DU1DELIJKHFID - CofP? Jongerenaktiviteiten 30 ALS geregeld lezer van „het landbouwblad" der ZLM, ben ik steeds erg geïnteresseerd in de Jon- gerenrubriek. Vaak haal ik hieruit informatie over de P.J.Z. Dat in deze rubriek ook wel eens wat scherpe stukken voorkomen over welk onderwerp dan ook is normaal en zelfs toe te juichen. Dit typeert namelijk een jongerenrubriek. Zo eerlijk en duidelijk mogelijk naar buiten treden, dient steeds het advies te zijn. Dat men op zulke publicaties reacties kan krijgen, zal duidelijk zijn en is zelfs een eis in de jongerenwereld. Om nu van mijn kant ook duidelijk te zijn, maak ik van deze ge legenheid gebruik. Mijn reactie betreft het artikel in het blad van 30 januari, waarin over de C. en de P. van de C.P.J. gesproken werd. Er werd daar gereageerd op een publicatie in O.J.P., het jongerenblad van de C.P.J., waarin ons toekomstig beleid uit de doeken werd gedaan, zoals dit op een Landelijke bestuursverga dering beslist werd. Blijkbaar heeft dit tot misverstanden geleid en daarom wil ik proberen ons Lan delijk beleid zo duidelijk mogelijk weer te geven. \IUE zijn C.P.J. en dit willen we ook proberen uit te dragen. Als we de C niet ernstig zouden nemen, vv waren we niet waard ons zo te noemen. Dit houdt in, dat we wel steeds kritisch staan tegen over die C., maar toch als gelijk gerichte jongeren bezig zijn met allerlei problemen van deze tijd om als 't ware bij te tanken en actief te zijn via vorming, gezamenlijke beleidsvorming, e.d. Dat dit veel verder gaat, dan alleen de agrarische problematiek zal toch duidelijk zijn. Als jongeren samen zoeken en bezig zijn met wat dan ook. Niet de C. alleen als naam, maar als een gezamenlijk „streven". Dat we bewust in deze richting //erken, bewijst onze aansluiting momenteel bij do Chr. Jeugdraad het overkoepelend orgaar. van Chr. jeugdorganisaties. Ik geloof, dat we onszelf, als plattelandsjongeren, geen betere dienst kunnen bewijzen, dan om jon geren uit allerei milieus bij elkaar te brengen. Dus, in dit geval als christelijke jongeren van allerlei plui mage samen bewust leven, werken en beleid voeren. LI IERBIJ moet echter duidelijk gesteld worden, dat ook op dit gebied, geregeld kontakt met anders n denkende groepen e.d. geboden en toe te juichen is. Dit wat betreft ons algemeen werk, wat een belangrijk gedeelde uitmaakt. We hebben onder de leden echter nog altijd heel wat jongeren, die ïn de landbouw werken of gaan werken. Dat we als Chr. Plattelandsjongeren organisatie voor hen nog hard moeten werken, is duidelijk. Dit eist een begeleiding, bestudering van de vraagstukken en stelling- name betreffende allerlei zaken, zoals b.v. opleiding, landbouwpolitiek, omscholing, e.d. We hebben hiervoor een agrarische commissie, welke geregeld de verschillende problemen bespreekt, studiedagen voorbereidt, enz. Het is in dit verband dunkt me logisch, dat we dan van de mogelijkheden, die de C.B.T.B. ons biedt, gebruikmaken. We hebben hier een prachtig kontakt en samenwerkingsvorm. Con tacten, die we niet graag zouden missen en die ons helpen het werk mogelijk te maken. Dit zijn dus allemaal dingen, zoals die de laatste jaren gegroeid en door het bondsbestuur vastgesteld zijn. MU is er naast deze praktische kant nog een verduidelijking nodig t.a.v. de andere plattelandsjonge- ren organisateis, omdat hier blijkbaar misverstanden liggen. Uit het voorgaande hoeft n.l. hele maal niet te blijken, dat contacten en samenwerkingsvormen op dat terrein niet nodig zijn. Men vergeet dan n.l. dat we ons als organisatie beslist niet wensen op te sluiten; dat we door de jarer. heen reeds een samenwerking hebben opgebouwd met de andere Plattelands organisaties, die erg waardevol is en die, zover mij bekend is, toch niet „ingetrokken" is. ik kan hier b.v. wijzen op gezamenlijke afvaardigingen naar allerlei instanties, of naar de Landelijke stuurgroep, die sedert eind 1969 op gang komt. Ik kan U verzekeren, dat we deze vormen van samenwerking om als „landbouwjongeren" samen over deze dingen te spreken en op te treden, zeer belangrijk vinden. dat de dingen, die men samen doet in de toekomst meer bekend gemaakt moeten worden In de eigen organisaties en naar buiten. Dit is