kortste weg int ui* goed grasland deltakorrel io§.i EN CIC VLAARDINGEN DELTACHEMIE VEILING WALCHEREN - Goed verslag en toch op rood TUINBOUWPERSPECTIEF EN TUINBOUWBELEID Zónder omwegenkies de kortste weg naar goed grasland: kies deltakorrel 16+8+5+5% MgO chloorhoudend. Strooi vroég (bijv. begin tot midden maart) voor vroege resultaten. Gebruik het regel matig voor de béste resultaten! Apart pluspunt van deze mengmeststof in korrelvorm is de toe voeging uan 5 MgO. Dat betekent véél én goed gras! Andere mogelijkheden? Kies (afhankelijk van de toepassing) voor weiden, hooien en inkuilen uit deltakorrel 20 10 0, 12 10 18, 14+14 14 17+11+22, 17 17 17 en 21+14 7. Uw coöperatie heeft hetl 5% MgO 20 TUINBOUWKLANKEN UIT de veelheid der onderwerpen willen voor WALCHEREN ditmaal enkele indrukken geven uit het jaarverslag onzer veiling. Naast de vele onderwerpen die ieder onzer aangaan of in teresseren is de veiling zakelijk toch het bekende hemd dat nader is dan de rok Of niet We hebben reeds eerder opgemerkt dat Middel burg een kleine omzetstijging had. Deze bedraagt ruim 91 mille. Deze omzet is verkregen door min der aanvoerders. Dit is een landelijk verschijnsel. Minder aanvoerders doch meer omzet. Zéér sterk AP de „Tuinbouwdag" van het K.N.L.C., kort- geleden gehouden te Amsterdam, werd door ir. W. van Soest een lezing gehouden, waarin hij de verschillende takken van tuinbouw besprak. De glastuinbouw heeft een welhaast spectacu laire groei achter de rug. Na een inzinking bij de kasgroenten (19651968) is er thans weer sprake van een herstel van de rentabiliteit, zij het dan dat enig voorbehoud nodig is omdat men vorig jaar de wind extra meehad, doordat de groei-om- standigheden in het buitenland ongunstig waren. Er is een groeiende vraag, naar kasgroenten te verwachten. Nederland neemt nog steeds een sterke positie in. Als de uitbreiding niet te snel verloopt, ziet de toekomst er niet somber uit. De schaalvergroting zal doorgaan, doch vooral bij tomaten en komkommers zijn er grenzen omdat de mogelijkheden voor verdere mechanisatie en rationalisatie beperkt zijn. Dat geldt minder voor sla; in principe lijkt het mogelijk om in de toe komst mammoetbedrijven van b.v. 1015 ha met sla te exploiteren. De schaalvergroting zal leiden tot inkrimping van het aantal bedrijven, omdat niet iedere tuinder in staat is tot verdere uitbouw. De kansen zijn het beste voor krachtige bedrijven in krachtige centra. Ook het verbruik van bloemen zal verder toe nemen. De teelt is echter zo snel uitgebreid dat de rentabiliteit de laatste jaren een dalende ten dens te zien geeft. In de nabije toekomst zal er een evenwicht ontstaan tussen de rentabiliteit van kasbloemen en kasgroenten. VOLLEGRONDSGROENTE Als er één sector is waar we geconfronteerd zullen worden met schaalvergroting, zal dat de vollegrondsgroenteteelt zijn. Een ingrijpende ont wikkeling is te verwachten. Mechanisatie en ra tionalisatie bieden grote mogelijkheden. De heer Van Soest zei blij te zijn dat er in ons land enkele experimentele bedrijven komen met bedrijven ter grootte van 1025 ha. Mogelijk slaagt Nederland er in kwaliteitspro- dukten te telen tegen een zo lage kostprijs, dat men er ook op de buitenlandse markt een goede plaats mee verovert. Ook de bloembollenteelt biedt veel mogelijkheden tot mechanisatie, zodat men ook met deze tak van tuinbouw naar grotere oppervlakten zal gaan. FRUITTEELT Na een langdurige periode van voorspoed gaat het thans met de teelt van hard fruit zeer slecht. Dat is niet alleen in Nederland het geval, doch in de hele E.E.G. Onder invloed van hoge prijzen is vooral in Frankrijk sterk uitgebreid. Daarbij heb ben tevens het gunstige klimaat en subsidies een rol gespeeld. In de zuidelijke landen (Frankrijk en Italië) heeft men het voordeel van een lagere kostprijs en uitwendig betere kwaliteit. In ons land heeft men het voordeel van een gunstige ligging (lager transportkosten) en ook de afzet is hier in be paalde opzichten toch nog beter georganiseerd. In Frankrijk wordt ook nu nog slechts de helft van het fruit verkocht via de SICA's, die te ver gelijken zijn met onze veilingen. De andere helft wordt dus ongeorganiseerd verkocht, wat een prijsbedervende invloed heeft. Een belangrijke toename van de vraag is niet te verwachten. De produktie in de E.E.G. zal be perkt moeten worden. Ons land heeft daarbij een goed voorbeeld gegeven met de rooipremie, die nu in E.E.G.