UIT DE PRAKTIJK Waarom geen Reimerswaalplan Samenwerken Niet wachten tot de nood aan de man komt Uitvoering ruilverkaveling in laatste fase „Een zaaier Maiskern op Zui is een raaier" d-Beveland is er specie-bergingsmogelijkheden in NA de zeer natte februarimaand die we zo juist achter de rug hebben en het feit dat ook maart met depressies inzette, zullen we de eerste veldwerkzaamheden nog wel even uit moeten stellen. Na een periode met zoveel mm regen, zou den wat nachtvorsten, om de structuur van de grond van THOLEN en ST. PHILIPSLAND nog wat te verbeteren, erg welkom zijn! En hoewel we graag het voorjaarszonnetje zien verschijnen, zitten we vooral op de koudere gronden begin maart niet te springen om het prijzige zaaizaad aan de grond toe te vertrouwen. Dit immers brengt vergrote risico's met zich mee. Een mooie gelegenheid dus om voorzover dit nog niet ge beurde alles startklaar te zetten en te zorgen dat de bestellingen voor de inzaai rond zitten. De leveranciers kunnen dan tijdig de bestellingen uitvoeren en wachten wordt straks voorkomen. Overigens behoeven we de tijd die ons nog van de inzaai scheidt, niet ledig door te brengen, want er doen zich in ons gewest nog voldoende pro blemen voor die onze aandacht vragen. Bij her haling werden we geconfronteerd met pogingen om grond aan te kopen voor specieberging uit het Schelde-Kynkanaal, binnendijks op Thools ge bied. Voor het overgrote deel blijken de grond gebruikers niet vatbaar voor dergelijke plannen op vrijwillige basis, terwijl enkele van onze col lega's dit plan blijkbaar niet graag laten varen, omdat ze hier een winstobject in zien. Niet geheel duidelijk is ons overigens hierbij de gang van zaken. Wij dachten dat de normale procedure was dat eerst planologische dienst, gemeente e.d. hun visie over dergelijke plannen geven alvorens men daarvoor vatbare grondeigenaars met aanlokke lijke voorstellen gaat verleiden, terwijl de moge- lijkheid van realisatie misschien helemaal niet aanwezig is. Overigens vragen wij ons af, of er met een eventueel Reimerswaalplan, zoals dat op de goed bezochte kringvergadering naar voren werd gebracht, geen geschikter plaatsje hiervoor te vinden zou zijn in dat „toekomstig" industrie gebied. Tot de huidige problemen van de Thoolse ag rariër kunnen we zeker ook wel rekenen de veel besproken onzekerheid over het voortbestaan van de bietenlaadplaatsen. Wij schreven hierover reeds een vorige keer in deze rubriek. Aanvan kelijk dachten wij dat dit een specifiek Thools probleem was. Uit het laatste artikel van onze West Zeeuws-Vlaamse collega bleek ons dat ook in zijn gebied met soortgelijke problemen ge worsteld wordt, terwijl wij uit informatieve bron vernamen dat dit ook in Zuid-Beveland speelt. Wij zijn van mening, dat, vooral voor de Thoolse structuur, laadplaatslevering te prefereren is bo ven harde weg leverantie. Naar ons inzicht zyn de voordelen voor de suikerindustrie zeer gering dan wel nihil. Daartegenover staat dat de telers door een wijziging in de bietenlevering over het algemeen zwaar gedupeerd worden. De leveran ciers immers van de 70 miljoen kg bieten die op de laadplaatsen worden aangevoerd zijn met hun bedrijfsorganisatie hierop helemaal ingesteld. Hiervoor bestaan zelfs samenwerkingsvormen, terwijl anderen kosten hebben gemaakt om dit vervoer te kunnen verrichten. Door wijziging zou den nieuwe investeringen moeten worden gedaan maar zou ook nog een financiële bijdrage in de vervoerkosten van de teler worden gevraagd. Dit lijkt ons speciaal voor ons gebied met z'n vele kleine telers onverantwoord UJE hebben enkele dagen gehad met flink dro- gend weer, maar nu heersen de maartse buien ook op WALCHEREN. Al met al nog geen