een levensvoorwaarde en dus hard nodig. Ik hoop, dat uit deze uiteenzetting duidelijk naar voren komt, hoe ons beleid is. Begrijpt U goed, het ene schakelt het andere echt niet uit. Bovendien is het beleid in een jongerenorganisatie steeds in beweging. Voor wat de C.P.J. betreft, gebeurt dit ter discussie-stellen binnenkort weer volledig op de jaarvergadering van 21 maart a.s. Mijn hartelijke dank voor de geboden ruimte. TONNY VERHAGE, voorzitt. Ned. C.P.J. De rest van zijn tijd slijt <hij in de Social Hall, waar ze koude flessen bier verkopen. En als we nou nog een maand droog weer kun nen houden dan is de katoen al zo ver weg dat ze bijna het veld gaat sluiten en dan is het on kruidprobleem van de baan. 't Is niet om op te scheppen maar dat „scheme" van ons hier dat loopt lekker. De boeren staan zich te verdringen om er een plaatsje in te bemachtigen. We hadden er wat slechte boeren uitgegooid, zodoende was er plaats voor een vijfendertig nieuwe. Er kwamen duizend gegadigden. Er waren kerels bij die ble ven voor de deur van het kantoor liggen slapen om 's morgens maar vooral de eerste te zijn. Natuurlijk, er zijn er een hele hoop teleurge steld naar huis gegaan. De meesten van hen wa ren Pokomo's, de stam die hier in het Tana River- tebied huist. Ze vonden dat we er nu die Ki- :uuyu's maar eens uit moesten gooien. Maar dat is politiek onverkoopbaar. Je moet met die stam- menbeweging erg voorzichtig zijn. Want neem bijvoorbeeld Stephen Munjirie, een Kikuuyu die hier nog uit de Mau-Mau-tijd is gebleven. Een enorme kleine vent die tijdens de slechte jaren van het „scheme" nog altijd goede oogsten wist te halen en daardoor destijds in bezit was geko men van acht gemet. Nu heeft hij er twee af moe ten staan. Hij was woedend. De dag dat hij het vernam, stapte hij nog in de bus om persoonlijk de commissaris van de president in de kustpro vincie te spreken, want hij nam het niet. Hij moest er zich bij neerleggen, maar nu voelt hij zich beet genomen. Maar het zit nu in de lucht dat we het „sche me" gaan uitbreiden met zeshonderd gemet. We gaan er volgende week een begin mee maken. Vorige week hebben we al het gras in dat gebied verbrand. Maar dan zijn we er nog niet, want ook ai de bomen en struiken moeten er uit. Onze twee Catterpillars D-vier, staan nu startklaar. We vinden het prachtig om aan die uitbreiding te beginnen. Het is weer wat nieuws. Want om eerlijk te zijn, we hebben dat bestaande gedeelte nu wel gezien. We kennen iedere kuil in de weg, 1 maart 1970. Nog een week en we hebben er weer dertien honderd gemet katoen inzitten. We waren een ogenblik bang dat we moeilijkheden met de irri gatie zouden hebben vanwege de extreme lage waterstand in de rivier. Maar gelukkig ging het rond Nairobi en in de heuvels van Kitui regenen, zodat net peil van de rivier snel steeg en we volop water hadden om zowel de eerste irrigatie als ook de tweede tot een goed einde te brengen. Het schenkt een grote voldoening om het prille groen van de katoen zo lekker af te zien steken tegen het droge en doodse land er omheen. We hebben nu al in dikke drie maanden geen regen van be tekenis meer gehad. Buiten het „scheme" is de grond gelijk die van de maan. Een dikke laag stof, die hoog opwaait wanneer er een vrachtwagen of een landrover met vijftig mijl per uur doorheen klieft. Maar we mogen dit weer wel, het is in feite ideaal voor de katoen. Iedere boer heeft vier ge met, en dit jaar spuiten we voor die mannen daarvan drie gemet met een langwerkend on kruidbestrijdingsmiddel. Eigenlijk hebben ze zo doende geen barst meer te doen. Nog één gemet moeten ze nu wieden. En ze hoeven het og niet eens alleen te doen. Ze kunnen er hun vrouwen en kinderen inzetten, ooms en tantes, neefjes en nichtjes als het moet. De meesten doen dat ook. De hoofdman van het dorp Maendeleo, doet met zijn vier gemet net of hij er vierhonde heeft. Hij heeft pas een nieuwe fantasieblouse gekocht. Met een klein wandelstokje loopt hij zo nu dan eens achter zijn vier vrouwen aan. Maar die zijn hier zo gewillig, daar heeft hij geen moeite mee. PJ.Z.-JUWEEL 21 MAART 1970 KRUININGEN Wie won de toneelwedstrijd 1970? Hoe heet de beste toneelspeler/speelster? Vragen, waarop u een antwoord krijgt tijdens het P.J.Z.