Langs de melkweg (IX) Melk in natuurlijke soorten |S 18 3 H. LANTINGA Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Goes Melk is het meest volmaakte voedsel. Het is ge durende de eerste levensweken het aangewezen voed sel van het jonge dier. Melk en de uit melk bereide produkten zijn een belangrijk deel van ons dagelijks voedselpakket. Reeds vanaf de vroegste tijden heeft het mensdom bepaalde landbouwhuisdieren gehouden. Het winnen van melk was daarvoor het voornaamste doel, omdat het een overtreffende rol heeft bij de voeding. De runderen zijn verreweg de voornaamste melk- leveranciers; ze worden hiertoe vrijwel over de ge hele aarde verspreid gehouden. Het totaal aantal run deren bedraagt thans ongeveer 1200 miljoen stuks. Hiervan zijn er in Nederland 4 miljoen stuks, waarvan 1,8 miljoen melkkoeien. Ruim de helft van onze rundveestapel bestaat dus uit jongvee, mestvee en stieren. In ons land is melk het voornaamste produktiedoel. Van de totale produk- tiewaarde komt ongeveer 70 van de melk en 30 van het vlees. In sommige landen met een meer ex tensieve veehouderij is de vleesproduktie sterk over wegend. Van de gewonnen melkproduktie ter wereld leve ren de runderen rond 90 De overige 10 wordt voortgebracht door meerdere diersoorten waarvan de geit en vervolgens het schaap belangrijk zijn. Het winnen van geite- en schapemelk vindt vooral plaats in de landen rond de Middellandse Zee. Alleen in Frankrijk is de totale jaarproduktie van geite- en schapemelk 10 keer zo groot als de Zeeuwse koemelk- produktie. Voorts heeft de buffel, dié in Azië een groot ver spreidingsgebied heeft, betekenis als leverancier van melk. De Bedoeïnen in de woestijn winnen de beno- digde melk van hun kamelen, terwijl in de Mongoolse steppen ook van paarden melk wordt gewonnen. In de landen rond de Middellandse Zee worden ook ezelinnen gemolken, terwijl de Lappen in het hoge noorden het rendier als melkleverancier benutten. De laatste vijf genoemde dieren worden dus naast het gebruik als trek- en lastdier en leverancier van vlees ook benut voor de melkvoorziening. VERSCHILLEN Melk heeft een zwakke geur, die nauw verband houdt met de diersoort, waarvan het afkomstig is. Ook aan de weinig uitkomende smaak is de soort melk te herkennen, hoewel het onderkennen van dit verschil soms veel geringer is dan meestal wordt ver. ondersteld. De melk heeft evenwel een eigen karak ter, die gebonden is aan de diersoort. De samenstel ling van de bestanddelen in procenten alsook de opr bouw van de bestanddelen zelf vertonen een grote variatie. Naast de verschillen, die per dier binnen de soort voorkomen is de dagelijkse variatie soms groot. Hoewel hier per bestanddeel een grote verscheiden heid is, willen we volstaan met een enkel voorbeeld, namelijk van het eiwit. De voornaamste eiwitten in melk zijn de caseïne, die in opgezwollen toestand in de melk voorkomt en de albumine, die opgelost is. De verhouding daarvan geeft afhankelijk van de dier soort een eigen kenmerk aan de melk. Bij een in ver houding hoog percentage albumine is de melk minder taai vloeibaar. Ook bij het vet zijn er grote verschil len. Zo zijn bij de melk van de kamelen de vetbolle tjes zo klein, dat van deze melk geen boter te berei den is. Boter en kaas bereid uit schapemelk zijn wit van kleur, en van koemelk hebben deze produkten van nature een iets gele tint. Dit vindt zijn oorsprong in de aanwezigheid van caroteen in de vetbestanddelen. Melk is wit van kleur; soms iets geelachtig. De witte kleur ontstaat door de terugkaatsing van het licht op de vetbolletjes en de caseïnedeeltjes. GEMIDDELDE SAMENSTELLING VAN MELK IN PROCENTEN water vet suiker caseïne albumine asbe- stand- delen koe 87,6 3,5 4,7 2,8 0,7 0,7 ezel 89,3 1,8 5,9 0,7 1,8 0,5 kameel 87,1 2,9 5,4 3,9 3,9 0,7 rendier 62,0 23,6 2,5 10,4 10,4 1,4 schaap 83,0 5,3 4,6 4,6 1,7 0,8 geit 85,5 4,8 4,0 3,8 1,2 0,7 mens 87,0 4,8 6,4 0,8 0,7 0,3 (Uit de Mokerei-Lexikon 1952 Kempten-Algëu) De samenstelling heeft evenwel ook enige invloed op de smaak, hetgeen meer aan het suikergehalte merkbaar is. Behoudens een uiterst sporadische uit zondering gebruiken de Nederlanders alleen koemelk en is alleen deze smaak bekend. Het is bij ons dan ook regel, dat met melk de koemelk wordt bedoeld. Melk van andere dieren wordt met de naam van het diersoort