-verband overgenomen is. De vraag is wat de grote producenten Frankrijk en Italië van plan zijn. De rooiregeling zal wellicht in Frankrijk succes hebben; er zijn in dat land zeer veel kleine bedrijven die met verlies werken en eventueel zich zullen richten op andere teelten. In Italië is op eigen initiatief al veel gerooid en van die kant is daarom geen toenemend aanbod van appels te verwachten. Het is bekend' dat zeer snel overschotten kun nen ontstaan, maar dat de situatie ook zeer snel kan veranderen. Daarom moet men ook niet al te pessimistisch zijn. Samenvattend: De Nederlandse fruitteelt neemt geen sterke concurrentiepositie in en zal zich vooral moeten richten op bepaalde rassen, die het in ons klimaat goed doen. De gunstige geografi sche ligging moet meer uitgebuit worden, waarbij vooral de afzet moet worden versterkt. Daarbij is concentratie een eerste eis. bleek dit uit het verslag van veiling „d«e Baronie van Breda". We kunnen deze tendens niet an ders dan goed noemen. Onze fruitaanvoer was, en dit verwonderde ons wel wat, practisch gelijk aan '68 met een omzet van ruim 1 miljoen of 25 der omzet. Wel lieten de appels een lelijke steek vallen n.1. 25 mille minder. Doch kleinfruit ging met hetzelfde be drag omhoog. De zwarte bessenteelt lijkt ons voor Walcheren met 61 mille-omzet echter een terug lopende zaak. Een zéér belangrijk punt vinden we de veel grotere omzet in Zwijndrecht. Nu is het voor een consumptie veiling ondoenlijk om massale aan voer van de grote drie naar behoren te verwer ken. En als zodanig is het goed dat we deze uit wijkmogelijkheid hebben. Ook andere veilingen brengen diverse „grote" producten op centrale veilingen. De omzetten in winterbloemkool zijn practisch gehalveerd. Maar dit is ook een zuiver speculatieve teelt; voor uw briefschrijver althans! Het personeelsbestand is ongewijzigd, 't Zal wel niet anders kunnen, maar dit betekent ruwweg 10 meer uitgaaf. En dat wordt in 1970 beslist nog veel meer. Maar bij dit toch niet onbevredigende verslag en deze niet geheel onbevredigende omzet moet toch helaas het licht op rood gezet worden. Het blijkt n.1. dat we financieel als bedrijf, beslist in de gevarenzone zijn terechtgekomen. Als spoedig de jaarstukken komen zullen die goed bestudeerd moeten worden. We willen hier niet op vooruit lopen. Zouden we met een hoger omzetpercentage moeten gaan werken dan vrezen we dat de band, grote kweker - veiling, alle coöperatieve grondsla gen ten spijt, niet sterk genoeg zal zijn. Laten de grote aanvoerders verstek gaan om welke reden dan ook dan zijn we in een spiraal gekomen waar geen terug mogelijk is. Daar onze gebouwer. enz. niet te duurzijn zal naar andere middelen ge zocht moeten worden. Eén ding is wel zeker, door het missen der fu sieboot vorig jaar zijn we zeer kort bij de mist banken gekomen. Het prachtige terrein in Zuid- Beveland waar t.z.t. op een knooppunt (in Zuid- Beveland) van verkeerswegen gebouwd had kun nen worden is nu verkocht. We gaan momenteel niet op e.e.a. in, maar constateren dat er door Walcheren 20 in Zwijndrecht wordt geveild en dat er naarstig contacten worden gezocht 1. voor fruit in Z.-B. en 2. voor vergrote aanvoer in groenten met Bergen op Zoom. Ook deze veilingen zoeken dezelfde wegen, dus dit houdt geen belangentegenstelling in. Integen deel zelfs. Alom zoekt men naar bundeling. We durven dan ook ronduit stellen dat we over en kele jaren een totaal ander veilingbeeld zullen hebben. De lijn die onze voormannen uitgestip peld hadden zullen we terug moeten zoeken, als dit althans nog mogelijk zal zijn. Dat we onze mening voor beter geven spreekt vanzelf, maar het heeft momenteel geen zin hierover te ^debat teren. O.i. hebben we de boot gemist en slechts de tijd zal leren wat 't beste is. De industrie en 't grootwinkelbedrijf waar we zo graag tegenop zien bekijken 't beslist anders.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 20