-juweel op zaterdag 21 maart in het „Dorps huis" te Kruiningen. Naast een puik stukje toneel, het optreden van de gerenommeerde mini-bigband „The Variations". We beginnen om 20.00 uur. Entree: leden 2,50. ZAAIWEDSTRIJD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling organiseert dit voor jaar wederom een zaai wedstrijd voor erwten en stambonen. De prestaties zullen door een deskundige jury worden beoordeeld. Opgave zo spoedig mogelijk bij: A. Roo sendaal, Zuidzande (011702535). ALGEMENE VERGADERING DER PJ.G.N. Een boeiende bijeenkomst, waarop ieder platte- landsjongere aanwezig zou moeten zijn, want: daar neemt hij kennis van nieuwe ontwikkelingen in de P.J.G.N.; daar maakt hij kennis met nieuwe vormen van creativiteit; daar kan hij de afdeling Schouwen-Duiveland morele steun geven. Er zou op 28 maart a.s. in zaal „Florida" te Bos koop van elke P.J.Z.-afdeling een deputatie aan wezig dienen te zijn. Niet vanuit de verte gillen om inspraak, maar daar aanwezig zijn, waar mogelijk heid tot inspraak geboden wordt. „SOKKENBAL" TE BIERVLIET De dropping op zaterdag 14 maart a.s. inschrij ving en start in het „Oude Raedthuys" te Biervliet begint om 20.00 uur. De te lopen afstand bedraagt ongeveer 5 km. U betaalt 2,50 p.p., maar daarvoor krijgt u op het eindpunt dat is nog geheim een koD soep en een grandioos sokkenbai. Kleed u warm en zorg voor stevig schoeisel en een zaklantaarn. Alle P.J.Z.- en K.P.J.-leden zijn van harte wel kom UITWISSELING AXEL Op 3, 4 en 5 april houdt de afdeling Axel/Zaam- slag een uitwisseling met de afdeling Loenen van „Jong Gelre". Opgave voor deelname aan deze uitwisseling vóór 20 maart a.s. bij: K. van Hoeve (01153381). PJ.Z. SCHOTTWEN-DUIVEL AND BRACHT MODERN TONEEL Zaterdagavond had de Plattelands Jongeren Zuid afdeling Schouwen-Duiveland haar jaarlijkse uit voering. Nadat de voorzitter, de heer J. Gaanderse, de avond geopend had, gaven enkele afdelingsleden een mooie demonstratie van modern toneel. Het stuk was gebaseerd op de toekomst. Een toekomst waarin de mens over veel vrije tijd beschikt. Che mische processen, zullen zowel in werk als vrije tijd een grote rol spelen, hetgeen in het spel duide lijk tot uitdrukking kwam. De verveling, als gevolg van de vele beschikbare vriie tijd, werd eveneens gesymboliseerd. De mens bliift echter niet berusten, maar gaat on zoek naar methoden en mameren om deze vrije tijd creatief te gebruiken. Dit zoeken naar nieuwe methoden werd op bijzonder sugges tieve wiize uitgebeeld. De groen betrok in deze fase de zaal bij haar spel. Het zoeken naar resulteert ten slotte in een nieuw spel met andere materialen, waardoor het probleem vrije tijd ophoudt te be staan. Na dit modern stukje toneel, het optreden van de toneelgroep ,.On Drift" uit Renesse met de klucht „Dat verwenste lot". De klucht werd uitstekend ge« bracht, hetgeen resulteerde in een enorm enthou siasme vanuit de zaal. Een nrima geslaafde avond met veel nu bliek en veel enthousiasme. De succesvolle avond werd be sloten met een groots bal, waaraan „Trio 67" haar muzikale medewerking verleende. iedere oneffenheid in de blokken. We kunnen er met een blinddoek doorheen rennen. Wanneer we die zeshonderd gemet van alle bo men en struiken hebben ontdaan, moet de zaak nog eens een keer in de brand en dan kunnen we gaan beginnen met de wezenlijke uitvoering van het nieuwe gebied. Blokken uitzetten, ploe gen en daarna egaliseren, irrigat^ekana^n bou wen, sloten graven en waterreservoirs maken. Een berg werk, maar kom maar op. Als je hbr in een plaats als Galole niks om handen hebt dan wordt je stanelgek van verveling. Vorige week zijn we in het hardstikke donker er nog op uitgetrokken, want olifanten hadden op een plaats de diik van het hoofdirrigatie^naal kapot gemaakt. Die grote dieren verrekken van de dorst, en nu er ergens in de bush nog Vvater te vinden is komen ze naar de rivier, of ar ons veertien mijl lange h'oofdirrigatiekanaal. Met hun duizenden kilo's aan gewicht kunnen ze nogal wat klaar maken, zeker aTs ze met een kudde van een veertig stuks dagen achter elkaar op de zelf de plaats komen drinken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 30