden van de Braakmanpolder, met het oog op industriële vestigingen, besloot de raad de gevol gen daarvan van de achterliggende polders tijdig in studie te nemen, zulks in nauw contact met de betreffende diensten en het waterschap. Andere punten die in de Gewestelijke Raads vergadering aan de orde kwamen waren o.m.:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6