verbonden. Deze laatste zijn vrijwel niet bekend en worden daarom, overigens ten onrechte, gewantrouwd. Zoals bekend zal zijn is de consumptiemelk in Ne derland, die uitsluitend afkomstig is van koemelk gestandaardiseerd, sinds juni 1968 op een vetgehalte van 3,20 vet. (Vervolg van van het landbouw-inkomen. Het hoofdbestuur be sprak de mogelijke akties ter ondersteuning van het programma 1970 van het Landbouwschap. Het hoofdbestuur stelde vast, dat het blijkende onbe hagen in het bijzonder nog gevoed is door onlangs verschenen artikelen in enkele vooraanstaande weekbladen, publikaties waarin de landbouw en de boer ten onrechte in een ongunstig licht werden geplaatst. Gekonkludeerd werd dat de georganiseerde land bouw zich terdege moet beraden hoe zij in het vlak van de beïnvloeding van de publieke opinie zo goed mogelijk weerwerk kan leveren. AKKERBOUW Wat het E.E.G.-prijzenoverleg betreft stond het hoofdbestuur in het bijzonder stil bij de verminde ring van het basis-produktiequotum, dat laatstelijk in bespreking was. Voor een dergelijke maatregel voor oogst 1970 is het al te laat; ook is overstappen op het kontraktenstelsel, dat dan onverkort toege past zou moeten worden, voor dit jaar onmogelijk. Aan het binnenlandse front kregen de aardappelen nogal wat aandacht. Het hoofdbestuur was alles behalve gelukkig met het onder vergunning bren gen van een groot deel van onze export. De over heid zal, als ze daadwerkelijk de export gaat be lemmeren, waarborgen moeten geven voor hand having van het prijspeil, dat bij afkondiging van het vergunningenstelsel gold. Het uitstel van de prijsbesluiten in Brussel ver traagt mede de totstandkoming van de E.E.G.-vlas- pag. 2) regeling. Daarom is voortzetting van de nationale regeling op een met het Commissievoorstel verge lijkbaar niveau, noodzakelijk geworden. VEEHOUDERIJ Niet minder speelt, naar de mening van het hoofdbestuur, de kwestie van een deugdelijk ver vangend nationaal beleid in de veehouderij. Nu het er steeds meer op gaat lijken, dat het E.E.G.-melk- en zuivelbeleid in feite onveranderd zal worden voortgezet per 1 april a.s., mag verlangd worden dat in Nederland enkele onbillijkheden worden af geschaft. De indertijd vanwege de BTW toegepaste verlaging van de boterprijs voor de veehouderij moet verdwijnen, terwijl de prijsbewaking voor konsumptiemelk moet en kan worden beëindigd. Het hier en daar feitelijk bestaande monopolie van dierenartsen inzake de toediening van genees middelen en de dierenartsentarieven passeerden ook weer de revue. Het hoofdbestuur was het met de veehouderij-commissie eens, dat alvorens wets wijzigingen te overwegen een gesprek tussen Land bouwschap en Mij. voor Diergeneeskunde over de werkwijze van de dierenartsen in een moderne veehouderij gewenst is. Het hoofdbestuur sprak tenslotte de hoop uit dat het eerste rapport van de Commissie Organisatie Slachthuiswezen nu snel mag leiden tot afschaffing van de z g. nadere keuring van vlees. Al te lang is een zo efficient mogelijke slachting en vleeshandel hierdoor tegengehouden. VOORJAARS-MOND- EN KLAUWZEERENTING 1970 De voorjaarskoppelenting tegen mond- er klauwzeer dient plaats te vinden in de periode van 1 februari tot 15 april 1970. Bij deze enting moeten alle runderen, welke ouder zijn dan 4 maanden, worden betrokken. Wanneer een rund aan uw veestapel wordt toegevoegd nadat de enting als bovenbedoeld heeft plaatsgevonden en indien uit de verklaring zou blijken dat dit rund in bovenvermelde pe riode nog niet tegen mond- en klauwzeer is geënt, moet een dergelijk rund vóór 15 april nog bij-geënt worden. Wanneer dit niet zou gebeuren, kan uw be drijf na 15 april niet meer als een tegen mond en klauwzeer geënt bedrijf worden aangemerkt en moet derhalve blokkering ten aanzien van het verkrijgen van verklaringen plaatsvinden. De kosten voor de voorjaarskoppelenting wor den door de Gezondheidsdienst met uw dieren arts verrekend. Eventuele na-entingen dient u rechtstreeks met uw dierenarts te verrekenen. Bij de voorjaarskoppelenting verstrekt de dierenarts u een zogenaamd entbewijsje. Be waar dit zorgvuldig en wanneer u naar de zit dag gaat voor een verklaring, vergeet dan niet het entbriefje mee te nemen. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant.,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 18