weer om zaad aan de grond to«e te vertrouwen. Wanneer het echter droog blijft zal er toch spoe dig wel wat zomertarwe worden gezaaid. Op som mige bedrijven is al een flinke portie kunstmest verstrooid. Ondanks een fikse hoeveelheid neer slag in febritf.ri, 85 mm, tegen normaal 45 ml* in Vlissingen de laatste 30 jaar ziet 't er toch naar uit dat de struktuur van de grond goed zal zijn. We hebben maar op enkele percelen opstaand water waargenomen. Mogelijk zijn er van deze percelen in het afgelopen najaar wel enigszins mishandeld bij de bewerking. De laatstgehouden kringvergadering te Middel burg was zeer goed bezocht. Deze wijze van ver gaderen blijkt toch wel aantrekkelijke kanten te hebben. Door het instellen van diskussiegroepen kon aan de speker een aantal belangrijke vragen worden voorgelegd, welke op uitvoerige en ge degen wijze werden beantwoord. De kringvoorzitter vroeg zich in zijn openings woord af, wat men heeft gehad aan de voorlich ting in de afgelopen periode op vergaderingen en artikelen via de pers. Ons inziens kan de praktijk dit in het a.s. oogstjaar tonen in de praktische uitvoering. We menen wel dat er dikwijls in vele schriftelijke en mondelinge betogen, één woord veel en met nadruk is gebruikt, samenwerking. Hiervan zijn vele mogelijkheden en vormen. Eén hiervan is o.a. de bedrijfsve'rzorgingsdienst. Deze samenwerkingsvorm bestaat nu 3 jaar in ons ge bied. Het aantal leden is steeds stijgende, maar het gaat toch erg langzaam. De indruk bestaat dat kollega's wachten met toetreding tot wanneer de nood aan de man komt zoals bij ziekte of on geval. Niet-leden welke direkt een beroep op de bedrijfsverzorger doen zullen een extra heffing moeten betalen, aldus een besluit op de laatstge houden ledenvergadering. Voor voldoende zekerheid omtrent snelle hulp bij ziekte, ongeval of vakantie zou de aanstelling van een tweede bedrijfsverzorger en enkele hulp krachten nodig zijn. Dit is alleen mogelijk wan neer het aantal leden nog aanmerkelijk toeneemt. Ieder die het aangaat en dat zijn er in ons gebied vele, dienen zich nog eens goed te bezinnen op de mogelijkheid lid te worden van de bedrijfs- verzorgingsdienst. De verantwoordelijkheid t.o.z. van bedrijf èn gezin weegt heel zwaar. DE kalender wijst weer al maart, maar aan veldwerkzaamheden zijn we ook op NOORD BEVEL AND tot nu toe nog niet toegekomen Graag hadden we in februari al wat dagen benut voor 't uitvoeren van voorbewerkingen, het zaai en van kunstmest en eventueel ook zomertarwe. Vooral voor het graszaad is het jammer dat de kunstmest er nog niet opligt. Een zo vroeg moge lijke start is bij dit gewas erg belangrijk. Voor de wintertarwe gaat ook het spuitseizoen weer beginnen. Op de vroege percelen moet dit. zeker als b.v. tegen duist gespoten moet worden, gebeuren zodra het land berijdbaar is. De meeste tarwe is echter laat gezaaid en op die percelen zijn de onkruiden nog klein. Dit laatste betekent overigens niet dat we geschikte spuitmomenten onbenut moeten laten. Mits gespoten op kleine onkruiden lijkt ons voor de meeste percelen DNOC nog het gangbare middel. Vooral ook m.h.o. op een eventuele ondervrucht. DNOC be strijdt echter geen grassen. Op die percelen waar duist problemen geeft kan nog Eptapur Speciaal of Gesaran 2088 gebruikt worden. Spelen andere grassen een rol en ook op wat grotere onkruiden dan verdienen middelen als Tribunil en Certrol ES de aandacht. De grote hoeveelheid neerslag van de afgelopen maand moet ons bij de start van het voorjaars- werk wel tot enige voorzichtigheid manen. In februari noteerden wij meer dan 100 mm terwijl 40 mm normaal is in deze maand. De ondergrond is dus nog zeer nat. Bovendien laat in enkele pol ders de slootwaterstand bepaald te wem _n over. Het belang van het nieuwe gemaal en van aan passing van het leidingenstelsel worden hiermee weer benadrukt. Het accent van de ruilverkave- lingswerken ligt dit jaar rond het gebied Colijns- plaat. Met de uitvoering van het laatste bestek kavelinrichtingswerken is inmiddels begonnen. Dit bestek beslaat in totaal nog Va van ons ge bied en zal najaar 1Ö71 klaar moeten zijn. Voor de betreffende grondgebruikers altijd een wat moeilijke periode met verschuivingen, uitgifte van compensatiegronden e.d. Zaken die veel onderling overleg vragen tussen uitvoerende instanties en grondgebruikers. Met wederzijds begrip voor el- kaars omstandigheden is meestal wel een bevre digende oplossing mogelijk. IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de voor- jaarsperiode en zaaitijd weer aangebroken. Wanneer maart eenmaal zijn intrede heeft gedaan beginnen veler handen té prikkelen van onge duld om te beginnen. En meestal hebben wij met ans klimaat de gelegenheid om vroeg te zaaien. Dit is voor zomertarwe belangrijk en zelfs ge wenst. Door de natte dooi is hier echter in februari niets van gekomen. Vorige week is men begonnen met kunstmeststrooien op graszaad en blijvend grasland. Over een nachtvorst kan men goed al voor bieten e.d. kunstmest strooien i.v.m. zoutschade, waar deze winter nogal over gespro ken is. Ook zijn er bij ons altijd weer mensen die als het even mogelijk is, de bieten zaaien, met de gevaren die daaraan verbonden zijn. Nu is „vroeg" een moeilijk begrip. Dit doet me denken aan een GEDURENDE de maand februari hebben we op ZUID-BEVELAND heel wat neerslag ge had, vooral zaterdag 21 en zondag 22 februari, mede door de toen gevallen sneeuw. Hoe snel de grond in een korte tijd op kan drogen bleek toch ook weer op het eind van de week. Toen kwamen op de zwaardere gronden weer al droog gewor den grijze kopjes voor. Het leek er toen even op, of we zo met het uitrijden konden beginnen, door de regen en sneeuw in het begin van deze week zullen we nog wel even moeten wachten. Plaat selijk is er aan de wintertarwe nog wat schade door het opstaande sneeuwwater. Enige tijd terug bleek dat er nog al wat pro blemen waren om tot een maiskern in Zuid-Beve- uitspraak: „Vroeg zaaien is niets, maar goed zaai en". Een zaaier is een raaier, maar als je slecht begint ben je daar zelf de schuld van. Voor de chemische onkruidbestrijding in tarwe en karwij wordt het de tijd, zo gauw het land dit toelaat. De hakvruchten zullen weer goed ver tegenwoordigd zijn. Met de bieten weten we nog niet precies waar we aan toe zijn wat betreft het suikerquotum en de prijs, maar de overschotten blijken niet zo groot te zijn als sommigen ons willen doen geloven. Er zijn wat moeilijkheden met de verzaaibaar- heid van het pillenzaad. Nemen we daar dé pro blemen van ontsmetten tegen insecten nog bij, dan kunnen velen het voordeel van pillenzaad niet goed meer zien. Laat ons hopen dat volgend jaar alles weer in orde is. land te komen. Vorige week blijkt deze poging dan geslaagd te zijn. De omvang van de nieuwe maiskern zou 60 ha bedragen. Typisch is het toch steeds weer dat men zich alle moeite getroost om plassen op het bouwland, of dit nu wintertarwe, graszaad, karwii of leeg land betreft, zo snel mogelijk af te laten en dat men dat op het grasland gewoon laat staan totdat het op de lange duur wegzakt of "erdampt. Denk er om ook gras heeft wortels en de beste grassen ook nog de langste, maar daar moet U ze de kans voor geven! Het aflaten van water van het gras land is dan ook werk dat later een zeer goede be loning in de vorm van meer en beter gras terug geeft l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5